גם בגיהנום יש תקווה

לפני כמה שבועות יצא אלחנדרו ואסקז נארינו בן ה-17 מביתו בשכונת פאסו דל נורטה בעיר חוארז בשביל לקנות לאביו מתנת יום הולדת. אלחנדרו מעולם לא חזר לביתו. חלומו של אלחנדרו היה ללכת ללמוד בארה"ב ולהגר לצד השני של הגבול. משפחת ואסקז אינה משפחה ענייה, ובמונחים של העיר חוארז היא אפילו משפחה בורגנית (אבל לא מעשירי העיר), ומעבר לצד השני של הגבול לתקופות קצרות לא היה דבר חריג. מחלון חדרו של אלחנדרו רואים את העיר האמריקנית אל פאסו, שנמצאת במרחק פיזי של 20 מטר מחלון הבית, אבל במרחק הרבה יותר גדול מבחינת החלום להגר באופן קבוע. בדרכו חזרה הביתה הוא נתקל בקו האש בין קרטל הסמים של חוארז וכוחות המשטרה המקומיים. אלחנדרו נהרג יחד עם עוד ארבעה אנשים חפים מפשע. בתיק הגב של אלחנדרו נמצאה חולצה של מועדון הכדורגל המקומי FC JUAREZ שהייתה מיועדת להוות מתנה לאביו.

בחדרו של אלחנדרו ישנו צעיף של המועדון והוא הלך לכל משחקי הבית של המועדון העונה. כאשר אביו הסכים להתראיין הוא הזכיר רק במילים בודדות את חלום ההגירה לארה"ב, אבל דווקא כן הרחיב במילים על האהדה של בנו למועדון הכדורגל המקומי. לפני שנחזור למועדון הכדורגל, הנה קצת רקע על המצב בעיר:

העיר חוארז היא כנראה ההגדרה הכי מדוייקת לגיהנום עלי אדמות. יותר מ-40 אחוז מתושבי העיר נמצאים מתחת לקו העוני (המקסיקני – רק תדמיינו כמה נמוך זה). כר פורה לגיוס צעירים לקרטלי הסמים. בנוסף, מתחילת 2015 נרצחו יותר מ-700 איש בפעולות שקשורות לקרטלי הסמים המשתוללים בעיר. תוחלת החיים בעיר עומדת על 51 לגברים ו68 לנשים לעומת שאר מקסיקו, בה תוחלת החיים היא 73 לגברים ו79 לנשים. הבדל תהומי.

קרטלי הסמים עושים ככל העולה על דעתם ורצונם ברחבי העיר, והמשטרה המקומית חסרת אונים. תופעות של שוטרים מושחתים הן עניין שבשגרה (לא מפליא בהתחשב בעובדה שקרטלי הסמים משלמים להם פי כמה וכמה יותר כסף מאשר המשכורת שלהם), והביקוש הגבוה לצריכת סמים ברחבי ארה"ב רק מתדלק את מעגל האלימות.

סצנה מוכרת מידי מרחובות חוארז.

סצנה מוכרת מידי מרחובות העיר חוארז.

אבל גם בתוך הגיהנום שנקרא סיודד חוארז, ישננו מקום אחד מוגן. מקלט שאינו חשוף לזוועות שמתרחשות מחוץ לכותליו. קרטלי הסמים לא דופקים חשבון לאף אחד (למשטרה, לאזרחים, ואפילו לא לאמריקאים), ולא בוחלים באלימות. הם בונים אלפי מנהרות מתחת לגבול לתוך השטח האמריקאי ואפילו מנסים לשחד מידי פעם כוחות משטרה אמריקאיים (בדר"כ ללא הצלחה), אבל למגרש הכדורגל הם לא מעיזים להתקרב. זהו בעצם גן עדן בתוך הגיהנום. 

באי השפיות הזה, החיים מתנהלים כסדרם. אוהדים מגיעים לעודד את הקבוצה המקומית וזוכים לכמה שעות של שקט נפשי. הקבוצה המקומית, מועדון כדרוגל חוארז, נוסדה רק לפני כחצי שנה (במקסיקו הקבוצות הן כמו בארה"ב, ניתן להקים קבוצת פרנצ'ייז בליגת המשנה), על ידי חברת מאונטיין סטאר ספורט. חברה שמתמחה במכירת ציוד ספורט וארגון אירועים ותחרויות. הקבוצה מנוהלת על ידי אלחנדרה דה-לה-וגה, אשת עסקים שגרה באל-פאסו, אבל עם קשרים חזקים מעבר לגבול (בעלת השליטה בדומינוס פיצה בעיר חוארז לדוגמא).

הקבוצה המקומית נבנתה בצורה טובה והמושכות ניתנו לסרחיו אורדוניה, מאמן שעבר בחצי מקבוצת ליגת המשנה במקסיקו. אורדוניה ניצל את הניסיון הרב שלו והבין שעל מנת שהקבוצה תצליח היא צריכה תמהיל טוב של שחקנים זרים עם ניסיון בין לאומי וצעירים מקסיקנים מוכשרים. הקבוצה החתימה את הקשר ההתקפי אדגר פאצ'קו שגדל באטלס ושיחק גם בטיגרס בליגה הבכירה (ואפילו מחזיק במספר מועט של הופעות בנבחרת מקסיקו) בתור הקפטן של הקבוצה. לידו בקישור הקבוצה הביאה את דרליי הברזילאי בהשאלה מקלוב לאון, את אלכסנדר לארין ההונדורי מטיגרס ומאחוריהם בקישור האחורי את אדגר מחיאה מצ'יבאס (גם כן בהשאלה). בחוד משחק חואקין אלונסו הרננדז, שחקן נבחרת ארה"ב האולימפית (שנולד וגדל באל-פאסו למשפחה שמקורה בחוארז), ולידו משחק כוכב הקבוצה והמבקיע המצטיין שלה החלוץ הברזילאי לאנרדו קאריחו ששיחק כמה עונות בסין והשנה הבקיע 12 שערים ב-19 הופעות.

שחקני חוארז בצילום קבוצתי

שחקני חוארז בצילום קבוצתי

עונת הבכורה הסדירה של המועדון הסתיימה בצורה מאוד מוצלחת ועלייה לפלייאוף. גם בפלייאוף הקבוצה מצליחה והגיע לגמר הפלייאוף מול אטלאנטה מקנקון. במשחק הראשון חוארז הפסידה 1:0 ותקווה לנצח בהפרש של שני שערים ומעלה בשביל להבטיח את השתתפותה במשחק העלייה לליגה הבכירה לאחר הקלאוסורה (במקסיקו אלופות האפרטורה והקלאוסורה בליגת המשנה משחקות משחק על העלייה לליגה הבכירה).

נחזור לדברי האב האבל של אלחנדרו: "לאלחנדרו היה חלום שנגדע. לא בגלל קרטלי הסמים, הם רק תוצאה בגלל שלא הייתה כאן תקווה. עכשיו יש כאן תקווה. ילדים יחלמו להיות שחקני כדורגל, לא חיילים בקרטל סמים". למשפחת ואסקז נארינו זה כבר מאוחר מידי, אבל לילדי העיר חוארז יש אור ותקווה לעתיד טוב יותר. לתקווה הזאת קוראים FC JUAREZ.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *