מונדיאל הנערים 2019

מונדיאל הנערים (עד גיל 17) ייפתח ב 26 לאוקטובר כאשר המארחת ברזיל תשחק מול קנדה במשחק הפתיחה. מה שמעניין זה שברזיל לא הייתה אמורה לארח את הטורניר אלא פרו, אבל בעקבות בלאגן בארגון הטורניר, פיפ"א העבירה את הטורניר לברזיל ופרו בכלל לא תשתתף בטורניר. בכלל, טורניר הנערים הוא טורניר מהנה לצפייה, מהסיבה הפשוטה שמדובר בטורניר פיפ"א היחיד בו הטכניקה והכישרון עדיין יותר בולטים לעין מאשר המסגרת הקבוצתית והמשמעת הטקטית. לא שאין משמעות לטקטיקה, אבל מכיוון שמדובר בבחורים צעירים שעדיין נמצאים בתהליך גדילה, היכולות האישיות עדיין בולטות יותר.

עקב כך, זכייה או הצלחה בטורניר הנערים היא כמובן עניין משמח, אבל אינה מהווה אינדיקציה אמיתית ליכולת או הצלחה של מדינה מסויימת ברמת הבוגרים. האימפריה הכי גדולה בטורנירים הזה היא ניגריה עם 5 זכיות ו 3 פעמים סגנית. ברזיל אמנם זכתה 3 פעמים, אבל שאר הנבחרות הבולטות מבחינה היסטורית בטורניר הן גאנה ומכסיקו. נבחרות מוצלחות ברמת הבוגרים כמו ספרד וגרמניה מעולם לא זכו בטורניר. אבל לטורניר בהחלט יש משמעות אחת גדולה מאוד.

אחד מאנשי הסקטואינג של וויאריאל הספרדית אמר לי פעם: "הטורניר הזה מהווה מוקד משיכה למחלקות הסקאוטינג ברחבי העולם מסיבה אחת פשוטה. הוא מהווה נקודת מגע ראשונית". המשמעות היא שמועדונים ברחבי העולם לא מתרשמים יותר מידי מזוכה כזאת או אחרת במונדיאל הנערים, אלא נחשפים לראשונה לכשרונות פוטנציאליים שהם יכולים לבצע מעקב אחריהם לקראת העתיד. נדיר מאוד שסקאוט של וויאריאל לדוגמא, יעלה על מטוס לאנגולה במיוחד בשביל לעקוב אחר ילד בן 16 שמראה יכולת כדרור יוצאת מן הכלל. הטורניר הזה מרכז כשרונות מכל העולם במקום אחד, ומהווה במה לכשרונות הללו. לאחר ההקדמה הקצרה, נתמקד במכסיקו כמובן. אתם כנראה לא עובדים במחלקת הסקאוטינג של וויאריאל, אבל הנה כמה המלצות מעקב.

נבחרת הנערים של מכסיקו חוגגת את הזכייה בטורניר פרו 2005.

לפני שאתמקד בשחקנים שכן יופיעו בטורניר, אציין שני שמות של שחקנים שלא יופיעו, אבל מעוררים הרבה עניין עקב הסיפורים שלהם. מרסלו פלורס בן 16 הוא קשר התקפי שמשחק דווקא באקדמיה של ארסנל האנגלית. פלורס הוא בנו של שחקן העבר רובן פלורס, ששיחק בקרוס אסול, ואמא שלו היא שחקנית עבר של נבחרת קנדה. פלורס זכאי לייצג בנוסף למכסיקו גם את קנדה וגם את אנגליה. נכון לכרגע הוא החליט לייצג את מכסיקו. במכסיקו רצו להביא אותו לטורניר, אבל בארסנל סירבו לשחרר אותו בטענה שזה יפגע בהתפתחות שלו. דרך אגב, לפלורס ישנן שתי אחיות: סילביאנה וטטיאנה. סילביאנה כבר ייצגה את נבחרת הנערות של מכסיקו במונדיאל הנערות שנה שעברה וסיימה יחד עם הנבחרת במקום השני בטורניר.

שחקן נוסף שנשקל לזמן אותו הוא החלוץ בן ה 16 דייגו אבראו. אכן, מדובר בבן של סבסטיאן, החלוץ האורוגוואי המפורסם. דייגו נולד במכסיקו בזמן שאבא שלו שיחק בקלוב אמריקה, וגדל בתור ילד במכסיקו. כמו אבא, מדובר בחלוץ גבוה, אבל אבא שלו טוען שהוא עדיין צריך לשפר את משחק הראש. אבראו משחק היום בקבוצת הנוער של דפנסור ספורטינג האורוגוואית, אבל נכון לכרגע בחר לייצג דווקא את מולדתו וכבר שיחק במדי נבחרת הנערים של מכסיקו בטורנירי הכנה למונדיאל הנערים. אבראו לא זומן בסופו של דבר, אבל אם יחליט להמשיך לייצג את מכסיקו ולא את אורוגוואי, ייתכן בהחלט שהוא יזומן בעתיד. בכלל, המגמה של שחקנים שיכולים לייצג כמה לאומים שונים היא מגמה כלל עולמית, אבל במדינה כמו מכסיקו, היא בהחלט בולטת. מה שמוביל אותי חזרה לרשימת השחקנים שמומלץ לעקוב אחריהם בטורניר הקרוב.

אפריין אלברס – אלברס בן ה-16 נחשב כבר היום כאחד השחקנים המוכשרים ביותר ב MLS, אם לא המוכשר ביותר. מדובר בילד שבגיל 15 היה השחקן הכי טוב בליגת ה USL (סוג של ליגת משנה בארה"ב), והציג יכולת מעולה מול שחקנים שגדולים ממנו ב 10-15 שנה. אלברס, שמשחק כקשר התקפי מאחורי החלוצים, ויכול לשחק גם באגפים. מדובר בשחקן טכני מאוד, שלמרות גילו הצעיר כבר היום הוא נחשב חלק אינטגרלי בלוס אנג'לס גלאקסי. עד כמה אלברס מוכשר? חברו לקבוצה, אחד בשם זלאטן איברהימוביץ', שראה קצת כדורגל בחייו, אומר עליו שמדובר באחד הכשרונות הכי גדולים שהוא ראה, ולא מדובר בשחקן שרק משחק, אלא גם "חושב את המשחק". גם אלברס יכול לייצג שתי מדינות: מכסיקו וארה"ב. יותר מכך: אלברס כבר שיחק בנבחרות הילדים של ארה"ב, אבל החליט להחליף למכסיקו בגיל הנערים. אלברס עוד יכול להחליף חזרה לארה"ב, אבל נכון לכרגע עושה רושם שהוא החליט לייצג את מכסיקו. אני יכול להרחיב עליו המון, אבל אשאיר את הבמה לזלאטן שמתפייט על אלברס:

ברוס אל מסמארי – למרות השם, מדובר שחקן מכסיקני שמשחק במדי קבוצת הנוער של פאצ'וקה. אל מסמארי, ממוצא עיראקי וארמני (כמה דורות אחורה), הוא חלוץ שני, שמסוגל לשחק גם כקשר התקפי, ולמרות שלא מדובר בשחקן של מספרים, הוא אוהב לבצע תנועה שפותחת שטחים לחבריו לקבוצה. שחקן טכני מאוד, שאם יחל לנפק מספרים, הוא ימצא את עצמו בקבוצה הבוגרת מהר יותר מהצפוי.

אאוחניו פיצוטו – פיצוטו הוא קשר מרכזי פיסי, שמאוד אוהב לשחק בצורה ישירה ולחפש את המסירה ההתקפית. כמו אל מסמארי, גם הוא משחק בקבוצת הנוער של פאצ'וקה. פיצוטו נחשב לכישרון גדול מאוד ולשחקן בוגר יחסית לגילו. הוא אפילו זומן על ידי טאטא מרטינו למחנה אימון עם הנבחרת הבוגרת והתאמן איתם כמה ימים, וכל זאת לפני שהוא ביצע את הופעת הבכורה שלו במדי קבוצת הבוגרים של פאצ'וקה. פיצוטו אמנם מחזיק בדרכון איטלקי, אבל לא סביר שהוא נלקח בחשבון בארץ המגף.

טאון ווילקה בראאמס – עוד שחקן עם שם לא מכסיקני בעליל. הסיפור שלו די פשוט: מדובר במשפחה הולנדית שהיגרה למכסיקו. טאון נולד וגדל במכסיקו, אבל מה שמעניין אצלו זה שמדובר בשחקן היחיד בסגל שאינו משחק במכסיקו או ארה"ב. טאון הוא חלוץ מטרה גבוה ופיסי שאמנם שיחק עד גיל 15 באקדמיה של קרטארו, אך כיום הוא משחק בקבוצת הנוער של הירנביין ההולנדית, קבוצה שגידלה כמה חלוצים הולנדים מצויינים כמו קלאס יאן הונטלאר או רוד ואן ניסטלרוי. גם במקרה שלו, הירנביין לא רצתה לשחרר אותו למונדיאליטו, אבל טאון התעקש, ובהירנביין השתכנעו. למרות שטאון כמובן זכאי לייצג גם את הולנד, עושה רושם שהוא מעדיף את מכסיקו. צפו באחד הגולאסוס שלו:

וכתמיד: ואמוס מחיקו קראחו!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *