קלאוסורה 2016 – המדריך

הליגה חזרה אתמול לפעילות במשחק הפתיחה בו אטלס עם רפא מארקז בהרכב ניצחה בחוץ את קרטארו ולאחר מכן טיחואנה סיימה בתיקו ביתי מול פאצ'וקה. הכנתי מדריך לקראת טורניר הקלאוסורה הבא עלינו לטובה. נקווה לכדורגל אטרקטיבי ומהנה, וכמו תמיד: ואמוס מחיקו!!!

המדריך נכתב לפי המיקום בטבלה של הקבוצות בסוף ליגת האפרטורה (לפני הפלייאוף). נתחיל:

פומאס:

גילוי נאות – אני רואה בפומאס קבוצה משעממת ולא מעניינת בכלל, ולמרות העונה המצויינת שלה, לדעתי האישית היא אמנם קבוצה טובה ומצליחה, אבל לא אטרקטיבית. ובכל זאת:

פומאס סיימה את הליגה במקום הראשון והגיעה עד גמר הפלייאוף (המטורף – אין מילה אחרת לתאר זאת) בו הפסידה לטיגרס בפנדלים לאחר שחזרה מפיגור 3 שערים מהמשחק הראשון. קבוצת האוניברסיטה של מקסיקו סיטי מציגה יכולת קבוצתית מרשימה, למרות שאין כוכב אחד מובהק בקבוצה. אם מחפשים טוב ניתן להסתכל על פידל מרטינז האקוואדורי שמציג יכולת מצויינת כבר כמה עונות בליגה (לפני כן שיחק בטיחואנה). לידו בהתקפה משחקים "לאלו" הררה שמשתייך לסגל נבחרת מקסיקו וישמאל סוסה הארגנטינאי או מטיאס בריטוס האורוגוואי (לטעמי שחקן מצויין). מי שמנהלים את העניינים בקישור הם חוויאר קורטז ודניאל לודואניה.

מטרות: שחזור של האפרטורה יהיה הגדר הישג לקבוצה של ממו ואסקז.

מומלץ לעקוב: חוויאר קורטז. הקשר ההתקפי של פומאס הוא עוד אחד מאותם "ילדי פלא" שגדלו במקסיקו בשנים האחרונות. חלקם הגדול נעלם וכך היה נראה שיקרה גם עם קורטז שהיה שותף לזכייה של מקסיקו באולימפיאדה בלונדון. במהלך האפרטורה קורטז הציג יכולת גבוהה ומשחק מאוד יעיל, ומעניין יהיה לראות האם זאת הייתה הברקה קצרה או האם השחקן בן ה- 26 ישחזר את היכולת הטובה.

חוויאר קורטז, ימשיך ביכולת הטובה?

חוויאר קורטז, ימשיך ביכולת הטובה?

 

טולוקה:

טולוקה היא אחת הקבוצות שעושות טוב לליגה. לאו דווקא בגלל יכולת משובחת, אלא בגלל שהיא יכולה לנצח כל קבוצה ביום נתון ובסופו של דבר יכולה לסיים במפתיע דווקא מחוץ לפלייאוף. באפרטורה טולוקה דווקא הציגה יכולת מצויינת ואכן סיימה במקום השני וזאת תודות להחלטה מצויינת של מאמנה חוזה קרדוסו הפרגוואי שהבין שהקבוצה עומדת טוב מבחינה הגנתית אבל שאין לקבוצה התקפה, ולכן הביא שני חלוצים טובים שיבקיעו שערים. רק להמחיש כמה בעייתית הייתה היכולת ההתקפית של טולוקה: בקלאוסורה שנה שעברה, פאולו דה-סילבה הבלם הפרגוואוי הוותיק היה סגן מלך השערים של הקבוצה בטורניר. באפרטורה הקבוצה שיחקה בהתקפה עם שני שחקני רכש: אנריקה טריביירו הארגנטינאי ופרננדו אוריבה הקולומביאני. מה נאמר, פגיעה בינגו! טריביירו סיים עם 10 שערים (כולל 3 בגביע) ואוריבה סיים עם 11 שערים (כולל 4 בגביע). לטולוקה, לה יש הגנה מצויינת שכוללת את דה-סילבה, ג'ורדן סילבה הצעיר ומאחוריהם את השוער אלפרדו טאלאברה שמשתייך לסגל הנבחרת, יש פתאום התקפה. התוצאות והמיקום בטבלה, בהתאם. בקישור משחקים קרלוס אסקיבל הוותיק ושחקן נבחרת פרו שהצטיין בקופה אמריקה, כריסטיאן קואבה.

מטרות: לשדרג עוד צעד אחד קטן מהעונה שעברה ולהעפיל לגמר הפלייאוף.

מומלץ לעקוב: כריסטיאן קואבה. קשר נבחרת פרו החל את העונה על הספסל ובמשחקים הראשונים שלו לא הציג יכולת טובה ואפילו הורחק באדום לאחר שהציג משחק אלים ולא ספורטיבי. לקראת אמצע העונה הוא ביצע סוויץ' והחל להציג יכולת טובה וכדורגל אטרקטיבי. אם הוא יציג את היכולת מהחצי השני של העונה, טולוקה תהיה במצב טוב.

הנה גולאסו של טרייבירו:

https://www.youtube.com/watch?v=jMNPXuvGelw

 

קלוב לאון:

הקבוצה של קרלוס סלים היא אחת הקבוצות הכי לא יציבות בליגה. המאמן, חואן אנטוניו פיצי (שאימן בעבר את ולנסיה) החליט השנה לפרק סופית את מרכז הקישור של הקבוצה, למרות העונה המצויינת שעברה על הקבוצה בטורניר האפרטורה, וויתר על שירותיו של אחד הכוכבים הגדולים של הקבוצה: קרלוס "חוליט" פנייה שעבר לצי'באס. במקומו הגיע מקסי מוראלס הארגנטינאי מאטלאנטה האיטלקית ויהיה מעניין לראות כיצד הוא ייתלב בקישור לצד לואיס מונטס וחואן ואסקז. בחוד של הקבוצה ניצב לו מאורו בוסלי הארגנטינאי המצויין, שהתאזרח השנה במקסיקו וכך פינה מקום של זר לטובת הגעתו של מוראלס.

מטרות: בלאון ישמחו לשחזר את היכולת הטובה משנה שעברה ושמקסי מוראלס ייכנס בהצלחה לנעליים של "חוליט" פנייה.

מומלץ לעקוב: חורחה "צ'אטון" אנריקז. בדומה לחוויאר קורטז מפומאס, גם צ'אטון היה שותף לאותה זכייה באולימפיאדה לפני 4 שנים, וגם הוא נעלם מאז. להבדיל מקורטז שבאפרטורה חזר להציג יכולת טובה, אנריקז נדחק לספסל והעונה הוחלט לשלוח אותו למועדון עם פחות לחץ בתקווה ששם הוא יצליח להציל את הקריירה שלו. אין עוררין שלצ'אטון יש את הנתונים הפיזיים להצליח (שחקן גבוה וחסון עם יכולת טכנית טובה יחסית לקשר אחורי), אבל מה שמונע ממנו להצליח זה שאנריקז הוא בליין לא קטן, וההחלטה לשלוח אותו לעיר קטנה (יחסית) ללא מסיבות עד אור הבוקר הייתה (גם אם לא באופן רשמי) די צפוייה.

צ'אטון אנריקז, יצליח להציל את הקריירה?

צ'אטון אנריקז, יצליח להציל את הקריירה?

 

צ'יאפאס:

למרבה ההפתעה, המועדון מוכה החובות מדרום המדינה הצליח להעמיד קבוצה טובה תחת ניהולו של ריקרדו לה וולפה הוותיק. הקלישאה של "לפגוע בול ברכש" מתגלה כנכונה במקרה של צ'יאפאס שהביאה למרכז הקישור את פרנסיסקו סילבה הצ'יליאני שהשתלט במהרכה על הקישור האחורי של הקבוצה ושימש דה-פקטו בתור גרזן בלתי עביר. בהתקפה אבילס הורטדו הקולמביאני שמושאל מפאצ'וקה התגלה כחלוץ אימתני ודייגו דה לה טורה הוותיק הציג יכולת טובה גם כן. לקראת הקלאוסורה הביאו לדרום מקסיקו את אלכסיס הארגנטינאי מקילמס ואת דניליניו הברזילאי מקרטארו.

מטרות: ללכת "לים" מוקדם ככל הניתן. להבטיח מתמטית את ההישרדות בליגה כמה שיותר מהר ולא הרבה יותר מכך.

מומלץ לעקוב: דניליניו, הקשר ההתקפי הברזילאי שנאלץ "להקריב" את מקומו בקרטארו כאשר רונאלדיניו חתם במועדון לפני שנה וחצי. לא הצליח לשחזר את היכולת הטובה שלו מאז אותו מקרה. האם במקום שבו אין לחץ הוא יחזור להציג יכולת טובה?

דניליניו ורונאלדיניו דווקא כן שיתפו פעולה במדי אתלטיקו מיניירו

דניליניו ורונאלדיניו דווקא כן שיתפו פעולה במדי אתלטיקו מיניירו

 

טיגרס:

אין צורך להכביר מילים על האלופה, אבל בכל זאת אעשה זאת. הקבוצה הטובה במדינה עם השמות הכי גדולים בסגל ובראש ובראשונה אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי שגם סיים בתור מלך השערים של האפרטורה. שחקנים כמו שחקני הכנף יורגן דאם שמעבר שלו לאירופה זה רק עניין של זמן, או חוויאר אקינו שלאחר כמה עונות בוויאריאל וראיו וויאקנו הספרדיות חזר למקסיקו והציג יכולת מצויינת במדי האלופה. כמובן שניתן לציין גם את רפאל סוביס החלוץ הברזילאי, את הוגו איילה הבלם של נבחרת מקסיקו ואת נאוהל גוזמן שוער סגל נבחרת ארגנטינה שרוצה להוכיח שמגיע לו את המקום בהרכב בקופה אמריקה הקרוב.  בכלל, לקראת הקיץ הקרוב שמלא בטורנירים בין-לאומיים, יש הרבה שחקנים במועדון שרוצים לזכות בכרטיס לסגל הנבחרת שלהם. ז'יניאק ירצה להנות מהשעייתו של קארים בנזמה שהסתבך עם החוק ולחזור לצרפת בקיץ ולא לחופשת מולדת, אקינו, ישראל חימנז ואיילה ירצו להבטיח מקום בקופה אמריקה, ולוקאס זלאריאן ינסה להשתחל לסגל של ארגנטינה לאולימפיאדה. האלופה נפרדה מכמה שקנים וותיקים כחלק מתהליך "הצערה" שעוברת הקבוצה, ושחקנים כמו אחידיו ארבאלו ריוס האורוגוואי (המצויין לטעמי), ג'ופרה גרון האקוואדורי וחרארדו לוגו נשלחו לקבוצות אחרות בליגה ובמקומם הגיע קצת שחקני רכש צעירים עם המון פוטנציאל, לדוגמא פרננדו פרננדז, מכונת השערים מפרגוואי ולוקאס זלאריאן הארגנטינאי שהגיע מבלגראנו.

מטרות: אליפות, אליפות הקונקאקאף, גביע. בקיצור, הכל.

מומלץ לעקוב:

לוקאס זלאריאן. קשר התקפי (10 ארגנטינאי טיפוסי) מוכשר מאוד עם טכניקה עילאית, שמסיבה לא מובנת לא הגיע לאירופה. טיגרס לא היססה וישר קפצה על ההזדמנות. אם יצליח לשחזר את היכולת שלו גם במדי טיגרס, אירופה תהיה קרובה מתמיד, וטיגרס תעמוד בכל המטרות שלה.

לוקאס זלאריאן חוגג במדי בלגראנו. יחגוג גם בצהוב של טיגרס?

לוקאס זלאריאן חוגג במדי בלגראנו. יחגוג גם בצהוב של טיגרס?

 

קלוב אמריקה:

הקבוצה הגדולה של מקסיקו סיטי עברה עונה בסך הכל טובה באפרטורה למרות פתיחה רעה מאוד שכללה שלושה הפסדים רצופים. המאמן נאצ'ו אמבריז כבר היה עם רגל אחת מחוץ למועדון אבל אז אמריקה החלה לשחק טוב ובסופו של דבר כמעט העפילה לגמר הפלייאוף לאחר משחק משוגע מול פומאס בגומלין חצי הגמר. אמריקה מגיעה לטורניר הנוכחי מדוכדכת מעט לאחר ההדחה המפתיעה מטורניר גביע העולם לקבוצות על ידי גואנגז'ו הסינית אבל השחקנים בצהוב מאז ומעולם ידעו להתגבר על קשיים. הקבוצה מחזיקה בסגל הכי יקר במקסיקו (כולל מעט יותר מטיגרס) עם שחקנים שכוללים את שוער הנבחרת מויסס מוניוז. בהגנה ניתן למצוא שמות כמו פאול אגילאר מגן הנבחרת, פבלו אגילאר הבלם הפרגוואי וונטורה אלבאראדו בלם נבחרת ארה"ב. הקישור של אמריקה שופע כשרונות ומורכב משחקנים כגון רובנס סמבואזה הארגנטינאי המוכשר (רק חבל שהוא נוהג להתפרע ולאבד את הראש מידי פעם), מיקי ארוייו האקוואדורי, אוסבאלדו מרטינז הפרגוואי ובריאן לוזאנו האורוגוואי שהגיע בתור הרכש הטרי לפני כשבועיים. ההתקפה של אמריקה מורכבת מצמד החלוצים המצויין שכולל את חלוץ הנבחרת אוריבה פראלטה ואת דריו בנדטו החלוץ הארגנטינאי/מקסיקני שצריך להחליט אם הוא מוכן לייצג את מקסיקו בקופה אמריקה במידה וייקראו לו.

מטרות: בדיוק כמו טיגרס. לזכות בהכל.

מומלץ לעקוב: אנדרס "ריפלה" אנדרדה. הקשר ההתקפי הקולומביאני הגיע לפני שלוש שנים לאמריקה ולא הרשים בעונת הבכורה שלו. הוא נשלח בעונה שעברה לצ'יאפאס בהשאלה שם הוא תפס מקום בהרכב ובקיץ האחרון הוא חזר לאמריקה והמשיך להציג יכולת גבוהה. מאפיין מעניין של אנדרדה הוא בעיטות הפצצה שהוא יורה (בדיוק כמו הכינוי שלו) מרחוק.  אנדרדה חסר המזל משחק בעמדות של שחקנים כמו אדווין קרדונה, פרדי גוארין וחאמס רודריגז כך שהסיכוי שלו לראות זימון לנבחרת קולומביה קטן מאוד. השנה אנדרדה רוצה לבצע את הקפיצה שתשלח אותו לאירופה ואולי כך הוא יזכה בסופו של דבר לזימון לנבחרת.

אנדרס אנדרדה. יגיע לאירופה (ולנבחרת)?

אנדרס אנדרדה. יגיע לאירופה (ולנבחרת)?

 

פואבלה:

פואבלה הציגה טורניר אפרטורה מצויין בייחוד לאור חומר השחקנים המוגבל של הקבוצה, ולמרות שסכנת הירידה עדיין מרחפת מעליה, היא יכולה להרשות לעצמה קצת פחות לחץ בנושא. המועדון גם חנך את האיצטדיון המחודש שעבר שיפוץ בשנה וחצי האחרונות ותכולתו הוגדלה ל – 54 אלף מקומות, כחלק מתכנית אירוח המונדיאל במקסיקו בשנת 2026. הקבוצה לא מציגה המון שחקנים מוכרים או אטרקטיביים, אבל אם רוצים להזכיר כמה שמות ניתן למצוא את הקפטן והנשמה של הקבוצה מטיאס אלוסטיצה המצויין, את השוער הארגנטינאי הוותיק שנוהג להציג עצירות וירטואוזיות כריסטיאן קמפסטריני, ואת החלוץ ממוצא לבנוני (המשפחה עברה למקסיקו לאחר מלחמת לבנון הראשונה) ג'רונימו אמיונה שפתח מצויין את העונה שעברה במדי קרוז-אזול אך מאז לא ראה יותר מידי דקות משחק.

מטרות: להבטיח את ההישארות. כל השאר זה בונוס.

מומלץ לעקוב: כריסטיאן "הוביט" ברמודס. שחקן קטן קומה (סה"כ 1.60) עם טכניקה מצויינת ובעיטות עוצמתיות. אפילו זכה לכמה הופעות בנבחרת מקסיקו לפני כמה שנים אך בעונה שעברה הציג את היכולת הכי טובה בקריירה שלו.

כריסטיאן ברמודס. דומה לפרודו?

כריסטיאן ברמודס. דומה לפרודו?

 

ורה-קרוז:

"הכרישים האדומים" נמצאים במצב די דומה לזה של פואבלה. הקבוצה עדיין יכולה לרדת ליגה באופן מעשי למרות שהציגה שני טורנירים טובים לאחרונה. הקבוצה מעיר החוף משחק כדורגל לא מאוד יפה לעין אבל מאוד יעיל. חואן אלבין האורווגואי המצויין (שהיה מועמד לפני שנה וחצי לכמה קבוצות בישראל) מנהל את העניינים במרכז המגרש של הקבוצה ושם הוא דואג לספק כדורים לצמד החלוצים הארגנטינאים של הקבוצה: דניאל "קקו" וויאלבה וחוליו פורץ'. לקראת הטורניר המועדון החליט להרחיב את הסגל ולהביא כמה "פליטים" מקבוצות אחרות שלא ראו יותר מידי דקות משחק וכך מצאו את עצמם בעיר החוף חרארדו לוגו שהגיע מטיגרס וגם אנריקה "פאלטה" אסקדה שהגיע בהשאלה מפאצ'וקה.

מטרות: בדומה לפואבלה, להבטיח את ההישארות כמה שיותר מוקדם ולנסות להיאבק על מקום בפלייאוף השלישי ברציפות של הקבוצה.

מומלץ לעקוב: דייגו צ'אבס קולינס. שחקן צעיר בן 20 ששיחק כמה משחקים בטורניר האפרטורה והראה יכולת מצויינת. המאמן קרלוס ריינוסו דיבר המון בשבחו במחנה טרום העונה ומעניין לראות האם זה יתורגם גם למקום בהרכב הקבוצה.

דייגו צ'אבס קולינס. הכישרון הצעיר הבא של ורה-קרוז.

דייגו צ'אבס קולינס. הכישרון הצעיר הבא של ורה-קרוז.

 

מונטריי:

כנראה הקבוצה הכי מאכזבת בטורניר האפרטורה. מונטריי בנתה קבוצה שמסוגלת לזכות באליפות ובתוספת האיצטדיון החדש שלה הבמה הייתה מוכנה לעונה חלומית שהסתיימה במפח נפש והקבוצה אפילו לא העפילה לפלייאוף בעוד היריבה המרה מעבר לכביש חגגה את האליפות. לקראת הקלאוסורה הקבוצה לא ביצעה יותר מידי רכש, אבל הרכש המועט שהגיע הוא רכש מצויין: הבלם מיגל הררה אקיווה הגיע מפאצ'וקה בהשאלה והמגן הימני הקולומביאני סטפן מדינה עשה את הדרך ההפוכה. וולטר אבויי האקוואדורי הוותיק הגיע מסינלואה וגולת הכותרת: קרלוס סנצ'ס האורוגוואי, אחד השחקנים הכי טובים בדרום אמריקה הגיע מריבר פלייט הארגנטינאית. ולמרות הרכש האיכותי שביצעה הקבוצה, הרכש הכי טוב שהיא ביצעה היה להצליח להשאיר ולהאריך את החוזה של אדווין קרדונה הקולומביאני הנהדר. קרדונה, ללא ספק השחקן הכי מוכשר בליגה מקבל מקום של קבע בנבחרת קולומביה וישנם פרשנים שטוענים שנכון להיום, הוא נמצא בכושר אפילו יותר טוב מאשר חאמס רודריגס. קרדונה דואג לספק המון כדורים לצמד החלוצים המצויין שכולל את דורלאן פאבון הקולומביאני ורוחליו פונס מורי הארגנטינאי.

מטרות: אליפות. ועוד יותר חשוב: לנצח בדרבי הגדול של מונטריי את טיגרס.

מומלץ לעקוב: רוחליו פונס מורי. החלוץ הארגנטינאי, שביחד עם אחיו רמירו (שמשחק כיום באברטון) נחשבו "לילדי פלא" בעבר,  לא הצליח יותר מידי בריבר פלייט ובבנפיקה ליסבון, ולאחר עונה מוצלחת בטורקיה הוא הגיע בקיץ למונטריי. הקבוצה אמנם כשלה בניסיון להעפיל לפלייאוף אבל פונס מורי הפגיז והציג יכולת מצויינת. 11 שערים באפרטורה ונראה שיש לו רעב לעוד המון שערים, ואולי אפילו תקווה (קלושה אמנם) שטאטא מרטינו ירים לו טלפון לקראת הקיץ ויאחד את שני האחים לבית פונס מורי תחת מדי הנבחרת.

אדווין קרדונה לאחר עוד גולאסו מעשה רגליו להתפאר.

אדווין קרדונה לאחר עוד גולאסו מעשה רגליו להתפאר.

 

מורליה:

לקבוצה ממיצ'ואקאן ישנה מטרה אחת ויחידה: לשרוד את העונה בליגה הבכירה. אנריקה מאזה המאמן הוותיק החל את העונה הקודמת בצורה מצויינת אבל לאט לאט הקבוצה התדרדרה ורק בזכות ההתחלה החלומית המועדון סיים במקום סביר את הליגה. העונה מאזה הבין שהוא חייב להביא שחקנים מנוסים שיכולים להתמודד עם הלחץ של הירידה והביא שחקנים כמו לואיס גבריאל ריי ואייסנר לובואה הקולומביאנים הוותיקים שיעזרו לצעירים של הקבוצה ויתרמו מנסיונם.

מטרות: כמו שרשמתי מקודם, לשרוד בליגה.

מומלץ לשים לב:

פבלו ולאסקז, החלוץ הפראגוואי פתח בצורה מצויינת את האפרטורה, אך אז נפצע וחסרונו השפיע לרעה על כל הקבוצה. אם ישחזר את היכולת שלו מימיו בטולוקה או מתחילת העונה שעברה, מורליה יכולה להרגיש שיש על מי לסמוך בהתקפה.

פבלו ולאסקז, שרק יהיה בריא והגולים כבר יגיעו

פבלו ולאסקז, שרק יהיה בריא והגולים כבר יגיעו

 

קרטארו:

קרטארו היא הקבוצה שעל הנייר נחלשה בצורה הכי גדולה לקראת הטורניר הנוכחי. וויליאם דה סילבה ודניליניו הברזילאים עזבו כמו גם הכוכב הגדול אורבלין פינדה שעבר לצ'יבאס. הקבוצה הביאה את לואיס חיל שחקן נבחרת ארה"ב שהגיע מליגת ה MLS, ואת קרלוס פיירו שהגיע מצ'יבאס. שני אלו מצטרפים לעמנואל "טיטו" וויאה החלוץ הארגנטינאי המצויין של הקבוצה.

מטרות: עונה פיננסית. לא להתדרדר לקרבות התחתית, אבל אף אחד לא מצפה שם לעלות לפלייאוף.

מומלץ לעקוב: קרלוס פיירו. "ילד הפלא" שכיכב באליפות העולם לנערים שבה זכתה מקסיקו בשנת 2011 כבר לא כל-כך ילד, ובגיל 22 הוא נראה כמו עוד כישרון מבוזבז שהולך לאיבוד. האם מעבר למועדון עם פחות לחץ יתרום להתפתחות של השחקן (המוכשר לכל הדעות), כך שיוכל להציל את הקריירה לפני שישקע למחוזות הבינוניות? פיירו מקווה שכן, מכיוון שהוא עוד חושק במקום לסגל האולימפי לריו בקיץ הקרוב. רק עונה טובה שלו תביא אותו לשם.

קרלוס פיירו בפוזה מוכרת יותר מידי בשבילו בשנים האחרונות

קרלוס פיירו בפוזה מוכרת יותר מידי בשבילו בשנים האחרונות

 

פאצ'וקה:

מועדון "עריסת התינוקות" של הכדורגל המקסיקני כשמו כן הוא. מועדון שחרט על דגלו את טיפוח השחקנים הצעירים של מקסיקו ובאופן יחסית קבוע ישנם 4-5 שחקני הרכב בגיל 20-21 אשר גדלו באקדמיה המשובחת של המועדון (שממומנת על ידי תאגיד קארסו שנמצא בשליטת בנו של קרלוס סלים). שחקנים כמו הירבינג לוזאנו, אריק גוטיירז, אוסבאלדו רודריגז, רודולפו פיזארו והתוספת האחרונה: החלוץ המצויין בן ה -17 חואן קאלרו, בנו של השוער הקולומביאני האגדי של פאצ'וקה מיגל קאלרו אשר נפטר לפני 4 שנים משבץ מוחי. לפאצ'וקה יש מאמן שדוגל במשחק התקפי בכל מחיר, דייגו אלונסו האורוגוואי (שבעצמו שיחק בתור חלוץ), וסגנון המשחק ההתקפי והמהנה של פאצ'וקה ניכר לעין ומיטיב עם חלוצי הקבוצה אריאל נאולפאן ופרנקו חארה הארגנטינאים. ישנה רק בעיה אחת: לפאצ'וקה אין הגנה דה-פקטו. על מנת לפתור זאת, כל הרכש לקראת הטורניר התמקד בעמדות הגנתיות. סטפן מדינה המגן הימני הקולמביאני הגיע ממונטריי ולידו הגיע קולומביאני נוסף, הבלם אוסקר מורייו מאתלטיקו נאסיונאל הקולומביאנית. הרכש האחרון שהגיע הוא בלם נבחרת ארה"ב עומאר גונזאלס, אשר הוצג לתקשורת בתור דארת' ויידר, ברוח גל "מלחמת הכוכבים" ששוטף את חיינו לאחרונה.

מטרות: לעלות לפלייאוף. עם שחקני הרכש יתחברו, לא אתפלא אם פאצ'וקה תהיה ההפתעה של העונה.

מומלץ לעקוב: בחיי שלאחר כמעט כל שחקן בקבוצה, אבל אני אתמקד בהירבינג לוזאנו. הכוכב הבא של הכדורגל המקסיקני. שחקן מוכשר מאוד בן 20, בעל טכניקה מצויינת ויכולת כיבוש שערים טובה. הוא רק צריך לשפר קצת את קבלת ההחלטות שלו ולאיים יותר על השער. אם יעשה זאת ימצא את עצמו באירופה בקיץ הקרוב, כנראה עוד לפני המשחקים האולימפיים. הוא כבר מבוקש במועדונים כמו PSV, פורטו, בנפיקה ליסבון ואייאקס. אם יציג יכולת טובה במשחקים האולימפיים, הוא אפילו יכול למצוא את עצמו באחד ממועדוני הצמרת האירופים.

הירבינג לוזאנו, יגיע לאחת הגדולות של אירופה?

הירבינג לוזאנו, יגיע לאחת הגדולות של אירופה?

 

צ'יבאס גואדלחרה:

"העיזים" או "הקבוצה הלאומית" נמצאים בצרות. אחד משני המועדונים הגדולים במקסיקו ובעולם בכלל (עם עשרות מיליוני אוהדים), יכול למצוא את עצמו בליגת המשנה בסוף העונה, והסיטואציה ממש מוחשית. המאמן מטיאס אלמיידה הארגנטינאי הגיע באמצע האפרטורה ולמרות שפתח טוב עם שלושה נצחונות, והביא זכייה בגביע הליגה, הדעות לגביו חלוקות. המועדון לא הציג כדורגל מרהיב והתוצאות היו פושרות למדי. אז נכון שצ'יבאס משחקת רק עם כדורגלנים מקסיקנים ובעצם בוחרת להקשות על עצמה לעומת שאר המועדונים באופציות חיזוק מועטות יותר, אך כך היה לאורך ההיסטוריה וצ'יבאס כבר זכתה בהמון אליפויות עם סגל מקסיקני לחלוטין. אחד השחקנים הבולטים בקבוצה, מרקו פביאן עבר לאיינטרכט פרנקפורט הגרמנית, כמו גם קרלוס פיירו שעבר לקרטארו בהשאלה וחורחה "צ'אטון" אנריקז שעבר בהשאלה גם כן לקלוב לאון. בתור חיזוק צ'יבאס החזירה את ג'יובאני הרננדז המוכשר מהשאלה בסינלואה (וכך "החלישה" יריבה ישירה במאבק נגד הירידה), וביצעה רכש מרשים בדמותם של שחקן הנבחרת קרלוס "חוליט" פנייה ואת שחקן הנבחרת האולימפית אורבלין פינדה שהגיע מקרטארו. אלו יצטרפו לסגל שכולל שחקנים כמו בלם הנבחרת האולימפית קרלוס סלסדו, מגן הנבחרת האולימפית ראול לופז (שכבר ביצע הופעת בכורה גם בנבחרת הבוגרת), אוסבאלדו אלאניס גם הוא בלם הנבחרת, והחלוץ הוותיק אך המצויין עומאר בראבו שפשוט לא נגמר.

מטרות: להישאר בליגה. אם אפשר להעפיל לפלייאוף על הדרך, למה לא. בנוסף זכייה נוספת בגביע תבטיח מקום בגביע הליברטדורס בשנה הבאה. אז גם זכייה בגביע.

מומלץ לעקוב: אורבלין פינדה. שחקן צעיר בן 20. המלצתי לעקוב אחריו לפני האפרטורה המדי קרטארו. מעניין לראות איך הוא יצליח להתאקלם במועדון עם ציפיות ולחץ כמו צ'יבאס. לא לשכוח, זה השחקן שהדיח את רונאלדיניו מההרכב בקרטארו. כמה שחקנים אתם כבר מכירים שהצליחו לעשות כזה דבר?

אורבלין פינדה. "גירש" את רונאלדיניו מההרכב.

אורבלין פינדה. הדיח את רונאלדיניו מההרכב

 

קרוז אזול:

מה עוד ניתן לומר על מועדון מערבלי הבטון מדרום מקסיקו סיטי? מועדון שתופס את עצמו כאחד הגדולים של המדינה אבל בנתיים נהפך לאחת הבדיחות העצובות של הליגה. "לה-מקינה" מחזיקה באחד הסגלים הכי טובים בליגה (לפחות על הנייר) וכמעט תמיד נכשלת להעפיל לפלייאוף, בעוד שתי הקבוצות האחרות של מקסיקו סיטי, פומאס ואמריקה מעפילות וזוכות בתארים. לקראת הטורניר המועדון הביא רכש איכותי (כמו תמיד), וכולי תקווה שהפעם זה יתחבר לטובת המועדון. הרכש הכי גדול הוא ויקטור ואסקס שגדל בבארסה B יחד עם אחד בשם ליאו מסי, ובשנים האחרונות שיחק עם מיודענו ליאור רפאלוב בברוז'. ג'ופרה גרון האקוואדורי הגיע מהאלופה טיגרס, ואלדו ליאאו הקולומביאני הגיע מאטלס גואדלחרה. אלו יצטרפו לסגל מרשים מאוד (על הנייר לפחות) שכולל את אריאל "צ'ינו" רוחאס הארגנטינאי, החלוץ הארגנטינאי-מקסיקני מטיאס וואוסו, שוער הנבחרת חוסה דה-חסוס קורונה, מארק קרוסס הקטלוני ועוד.

מטרות: בקרוז אזול יגידו אליפות. בפועל, עלייה לפלייאוף תהיה הישג.

מומלץ לעקוב: מארק קרוסס. הקשר המרכזי הקטלוני שגדל בבארסה ושיחק גם בסלטיק נמצא כבר כמה שנים במקסיקו ואפילו התאזרח. בתחילת העונה שעברה הציג יכולת טובה, אבל נפצע לאחר כמה מחזורים וסיים את העונה מוקדם מהצפוי. במידה והחיבור המחודש שלו עם חברו ללה-מאסיה לוקאס ואסקס ייצא לפועל, בקרוז אזול יכולים להיות אופטימיים בפעם הראשונה מזה כמה עונות.

לוקאס ואסקס. האם החיבור הספרדי שלו ומארק קרוסס יניב תוצאות?

לוקאס ואסקס. האם החיבור הספרדי שלו ומארק קרוסס יניב תוצאות?

 

סאנטוס לגונה:

סאנטוס לגונה תרצה לשכוח את טורניר האפרטורה. היא החלה אותו בתור האלופה והחליפה שלושה מאמנים במהלך הטורניר (כולל מיודענו פאקו איסטריאן) וסיימה את הטורניר בתור אחת האלופות הגרועות. השנה הקבוצה מינתה את לואיס זובדיה הארגנטינאי הצעיר שהגיע מהליגה האקוודורית וביצעה מעט רכש, אך איכותי לכאורה. חורחה ויאפנייה הגיע לאחר שזכה באליפות ה MLS עם פורטלנד, דייגו דה בואן המוכשר הגיע לאחר טורניר מאכזב במדי טיחואנה ואוליסס דאווילה הגיע מויטוריה הפורטוגלית, אליה היה מושאל צ'לסי. אלונסו אסקובוזה עזב את המועדון לטובת טיחואנה. שחקן שירצה מאוד להוכיח את עצמו הוא הושער המצויין אגוסטו מרצ'סין, שייאבק על מקום בסגל נבחרת ארגנטינה לקופה אמריקה. לטעמי, מרצ'סין הוא השוער הארגנטינאי הכי טוב שיש היום לארגנטינה, אבל לצערו אין לו את היחסי ציבור שיש לסרחיו רומרו או את הקרבה האישית לטאטא מרטינו שיש לנאוהל גוזמן.

מטרות: לבנות קבוצה צעירה לעתיד שתוכל לחזור ולהתמודד על תארים בעתיד. אם יגיעו לפלייאוף, טוב. ואם לא, לא נורא.

מומלץ לעקוב: אוליסס דאווילה. אחד הכשרונות הגדולים של מקסיקו בעבר, שהציג יכולת מצויינת במדי נבחרת הנוער של מקסיקו באליפות העולם לנוער בשנת 2011 ולאחר מכן נרכש על ידי צ'לסי. לא הצליח לממש את הפוטנציאל שלו ולמעט עונה מוצלחת אחת במדי קורדובה הספרדית, הוא לא הותיר חותם בשאר הקבוצות בהן שיחק בהשאלה מצ'לסי. מעניין לראות אם החזרה שלו למקסיקו תחזיר אותו למסלול. פוטנציאל יש, השאלה האם יש את היכולת לממש אותו.

אוליסס דאווילה לאחר שנרכש על ידי צ'לסי. יצליח להחזיר את הקריירה לתלם?

אוליסס דאווילה לאחר שנרכש על ידי צ'לסי. יצליח להחזיר את הקריירה לתלם?

 

אטלס גואדלחרה:

"השועלים" מגואדלחרה היא הקבוצה שסיפקה הכי הרבה כותרות בפגרה עם החזרתו לעונת פרישה של רפא מארקז במועדון בו גדל. "אל-קייזר" כמובן יהיה בורג חשוב במערך ההגנתי של המועדון שהצליח להשאיר גם את הבלם הארגנטינאי המצויין וולטר קנמאן, למרות התעניינות של בוקה ג'וניורס. רכש נוסף שהגיע, הוא השוער הארגנטינאי אוסקר אוסטרי מניואלס אולד בויס שבעברו היה אחד השוערים הארגנטינאים היותר טובים, וגם הוא מגיע על מנת לנסות ולשקם את הקריירה שלו.

מטרות: אטלס איכזבה מאוד בטורניר האפרטורה ותרצה לתקן את הרושם. מקום בפלייאוף יהיה נחמד מבחינתה, לא בטוח שיש לה את חומר השחקנים שמתאים לכך. ייתכן והמועדון ייתן דחיפה לזכות בגביע כך שרפא יוכל להניף גביע אחד אחרון.

מומלץ לעקוב: עם כל הכבוד לרפא מארקז, הרכש הכי מעניין ומשמעותי לדעתי, הוא לא אחר מאשר אחידיו ארבאלו ריוס האורוגוואי המצויין. שחקן מנוסה מאוד עם ראיית משחק טובה ויחסית לגילו המבוגר גם נמצא בכושר טוב. הגיע לתמוך במרכז הקישור המוכשר והצעיר אך חסר הנסיון של אטלס. ייתכן ומדובר באחד מ"גניבות" השנה.

מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלרחה, חוזר הביתה לעונת פרישה

מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלרחה, חוזר הביתה לעונת פרישה

 

טיחואנה:

"כלבי האצטקה" מהגבול הצפוני של מקסיקו מאוד איכזבו בטורניר האפרטורה והשנה הם הלכו על קונספט מעניין: הכוכב הגדול של הקבוצה השנה לא יהיה אחד השחקנים אלא דווקא המאמן: מיגל "פיוחו" הררה שחוזר לאמן בליגה לאחר התקרית האלימה עם שדרן הטלוויזיה כריסטיאן מרטיניולי, שהובילה לפיטוריו מאימון הנבחרת. במסגרת הרכש, הקבוצה הביאה את ז'וניניו הברזילאי מלוס-אנג'לס גלאקסי, יחד עם אלונסו אסקובוזה הצעיר שהגיע מסאנטוס לגונה, והיא החזירה את מגן נבחרת ארה"ב גרג גארזה, לאחר השאלה באטלס.

מטרות: מיגל הררה הצהיר על עלייה לפלייאוף והגעה לשלבים הגבוהים. במציאות עונה שקטה עם יכולת סבירה שלא תספיק לפלייאוף תעבור בהסכמה אצל האוהדים.

מומלץ לעקוב: דאירו מורנו, החלוץ הקולומביאני המצויין הוא המוציא לפועל של הקבוצה, ועכשיו לאחר שחואן אראנגו הוותיק עזב, הוא נהפך לכוכב היחיד של הקבוצה.

"פיוחו" הררה בפוזה אופיינית.

"פיוחו" הררה בפוזה אופיינית.

 

סינלואה:

הקבוצה ממדינת המחוז של "אל-צ'אפו" גוזמן (ראש קרטל הסמים הגדול במקסיקו), היא המועמדת העיקרית לרדת ליגה. אמנם ישנו עוד סיכוי לא רע שהיא תישאר, אבל היא תצטרך להראות יכולת הרבה יותר טובה ממה שהיא הראתה לאורך טורניר האפרטורה. כמו כל קבוצה שנאבקת כנגד הירידה, גם סינלואה הביאה בהשאלה המון שחקני רכש צעירים בעיקר, בתקווה שהמוטיבציה שלהם להוכיח את עצמם, תוביל אותם להציג יכולת טובה וכך להשיג תוצאות טובות על המגרש. שחקנים כמו ווילסון מורלו שזכה עם סנטה – פה הקולומביאנית בקופה סודאמריקנה או יימי צ'ארה שזכה באליפות קולומביה עם אתלטיקו נאסיונל הגיעו שתקווה שיביאו את היכולת שלהם משם למועדון "דגי הזהב".

מטרות: לשרוד בליגה.

מומלץ לשים לב: יימי צ'ארה ווילסון מורלו. צמד החלוצים הקולמביאנים הראה יכולת טובה בחודשים האחרונים בקבוצותיהם. אפילו אם סינלואה תרד ליגה, במידה והם ירשימו, הפרס יהיה חוזה מובטח באחת הקבוצות המקסיקניות האחרות (כדאי לציין שצ'ארה שייך למונטריי, אך לא קיבל שם צ'אנס אמיתי וגם מורלו שיחק מעט במונטריי, אך הוא דווקא לא הרשים).

ווילסון מורלו, אלוף הסודאמריקנה הטרי הגיע לסוגרת הטבלה סינלואה.

ווילסון מורלו, אלוף הסודאמריקנה הטרי הגיע לסוגרת הטבלה סינלואה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *