הנעליים הגדולות של רפא

בשנת 1996 שחקן צעיר בן 17 מהעיר זמורה בפרובינציית מיצ'ואקאן, ערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצת אטלס גואדלחרה. השחקן הצעיר שיחק בתור בלם והוא עונה לשם רפאל מארקז אלבארז. רפאל מארקז המשיך לשחק בשלוש השנים הקרובות במועדון. בקיץ 1999, מארקז נקרא לשורות נבחרת מקסיקו לקופה אמריקה שהתקיים בפרגוואי ושם השתנה גורל הקריירה שלו.

מונאקו מהליגה הצרפתית שלחה סקאוט שיעקוב אחרי פבלו קונטרראס הצי'ליאני במשחקה של צ'ילה מול מקסיקו. מקסיקו ניצחה 1:0 משער של לואיס "אל-מטאדור" הרננדז (אין קשר לחוויאר), אבל השם שנרשם בפנקס היה דווקא של רפאל מארקז. עוד לפני סיום הטורניר, מארקז כבר היה שחקנה של מונאקו (דרך אגב, גם קונטרראס נרכש על ידי המועדון).

מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלרחה

מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלרחה

במונאקו רפא זכה באליפות בעונת הבכורה שלו והציג יכולת גבוהה מאוד בעמדת הבלם וגם בעמדת המגן הימני. זה היה עניין של זמן עד שמארקז יעבור לאחת הגדולות של אירופה ובשנת 2003 הוא אכן ביצע את המעבר, ועבר לברצלונה, בה זכה בכל תואר אפשרי. כמובן שהוא נהפך לאחד הבלמים הטובים בעולם וגם בתור קשר אחורי הוא שיחק בצורה יוצאת מן הכלל. בשנת 2010 עבר מארקז לניו-יורק רד בולס, בה הציג יכולת סולידית, אבל לא משהו שהזכיר את היכולת שלו מברצלונה ובשנת 2012 חזר רפא למקסיקו לקלוב לאון. בקלוב לאון זכה רפא פעמיים ברצף באליפות המדינה ובקיץ 2014 חזר חזרה לאירופה, הפעם להלאס וורונה האיטלקית, בה הוא עדיין משחק כיום.

לאורך כל השנים האלו רפא שיחק בנבחרת והשתתף כמעט בכל טורניר גדול. מארקז הוא השחקן הראשון (וכרגע גם היחיד) בהיסטוריית הכדורגל ששימש כקפטן בארבעה טורנירי מונדיאל. נכון להיום הוא מחזיק ב-129 הופעות במדי נבחרת הטריקולור.

רפא מארקז במדי הנבחרת

רפא מארקז, היחיד ששימש קפטן בארבע מונדיאלים.

אבל גם רפא מארקז הוא אנושי ולמרות ההיסטוריה היפה מלאת הרגעים המאושרים, הגוף כבר לא מה שהוא היה, הרגליים כבר בקושי סוחבות (מספיק לראות אותו העונה במדי וורונה בשביל להבין כמה קשה לו לזוז), ולמרות הניסיון הרב, זמנו של רפא בתחומי המגרש קצוב לזמן קצר מאוד. רפא יחגוג 37 חורפים בפברואר הקרוב, והפרישה היא רק עניין של זמן.

במקסיקו מדווחים שמארקז כנראה יחזור בקרוב לאטלס לעונת פרישה בקבוצת נעוריו, ואולי אפילו יזומן בתור אחד משלושת השחקנים המותרים מעל גיל 23 לסגל נבחרת מקסיקו לאולימפיאדה בניסיונה להגן על התואר בו היא מחזיקה מאולימפיאדת לונדון.

לרפא מארקז הייתה קריירה מאוד עשירה וארוכה שיכולה למלא מאמרים שלמים על כדורגל, והייתי יכול להמשיך לכתוב עליו בפוסט הזה, אבל אני הולך לכתוב דווקא על "המועמדים" להחליף את רפא במרכז ההגנה של נבחרת מקסיקו. כדאי לציין שעד לפני שנה-שנתיים הייתה דאגה אמיתית במקסיקו לגבי היום בו רפא יפרוש. לא היה נראה שיש הרבה בלמים טובים באופק והיו אפילו קולות שקראו לאזרח את אחד ממגוון הזרים שמשחקים בעמדת הבלם במקסיקו ולהביא אותו לשחק בנבחרת. כמובן שזהו פיתרון טוב, אבל במקביל זהו פיתרון שהיה מסתיר מצב עגום בו לא מפתחים שחקנים צעירים וצריכים "לייבא" כשרונות מבחוץ. לשמחתי בשנים האחרונות התפתחו כמה שחקנים טובים ומוכשרים מאוד במקסיקו עצמה.

לפנ שאתחיל בפירוט, אני אציין שהמועמדים כולם הם בלמים שמשחקים בצד ימין של מרכז ההגנה ואם משחקים במערך עם 3 בלמים, אז גם בעמדת הבלם המרכזי. בדיוק בעמדה של מארקז.

כיום ישנם 3 בלמים שמשחקים באופן קבוע יחסית בעמדה הזאת במדי הנבחרת כאשר רפא לא על המגרש: פרנסיסקו "מאזא" רודריגס, הוגו איילה ודייגו רייס. שני הראשונים יחסית מבוגרים. רודריגס בעצמו על סף פרישה (הוא בן 34), ואיילה אמנם יותר צעיר (בן 28) ואפילו זכה לאחרונה עם טיגרס באליפות מקסיקו, אבל מאז ומעולם הוא נחשב שחקן סגל "חילופי" שמשחק בנבחרת רק בטורנירים ומשחקים לא חשובים.

דייגו רייס הוא המועמד הראשון שלנו:

רייס, בן 23, סוג של "ילד פלא" שמחזיק כבר ב-32 הופעות במדי הנבחרת וזכה במדיה בכמה תארים, כולל אולימפיאדת לונדון וגביע הזהב האחרון. הוא גם זכה עם נבחרת הנוער במקום השלישי במונדיאליטו בשנת 2011. רייס הוא המועמד הטבעי שעליו מדובר כבר כמה שנים טובות. בנוסף, רייס הציג תיאום מצויין עם הקטור מורנו (הבלם השמאלי) בהגנת נבחרת מקסיקו. רייס משחק העונה בריאל סוסיאדד בהשאלה מפורטו לאחר שנתיים שבהן בקושי ראה דקות משחק בקבוצה הפורטוגלית. רייס זכה באליפות מקסיקו עם קלוב אמריקה בהיותו סה"כ בן 20 וזאת לאחר ששימש שחקן הרכב כבר החל מגיל 18. רייס שחקן מאוד טכני ומהיר בעל ראיית משחק טובה. החיסרון המהותי של רייס הוא חוסר פיזיות. הוא מאוד רזה והוא לוקה בנוסף גם במשחק עם רגל שמאל. העונה בריאל סוסיאדד רייס מציג יכולת טובה יחסית ואם ישפר את הפיזיות שלו, יכול להיות שהוא יחזור לפורטו מהדלת הראשית.

רייס במדי סוסיאדד. המחליף הטבעי לרפא?

רייס במדי סוסיאדד. המחליף הטבעי לרפא?

המועמד השני שלנו הוא קרלוס סלסדו:

לקרלוס סלסדו בן ה-22 יש סיפור מעניין ולא שיגרתי. הוא גדל במחלקת הנערים של צ'יבאס גואדלחרה, עבר לשחק בקבוצת הנוער של טיגרס ולאחר מכן עבר לשחק צפונית לגבול בריאל סולט לייק מליגת ה MLS. בינואר 2015 הודיעה צ'יבאס שהיא רוכשת אותו בחזרה, מהלך שהרים הרבה גבות במקסיקו אבל סלסדו גרם לכולם לאכול את הכובע. הבלם הציג יכולת מצויינת לאורך העונה ובקיץ קיבל זימון לסגל המשני שייצג את מקסיקו בקופה אמריקה. גם בעונה האחרונה שהסתיימה עתה המשיך סלסדו להציג יכולת גבוהה ומספר מועדונים באירופה (לדוגמא: PSV ההולנדית, בנפיקה ליסבון הפורטוגלית, שאלקה מגרמניה ועוד..) כבר שלחו סקאוטרים לעקוב אחריו. נכון להיום, סלסדו נחשב כבלם הכי מבטיח (אפילו יותר מרייס) והיתרון שלו מול רייס נובע מהעובדה שהוא בלם עם נוכחות פיזית מרשימה, למרות שהוא פחות מהיר מרייס. סלסדו כנראה לא יהיה בסגל לקופה אמריקה הקרוב מכיוון שהוא מיועד לפתוח בהרכב הנבחרת האולימפית בריו, אבל לאחר מכן כנראה יצורף לסגל הנבחרת הבוגרת באופן קבוע.

קרלוס סלסדו, סתם המון פיות.

קרלוס סלסדו, סתם המון פיות.

המועמד הבא שלנו הוא ג'ורדן סילבה:

סילבה, בן 21, משחק בקבוצת טולוקה ולמזלו יש לו מורה מצויין שמשחק לידו במרכז ההגנה של "הדיאבלוס רוחוס": פאולו דה סילבה (האגדי), הבלם הוותיק והמצויין של נבחרת פראגוואי. צמד "הסילבות" מציג תיאום טוב מאוד בהגנת טולוקה והעובדה שמאחוריהם עומד אלפרדו טאלאברה (שוער סגל נבחרת מקסיקו) עוזרת עוד יותר לג'ורדן הצעיר. סילבה, שערך את הופעת הבכורה שלו בהרכב טולוקה בהיותו בן 19, העיד שבתחילת הקריירה שלו בתור הבלם הפותח של טולוקה הוא שמע המון הערות משני השחקנים הנ"ל שעזרו לו ללמוד "תוך כדי תנועה" ושיפרו את המשחק שלו ואת קבלת ההחלטות שלו. הוא טוען שהיום הוא שמח שהם כמעט לא מעירים לו יותר…ג'ורדן הוא בלם גבוה וחזק פיזית, שמזכיר מאוד את פרנסיסקו רודריגז ואם יש משהו שהוא בוודאות למד מפאולו דה סילבה, זה כיצד להבקיע שערים בנגיחה. החיסרון של ג'ורדן זה שהוא לוקה במהירות שלו, ומול שחקנים קטנים וזריזים הוא חייב לרתום את "הניסיון" שהוא קיבל מחבריו להגנה על מנת להרוס את התקפות היריב. גם סילבה שייך לסגל הנבחרת האולימפית ובקיץ הקרוב יטוס לריו, אך אם ימשיך בקצב ההתקדמות שלו, זה לא יפתיע אף אחד אם הוא ייקרא לסגל הנבחרת הבוגרת.

ג'ורדן סילבה. בלם צעיר שמוקף בניסיון.

ג'ורדן סילבה. בלם צעיר שמוקף בניסיון.

המועמד האחרון שלנו הוא סזאר מונטס:

מונטס, הצעיר מבין כל המועמדים, רק בן 18 וכבר רשומה פיסת היסטוריה על שמו: ב-2 לאוגוסט 2015, בנפיקה ליסבון שיחקה משחק ראווה מול מונטריי לרגל חנוכת איצטדיונה החדש של מונטריי. מונטס נכנס לשחק במחצית ו-3 דקות לאחר מכן הבקיע את השער הראשון אי פעם באיצטדיון BBVA BANCOMER MONTERREY. המשחק הסתיים בתוצאה 3:0 לטובת המקומיים, אבל מבחינה אישית מונטס עלה על דרך המלך. למרות גילו הצעיר מונטס הפך לשחק הרכב בקבוצה והציג יכולת לא רעה בכלל. הוא בלם גבוה ומהיר, אבל חוסר הניסיון ניכר במשחק שלו ולצד משחקים טובים מאוד הוא ביצע כמה טעויות ששחקן מנוסה כנראה לא היה מבצע. במידה והוא ישפר את קבלת ההחלטות וראיית המשחק שלו, צפוי לו עתיד מזהיר. וזה לא משהו שאני אומר רק על דעתי. גם רפא מארקז עצמו התייחס למונטס וזהו ציטוט של דבריו. אלמנט נוסף שכדאי למונטס לשפר הוא ההיבט הפיזי. ניתן לומר שהוא מזכיר מאוד את דייגו רייס. מונטס כנראה ייאלץ להשתפשף עוד קצת בטרם ייקרא לנבחרת, אבל כמו שזה נראה כרגע, מקומו בסגל נבחרת הנוער למוקדמות אליפות העולם עד גיל 20 נראה מובטח.

סזאר מונטס, צעיר המועמדים אבל עם פיסת היסטוריה בכיס

סזאר מונטס, צעיר המועמדים אבל עם פיסת היסטוריה בכיס.

רפאל מארקז אלבארז ישאיר נעליים גדולות מאוד. אפילו ענקיות. מעניין מי יצליח להיכנס בהצלחה לנעליים האלו. מועמדים לא חסרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *