קופה דה אורו – הסיכום

נתחיל בשורה תחתונה: חרארדו "טאטה" מרטינו יכול לסמן וי על המטרה הראשונה: זכיה בטורניר גביע הזהב. הזכיה בטורניר משמעותית מאוד מבחינתו של מרטינו. בראש ובראשונה, מכיוון שהיא נותנת לו את השקט להתמקד במטרות גדולות וחשובות יותר. עוד נגיע למטרות הללו בהמשך, אבל הזכיה הזאת משמעותית מבחינתו של טאטה גם ברמה האישית. לאחר שהפסיד בשלושה גמרים שונים של הקופה אמריקה, כמאמנה של פרגוואי בשנת 2011 ועוד פעמיים כמאמן נבחרת ארגנטינה בשנים 2015 ו 2016, סוף סוף טאטא יכול להוסיף לארון התארים שלו גם תואר נבחרות.

אוקי, אז לטאטא ירדה אבן מלב עם התואר הזה, אבל עם כל החשיבות לתואר ברמה האישית, המשמעות היא שמעכשיו טאטא יכול להתרכז במטרות האמיתיות. או יותר נכון לומר, המטרה האמיתית: לשבור במונדיאל 2022 בקטאר את המחסום המקולל של שמינית גמר המונדיאל. נכון, באופן רשמי מכסיקו עוד צריכה להעפיל לטורניר דרך המוקדמות, אבל בהנחה הגיונית שזה יקרה, טאטא כבר יכול לבנות תכנית שתוביל אותו להגשמת המטרה. ובשביל להגשים את המטרה, מכסיקו צריכה לעבוד בכמה מישורים מקבילים. לאחר שבקונקאקף לא הצליחו להגיע להסכמות עם הקונמבול לגבי השתתפות בקופה אמריקה 2020, למכסיקו נותר רק עוד טורניר אחד לפני המונדיאל, הקופה דה אורו 2021. עוד לפני כן יתקיימו כמובן מוקדמות המונדיאל, ובהשראת אופ"א, אפילו הוקם מפעל חדש שעונה לשם המקורי "ליגת האומות". והאמת? זאת בעיה.

חרארדו "טאטא" מרטינו. עמד בהצלחה במשימה בראשונה.
חרארדו "טאטא" מרטינו. עמד בהצלחה במשימה בראשונה. (IMAGO7)

עם כל הכבוד להתקדמות ולהשתפרות של כמה נבחרות בקונקאקף, מכסיקו בדיוק זכתה בטורניר עם ההרכב השני מחוזק בכמה שחקנים מנוסים. על מנת להגיע מוכנים למונדיאל, מכסיקו תהיה חייבת להתמודד עם נבחרות חזקות יותר ממנה. נכון, ארה"ב תמיד יכולה להוות יריב שקול, אבל צריך עוד גיוון. טאטא מרטינו ואנדרס גוארדאדו גם הצהירו במהלך הטורניר שתם זה עתה, שהיה עדיף אם מכסיקו היתה יכול להשתתף בקופה אמריקה. לשחק מול נבחרות ברמה של מכסיקו או יותר טובות ממנה רק יכול לתרום לניסיון ולידע. נחזור עוד רגע לעניין הניסיון והידע, אבל בינתיים מכסיקו תצטרך להתמודד מול נבחרות מדרום אמריקה או אירופה רק במסגרת של משחקי ידידות.

ואם כבר בניסיון עסקינן: אחת המטרות של טאטא, היא לבנות נבחרת בצלמו. הדור הקודם הולך לקראת סוף הקריירה, וטאטא, שמעולם לא היה ידוע ביכולות קידום הצעירים שלו, נתקל באתגר חדש. כשמרטינו הוצג, הוא כמובן דיבר על חילוף הדורות, אך באותה נשימה הוא גם הצהיר שהוא יקווה להשתמש בשחקנים מנוסים כל עוד הוא יכול. אבל אז מרטינו נתקל בתופעה שהיא פשוט בלתי נסבלת: שחקנים שמעדיפים לא להגיע למשחקי הנבחרת עקב סדר עדיפויות שונה. נכון, ישנם שחקנים וותיקים כמו ממו אוצ'ואה, אנדרס גוארדאדו או הקטור מורנו שמגיעים בשמחה ובגאווה, אך לצערנו ישנם דוגמאות גם מהכיוון ההפוך. ניתן להבין את צ'יצ'אריטו שבחר לא להגיע לטורניר עקב הפיכתו לאבא בשעה טובה ומוצלחת בזמן שהטורניר התקיים, וגם זה כמובן בתיאום מול טאטא מרטינו. ביחוד לאור העובדה שגם אם צ'יצ'אריטו יגיע למונדיאל 2022, הוא יגיע על תקן המחליף של ראול חימנס שנמצא בכושר מעולה ולא בכדי נבחר גם לשחקן המצטיין של הטורניר. גם הקטור הררה בחר שלא להגיע בשביל להסדיר את המעבר שלו מפורטו לאתלטיקו מדריד. גם כאן זה תואם מראש מול טאטא, אבל הררה יצטרך לעבוד קשה בשביל לזכות מחדש באמונו של טאטא. קרלוס ולה בכלל לא בתוכניות לאחר שסירב להגיע, וכנראה הצהיר על פרישה מהנבחרת. אבל המקרה הכי חריף הוא המקרה של חסוס "טקאטיטו" קורונה. אין עוררין על כך שמבחינה מקצועית טקאטיטו יכול לתרום על המגרש, בייחוד לאחר עונה מעולה במדי פורטו שהקנתה לו חוזה משודרג במדי הדרקונים עד 2022. אבל לאחר שטקאטיטו סירב להגיע לצמד משחקי הידידות של מכסיקו בחודש מרץ בתואנת פציעה, ולמרות שטאטא ביקש שיגיע בשביל להכיר אותו גם אם לא ישחק, הוא נשרף אצל המאמן. למרות שהוא היה כשיר לשחק, טאטא הצהיר במסיבת העיתונאים שבה הוא הציג את הסגל, שטקאטיטו לא נמצא בתכניות עד הודעה חדשה.

כך, טאטא מצא את עצמו עובד על שתי משימות במקביל: זכייה בקופה דה אורו, והצערת הסגל מוקדם מהצפוי. הזכייה הגיעה,גם אם לא בקלות יחסית, אבל המטרה של הצערת הסגל יכולה להיחשב כצעד ראשון מוצלח. שחקנים כמו אוריאל אנטונה שנכנס רק ברגע האחרון לסגל, והפך לבאנקר בהרכב שבין היתר מוכיח לטאטא שאולי החיסרון של טקאטיטו אולי לא כל כך משמעותית. גם רוברטו אלבראדו שיחק לא רע בכלל, כמו גם קרלוס רודריגס שהוכיחו שהם בהחלט צריכים להילקח בחשבון בתחרות על ההרכב גם מול השחקנים הוותיקים. מי שכבר נחשב שחקן ותיק למרות שהוא רק בן 21, זה אדסון אלברס, הבלם/קשר אחורי שהעביר את הטורניר הזה כמסע הופעות מול הקהל התומך לפני המעבר לאירופה. למכסיקו מאז ומעולם היה קישור התקפי וחלוצים טובים, והיו גם בלמים טובים ושוערים מצטיינים, אבל קשר אחורי זאת לא עמדה שמכסיקו מצטיינת בה. ייתכן שאלברס סוגר את החור הזה. תרתי משמע.

אדסון אלברס. מצביע על אירופה. ( MEXSPORT )

אז מה הלאה? מרטינו יצטרך לעבוד קשה באיתור השחקנים שהוא ירצה לזמן לליגת האומות ומוקדמות המונדיאל. אוצ'ואה וגוארדאדו לא הצהירו אם הם יסחבו עד המונדיאל ב 2022, ובכל מקרה גם אם כן, הם יגיעו ממש בשלהי הקריירה, ויש צורך למצוא להם תחליפים. ההנחה היא שטאטא, שאוהב להעלות עם הרכב קבוע יחסית, יצטרך לפתח יכולת חדשה והיא קיום (גם אם מינימלי) של רוטציות, במטרה לבחון כל מיני שחקנים צעירים פוטנציאליים. במהלך השנתיים הקרובות, וזה לא משנה אם במוקדמות המונדיאל או במשחקי ידידות, מרטינו יצטרך לגבש סגל כמעט חדש לעומת הסגל של מונדיאל 2018. האידיאל? שטורניר הקופה דה אורו 2021 ישמש כחזרה גנרלית של אותו סגל חדש שנבנה במו ידיו של טאטא.

לנו נותר רק לאחל לטאטא מרטינו המון הצלחה. ואמוס מחיקו קאראחו!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *