ארכיון חודשי: ינואר 2019

וולקאם טאטא

כאשר מרסלו ביאלסה נכנס לראשונה לחדר ההלבשה של ניואלס אולד בויס בתור מאמן הקבוצה, האתגר שלו היה לשלב צעירים ממחלקת הנוער של המועדון. ניואלס זכתה באליפות שנתיים לפני כן, ולקבוצה כבר היה סגל חזק. בשביל להצליח להוביל את המהלך, ביאלסה היה זקוק לעזרה מהשחקנים עצמם. והוא קיבל אותה מהכוכב הגדול והוותיק: חרארדו מרטינו. מאז ביאלסה גידל שחקנים מוכשרים שהפכו לאחר מכן למאמנים טובים בעצמם (פוצ'טינו, בריסו, בין היתר), אך ביאלסה תמיד נוהג לשבח את יכולותיו של מרטינו. כאשר גיירמו קאנטו, המנהל המקצועי של התתאחדות המכסיקנית התקשר לביאלסה לקבל את חוות דעתו לגבי מינוי אופציונלי של טאטא למשרת מאמן הנבחרת, התשובה של ביאלסה הייתה נחרצת: "בוודאי, וכמה שיותר מהר".

לחרארדו מרטינו יש תדמית של מאמן לא מוצלח שלא מצליח להוציא את המקסימום מהשחקנים שלו. בשביל צופה הכדורגל המצוי, חוסר ההצלחה שלו בבארסה ובארגנטינה, ובעיקר חוסר היכולת שלו להתאים את עצמו לכוכב הגדול לאו מסי, אומרת הכל. אבל המציאות יותר מורכבת מכך. נכון, טאטא לא הצליח להתאים את עצמו למסי, ובעצם הפסיד את האליפות בבארסה לאתלטיקו מדריד, אבל במבט לאחור, נבחרת ארגנטינה לא מצליחה להוציא מעצמה יותר ממה שהוציאה תחת מרטינו. להיפך, נכון להיום נבחרת ארגנטינה פחות טובה. בניגוד לתדמית שדבקה בו, טאטא דווקא הלציח לא רע היכן שהוא אימן: הפך את ליברטאד לקבוצה הכי טובה בפרגוואי, ולאחר מכן את נבחרת פרגוואי לאחת הטובות יותר בדרום אמריקה עם מונדיאל מוצלח בו היא נעצרה רק על ידי מי שתזכה באותו טורניר, ספרד. שנה לאחר מכן הוא הוביל את פראגוואי לגמר הקופה אמריקה, שם הפסיד בפעם הראשונה (ולא האחרונה) את גמר אליפות טורניר דרום אמריקה. ההצלחה המשיכה גם כאשר חזר הביתה לניואלס אותה הוביל הפעם כמאמן, לזכייה באליפות ארגנטינה. גם לאחר החוויה הטראומטית בבארסה ובנבחרת ארגנטינה, טאטא חזר להצליח, הפעם עם זכייה באליפות ה MLS עם אטלנטה יונייטד. ועדיין, גם במסיבת העיתונאים הרשמית בה הוצג, חלק לא מבוטל מהעיתונאים שאלו אותו על התקופות שלו בבארסה וארגנטינה. התשובה של טאטא הייתה ישירה ויחסית כנה: הוא כמובן התייחס לעבודה שלו מול מסי, וטען בצדק שבמכסיקו אין כוכב כמוהו, כך שזה לא יהיה העניין במקרה הזה. הוא גם התייחס לכשלונות שלו והצהיר שכיום הוא מנוסה יותר, מה שאמור להכין אותו לאתגר החדש. והאתגר החדש לא יהיה פשוט.

חרארדו "טאטא" מרטינו. יבנה נבחרת בצלמו.

לטאטא בעצם יש 3 אתגרים שקשורים זה בזה:

  1. האתגר הראשון הוא קופה דה אורו (אליפות צפון ומרכז אמריקה) שייתקיים בקיץ. לטאטא תהיה רק פגרת נבחרות אחת בחודש מרץ לנהל כמאמן לפני הטורניר בקיץ. סביר להניח שהוא יתבסס על השלד הקיים, עם שינויים מינוריים. מה שמוביל אותנו לאתגר הבא.
  2. חילופי דורות. הדור הוותיק שעשה היסטוריה עם זכייה באליפות העולם לנערים ובזכייה באולימפיאדת לונדון לא הצליח לממש את מלוא הפוטנציאל, והגיע הזמן להזרים דם חדש למערכת. נכון, כבר במונדיאל ראינו כמה שחקנים צעירים (הירבינג לוזאנו, אדסון אלברס, חסוס גייארדו), אבל מדובר בבודדים. מאז המונדיאל כמה שחקנים צעירים נוספים ביצעו את הבכורה שלהם במסגרת משחקי הידידות, וטאטא יצטרך לשלב אותם לסגל לקראת הקופה דה אורו, אבל יותר חשוב לקראת מונדיאל קטאר 2022.
  3. טאטא חתם על חוזה עד לאחר מונדיאל קטאר, ועם כל הכבוד לקופה דה אורו, המטרה האמיתית היא מונדיאל 2022, וליתר דיוק: רבע גמר הטורניר (או יותר גבוה). טאטא כמובן אמר שהוא מכיר בחשיבות "הקינטו פרטידו", ובמכסיקו כמובן לא יתנו לו לשכוח. לטאטא יש פריווילגיה שלא הייתה לחואן קרלוס אוסוריו לדוגמא: הנבחרת שהוא יבנה למונדיאל 2022, תהיה נבחרת בצלמו. חילופי הדורות מאפשרים לו לבחור את רוב השחקנים למונדיאל הבא מבלי שיהיו לו כמעט שחקנים מנוסים שבעצם "ייכפו" עליו. נכון, הירבינג לוזאנו יהיה שם בכל מקרה, כמו גם ראול חימנס, וסביר להניח שהקטור הררה יגיע על תקן הקפטן הוותיק. אם לא יימצא שוער ברמה מספיק טובה, יש אפילו סיכוי שממו אוצ'ואה יצליח לשחק מונדיאל חמישי. אבל זה בערך הכל. שאר השחקנים אמורים להיות חדשים. מעבר לרענון השורות, יש כאן הזדמנות נוספת: לבנות נבחרת כמעט מחדש שתצליח לשבור את המחסום המנטלי של שמינית הגמר.

טאטא כבר החל לעבוד ובשבועות הקרובים יבקר אצל כל המועדונים במכסיקו בנוסף לצפייה במשחקים והכרת הכדורגל המכסיקני לעומק ולרוחב. ייתכן שהוא גם יבצע גיחה לאירופה עוד לפני פגרת הנבחרות במרץ בשביל לפגוש את השחקנים שמשחקים שם, אך כמו שטאטא עצמו הצהיר, רוב העבודה צפוייה להיות במכסיקו. בהתחשב שרוב הצעירים של מכסיקו משחקים במדינה, זה כמובן הגיוני.

כל שנותר הוא לקוות שטאטא יעמוד בציפיות. הצלחה של טאטא היא הצלחה של מכסיקו. ואמוס טאטא. ואמוס מחיקו!

קלאוסורה 2019 – המדריך

אפרטורה 2018 הסתיימה עם אליפות של קלוב אמריקה לאחר ניצחון בגמר מול קרוז אסול. בשביל המקינה, מדובר בהפסד שלישי מול אמריקה בסדרות גמר מאז תחילת המילניום, והמשך ההמתנה הארוכה לאליפות. טורניר האפרטורה שימש גם כניסיון לחוק הצעירים שהוכתר כהצלחה. בהתחשב בעובדה שלמעט טורניר הקופה דה אורו בקיץ הקרוב אין לנבחרת מכסיקו שום טורניר עד למונדיאל בקטאר, קבוצות הליגה אמורות לרכז את מירב העניין של הקהל במכסיקו. ייתכן שבסופו של דבר מכסיקו תשתתף בקופה אמריקה 2020, אבל בכל מקרה, בעלי הקבוצות רוצים לתת לקהל הרחב שואו לקבל ולחזק את מעמדה של הליגה. בייחוד לאור ההתחזקות של ליגת ה MLS האמריקאית. אחד האמצעים הינו החלטת מנהלת הליגה להגדיל את הליגה ל 20 קבוצות, והאמצעי הינו הקפאת הירידות למשך שנתיים. חלק מהקבוצות ניצלו את חוסר היכולת לרדת בצורה חיובית, אך לצערנו ישנם מועדונים שפשוט ניצלו זאת בשביל לחסוך בהוצאות, על חשבון איכות הקבוצה שלהם ולמגינת ליבם של קהל האוהדים.

חשוב לציין שבמקביל לליגה, ישנו גם מפעל הגביע, ולחלק מהקבוצות יש גם מפעלים ייבשתיים. בסה"כ למועדונים יש את ההזמנות הנדירה לבנות תוכניות ארוכות טווח, במקביל לניסיון להשיג הישגים בטווח הקצר. מבלי לבזבז זמן, נתחיל בפירוט קצר על קבוצות הליגה, לפי מיקומן בסוף הליגה הסדירה בטורניר האפרטורה.

קלוב אמריקה:

אלופת האפרטורה לא יכולה להיות במצב טוב יותר. לא רק מבחינת קבוצת הבוגרים, אלא כמועדון כדורגל. קבוצת הנשים של המועדון זכתה גם כן באליפות ליגת הנשים וקבוצת הנערים זכתה באליפות (עד גיל 17). בכלל, רואים שההנהלה של המועדון מתנהלת בצורה חכמה ולהבדיל מההנהלה של היריבה הגדולה צ'יבאס, מתמקדת בעיקר ולא בטפל. מה שמאוד מרשים באמריקה, זה שהמועדון תמיד היה מזוהה כמועדון העשיר שמביא שחקני רכש בינלאומיים ויקרים וכך היה זוכה בתארים. זה כמובן עדיין נכון עם רשימת זרים שכוללת את שחקני נבחרת פראגוואי הבלם ברונו ואלדס והחלוץ ססיליו דומינגס, את קשר נבחרת קולומביה ואחד השחקנים הכי טובים בליגה מתאוס אוריבה, שמשחק ליד בני ארצו אנדרס איברגואן והחלוץ רוג'ר מרטינס, את שחקן הכנף רנאטו איבארה מנבחרת אקוואדור, ולא נשכח את שוער סגל נבחרת ארגנטינה אגוסטין מרצ'סין. בנוסף לכל הזרים האיכותיים הללו, יש כמובן מכסיקנים מנוסים כמו אוריבה פראלטה הלא נגמר, הנרי מרטין והמגן פול אגילאר. אבל מה באמת מרשים? שההנהלה דואגת שהמאמן (המנוסה מאוד בעצמו) מיגל הררה, ישתף באופן קבוע שחקנים מכסיקנים צעירים שהפכו לחלק אינטגרלי, ואפילו מאוד חשוב מהקבוצה. דייגו לאיינס בן ה -18 הוא אולי הכישרון הכי גדול שיש היום למכסיקו להציע, ונכון לכתיבת שורות אלו, מסתמן שהוא בדרכו לאייאקס. גם אדסון אלברס בן ה 21 באנקר בהרכב כמו גם בן גילו המגן השמאלי חורחה סאנצ'ס. באמריקה לא יתפשרו על פחות מאליפות. גם אם לאיינס יעבור לאירופה, יש להם קבוצה שאמור ללכת עד הסוף.

שימו לב: אדסון אלברס. גיבור משחק גמר האפרטורה עם צמד שערי הניצחון, סה"כ בן 21, אבל כבר משחק שנתיים בהרכב של הנשרים ממכסיקו סיטי. יותר מכך, הוא באנקר בהרכב הנבחרת ופתח בהרכב במונדיאל האחרון ברוסיה. אלברס אמור להישאר במכסיקו עד הקיץ, אבל יהיה סביר להניח שבקיץ גם הוא יימכר לאירופה.

דייגו לאיינס. רק בן 18 והוביל את אמריקה לזכייה באליפות. לא פלא שאייאקס וליון רודפות אחריו.

קרוז אסול:

"לה מקינה" הייתה ללא ספק הקבוצה הטובה ביותר לאורך הליגה הסדירה וגם בפלייאוף עד סדרת הגמר. לצערם של אוהדי הקבוצה, בגמר היא פגשה ביריבה המרה אמריקה, ששוב חגגה לה אליפות על הראש. צריך לומר: פדרו קאשיניה הפורטוגלי אוהב לבצע העברות שחקנים רבות ובניית הסגל שלו לפני הטורניר הקודם הוכחה כמוצלחת. המטרה המוצהרת של קרוז אסול היא כמובן זכיה באליפות, וקאשיניה כהרגלו, ביצע כמה מהלכים. וולטר מונטויה הארגנטינאי, אנדרס רנטריה הקולומביאני, ואנחל מנה האקוואדורי שוחררו, אך כמה שחקנים מעניינים מאוד הגיעו: יושימר יוטון הפרואני הגיע מאורלנדו, כמו גם אורבלין פינדה מצ'יבאס והחלוץ האורוגוואי ג'ונתן רודריגס שהגיע מסנטוס לגונה. כל אלו מצטרפים לסגל חזק שמכיל את השוער הוותיק חוסה דה חסוס קורונה, הבלמים פבלו אגילאר הפראגוואי ואיגור לינצ'ובסקי הצ'יליאני, הקשר הארגנטינאי המצויין איוון מרקונה, שחקני הכנף אדגר מנדס הספרדי ואליאס הרננדס, וכמובן הצעיר הנפלא רוברטו אלבראדו שהיה ללא ספק השחקן המצטיין של קרוס אזול במהלך האפרטורה.

שימו לב: לכאורה הייתי רושם כאן את רוברטו אלבארדו, אבל מעניין יהיה לעקוב דווקא אחרי אורבלין פינדה. הקשר בן ה-22 היה אמור להיות אחד הכישרונות הגדולים במכסיקו, אבל התחושה היא שבצ'יבאס הוא היה שחקן טוב ותו לא, ולא הצליח לממש את מלוא הפוטנציאל. לפינדה יש עוד קסם ברגליים, והוא רק בן 22, אבל העונה הזאת מסתמנת כצומת דרכים חשובה בקריירה שלו.

אורבלין פינדה. יצליח לבצע את הפריצה המיוחלת?

פומאס:

פומאס הציגה יופי של עונה סדירה, והובילה את הליגה בחצי הראשון של העונה הסדירה. דווקא לקראת סוף העונה, הגיעה ירידת המתח שהתבטאה בהדחה בפלייאוף. המאמן דוד פטיניו גיבש חבורה שאינה מבריקה בסגנון המשחק, אבל בהחלט יעילה. אוהדי האוניברסיטה היו בהחלט מרוצים היכולת ומהתוצאות, וכרגיל, זה התבטא בתמיכה גם לאחר ההדחה בפלייאוף. בפומאס לא ביצעו שינויים רבים לקראת הקלאוסורה, למעט השיחרור של מטיאס אלוסטיסה ואלן אקוסטה לפואבלה. גם בלעדיהם יש לפטיניו חבורה טובה ומגובשת, ולכן אין המון תלונות מצד האוהדים על חוסר ברכש. בפומאס מקווים שפליפה מורה הצ'יליאני וקרלוס גונזלס הפראגוואי ימשיכו ביכולת הטובה ויובילו את ההתקפה, בזמן שפבלו באררה וחואן איטורבה אמורים לספר להם את הכדורים. גם החלק ההגנתי של פומאס היה יחסית יעיל, כאשר הקשר האחורי הצעיר אנדרס איניאטסרה (קראתם נכון), נמצא לפני חוליית הגנה יציבה עם שחקנים כמו הבלם הספרדי אלחנדרו אריבאס, הבלם אלן מנדוסה, והמגן הימני הצעיר אלן מוסו שביצע את הפריצה המיוחלת השנה ואפילו נבחר להרכב טורניר האפרטורה של מנהלת הליגה. בפומאס ישמחו לשחזר את טורניר האפרטורה, בשינוי קל בו יהיה להם פלייאוף מוצלח יותר.

שימו לב: חואן איטורבה היה ילד פלא שלמרות שנולד בבואנוס איירס, החליט לייצג את פראגוואי בה גדל. פורטו קנתה אותו כאשר מלאו לו 18 במחשבה שמדובר בילד הפלא הבא, אבל איטורבה כשל בלהפוך לחאמס רודריגס החדש. איטורבה הושאל לריבר פלייט ולאחר מכן לוורונה, בה הראה ניצוצות שהספיקו לו לחוזה מפנק ברומא, אבל גם בבירת איטליה איטורבה לא הצליח לממש את הפוטנציאל. לאחר השאלות לבורנמות' וטורינו, הגיע איטורבה לטיחואנה בה הראה ניצוצות, אך לא הצליח להציג יכולת יציבה. לכן לא מפתיע שהמקום האחרון בו הוא יקבל צ'אנס אמיתי זאת הקבוצה היעילה והיציבה שיש בפומאס. באפרטורה זה היה נראה טוב, השאלה האם זה יימשך.

אלן מוסו. המגן הצעיר הינו תוצרת האקדמיה של פומאס
אלן מוסו. המגן הצעיר הינו תוצרת האקדמיה של פומאס (GETTY).

סנטוס לגונה:

סנטוס לגונה הגיעה לאפרטורה כאלופה, אבל די מהר הבלגאן איים לסיים את העונה מוקדם מהצפוי. המאמן האורוגוואי שהוביל את סנטוס לאליפות, דאנטה סיבולדי, החליף מהלומות עם עוזרו ומספר שחקנים לאחר אחד מאימוני הקבוצה, והמועדון מיהר לפטר אותו. לא במפתיע, הקבוצה נראתה רע במשך כמה מחזורים, אבל אז המאמן המחליף סלבדור רייס הצליח לייצב את הקבוצה ולחזור לדרך המלך. לסנטוס יש סגל יציב ומאוזן עם שילוב טוב של שחקני בית צעירים וזרים איכותיים, ולכן לא מפתיע שרייס הצליח לייצב בצורה מהירה יחסית את הקבוצה. שמות בולטים בקבוצה הם החלוץ הארגנטינאי חוליו פורץ' שחווה עונה מצויינת ולא הפסיק להבקיע, הקשר האורוגוואי בריאן לוסאנו שסוף סוף ביצע את הפריצה המיוחלת. בהגנה ניתן למצוא את מרטין נרבו הארגנטיאני ומתאוס דוריה הברזילאי. את עמדת המגן השמאלי מאיישים לחלופין הצעירים חסוס אנגולו וחרארדו ארטאגה, וכל זאת לאחר שבן גילם (20) חורחה סאנצ'ס, נמכר לקלוב אמריקה עוד לפני תחילת האפרטורה. אין מה לומר, בסנטוס יודעים לייצר מגינים שמאלים. לקראת העונה הנוכחית, סנטוס ביצעה מספר שינויים משמעותיים בסגל. חסוס איסיחארה ואוסבלדו מארטינס הוותיקים נמכרו לאטלס, בעוד החלוץ ג'ונתן "קאבסיטה" רודריגס נמכר לקרוז אסול. אך בסנטוס דאגו להביא תחליפים בדמותם של בריאן גארניקה הצעיר שהגיע מאטלס, כמו גם שחקן נבחרת צ'ילה דייגו ואלדס המצויין שהגיע ממורליה. אליהם נוספו החלוצים חביאר קוראה שהגיע מקולון הארגנטינאית וחלוץ הבית הצעיר אדוארדו אגירה שחזר מהשאלה בקבוצת הבת טאמפיקו מאדרו. בסנטוס מדברים גבוה, אבל הם ישמח בהעפלה לפלייאוף.

שימו לב: דייגו ולאדס הגיע למכסיקו שחקן מוכשר וזול. הצ'יליאני התגלה כרכישה מוצלחת מאוד, ואפילו הפך לשחקן מן המניין בנבחרת צ'ילה. במורליה כמובן ידעו שזה עניין של זמן עד שיממשו את התשואה עליו. שנה שעברה היה אחד הבולטים במורליה, ולכן המעבר לקבוצה שרעבה לתארים היה טבעי. עכשיו, חובת ההוכחה עליו.

דייגו ואלדס. אמור להיות המנוע של סנטוס בהתקפה.

מונטריי:

מונטריי תמיד שואפת גבוה, ותמיד נופלת לקראת הסוף. למועדון יש את האיצטדיון המודרני בליגה, קופת מזומנים נאה וסגל טוב, אבל באופן אירוני, תמיד חסר שם הגרוש ללירה. הדבר נכון במיוחד לאור ההצלחות של היריבה הגדולה טיגרס, שלמרות שלא הצליחה לזכות באליפות האפרטורה, זוכה בתארים יחסית באופן רגיל. למונטריי יש מאמן בדמותו של דייגו אלונסו האורוגוואי שזכה בתארים עם פאצ'וקה, וגם מבחר שחקנים מוכשר עם שמות כגון, דורלאן פאבון הקולומביאני המצויין, צמד הבלמים הארגנטינאים ניקו סאנצ'ס וחוסה באסאנטה ומאחוריהם השוער הארגנטינאי הוותיק מרסלו בארוברו. בקישור ניתן למצוא את רודולפו פיסארו, הרכש היקר בתולדות הליגה, ובחוד ניתן למצוא ארגנטינאי נוסף, החלוץ רוחליו פונס מורי שהציג טורניר אפרטורה טוב למדי. לקראת הקלאוסורה הביאו במונטריי רכש בדמותו של שחקן נבחרת ארגנטינה מקסי מסה שהגיע מאינדפנדיאנטה בשביל להצטרף למושבה הארגנטינאית של מונטריי, כמו גם החלוץ אנחל סאלדיבאר שהגיע מצ'יבאס. לכאורה, למונטריי יש את כל מה שצריך לזכות באליפות. השאלה היא האם היא תצליח איפה שהיא נכשלה עד עכשיו.

שימו לב: חסוס גייארדו. המגן/שחקן כנף השמאלי הצליח להמשיך את היכולת הטובה שלו מהמונדיאל, והשתלב טוב מאוד בקבוצה של דייגו אלונסו. לגייארדו יש רצון לצאת לאירופה. בגיל 24 זה מתחיל להיות מאוחר, ולכן רק יכולת יוצאת מן הכלל, תצדיק את המעבר ליבשת הישנה.

חסוס גייארדו. יצליח לצאת לאירופה? (Photo by Clive Mason/Getty Images)

טיגרס:

היריבה הגדולה של מונטריי, טיגרס, תמיד רואה את עצמה כמועמדת לאליפות. עם המאמן הוותיק ריקרדו פרטי ועם חבורת שחקנים מנוסים ויקרים, קל להבין מדוע. בשלוש בשנים האחרונות, טיגרס זכתה בשלושה מששת הטורנירים שהתקיימו, ולכן זה רק טבעי שגם עכשיו היא תהיה מועמדת לאליפות. לקבוצה יש רשימה של כוכבים, כאשר אנדרה פייר ז'יניאק הצרפתי ממשיך להוביל את ההתקפה. לידו יש את אדו וארגס ואנר ולנסיה. גם בקישור ישנם שחקנים כמו חביאר אקינו, גידו פיסארו ולוקס זלאריאן הארגנטינאים, רפאל קאריוקה הברזילאי וחסוס דואנייס. למרות פרישתו של הבלם הוותיק ז'וניניו, בחלק ההגנתי ישנן שחקני נבחרת מכסיקו כמו הוגו איילה וחורחה טורס נילו, וגם הרכש הצעיר פאקו בנגאס.

שימו לב: חוליאן קיניונס. החלוץ הקולומביאני הצעיר לא מקבל הרבה צ'אנסים, אבל לאור העובדה שבמוקדם או מאוחר טיגרס תשחק גם במפעלים יבשתיים, סביר להניח שהוא יראה מספיק דקות משחק בשביל לשכנע את המאמן ריקרדו פרטי לתת לו יותר קרדיט.

אנדרה פייר ז'יניאק. החלוץ הצרפתי חתם על חוזה חדש שישאיר אותו במועדון לכמה עונות נוספות.

טולוקה:

לוס דיאבלוס רוחוס שמרו על רוב הסגל שלהם, אבל השינויים המועטים שהם ביצעו, משמעותיים מאוד. לואיס קיניונס הקולומביאני חזר לטיגרס לאחר תום ההשאלה שלו, בעוד רובנס סמבואסה סיים חוזה ועבר לקלוב לאון. גם החלוץ הצעיר אלכסיס ווגה נמכר לצ'יבאס. במקומו של ווגה הגיע מלך השערים בארגנטינה עמנואל ג'יגליוטי מאינפנדיאנטה, בעוד שבמקומו של סמבואסה הגיע מאולימפיאקוס היוונית פליפה פארדו הקולומביאני. גם לאו לופז וקרלוס אסקיבל חזרו לטולוקה לאחר עונה במחוזות אחרים. טולוקה אמורה להפעיל לפלייאוף בלי בעיה, אבל האתגר האמיתי של הקבוצה המבוגרת בליגה יהיה למצוא שחקן שיוכל למלא את מכסת המינימום של חוק הצעירים. המאמן הרנן כריסטנטה חוטף ביקורת מאוד חזקה מהאוהדים על חוסר האמון שלו בצעירים, ומספיקה עונה אחת לא טובה בשביל שידרשו לפטר אותו.

שימו לב: המגן השמאלי כריסטיאן בורחה הגיע למכסיקו כשחקן שלא אמור למשוך תשומת לב. אבל בורחה הפתיע ביכולת הטובה. נכון, הוא לא הכי יציב, אבל אם יצליח לייצב את עצמו וימשיך להציג יכולת טובה, הוא יכול לחלום על זימון לנבחרת קולומביה לקראת הקופה אמריקה.

עמנואל "פומה" גי'גליוטי. מלך השערים בארגנטינה הגיע לנפק גולים גם בטולוקה.

מורליה:

למרות המכירה המוצלחת של ראול רואידיאס לסיאטל, מורליה עדיין נמצאת בצרות כלכליות, וההשפעה על סגל הקבוצה ניכרת. המגן קרלוס גוסמן נמכר לנקאקסה, הקשר הנפלא דייגו ולאדס נמכר לסנטוס לגונה, ואפילו הכישרון הצעיר סבסטיאן רייס נמכר לסונורה. מצד שני, אף שחקן רכש לא הגיע, ומורליה תצטרך להתבסס על הסגל הקיים. למורליה אין סגל רע בכלל. להיפך, יש לה כמה שחקנים מאוד מנוסים. השוער האורגוואי סבסטיאן סוסה מציג יכולת טובה בדר"כ, כמו גם צמד הבלים הוותיק עמנואל לושבור וגבריאל אצ'ילייר. בקישור ניתן למצוא את קשר נבחרת פרו אדיסון "אורחאס" פלורס, ואת רודריגו מיז'אר הוותיק גם כן. החלק ההתקפי מורכב מקרלוס פיירו וצמד הפרואנים ריי סאנדובאל ואירבן אבילה. מורליה תשמח להעפיל לפלייאוף, אבל יותר סביר להניח שהיא תסתפק בללכת לים מוקדם מהרגיל.

שימו לב: אדיסון פלורס. הקשר הפרואני הגיע בתור הרכש הגדול בשנה שעברה לאחר ההצלחה של חבריו הפרואנים בקבוצה והיה אמור להוביל את מורליה. פלורס לא היה רע, אבל גם לא היה טוב. השנה, לאחר תקופה ההתאקלמות, מקווים במורליה שהוא יציג את היכולת שמצופה ממנו להציג.

אדיסון פלורס. יציג את היכולת ששלחה אותו לאירופה?

נקאקסה:

"לוס ראיוס" (הברקים) מגיעים לטורניר הקלאוסורה לאחר טורניר אפרטורה מאכזב. הקבוצה סיימה את הטורניר בשלב יחסית מוקדם למרות סגל לא רע ופתיחת עונה טובה מאוד. בשביל להרע את העניינים, הכוכב הגדול ויקטור דאווילה הצ'יליאני נמכר לפאצ'וקה, בעוד הקשר דיטר וויאפאנדו נמכר לצ'יבאס. בשביל לחזק את הסגל, נקאקסה הלכה על רכש סולידי בדמותם של של החלוץ אנחל ספולבדה, המגן קרלוס גוסמן והבלם המבטיח אלכסיס פנייה. אלו מצטרפים לסגל לא רע שכולל את מטיאס פרננדס הצ'יליאני הוותיק, ולידו משחק צ'יליאני נוסף, מרסלו אז'נדה הצעיר בן ה-19. מאחוריהם משחק צ'יליאני נוסף, לואיס גאייגוס, ובהגנה ניתן למצוא את ונטורה אלבארדו האמריקאי ואת בריאן בקלס ההונדורי. אם הרכש יתחבר, נקאקסה יכולה להילחם על מקום בפלייאוף, אבל גם זה יהיה לא פשוט.

שימו לב: אלכסיס פניה. הבלם הצעיר קיבל הרבה קרדיט בקבוצתו הקודמת פאצ'וקה, אבל הוא רצה לשחק בקבוצה בה הוא יקבל את המקום המובטח בהרכב. פניה מספיק מוכשר, עכשיו חובת ההוכחה היא עליו.

מרסלו אז'נדה. הצ'יליאני הצעיר נבחן בעבר בארסנל.

פאצ'וקה:

הקבוצה של פאקו אייסרטרן מיודענו הייתה הקבוצה הכי פעילה בחלון ההעברות הנוכחי. פאצ'וקה, שפיספסה את הפלייאוף באפרטורה במחזור האחרון, התמקדה בחלק ההתקפי וביצעה את הרכישות הכי נוצצות בפגרה: החלוצים איסמאל סוסה שהגיע מטיגרס, ויקטור דאווילה שהגיע מנקאקסה, נאוהל בוסטוס שהגיע מטאז'רס קורדובה הארגנטינאית על תקן הכישרון המבטיח, ואדווין קרדונה שחוזר למכסיקו מבוקה ג'וניורס. קרדונה כמובן שחקן מוכשר מאוד, אבל הראש שלו לא תמיד במקום. אם ישמור על הראש במקום הנכון, פאצ'וקה תרוויח שחקן אדיר. לכל השחקנים ההתקפיים הללו מצטרפים השוער של הרדיאנו, אלופת קוסטה ריקה, לאונל מורייה וגם המגן אדווין הרננדס שהגיע מצ'יבאס. בנוסף לכל הרכש ההתקפי שהיא ביצעה, לפאצ'וקה ישנם חלוצים טובים שהיו כבר בסגל. פרנקו חארה הוא חלוץ ליגה טוב ולאו אוז'ואה מביא את הניסיון העשיר שלו. מאחוריהם משחק אחד השחקנים הטובים בליגה, ויקטור גוסמן, וגם מקומו של אריק אגירה הצעיר לא נפקד. בניגוד לחלק ההתקפי המשובח, ההגנה של פאצ'וקה היא לא מהטובות. אמנם בלם נבחרת קולומביה אוסקר מוריז'ו נמצא שם, וכן המגן עמנואל גרסיה גם בסדר, אבל כאן בערך זה נגמר. אם ההגנה של פאצ'וקה תהיה סבירה, וכל החלקים ההתקפיים יתחברו, פאצ'וקה לא רק תעפיל לפלייאוף, אלא יכולה לראות את עצמה מועמדת יותר מלגיטימית לזכייה באליפות.

שימו לב: למרות ההגעה של אדווין קרדונה, הרכש הכי מבטיח הוא הצ'יליאני הצעיר ויקטור דאווילה. רק בן 21 וכבר עם מקום באנקר בהרכב של נבחרת צ'ילה. סיים עם 10 שערים את טורניר האפרטורה במדי נקאקסה, והתחושה היא שאם היה משחק בקבוצה טובה יותר, היה יכול לסיים בקלות כמלך השערים. בפאצ'וקה תהיה לו תחרות לא קטנה על ההרכב, אבל הפוטנציאל שלו הוא אדיר. אם ישתלב טוב, הוא כנראה ייצא לאירופה די מהר.

ויקטור גוסמן. אחד השחקנים הטובים בליגה. זה עניין של זמן עד שיעבור לאירופה.

לובוס:

עושה רושם שלזאבים של אוניברסיטת פואבלה אין יותר מידי שאיפות לאחר שקנו את מקומם בליגה בסוף העונה שעברה על חשבונה של טפאצ'ולקה שזכתה בליגת המשנה, ולא יכלה להעפיל לליגה הבכירה עקב אי עמידה בתנאי המינימום של מנהלת הליגה. המטרה של לובוס היא להעביר את העונה על מי מנוחות בלי שאיפות פלייאוף ועם הבטחת המקום בליגה. למאמן פרנסיסקו פאלנסיה יש שילוב של שחקנים וותיקים וצעירים, ואם אפשר יהיה לטפח איזה צעיר או שניים, מה טוב. הרכש שהגיע כולל את לייטון חימנס הבלם הקולומביאני הוותיק, הקשר אדסון טורס שהגיע מצ'יבאס והחלוצים רפאל דוראן ובטו דה-סילבה הפרואני שהגיעו בהשאלה מטיגרס. אלו מצטרפים לשחקנים כמו השוער אנטוניו רודריגס, הקשר הספרדי הוותיק אברהם גונסלס, והחלוץ מאורו לאיינס (אח של דייגו מקלוב אמריקה).

שימו לב: רפאל דוראן קיבל במהלך האפרטורה קרדיט בטיגרס עקב היותו שחקן צעיר ששווה דקות במסגרת חוק הצעירים. בדקות שקיבל, הוא הוכיח שיש פוטנציאל שכדאי לטפח, אבל גם הוא הבין שעם החולייה ההתקפית מלאת הכוכבים של טיגרס, אפילו חוק הצעירים לא יסייע לו. השאלה לטורניר אחד בקבוצת תחתית תתן לו את הבמה הראויה לנסות להוכיח שיש לו מה למכור גם בקבוצת האם.

אנטוניו רודריגס. השוער חזר לעצמו בלובוס.

קרטארו:

קרטארו יכולה להסתכל אחורה על טורניר האפרטורה ולהיות מרוצה. העפלה מפתיעה במחזור האחרון לפלייאוף וטיפוח כמה שחקנים צעירים יכולים להיות סיבה מספיק טובה. לקראת הקלאוסורה, המצב קצת פחות זוהר: הקבוצה ביצעה רק רכש אחד בדמותו של החלוץ הצעיר מחוף השנהב אקה לובה שהגיע מהליגה הפרואנית, אבל דווקא מכרה כמה שחקני מפתח, בראשם את השוער המצויין טיאגו וולפי שחזר לברזיל ואת הבלם היראם מייר שעבר לצ'יבאס גואדלחרה. ייתכן וגם החלוץ הנפלא קמילו סאנווצו יעזוב, ואם כן, זאת תהיה מכה לא פשוטה לקבוצה. לקרטארו ישנם שחקנים לא רעים בכלל כגון חביאר גואמס, דניאל "קקו" וויאלבה, ומיגל סאמודיו, והמטרה העיקרית תהיה ללכת לים כמה שיותר מוקדם. אם אפשר שחלוץ הרכש יממש את הפוטנציאל, מה טוב.

שימו לב: מרסל רואיס. הילד בן ה 17 שקיבל את הצ'אנס לשחק במדי הקבוצה הבוגרת רק במטרה לעמוד במכסת דקות המינימום של חוק הצעירים, הציג יכולת טובה והצליח לקבע לעצמו מקום בהרכב גם לאחר שקרטארו עמדה במכסת דקות המינימום. המטרה מבחינתו, להמשיך ביכולת הטובה. אם זה יקרה, המעבר שלו לקבוצה גדולה יותר יגיע מוקדם מהמתוכנן.

מרסל רואיס. הוכחה מוצלחת לנחיצותו של חוק הצעירים.

פואבלה:

גם בקבוצה השניה של פואבלה אין יותר מידי התרגשות לקראת הקלאוסורה, למרות שהקבוצה דווקא ביצעה רכש במטרה להציג יכולת טובה יותר מאשר באפרטורה. המאמן הוותיק אנריקה מסה קיבל בחזרה את החלוץ הארגנטינאי הוותיק מטיאס אלוסטיסה שהגיע מפומאס, בנוסף אליו הגיע גם המגן נסטור וידריו מאוניברסידד דה גואדלחרה והחלוץ האורוגוואי אוקטביו ריברו שהגיע מאטלס. מי שנמכרו הם צמד הבלמים אנדרסון סנטה -מריה הפרואני והוגו רודריגס. בפואבלה טוענים שהם נלחמים על מקום פלייאוף, בפועל, ניצחון בדרבי מול לובוס ועונה שקטה במרכז הטבלה ללא תקלות מיוחדת תיחשב בהצלחה.

שימו לב: לוקאס קאבליני. החלוץ הקנדי המצויין חוזר על ידי הגדולות של מכסיקו, והעובדה שהוא נשאר היא הישג לא מבוטל של פואבלה. יותר מסביר להניח שבמידה וקאבליני ימשיך עם היכולת הטובה, בקיץ כבר לא יצליחו להשאיר אותו באסטדיו קוהאטמוק.

לוקאס קאבליני בפוזה אופיינית. הכלי ההתקפי הכי מסוכן שיש לפואבלה.

צ'יבאס:

אוהדי צ'יבאס מתוסכלים. ההתנהלות של הנהלת המועדון שלהם פשוט מוציאה להם את החשק מהקבוצה. לאחר שנראה שההנהלה עלתה על דרך המלך והצליחה להביא מאמן שהביא תארים (מטיאס אלמיידה), מישהו במשרדים איבד את הבורג וקיבל החלטה לפטר את אלמיידה. ישנן הרבה שמועות, אבל התוצאה היא שצ'יבאס מציגה כדורגל רע והמיקום הגרוע בטבלה הסופית של האפרטורה לא משקר. גם היכולת המזעזת באליפות העולם למועדונים היוותה סממן אזהרה. הבעיה: צ'יבאס במצב כלכלי לא פשוט, ובמקום להתעסק בכדורגל, הנהלת הקבוצה מתעסקת בשטויות. המועדון הפיק סרט דוקומנטרי על הזכיה של צ'יבאס אליפות לפני שנתיים. נחמד, אבל זה לקח את כל משאבי המועדון לכיוון לא נכון. המשבר התקציבי נובע מהכישלון של צ'יבאס בכל הנוגע לזכויות שידור. בצ'יבאס החליטו לפני שנתיים לא למכור זכויות שידור בטלוויזיה אלא להפיק שידור עצמאי אונליין. לכשעצמו רעיון חדשני ומעניין, אבל ללא פלטפורמה גדולה, העסק לא הצליח במיוחד. בצ'יבאס הבינו זאת, ופתחו במו"מ עם נטפליקס על שידורי הקבוצה בלייב בפלטפורמה של ענקית המדיה, אבל המו"מ לא הבשיל לכדי עסקה גלובלית, כך שרק מנויי השירות המדינת חאליסקו (שגואדלחרה היא בירתה), יכלו לצפות במשחקי הקבוצה דרך השירות. כך, הכנסות הקבוצה משידורי המשחק נחתכו בצורה משמעותית וזה השפיע על סגל הקבוצה. לקראת הקלאסורה הבינו בהנהלת הקבוצה שאין ברירה אלא לבצע שינויים. הקפטן הוותיק קרלוס סלסידו עזב, לא לפני שביקר בצורה חריפה את הנהלת המועדון, כמו גם מכירות של כל מיני שחקנים למועדונים אחרים, בראשם אורבלין פינדה שנמכר לקרוז אסול. מהכסף שהתפנה, צ'יבאס ביצעה רכש סולידי ולא רע בכלל, כאשר הגיעו כמה שחקנים עם ניסיון שבהחלט מספיקים לעזור לצ'יבאס להתמודד על מקום בפלייאוף. הקשר האחורי חסוס מולינה הגיע ממונטריי, כמו גם עושה המשחק דיטר וויאפאנדו שהגיע מנקאקסה. בהגנה הגיע היראם מייר, וגולת הכותרת היא החתמתו של החלוץ הצעיר והמבטיח אלכסיס ווגה שהגיע מטולוקה. השאלה האמיתית היא האם אוסקר קרדוסו הוא המאמן הנכון שיוכל להוביל את השחקנים הללו להישגים. עד עתה, הוא לא נתן הרבה סיבות להאמין שזה יקרה.

שימו לב: במהלך טורניר האפרטורה, אלכסיס ווגה קיבל את הקרדיט בטולוקה והוכיח את הפוטנציאל שקיים בו. לכן, לא פלא שהוא נחשב לרכש היוקרתי של צ'יבאס בחלון הנוכחי. אם יצליח לשחזר את היכולת הטורניר מטולוקה, בצ'יבאס עשו עסקה טובה.

אלכסיס ווגה. הרכש היוקרתי רוצה להוכיח את עצמו.אם יצליח, אולי יקבל גם זימון לנבחרת.

טיחואנה:

גם לטיחואנה לא היה טורניר אפרטורה מי יודע מה מוצלח. עושה רושם שמי שגנב את הכותרות ותשומת הלב של ההנהלה במועדון הצפוני הוא דווקא המאמן של קבוצת הבת של טיחואנה, סינלואה. כן, אתם יודעים במי מדובר. בטיחואנה תמיד אוהבים לומר שהמטרה היא העפלה לפלייאוף, אבל למרות שיש בקבוצה כמה שחקנים מוכשרים ומנוסים כגון מילר בולניוס האקוואדורי, דייגו "פולפו" גונזאלס הארגנטינאי ומגן הנבחרת לשעבר לואיס פואנטס, בדר"כ זה לא יוצא לפועל. לקראת הקלאוסורה הביאו בטיחואנה שני שחקני רכש בדמות של ג'ו קורונה הוותיק שחוזר לקדנציה נוספת, והבלם הארגנטינאי דייגו בארגיירי שהגיע מאתלטיקו נאסיונל הקולומביאנית. אבל אולי הרכש הכי חשוב שהגיע הוא המאמן, אוסקר פארחה הקולומביאני. פארחה הגיע לאחר 5 שניםן כמאמנה של דאלאס מליגת ה MLS שם עשה עבודה טובה, ואין מועדון קרוב יותר לארה"ב (תרתי משמע – גיאוגרפית ומהותית) מאשר צ'ולוס דה טיחואנה. אם בטיחואנה יתנו לפארחה את הזמן לעבוד כמו שהיה לו בדאלאס, ניתן יהיה להמר שטיחואנה רק תרוויח.

שימו לב: השוער ג'יבראן לאחוד היה אמור לבצע השנה את עונת הפריצה ולהיכנס באופן קבוע לרוטצית השוערים בנבחרת כחלק מחילופי הדורות לקראת מונדיאל קטאר 2022. לאחוד אמנם ביצע את הבכורה בחודשים האחרונים, אך אם ימשיך להציג את היכולת הרעה מהטורניר האחרון, ממו אוצ'ואה יזכה לשחק במונדיאל חמישי.

אוסקר פארחה. יצליח לשחזר את ההצלחה מליגת ה MLS?

קלוב לאון:

קלוב לאון עברה טורניר אפרטורה לא מוצלח במיוחד, ולכן הוחלט במועדון לבצע כמה שינויים משמעותיים. אפילו מאוד. הקפטן ואהוב האוהדים, החלוץ הארגנטינאי מאורו בוסלי יעזוב את הקבוצה לטובת קורינתיאנס הברזילאית, דבר שייצר הרבה רעש ותסיסה אצל האוהדים. יחד עם בוסלי עזבו גם לאונל לופס שנמכר לטולוקה, ואלכסנדר מחייה שנמכר לליברטאד מפראגוואי. בגזרת הרכש, הלכו בלאון על רכש משולב של צעירים ושחקנים מנוסים. איוון אוצ'ואה שמגיע מקבוצת הבת של פאצ'וקה, אברטון הצ'יליאנית, יחד עם דילן סוניגה הצ'יליאני. בנוסף אליהם הגיע בהשאלה מצ'יבאס החלוץ הצעיר והמוכשר חואן חוסה מסיאס. בגזרת הרכש הוותיק הגיעו אנחל מנה האקוודורי מקרוז אסול ורובנס סמבואסה הארגנטינאי שהגיע מטולוקה. בלאון ירצו להעפיל לפלייאוף, ויש להם קבוצה שעל הנייר יכולה וצריכה להיאבק על כרטיס כניסה.

שימו לב: כאחד שגדל באקדמיה הכי טובה במכסיקו, זאת של פאצו'קה, איוון אוצ'ואה אינו שם מוכר. הסיבה: הוא משחק כבר שנתיים בצ'ילה שם צבר ניסיון משחק ואפילו נחשב לשחקן הרכב. בגיל 22 הוא חוזר למכסיקו, והפעם בתור שחקן ליגה לגיטימי.

מאורו בוסלי. הקפטן הינו סמל ואגדה אצל אוהדי לאון שעצובים מאוד מהעזיבה שלו.

אטלס גואדלחרה:

אטלס עשתה ניסוי מאוד מעניין בטורניר האפרטורה: היא התאבדה על חוק הצעירים. כמעט 6,000 דקות משחק לשחקנים מתחת לגיל 21 במהלך האפרטורה! איך נאמר זאת בצורה עדינה? קצת מוגזם. נכון, אטלס הרוויחה כמה שחקנים צעירים שפרצו, אבל סיימה מקום אחד לפני האחרון בליגה. חשוב לציין, מי שמנהיג את המדיניות הזאת הוא המנהל המקצועי של המועדון, הלו הוא לא אחר מאשר רפא מארקס הגדול. לקראת טורניר הקלאוסורה, גם מארקס הבין שלמרות הכוונות הטובות, חייבים להביא קצת שחקנים מנוסים שיתרמו מניסיונם לצעירים המוכשרים, ועל הדרך ישפרו קצת את התוצאות. לא לטעות, אטלס עדיין מחזיקה את הסגל הצעיר בליגה, ובפער נרחב, אבל הגעתם של 4-5 שחקני רכש מנוסים בהחלט יכולה לעזור. אוסבלדו מרטינס הפרגוואי הוא קבלן תארים בליגה, ויחד איתו הגיע מסנטוס לגונה הקשר חסוס איסיחארה. החלוץ דריו בורבאנו הקולומביאני הגיע לחזק את החלק ההתקפי, ובשביל לייצב את ההגנה הגיע בלם נבחרת פרו אנדרסון סנטה מריה. המטרה באטלס היא לייצב את הקבוצה, אבל מי יודע, אולי השחקנים המנוסים יצליחו להוביל את חבורת הילדים של אטלס לפלייאוף.

שימו לב: אטלס שיחקה במשך שנים עם שוערים זרים יקרים, אבל משום מה לא הצליחה עם רובם. לכן, את המפתחות לשער קיבל חוסה "פפה" הרננדס בן ה 21. נכון, הוא עדיין עושה טעויות של חוסר ניסיון, אבל הפוטנציאל בהחלט קיים. אם ימשיך להשתפר, סביר להניח שהוא יזומן לסגל הנבחרת למשחקים האולימפיים, אולי אפילו לסגל הנבחרת הבוגרת.

רפא מארקס. פרש והפך למנהל המקצועי של אטלס שם הוא מוביל מהפיכת צעירים.

וראקרוס:

באמת שאין לי חשק לרשום כלום על וראקרוס. ההתנהלות של הבעלים פידל קורי מייצגת את כל מה שרע בכדורגל, וטוב יהיה לטובת עיר הנמל ואוהדי הקבוצה אם הוא ימכור את המועדון. הבעלים בקושי מוציא כספים ולא משקיע, ולכן אין פלא שמדובר בקבוצה הכי גרועה בליגה. אפילו הפעוטון של אטלס הצליח לסיים מעל וראקרוס את טורניר האפרטורה. הקבוצה מורכבת בעיקר משחקנים זרים זולים יחסית, וכמה מכסיקנים שהתפשרו על משכורת נמוכה תמורת דקות משחק. וראקרוס זה המועדון ששיתף הכי פחות צעירים במסגרת חוק הצעירים, ודווקא אלו הראו יכולת לא רעה בכלל. לקראת הטורניר, הביאו בוראקרוס בצורה מפתיעה מאמן מוצלח דווקא בדמותו של דאנטה סיבולדי שזכה עם סנטוס לגונה באליפות בשנה שעברה. אבל הרכש ממשיך להיות רכש של זרים זולים. קאזים ריצ'רדס הטורקי-אנגלי הגיע מלובוס בעוד ננה בוניה הגיע מפורטלזה מליגת המשנה בברזיל. מה שכן, בוראקרוס הפנימו שחוק הצעירים נמצא מבלי כוונה להיעלם, והביאו בהשאלה כמה שחקנים צעירים מאטלס בשביל שימלאו את דקות המשחק שהחוק מחייב.

שימו לב: הוא היה מועמד להפועל ב"ש לפני שנתיים, אבל בחר בוראקרוס בסופו של דבר. מדובר כמובן בחלוץ הארגנטינאי כריסטיאן מננדס. "אל פולאקו" היה אחד היחדים שהציג יכולת טובה במדי הקבוצה בטורניר החולף, והתקווה היחידה שנותרה לו זה להמשיך להציג את אותה היכולת בשביל לזכות בחוזה בקבוצה אחרת בקיץ הקרוב.

כריסטיאן מננדס. החלוץ מספק את הסחורה, אבל הוא אחד היחידים בקבוצה שאכן תורם.