אלן פולידו רק רוצה לשחק

סיודד ויקטוריה במדינת המחוז טמאוליפאס, היא אחד המקומות הכי מסוכנים ברפובליקה המקסיקנית. מדובר בעיר שנמצאת במקום רביעי בדירוג הממשלתי למדד האלימות עם 86 נרצחים על כל 1000 תושבים. אותם ארגוני פשע אינם בוחלים בניסיונות למקסם את הרווחים שלהם, ולכן כאשר בת הזוג של אלן פולידו התקשרה באמצע הלילה של ה 28 למאי 2016 למשטרה והודיעה שהיא ובן זוגה נחטפו על ידי ארגון פשע, מפקד המשטרה המקומי לא היה מופתע. מוקדם יותר באותו הערב, פולידו ובת זוגו יצאו לבלות במסיבה בפאתי העיר, וכאשר הם עשו את דרכם חזרה הביתה, כמה טנדרים של ארגון פשע מקומי חסמו את דרכם ובאיומי רובה העמיסו את השחקן על אחד מכלי הרכב. בת זוגו של פולידו הושארה מאחור, ולמרות שלא השאירו לה את הטלפון, היא עצרה עובר אורח וביקשה ממנו להודיע למשטרה. מכאן הסיפור יצא לכל כלי התקשורת, אבל בצורה מפתיעה, הסיפור נגמר מהר מהצפוי. פולידו, אז שחקנה של אולימפיאקוס היוונית, הושאר להשגחה עם שומר אחד בלבד, ופולידו הצליח לנצל חוסר תשומת לב של אותו שומר ולהכניע אותו. פולידו השתמש בטלפון של אותו השומר בשביל להודיע למשטרה היכן הוא נמצא. תוך פחות משלוש שעות פולידו כבר תוחקר על התקרית בתחנת משטרה מקומית, וכמה שעות לאחר מכן הוא התייצב למסיבת עיתונאים עם ראש העיר ומפקד המשטרה העירונית. פולידו יצא מהסיפור עם שבר באחת האצבעות ביד, אבל עם צלקת נפשית לא קטנה.

פולידו מסרב לדבר על התקרית, ולמרות שמשפחתו גרה עדיין בעיר, פולידו מסרב לחזור לשם ומוכן לפגוש את משפחתו רק במונטריי, שנמצאת כמה שעות נסיעה משם. גם כאשר צ'יבאס שיחקה מול הקבוצה המקומית קורקאמינוס, פולידו לא עלה על הטיסה. למרות שסיפור החטיפה הוא אכן משמעותי ותופס יותר כותרות בכל מה שקשור לפולידו, זה לא הדבר היחיד. פולידו שגדל בסיודד ויקטוריה החל את דרכו דווקא אצל טיגרס ממונטריי. פולידו נחשב לחלוץ עם הרבה פוטנציאל והיה אחד הצעירים המבטיחים עד שקיבל את הצ'אנס במדי הקבוצה הבוגרת. פולידו לא אכזב והפך לאחד החלוצים היותר טובים בליגה, ואפילו זומן לסגל של מקסיקו למונדיאל 2014, למרות שלא שיחק ולו דקה אחת במהלך הטורניר. לכאורה, היה מדובר על שחקן שהנה הקריירה שלו עולה על המסלול הנכון והוא יכול לראות את עצמו כאחד המועמדים להיות חלוץ לגיטימי במדי הנבחרת. מכאן, הסיפור תפס תפנית לא פשוטה.

פולידו חוגג במדי אולימפיאקוס.

פולידו רצה לצאת לשחק באירופה, אבל בטיגרס לא רצו לוותר עליו. בדר"כ שחקנים מצליחים להגיע לעמק השווה עם המועדון, אבל זה לא היה המקרה כאן. פולידו טען שהחוזה שלו תם, ואילו בטיגרס הציגו חוזה שלכאורה חתום על ידי פולידו. השחקן טען שמדובר בזיוף של החתימה שלו והודיע שהוא יוצא לשנת הסגר. וכאן מתחיל אחד הסיפורים ההזויים ביותר העולם הכדורגל. מכירים את "אפקט הפרפר"? אז פולידו יצא להסגר, ובטיגרס חיפשו חלוץ שיחליף אותו. לטיגרס לקח עונה שלמה, אבל בסופו של דבר הביאו את אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי שהפך ברבות השנים לאחד הסמלים הכי גדולים של המועדון. פולידו בינתיים היה שנה שלמה בהסגר, ובינואר 2015 הוא סוף סוף הגשים את החלום האירופאי שלו, למרות שחתם בלבדיאקוס הצנועה מהליגה היוונית. לכולם היה ברור שמדובר במעבר מוזר מאוד, וכנראה שהסכסוך המשפטי גרם לכך שקבוצות נמנעו מלנסות מלהחתים אותו. כצפוי, פולידו הציג יכולת טובה במדי לבדיאקוס, ובקיץ 2015, בערך באותו הזמן שזי'ניאק הגיע לטיגרס, אולימפיאקוס החליטה לקחת צ'אנס עם פולידו למרות הסכסוך המשפטי והודיעה על רכישתו. זוכרים שכתבתי על סיפור הזוי? אז קצת לפני שאולימפיאקוס רכשה את פולידו, בצד השני של האוקייאנוס האטלנטי, צ'יבאס גואדלחרה הודיעה על רכישת כרטיסו של פולידו מטיגרס. כן, אותו שחקן נרכש פעמיים באותו החלון על ידי שני מועדונים שונים. פיפ"א הייתה חייב להתערב ובית הדין של הארגון פסק בספטמבר שטיגרס צדקה ופולידו שייך לה. אולימפיקוס לא הרימה ידיים ואיימה על פיפ"א בתביעה מכיוון שפיפ"א בעצם מפרה את חוקי ההעברות שלה, והשחקן אינו יכול לעבור לקבוצה אחרת לאחר תום מועד חלון ההעברות. בנוסף לכך ההחלטה של פיפ"א נוגדת את חוקי העבודה של יוון. בפיפ"א הבינו שלמרות האיום הקבוע של הארגון להשעות מדינה ממפעלי הארגון עקב התערבות ממשלתית או פוליטית, אין להם יכולת להתמודד בבית משפט אזרחי מול תביעה שנוגדת את חוקי העבודה של מדינה ריבונית, ובפועל החליטו להתעלם מפסק הדין של בית הדין.

פולידו המשיך לשחק במדי אולימפיאקוס עד סוף העונה ואפילו זכה במדיה באליפות, אבל בקיץ 2016 פולידו חזר למקסיקו בעסקת שיא של 18 מיליון דולר, הפעם למדי צ'יבאס גואדלחרה. בצ'יבאס פולידו שיחק תחת מטיאס אלמיידה הארגנטינאי שהבין טוב מאוד כיצד לנצל את הפוטנציאל של פולידו. עד היום פולידו מציין בכל מקום שאלמיידה היה המאמן הטוב ביותר שהוא שיחק תחתיו, וציין לטובה את הגישה הפתוחה והכנה של אלמיידה. בצ'יבאס של אלמיידה, פולידו פרח והקבוצה הפכה להיות הטובה במקסיקו. צ'יבאס זכתה בדאבל המקומי, כאשר בגמר הפלייאוף של הליגה פולידו הבקיע גם במשחק החוץ, וגם את שער האליפות במשחק הגומלין. והיריבה באותו צמד משחקים? כמו בכל סיפור טוב: אותו מועדון בו הוא גדל והסתכסך מולו. טיגרס.

פולידו חוגג במדי צ'יבאס (GETTY).

בהמשך, צ'יבאס המשיכה לזכיה בליגת האלופות של הקונקאקף לראשונה משנת 1962, אך לא רק זאת. היכולת הטובה במדי צ'יבאס החזירה את פולידו למדי הנבחרת תחת חואן קרלוס אוסוריו הקולומביאני, והשחקן עצמו טוען בכל הזדמנות שהוא לא קיבל את הצ'אנס בנבחרת בזמן שהוא היה באירופה בגלל שהוא "סומן" ושהמועדונים במקסיקו החליטו להשתמש בו בתור דוגמא. פולידו לא זומן על ידי המאמן הקולומביאני למונדיאל 2018, אבל ניתן לשער שאז היה מדובר בהחלטה מקצועית שבה הועדפו צ'יצ'אריטו וראול חימנס על פניו.

לקראת טורניר הקלאוסורה, החליטו בצ'יבאס לבנות קבוצת גלאקטיקוס, אך הפעולה הראשונה שהנהלת המועדון עשתה הייתה דווקא למכור את הכוכב הגדול פולידו לספורטינג קנזס סיטי מליגת ה MLS. להבדיל מהפעם הקודמת בה עזב פולידו את הליגה המקסיקנית, הפעם הפרידה הייתה חיובית ומקובלת על שני הצדדים. צ'יבאס רצתה לתת צ'אנס לחלוץ הצעיר העולה חואן חוסה מסיאס, ושמחה לקבל סכום כסף נחמד לקופת המועדון תמורת המעבר של פולידו לקנזס סיטי. פולידו מצידו ירוויח משכורת אטרקטיבית מאוד וינסה למצוא אתגר חדש לאחר שזכה בכל תואר אפשרי במקסיקו. אך יש סיבה נוספת: פולידו התחתן בקיץ האחרון והוא רוצה שמשפחה שלו תגור במקום שקט עם איכות חיים טובה. למרות המעבר צפונית לגבול, גם היום פולידו מאוד גאה בהיותו מקסיקני והוא ישמח לשחק בנבחרת, למרות שנכון לכרגע הוא לא דיבר עדיין עם מאמן הנבחרת טאטא מרטינו. עם חילופי הדורות שמנהיג טאטא מרטינו בנבחרת, לא ברור שלפולידו, שבשבוע הבא יחגוג 29 יש מקום בסגל. מי יודע, אולי יכולת טובה מאוד במדי קנזס סיטי, תתפוס את תשומת הלב של המאמן הארגנטינאי.

פולידו חוגג במדי הנבחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *