ארכיון חודשי: מרץ 2018

מכסיקני לא שיגרתי

כשעומאר גובאה בן ה-18 הגיע בפעם הראשונה למתחם האימונים של זקאטקאס מליגת המשנה במכסיקו, הורה לו מאמן הקבוצה פבלו מריני דאז ללבוש את מדי האימון ונעלי הכדורגל ולצאת לחנות הספרים הקרובה בשביל לקנות ספר. גובאה הצעיר לא הבין את הבקשה וחשב שהמאמן צוחק עליו בקטע של "זובור" לבכורה של שחקן באימון קבוצת בוגרים, והחל להתקדם לעבר מגרש האימונים. לא עברו כמה שניות והשחקן הצעיר שמע שאגה: "עצור! לא שמעת את מה שביקשתי ממך?". השחקן ההמום והנרגש מילמל במבוכה משהו על חוסר הבנה או חוסר בהיגיון מאחורי הדברים. לאחר שעה קלה גובאה חזר למתחם האימונים בעודו לבוש במדי האימון של הקבוצה עם שקית וספר בתוכה. או אז הסביר לו מריני את ההיגיון: "המשמעות של להיות כדורגלן מצליח היא שלפעמים אתה תהיה בודד מאוד, ואין כמו ספר להילחם בבדידות".

ארבע שנים לאחר מכן, עומאר ניקולאס גובאה גארסיה חווה כבר כמה תקופות של בדידות כזו או אחרת, אבל השיעור שלמד באותו אימון בכורה הולך איתו לכל מקום. בכלל גובאה הוא סיפור לא טיפוסי של שחקן מכסיקני שהולך בדרך -משלו, והיא לא הדרך הטיפוסית של השחקן המכסיקני. נולד לפני 22 שנה בסן-לואיס פוטוסי, גובאה החל את הקריירה שלו באקדמיה של קלוב אמריקה. לאחר שזכה בסגנות מונדיאל הנערים עם מכסיקו עד גיל 17 בשנת 2013, עבר גובאה בהשאלה לזאקאטקס מליגת המשנה. מריני לא נתן לגובאה רק שיעור לחיים, אלא גם את הופעת הבכורה שלו במדי קבוצת בוגרים במסגרת הגביע המכסיקני. מה שמריני וגובאה לא ידעו,זה שהיכולת הטובה של גובאה במונדיאל הנערים תפסה את העין של הסקאוטים של פורטו, והמועדון הפורטוגלי המשיך לעקוב אחריו גם בהופעותיו במדי זאקאטקס.

בקיץ 2015 הודיעה קלוב אמריקה שגובאה הושאל לפורטו לעונה עם אופציית רכישה וגובאה עמד בפני חוויית הבדידות הראשונה, אך לא האחרונה שלו. תודות לפבלו מריני, גובאה בן ה-19 כבר היה מוכן. גובאה הינו קשר מרכזי שאוהב לבצע תנועה ואחד המאפיינים שלו זה שהוא משחק עם ראש מורם בשביל לראות את כל השחקנים במגרש, ושהוא ממשיך לבצע תנועה גם לאחר שהוא מוסר את הכדור וכך הוא מייצר אופצית מסירה נוספת. עונת בכורה מוצלחת מאוד במדי קבוצת הבת של הדרקונים מצפון פורטוגל גרמו למועדון לממש את אופציית הרכישה שלו מקלוב אמריקה ולהחתים אותו על חוזה ל 4 עונות. אז נכון, לפורטו יש ארבעה שחקנים מכסיקנים בקבוצה הבוגרת וגובאה נפגש איתם מידי פעם מחוץ לשעות האימונים, אבל להבדיל מהאחרים שהם בעלי משפחות, גובאה הינו רווק צעיר שהשאיר את המשפחה מאחור במטרה להגשים חלום. במהלך השנתיים שלו בקבוצת הבת של פורטו, זכה גובאה באליפות ליגת המשנה וסומן המועדון כמחליף פוטנציאלי למכסיקני אחר: הקטור הררה, הקפטן הנוכחי של פורטו.

גובאה במדי קבוצת הבת של פורטו.

לאחר שנתיים בקבוצת הבת של פורטו, גובאה הבין שהוא חייב לשנות אווירה ולחפש מקום בו הוא יכול לראות דקות משחק במסגרת חזקה יותר מליגת המשנה הפורטוגל. כך, לאחר שגובאה הבהיר שהוא רוצה לצבור ניסיון, הוא הושאל בקיץ האחרון למוסקורן מהליגה הבלגית. עוד "חווית בדידות" נוספה לרשימה. הליגה הבלגית הינה ליגה בינונית ומוסקורן אינה מקבוצות הצמרת בליגה, אבל גובאה לקח את ההזדמנות בשתי רגליים והפך למנוע של הקבוצה הבלגית. גובאה עצמו נבחר להרכב "התגליות שפרצו" בחצי הראשון של העונה. הפרס לא איחר להגיע:

לאחר פתיחת עונה נפלאה במדי הקבוצה, גובאה קיבל זימון בכורה בנובמבר לסגל הנבחרת על ידי המאמן חואן קרלוס אוסוריו. בתקשורת המכסיקנית היו שהרימו גבה וזלזלו בהחלטה באומרם "שרק בגלל שהנבחרת תשחק בבלגיה (משחק ידידות מול הנבחרת המקומית), הוא זומן בשביל לחסוך טיסה לשחקן מכסיקני אחר", או "מדובר בכישרון, אבל הוא לא הוכיח כלום עדיין". דובאה עצמו לא שיחק במשחק בבריסל, אבל זכה לבצע את הופעת הבכורה בנבחרת מאוחר יותר באותו השבוע, במשחק ששוחק בוורשה מול פולין כאשר עלה כמחליף עשר דקות לפני סיום המשחק.

לאחר המשחק גובאה התראיין וטען שכל מי שביקר אותו בתקשורת המכסיקנית בכלל לא ראה אותו משחק, והוסיף שהוא מקווה להוכיח את עצמו על מנת לקבל זימונים נוספים לסגל הנבחרת. רצה הגורל ולאחר מכן גובאה נפצע לחודשיים, ובמקביל הקבוצה שלו החלה להידרדר בטבלה. בפברואר הוא חזר לשחק והציג יכולת לא רעה בכלל, אך הוא לא הצליח לעזור לקבוצה לעצור את ההתדרדרות והיא סיימה את העונה הסדירה במקום ה – 14. לצערו של גובאה, הוא משחק בעמדה שבה ישנם למכסיקו כמה שחקנים לא רעים בכלל: הקטור הררה, מרקו פביאן, רודולפו פיסארו, ג'ונתן דוס סנטוס ועוד, אלו רק חלק מהשחקנים שמתמודדים על אותה עמדה. למרות זאת גובאה זכה לקבל זימון נוסף לסגל הנבחרת לקראת המשחקים מול איסלנד וקרואטיה, במה שמסתמן כהזדמנות פז להגשים חלום ולהוכיח לאוסוריו שמקומו בסגל בסופי לרוסיה.

גובאה מחליף את ג'ונתן דוס סנטוס ועולה להופעת בכורה בנבחרת

במשחק מול איסלנד גובאה נכנס כ 20 דקות לסיום והיה בסדר. ההזדמנות האמיתית שלו יכולה להגיע הלילה מול קרואטיה. כדאי לציין שגם אם יציג יכולת טובה מול הקרואטים, המקום של גובאה בסגל אינו מובטח, אך גובאה מעיד על עצמו שהוא רואה כל דבר כחוויה מעשירה שתורמת להתפתחות האישית שלו. מעבר להתקדמות המקצועית שלו, גובאה למד גם פורטוגזית וצרפתית, וכך בעצם הוא נאבק באותה בדידות וגובר עליה כל פעם. מי יודע, אולי לקרוא ספר יצליח להוביל אותו עד למונדיאל ברוסיה.