וולקאם טאטא

כאשר מרסלו ביאלסה נכנס לראשונה לחדר ההלבשה של ניואלס אולד בויס בתור מאמן הקבוצה, האתגר שלו היה לשלב צעירים ממחלקת הנוער של המועדון. ניואלס זכתה באליפות שנתיים לפני כן, ולקבוצה כבר היה סגל חזק. בשביל להצליח להוביל את המהלך, ביאלסה היה זקוק לעזרה מהשחקנים עצמם. והוא קיבל אותה מהכוכב הגדול והוותיק: חרארדו מרטינו. מאז ביאלסה גידל שחקנים מוכשרים שהפכו לאחר מכן למאמנים טובים בעצמם (פוצ'טינו, בריסו, בין היתר), אך ביאלסה תמיד נוהג לשבח את יכולותיו של מרטינו. כאשר גיירמו קאנטו, המנהל המקצועי של התתאחדות המכסיקנית התקשר לביאלסה לקבל את חוות דעתו לגבי מינוי אופציונלי של טאטא למשרת מאמן הנבחרת, התשובה של ביאלסה הייתה נחרצת: "בוודאי, וכמה שיותר מהר".

לחרארדו מרטינו יש תדמית של מאמן לא מוצלח שלא מצליח להוציא את המקסימום מהשחקנים שלו. בשביל צופה הכדורגל המצוי, חוסר ההצלחה שלו בבארסה ובארגנטינה, ובעיקר חוסר היכולת שלו להתאים את עצמו לכוכב הגדול לאו מסי, אומרת הכל. אבל המציאות יותר מורכבת מכך. נכון, טאטא לא הצליח להתאים את עצמו למסי, ובעצם הפסיד את האליפות בבארסה לאתלטיקו מדריד, אבל במבט לאחור, נבחרת ארגנטינה לא מצליחה להוציא מעצמה יותר ממה שהוציאה תחת מרטינו. להיפך, נכון להיום נבחרת ארגנטינה פחות טובה. בניגוד לתדמית שדבקה בו, טאטא דווקא הלציח לא רע היכן שהוא אימן: הפך את ליברטאד לקבוצה הכי טובה בפרגוואי, ולאחר מכן את נבחרת פרגוואי לאחת הטובות יותר בדרום אמריקה עם מונדיאל מוצלח בו היא נעצרה רק על ידי מי שתזכה באותו טורניר, ספרד. שנה לאחר מכן הוא הוביל את פראגוואי לגמר הקופה אמריקה, שם הפסיד בפעם הראשונה (ולא האחרונה) את גמר אליפות טורניר דרום אמריקה. ההצלחה המשיכה גם כאשר חזר הביתה לניואלס אותה הוביל הפעם כמאמן, לזכייה באליפות ארגנטינה. גם לאחר החוויה הטראומטית בבארסה ובנבחרת ארגנטינה, טאטא חזר להצליח, הפעם עם זכייה באליפות ה MLS עם אטלנטה יונייטד. ועדיין, גם במסיבת העיתונאים הרשמית בה הוצג, חלק לא מבוטל מהעיתונאים שאלו אותו על התקופות שלו בבארסה וארגנטינה. התשובה של טאטא הייתה ישירה ויחסית כנה: הוא כמובן התייחס לעבודה שלו מול מסי, וטען בצדק שבמכסיקו אין כוכב כמוהו, כך שזה לא יהיה העניין במקרה הזה. הוא גם התייחס לכשלונות שלו והצהיר שכיום הוא מנוסה יותר, מה שאמור להכין אותו לאתגר החדש. והאתגר החדש לא יהיה פשוט.

חרארדו "טאטא" מרטינו. יבנה נבחרת בצלמו.

לטאטא בעצם יש 3 אתגרים שקשורים זה בזה:

  1. האתגר הראשון הוא קופה דה אורו (אליפות צפון ומרכז אמריקה) שייתקיים בקיץ. לטאטא תהיה רק פגרת נבחרות אחת בחודש מרץ לנהל כמאמן לפני הטורניר בקיץ. סביר להניח שהוא יתבסס על השלד הקיים, עם שינויים מינוריים. מה שמוביל אותנו לאתגר הבא.
  2. חילופי דורות. הדור הוותיק שעשה היסטוריה עם זכייה באליפות העולם לנערים ובזכייה באולימפיאדת לונדון לא הצליח לממש את מלוא הפוטנציאל, והגיע הזמן להזרים דם חדש למערכת. נכון, כבר במונדיאל ראינו כמה שחקנים צעירים (הירבינג לוזאנו, אדסון אלברס, חסוס גייארדו), אבל מדובר בבודדים. מאז המונדיאל כמה שחקנים צעירים נוספים ביצעו את הבכורה שלהם במסגרת משחקי הידידות, וטאטא יצטרך לשלב אותם לסגל לקראת הקופה דה אורו, אבל יותר חשוב לקראת מונדיאל קטאר 2022.
  3. טאטא חתם על חוזה עד לאחר מונדיאל קטאר, ועם כל הכבוד לקופה דה אורו, המטרה האמיתית היא מונדיאל 2022, וליתר דיוק: רבע גמר הטורניר (או יותר גבוה). טאטא כמובן אמר שהוא מכיר בחשיבות "הקינטו פרטידו", ובמכסיקו כמובן לא יתנו לו לשכוח. לטאטא יש פריווילגיה שלא הייתה לחואן קרלוס אוסוריו לדוגמא: הנבחרת שהוא יבנה למונדיאל 2022, תהיה נבחרת בצלמו. חילופי הדורות מאפשרים לו לבחור את רוב השחקנים למונדיאל הבא מבלי שיהיו לו כמעט שחקנים מנוסים שבעצם "ייכפו" עליו. נכון, הירבינג לוזאנו יהיה שם בכל מקרה, כמו גם ראול חימנס, וסביר להניח שהקטור הררה יגיע על תקן הקפטן הוותיק. אם לא יימצא שוער ברמה מספיק טובה, יש אפילו סיכוי שממו אוצ'ואה יצליח לשחק מונדיאל חמישי. אבל זה בערך הכל. שאר השחקנים אמורים להיות חדשים. מעבר לרענון השורות, יש כאן הזדמנות נוספת: לבנות נבחרת כמעט מחדש שתצליח לשבור את המחסום המנטלי של שמינית הגמר.

טאטא כבר החל לעבוד ובשבועות הקרובים יבקר אצל כל המועדונים במכסיקו בנוסף לצפייה במשחקים והכרת הכדורגל המכסיקני לעומק ולרוחב. ייתכן שהוא גם יבצע גיחה לאירופה עוד לפני פגרת הנבחרות במרץ בשביל לפגוש את השחקנים שמשחקים שם, אך כמו שטאטא עצמו הצהיר, רוב העבודה צפוייה להיות במכסיקו. בהתחשב שרוב הצעירים של מכסיקו משחקים במדינה, זה כמובן הגיוני.

כל שנותר הוא לקוות שטאטא יעמוד בציפיות. הצלחה של טאטא היא הצלחה של מכסיקו. ואמוס טאטא. ואמוס מחיקו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *