מהפכת השידורים של צ'יבאס

הידעתם? מועדוני כדורגל מתחתית הליגה האנגלית מקבלות סכומי כסף גבוהים יותר מזכויות שידור מאשר באיירן מינכן? כן, קראתם נכון.

בעולם הכדורגל היום הכנסות מזכויות שידור הם "סם החיים" של קבוצות הכדורגל. מרצ'יינדיז, מכירת כרטיסים, מענקי זכייה והשתתפות במפעליים אירופאיים, כולם כסף "אקסטרא" למועדוני כדורגל, אבל הבסיס הכלכלי של תקציב הקבוצות מתבסס על זכויות שידור (אלא אם מדובר בקבוצה מליגה קטנה שמצליחה לעלות לליגת האלופות, לדוגמא: מכבי תל אביב בעונה שעברה).

התחרות בין רשתות הטלוויזיה השונות על רכישת זכויות השידור היא שדה קרב אלים ומלוכלך. רשת טלוויזיה שנשארת ללא זכויות שידור של מפעל כדורגל (בין אם זה אירופאי או מקומי), משולה לגופה ללא רוח חיים. תראו את ערוץ הספורט בארץ לדוגמא: נשארו רק עם ליגת האלופות בשנה שעברה, ופתאום החלו לשדר ולפמפם את הליגה איטלקית (וטוב שכך, ליגה מעניינת) ובנוסף כל מיני ענפי ספורט אקזוטיים למינהם (ושוב, אני האחרון שאתנגד לשידור משחק כדוריד או טניס), אבל הקהל מצביע עם השלט. מה שמעניין אותו זה כדורגל מוכר ואטרקטיבי. השנה קברניטי הערוץ הבינו זאת והשקיעו הרבה כסף ברכישת זכויות השידור של המשחק המרכזי בליגת העל.

ולאחר ההקדמה הזאת, הנה הסיבה לפוסט:

צ'יבאס גואדלחרה מבצעת מהפכה. לא עוד רשתות טלוויזיה. המועדון הודיע על הקמת ערוץ טלוויזיה עצמאי. נכון, תשאלו ובצדק:  "יש אינספור מועדונים בעלי ערוץ טלוויזיה עצמאי, היכן המהפכה?" המהפכה היא שהמועדון לקח סיכון פיננסי והחליט לשדר את משחקי הקבוצה בעצמו, וכל המשחקים ישודרו באינטרנט. הנה סרטון ההשקה של הערוץ (בספרדית):

 

רק בשביל לשים את הדברים בקונטקסט מסויים: צ'יבאס גואדלחרה היא קבוצה עם אחד מבסיסי האוהדים הגדולים בעולם. ההערכה היא שיש יותר מ – 40 מיליון אוהדים של המועדון רק ברחבי מקסיקו עצמה. מספר תושבי ארגנטינה הוא בערך 40 מיליון. רק תזכרו את זה פעם הבאה שיגידו לכם כמה בוקה ג'וניורס או ריבר פלייט מועדונים ענקיים.

לפי טענת אנשי הקבוצה, המועדון קיבל סכום של 14 מיליון דולר לשנה מרשת TELEVISA. סכום בהחלט יפה, אבל מתגמד לעומת הסכומים שמקבלים מועדונים באירופה. ראשי צ'יבאס החליטו שהם ילכו נגד הזרם וישדרו את משחקי הקבוצה בעצמם. אבל אז החלו הצרות:

רשתות הטלוויזיה במקסיקו, ובראשן ענקיות השידור TELEVISA ו TV AZTECA הפעילו את כל הכלים בארסנל שלהם על מנת למנוע מצ'יבאס להצליח להקים ערוץ טלוויזיה עצמאי שיוכל לשדר את משחקי הקבוצה. כדאי לציין שרשתות השידור האלו מעורבות עמוק בתוך מבנה הכדורגל המקסיקני. TELEVISA היא אחת מבעלי השליטה של קלוב אמריקה ומחזיקה במניות של העולה החדשה קלוב נקאקסה. TV AZTECA היא הבעלים של היריבה העירונית של צ'יבאס, אטלס גואדלחרה, וגם של מורליה, בנוסף להיותה בעלת מניות של טיחואנה גם כן. רשתות הטלוויזיה איימו שקבוצות אלו לא ישתתפו בליגה אם צ'יבאס תקבל תדר שידור והליגה נאצלה להתקפל.

אבל חורחה ורגרה, הבעלים של צ'יבאס ומילארדר לא קטן בעצמו, לא הרים ידיים. הוא המשיך בפרוייקט הקמת הערוץ ולפני שבוע הערוץ נחנך באופן רשמי. נכון לכרגע, הערוץ פעיל אך ורק בפלטפורמת האינטרנט. כל משחקי הקבוצה ישודרו אונליין, למרות שבארה"ב למועדון יש עדיין חוזה עד 2018 עם רשת הטלוויזיה UNIVISION.

חורחה ורגרה, הבעלים של צ'יבאס.

חורחה ורגרה, הבעלים של צ'יבאס.

אבל, כמובן שישנן בעיות בתהליך:

בניגוד לשידורי טלוויזיה שהם בחינם (תמורת הפגזה של פרסומות), על מנת לצפות במשחקיה של צ'יבאס, צריך להירשם לפלטפורמה ולשלם תמורת צפייה. ישנן 3 חבילות שונות: עונה שלמה שכוללת שני טורנירים (אפרטורה וקלאוסורה), טורניר (חצי עונה), וצפייה פר משחק, אותה מייעדים בצ'יבאס לאוהדי הקבוצות שישחקו נגד צ'יבאס ורוצים לצפות רק במשחק של הקבוצה שלהם. מחירי החבילות נעים בין 5 דולר למשחק אחד עד 120 דולר לעונה שלמה. ייתכן שהקהל המקסיקני לא יוכל לעמוד בהוצאה שכזאת. בנוסף, לחלק לא מבוטל של צופי הכדורגל במקסיקו אין פס גלישה מספיק רחב בשביל לצפות במשחקי הקבוצה, וגם אם יוכלו להכניס לתקציב את עלות רכישת השידורים, הם יצטרכו לשלם בנוסף גם על שדרוג מהירות הגלישה.

כלי התקשורת המסורתיים חוששים מאוד מהתקדים של צ'יבאס ויצאו במתקפה חזיתית ללא רחמים. אין איש טלוויזיה אחד במקסיקו שלא יצא כנגד הפרויקט החדש. אפילו ב ESPN (לה אין זכויות שידור בכלל), יצאו כנגד המהלך. הם קוראים לורגרה "חזיר קפיטליסטי" שמתעלם מהמצב הכלכלי במקסיקו, תוקפים את איכות השידור של ערוץ הטלוויזיה האינטרנטי, ומברברים את עצמם לדעת על הכישלון המתרחש ובא. החשש שלהם הוא אמיתי: אם הניסוי של צ'יבאס יצליח, עוד מועדונים ילכו בדרכה, וזה בעצם גזר דין מוות לתקשורת הספורט המסורתית. הסיוט הגדול של אותם כלי תקשורת הוא שחברות יחלו לפרסם בערוצי הטלוויזיה העצמאיים של אותם קבוצות (במקום בערוצי הטלוויזיה) וכך בעצם יוזילו את עלות הרכישה של הלקוח הסופי. המהפכה הזאת כבר חיה ונושמת בעולם הפרסום, וזה עניין של זמן עד שהיא תגיע לעולם הכדורגל.

מעניין לראות שככל שתקיפות אנשי הטלוויזיה המסורתית על הערוץ של צ'יבאס מתגברות, כך גם מתגברות המכירות. בצ'יבאס מדווחים על מכירות יפות בשבוע שעבר מאז נחנך הערוץ, ואנשי התקשורת המסורתיים מותקפים על ימין ועל שמאל ברשתות החברתיות בגלל העמדה שלהם.

ערוצי הטלוויזיה במקסיקו (ובכל העולם) יהיו חייבים להמציא את עצמם מחדש, אחרת הסוף שלהם כבר נכתב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *