מונדיאליטו 2019 – הסגל של מכסיקו

ב 23 למאי ייפתח מונדיאל הנוער (עד גיל 20) בפולין. למרות שפולין היא המארחת, דווקא משחקי בית ב' (הבית של מכסיקו) יהוו את משחקי הפתיחה. משחקה של פולין ישוחק באותו הערב, אך מאוחר יותר. לקראת המונדיאליטו, הנה הכנה קצרה על מכסיקו.

נתחיל מההגרלה: מכסיקו הוגרלה "לבית המוות" יחד עם איטליה (סגנית אלופת אירופה), אקוואדור (אלופת דרום אמריקה) ויפן, שנחשבת "לחלשה" בבית. מכסיקו העפילה למונדיאליטו בתור הסגנית של ארה"ב שזכתה באליפות מרכז-צפון אמריקה והקאריביים, לאחר טורניר חלש יחסית של מכסיקו. אם במסגרת הבוגרים מכסיקו תמיד נתקעת בשמינית הגמר, במסגרות הצעירים מכסיקו מצליחה יותר בדר"כ. מקום שלישי בטורניר של 2011 וכמה פעמים העפלה לרבע הגמר. בכלל, בטורנירי צעירים הכישרון והיכולת הטכנית בולטים יותר ומהווים משקל גדול הרבה יותר מאשר בטורניר הבוגרים, בו לטקטיקה יש משמעות רבה מאוד, ולכן המון פעמים רואים נבחרות שמצליחות בטורנירי הצעירים, אך לא מצליחות במסגרת הבוגרים. למרות ההגרלה הקשה, במכסיקו מקווים להצליח להעפיל לשלב הנוק-אאוט, אך זה לא הולך להיות קל, ולא רק בגלל היריבות…

נבחרת מכסיקו עד גיל 20 במהלך טורניר הקונקאקף (Twitter)

למרות שמונדיאל הנוער הוא טורניר רשמי של פיפ"א, הארגון לא מחייב את המועדונים לשחרר שחקנים לטורניר. כך, למרות שבהתאחדות ביקשו מהמועדונים לתמוך בנבחרת ולאפשר לשחקנים להצטרף לנבחרת, חלק לא מבוטל מהמועדונים לא הסכימו לשחרר שחקנים. וגם כאלו שבסופו של דבר כן זומנו, היו צריכים להפעיל לחצים בשביל לנסוע לטורניר. ההתאחדות המכסיקנית הבהירה לריאל בטיס שאם דייגו לאיינס לא ישוחרר למונדיאליטו, האחרון יזומן לקופה דה אורו, טורניר רשמי שבו המועדון מחוייב לשחרר שחקנים. בבטיס עשו את החשבון והעדיפו לא להערים קשיים ולקבל את לאיינס לאחר מנוחה לקראת אימוני פתיחת העונה הבאה. אך יש כמה מועדונים שכל מקרה העדיפו לא לשחרר שחקנים "ולהסתבך" עם ההתאחדות. מונטריי למשל סירבה לשחרר את ג'ונתן גונזלס ואריק קאנטו, מכיוון שהמועדון ירצה להשתמש בהם בפלייאוף. כך גם קלוב אמריקה שסירבה לשחרר את קרלוס וארגס. מצד שני, מועדונים כמו פאצ'וקה ולאון לא הערימו בעיות ושלחו את השחקנים שהתבקשו לשלוח, למרות ששתי הקבוצות צפויות לשחק בפלייאוף (לאון כבר הבטיחה את מיקומה). חשוב לציין: מונדיאל הנוער אינו מדד שמדייק בחיזוי הזוכות העתידיות של מונדיאל הבוגרים, למרות הזכיות של ספרד (אלופת 1999) וצרפת (אלופת 2013). מה שהטורניר הזה כן עושה, הוא מהווה את חלון הראווה הכי גדול וטוב שיש לשחקנים צעירים. בייחוד לכאלו שלא משחקים באירופה. להבדיל משאר טורנירי הצעירים, הנבחרות במונדיאליטו משתמשות בשחקנים שכבר משחקים במסגרות הבוגרים, ולא מקוטלגים רק "ככשרונות פוטנציאליים". העובדה ששחקנים צברו ניסיון בעולם האמיתי ולא רק מול בני גילם, מדגישה את החשיבות של הטורניר, ולכן לא פלא שאין מועדון באירופה שמכבד את עצמו שלא שולח נציגים לטורניר בשביל למצוא כשרונות. וזה מוביל אותי ישר לנקודה הבאה:

למרות כמה שחקנים בולטים, הסגל של מכסיקו הוא סגל חלש יחסית, בוודאי ביחס לפוטנציאל השחקנים הקיים במדינה. רוב השחקנים בסגל משחקים במסגרת הנוער ולא ראו יותר מידי דקות במסגרת הבוגרים. גם אלו שראו דקות בבוגרים, שיחקו בדר"כ במסגרת הגביע, ופחות בליגה הבכירה. מתוך 21 השחקנים בסגל, רק 6 שחקנים ראו יותר מ 500 דקות משחק במסגרת הבוגרים (ליגה וגביע). כל השאר ראו דקות בודדת בבוגרים, ו 2 שחקנים בסגל לא שיחקו אפילו דקה אחת. בכלל, עושה רושם שהסגל של המאמן דייגו רמירס לא מאוזן, אפילו מבחינת ניסיון. החלק האחורי מורכב משחקנים מוכשרים אך חסרי ניסיון, בעוד החלק ההתקפי של מכסיקו גם מנוסה וגם מאוד מוכשר. נכון, השוער קרלוס היגרה מטיחואנה הראה יכולת טובה בדקות שמעטות שלו בבוגרים ואלו השוער המחליף לואיס לופס נחשב עילוי כל כך גדול, שלמרות שהוא משחק בליגת המשנה, המאמן שלו בדוראדוס, אחד בשם דייגו מראדונה, שמח שהוא קיבל זימון ושיחרר אותו ללא הערמת קשיים. אם בשער ישנם שני שוערים שעוד שיחקו פה ושם, כל הניסיון המצטבר של חוליית ההגנה של הנבחרת מתרכז לפחות מ 150 דקות משחק במסגרות הבוגרים. בקישור יש כבר שחקנים כמו רוברטו מראס שמשחק במדי הקבוצה הבוגרת במורליה, כמו גם חוסה פלאסנסיה מנקאקסה ומיסאל רודריגס מקרוס אזול. החלק החזק באמת בנבחרת הזאת היא החוליה ההתקפית. דניאל לופס מטיחואנה ופרנסיסקו פיגרואה מפאצ'וקה הראו ניצוצות בדקות המועטות שלהם, אבל הנה פירוט נרחב על הכוכבים הגדולים באמת של הנבחרת הזאת:

דייגו לאיינס – לא צריך להרחיב במילים. הכוכב של הנבחרת הזאת. שחקן הנבחרת הבוגרת שרק בגלל גילו הצעיר וההעדפה של בטיס, נשלח לטורניר המונדיאליטו. כמו שציינתי מקודם, המונדיאליטו הוא יופי של טורניר חלון ראווה, אבל לאיינס כמובן לא זקוק לכך לאחר שנרכש על ידי בטיס בינואר האחרון. לאיינס לא הרבה לשחק אצל קיקה סטיין מאז שהגיע בינואר, אך כשהוא שיחק, הוא הראה מה הוא שווה.

חואן חוסה מאסיאס – בניגוד לרוב שחקני הסגל, מסיאס הוא יותר משחקן ליגה לגיטימי. מסיאס, שביצע בכורה בהיותו בן 17 תחת מטיאס אלמיידה בצ'יבאס גודאלחרה, הושאל השנה לקלוב לאון בה הוא פורח והבקיע 8 שערים ב 16 משחקים. מסיאס עבר ללאון לא לפני שהוא סירב לעבור בקיץ לקבוצת הבת של צ'יבאס, זאקאטפק מליגת המשנה. לאחר ששכחה המהומה, בלאון חיפשו שחקן מכסיקני צעיר שיוכל למלא את מכסת דקות הצעירים והימרו על מסיאס. ההימור הצליח, ובגדול. שיתוף הפעולה שלו עם אנחל מנה האקוואדורי הוכיח את עצמו מעל למצופה, ולאון הפכה לקבוצה הטובה העונה בליגה, ובפער. ללאון ישנה אופצית רכישה שסביר שתתממש, אלא אם מאסיאס ירשים במונדיאליטו ויקבל הצעה מאירופה.

חואן חובה מסיאס – הפריצה הגדולה של העונה בליגה המכסיקנית (AS Mexico)

רוברטו דה לה רוסה – ליד מאסיאס צפוי לשחק רוברטו דה לה רוסה מפאצ'וקה. דה לה רוסה שיחק רק דקות מועטות העונה במדי הבוגרים של פאצו'קה שמשחקת בחוד עם לאו אוז'אה (כן, אותו אחד מלסטר ההיסטורית) ופרנקו חארה, אבל בפאצ'וקה מדברים עליו כבר כמה שנים כחלוץ הבא של מכסיקו. מלך השערים של הליגה בכל מסגרות הצעירים החל מגיל 13, דה לה רוסה ביצע את הבכורה שלו בבוגרים של פאצ'וקה בגיל 16, והפך לשחקן הראשון שנולד במילניום הנוכחי שהבקיע באליפות העולם למועדונים. גם השנה הוא כבר הבקיע 18 שערים ב 15 משחקים במדי קבוצת הנוער של פאצ'וקה. בחודש מרץ האחרון הבקיע צמד מול הולנד המשחק ידידות, וכבר דווח שכמה מועדונים הולנדים ובלגים שאלו את פאצ'וקה לגביו.

רוברטו דה לה רוסה - מכונת שערים.
רוברטו דה לה רוסה – מכונת השערים של פאצ'וקה (Twitter)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *