ארכיון חודשי: ינואר 2018

קלאוסורה 2018

אם היו שואלים אתכם איזו ליגה מספקת הכי הרבה שחקנים לטינים למונדיאל הקרוב ברוסיה, מה הייתה התשובה שלכם? סביר להניח שהיה מרוץ ראש בראש בין הספרדית לאנגלית. ייתכן שכמה היו טוענים שזאת האיטלקית. ובכן, נכון לכתיבת שורות אלו, התשובה הנכונה היא הליגה המכסיקנית. בעצם, הנבחרת הלטינית היחידה שאין בסגל שלה שחקן מהליגה המכסיקנית היא ברזיל. אם אתם ממש מתעקשים, אז גם גרסון טורס מנקאקסה זומן רק פעם אחת לסגל של קוסטה-ריקה ולמרות ששיחק אינו שחקן סגל קבוע.

בשישי הקרוב הליגה תחזור לפעילות במסגרת טורניר קלאוסורה 2018, ו"תודות" למונדיאל, קבוצות הליגה עומדות בפני אתגר לא פשוט: החל מהשבוע הקרוב ועד אמצע אפריל, כל הקבוצות ישחקו לפחות פעמיים בשבוע ללא מנוחה (למעט פגרת הנבחרות במרץ), במסגרות הליגה והגביע. הקבוצות שמשתתפות בטורניר הקונקאקף עלולות למצוא את עצמן משחקות גם 3 משחקים בשבוע במידה וייתקדמו לשלבים המאוחרים בגביע המכסיקני.

על מנת להתמודד עם העומס הצפוי, קבוצות הליגה נערכו בהתאם והחלו במסעות רכש, אך זה לא היה פשוט תחת חוקי הליגה החדשים. חוק 9/9 שמגביל את מספר הזרים והמתאזרחים הרשומים בטופס המשחק ל 9 שחקנים, וחוק הצעירים שייכנס (בצורה חלקית) בטורניר הקרוב. חוק הצעירים מחייב את הקבוצות לשתף צעירים מתחת לגיל 21 במספר מינימום של 765 דקות לאורך העונה הסדירה, ובמידה וקבוצות לא יעמדו בתנאי הסף הזה, הן יקנסו בהורדת נקודות ובסכומי כסף משמעותיים. בטורניר האפרטורה לאחר המונדיאל העונשים אמורים להיות חמורים עוד יותר, ועלתה הצעה של אי-עלייה לפלייאוף בנוסף להגדלת הקנס. כאן המקום לציין שבפעם הקודמת הוא הוחל חוק הצעירים, הוא סייע לשחקנים כמו צ'יצ'אריטו, הקטור מורנו ואנדרס גוארדאדו לפרוץ לבמה המרכזית ולאחר מכן לבצע את המעבר המיוחל לאירופה. כתוצאה מכך, אנחנו צפויים לראות את הקבוצות מעלות בהרכבן שחקנים צעירים במחזורים הראשונים של העונה על מנת שהן יוכלו "לסמן וי". התקווה היא שאותם שחקנים צעירים ינצלו את ההזמנות שהם יקבלו ויצליחו לבסס את מעמדם כשחקני ליגה לגיטימיים.

צ'יצ'אריטו, מורנו וגוארדאדו, חוק הצעירים עזר להם לפרוץ.

צ'יצ'אריטו, מורנו וגוארדאדו, חוק הצעירים עזר להם לפרוץ.

בגזרת הרכש רוב המועדונים כמובן מחפשים מציאות זולות ברחבי דרום אמריקה כאשר המגמה הפעם התמקדה בפרו. צריך לומר שהמגמה של שחקנים פרואנים החלה לפני שנה וחצי עם הגעתו של חלוץ הנבחרת ראול רואידיאז למורליה ושוער הנבחרת פדרו גאלסה לורקרוס. בקיץ האחרון הביאה העולה החדשה לובוס את פדרו אקינו ולואיס אדבינקולה ולאור היכולת הטובה שהציגו השחקנים הפרואנים, בחלון ההעברות הנוכחי הגיעו עוד כמה שחקנים ומספרם (נכון לכתיבת שורות אלו) עומד על 10 שחקנים ברחבי הליגה. כמו בשנה שעברה עם הצ'יליאנים ולפני שנתיים עם הקולומביאנים, המועדונים בפרו אינם יכולים להתמודד עם היכולת הכלכלית החזקה של המועדונים המכסיקנים והם הבינו שכדאי להם לנסות "לשחות עם הזרם" ולנסות למקסם את הרווחים. שחקנים כמו שוער המשנה בנבחרת קרלוס קאסדה ובלם הנבחרת אנדרסון סנטה-מריה הגיעו לליגה כמו גם החלוצים אירבן אבילה וריי סאנדובל. בעוד חלק מהשחקנים הפרואנים בליגה בטוחים בסגל של גארקה, האחרים ייאלצו להציג יכולת טובה במדי הקבוצות על מנת להצליח להשתחל לסגל הפרואני ברוסיה. כמו שהבנתם, בכל שנה ישנה מגמה חדשה של הבאת שחקנים ממדינה מסויימת. ההימור שלי: הטרנד הבא יהיה וונצואלה.

לא סיימנו עם הפרואנים, אבל הנה כמה משפטים על כל קבוצה וקבוצה. חשוב לקחת בחשבון שלמרות שהליגה מתחילה בסופ"ש הקרוב, הקבוצות יכולות להתחזק בשחקנים מחוץ למכסיקו עד סוף ינואר והרכש יכול להשפיע מאוד על מצב הקבוצות. נתחיל:

קלוב אמריקה:

אוהדי לאס אגילאס דה סיודד דה מחיקו רואים את שני המועדונים של מונטריי שולטים בצורה אבסולוטית וליבם נחמץ. המועדון שלהם נחשב לאחד משני הגדולים במכסיקו (יחד עם צ'יבאס) ולמרות זאת הם לא הצליחו לזכות באליפות כבר כמעט 4 שנים. המועדון שנמצא בבעלות רשת התקשורת טלויסה לא יכול להתמודד עם התקציבים של הקבוצות ממונטריי, ואם בעבר הקבוצה פיזרה כספים ללא היכר, הפעם הם יילצאו למכור שחקנים במידה וירצו להביא רכש. ובאמריקה מדברים על רכש נוצץ יחסית. נכון לכתיבת שורות אלו, השמועות הן שז'רמי מנז הצרפתי יגיע יחד עם לוק דה-יונג ההולנדי. אבל עד שהשמועות הללו יתאמתו, נתרכז בסגל הקיים וברכש שכן הגיע. לקבוצה יש בסיס שחקנים גדול וטוב שכולל שחקנים כמו שוער סגל נבחרת ארגנטינה אוגוסטין מרצ'סין, בלם נבחרת פארגוואי ברונו ואלדס, קשר נבחרת אקוואדור רנאטו איבארה, מטאוס אוריבה הקשר הקולומביאני שהתאקלם בצורה מצויינת, אוריבה פראלטה חלוץ הנבחרת הוותיק והטוב וגם הצעירים המוכשרים אדסון אלבארז, דייגו לאינז וקרלוס וארגאס. אמריקה ביצעה רכש בקבוצתו הקודמת של המאמן מיגל הררה והביאה מקבוצת הגבול הצפוני את החלוץ הנרי מרטין כמו גם את קשר נבחרת ארה"ב ג'ו קורונה ואת הבלם הארגנטינאי עמנואל אגילרה. הבלם הפארגוואי הוותיק פבלו אגילאר עשה את הדרך ההפוכה בעוד עמיתו לנבחרת פארגוואי, המגן השמאלי מיגל סאמודיו עבר לקרטארו.

הימור מושכל: אמריקה תעפיל לפלייאוף בקלות, ועם קצת מזל אולי אפילו תצליח לחלום על התואר.

שווה מעקב: אדסון אלבארס. הבלם/קשר אחורי הצעיר (בן 20) קיבל את הצ'אנס בשנה שעברה מהאמן הקודם ריקרדו לה-וולפה ולקח את ההזדמנות בשתי רגליים. יכולת ראיית משחק טובה בשילוב של חוצפה חיובית והמון תנועה הפכו אותו לבאנקר בהרכב של אמריקה בגיל 19 וזיכו אותו גם בכמה הופעות בנבחרת הבוגרת. לאלבארס יש סיכוי לא רע לקבל זימון לסגל הנבחרת לרוסיה. אם יציג יכולת טובה בליגה הוא עוד עלול לקבל גם דקות משחק לא מועטות בקיץ.

אדסון אלבארס. צעיר, אבל כבר שחקן נבחרת לגיטימי.

אדסון אלבארס. צעיר, אבל כבר שחקן נבחרת לגיטימי.

אטלס גואדלחרה:

לוס זורוס רוחינגרוס (השועלים אדומים-שחורים) לא זכו בתואר משנת 1951 ולא נראה שהסיטואציה הזאת הולכת להשתנות. אוהדי הקבוצה מתעסקים ביריבה העירונית צ'יבאס ובעוד ההנהלה מנסה כמיטב יכולתה, הסגל הקיים פשוט אינו מספיק טוב לאיים על התואר. לאטלס יש מחלקת נוער טובה ובאופן מסורתי היא משתדלת לשלב כמה צעירים, אבל השלד של הקבוצה בנוי ברובו על שחקני רכש זרים. אמנם לקבוצה יש את השוער המכסיקני מיגל פראגה, את המגן השמאלי לואיס רייס ואת צמד הצעירים גדי אגירה ובריאן גארניקה, אבל שאר שחקני ההרכב הם זרים: חלוץ נבחרת אקוואדור פידל מרטינז משחק לידו של החלוץ הארגנטינאי מילטון קאראגליו. בקישור ניתן למצוא את ראבל מוריסון האנגלי, את קליפורד אבויאגה הגנאי ואת הרכש הפרואני החדש אלכסי גומז ובהגנה ניתן למצוא את צמד הקולומביאנים לייטון חימנז וחיימה באריירו. גם למיגל פראגה הביאו תחרות בדמותו של שוער נבחרת צ'ילה כריסטופר טוסלי. רכש צ'יליאני נוסף שהגיע הינו אנג'לו הנריקז, החלוץ שהגיע מדינמו זאגרב הקרואטית.

הימור מושכל: אם הרכש שהגיע יתאקלם טוב, אטלס יכולה להתקדם עד חצי גמר הפלייאוף. אם לא, רק מזל יעזור לה להשתחל לפלייאוף.

שווה מעקב: הייתה לי התלבטות לא פשוטה בין שלושה שחקנים. שני ילדי פלא בעבר של מנצ'סטר יונייטד, ראבל מוריסון ואנג'לו הנריקז, ולעומתם את קליפורד אבויאגה. בסופו של דבר בחרתי בגנאי. לפני שנפצע בטורניר הקודם, אבויאגה הציג יכולת משובחת. אטלס מימשה את האופציה עליו שהייתה לה מגראנדה הספרדית, אבל אם יחזור להציג את אותה יכולת, סביר להניח שאבויאגה יחזור לאירופה.

(11/08/2017/MEXSPORT/Cristian de Marchena.)

(11/08/2017/MEXSPORT/Cristian de Marchena.)

 

קרוז אסול:

בשעה טובה ומוצלחת, לאחר כמעט 4 שנים שלא הצליחה להעפיל לפלייאוף, פאקו חמז, המאמן הספרדי הצליח להביא אותה למסיבה האמיתית. הייתה רק בעיה אחת: פאקו חמז והתקשורת במכסיקו ניהלו מלחמה ראש בראש עם אגרופים שלופים. למרות היכולת הטובה של הקבוצה, התקשורת קטלה את חמז וירדה אפילו לפסים אישיים, וחמז עצמו לא דפק חשבון ולא פעם אמר דברים חריפים לעיתונאים ויצא נגדם בצורה שלא משתמעת לשני פנים. חמז החליט שהוא עוזב וחוזר לספרד, שם הוא קיבל לידיו את לאס פאלמאס, ובתור מחליפו הגיע פדרו קאישיניה הפורטוגלי שבעבר זכה באליפות עם סנטוס לגונה אך השנה כשל עם גלזגו ריינג'רס.

קרוז אסול תחל את עונתה האחרונה "באסטדיו אסול" לפני שייהרס והחל משנה הבאה תשחק באצטקה. לקבוצה יש בסיס טוב של שחקנים וותיקים ומנוסים. שחקנים כגון שוער הנבחרת הוותיק חוסה דה חסוס קורונה (כנראה שיפרוש לאחר המונדיאל), רפאל באקה, החלוץ האורוגוואי מרטין קאוטרוצ'יו כמו גם חלוץ נבחרת אקוואדור אנחל מנה. לקרוס אסול יש גם מושבה צ'יליאנית שכוללת את הבלם אנצו רוקו, הקשרים מרטין רודריגז ופרנסיסקו "גאטו" סילבה והחלוץ המצויין פליפה מורה. בגזרת העוזבים ישנם את גבריאל פניאלבה שעבר יחד עם פאקו לספרד, כמו גם את צ'אקו חימנז שחזר לעונת פרישה בפאצ'וקה. דרך אגב, סאנטי, בנו בן ה-18 של צ'אקו דווקא נשאר לשחק בקבוצת הנוער של קרוס אזול. בגזרת הרכש קרוז אסול הביא חיזוק סולידי בדמותם של המגן הימני חוזה מדואניה והקשר ההתקפי חביאר סאלאס שהגיעו מאטלס ואת החלוץ קרלוס פיירו שהגיע מצ'יבאס. הרכש המרשים ביותר הגיע דווא מסביליה הספרדית: הקשר וולטר מונטויה שהעדיף את קרוז אסול על פני חזרה לארגנטינה.

הימור מושכל: אם קאשיניה יניח את האגו שלו הצד וייתן לקבוצה שבנה קודמו לרוץ, הפלייאוף בהחלט ריאלי.

שווה מעקב: פליפה מורה. במשך כמה שנים ייחלו בקרוז אסול לחלוץ אמיתי שיידע להבקיע בצורה יציבה ולאחר שקודמיו נכשלו, פליפה מורה שהבקיע רבות גם באוניברסידד דה צ'ילה, הצליח לעמוד במטרה. אחד הסיבות להצלחה של פאקו חמז הייתה שמורה הוא חלוץ שמריח שערים ויודע להבקיע גם ממצבים לא פשוטים.

פליפה מורה. סוף סוף חלות אמיתי הגיע קרוז אסול.

פליפה מורה. סוף סוף חלוץ אמיתי הגיע קרוז אסול.

 

צ'יבאס גואדלחרה:

צ'יבאס הייתה אחת מאכזבות העונה בטורניר האחרון. האלופה היוצאת לא הצליחה לשחזר את היכולת מהעונה הקודמת ורק סיום חזק של הליגה עמוק בתוך הגארבג' טיים קבע שצ'יבאס לא תסיים באחד המקומות האחרונים בטבלה. ולמרות העונה הרעה, המאמן מטיאס אלמיידה מקבל קרדיט מוחלט מהאוהדים ומההנהלה, והועבדה שצמד החלוצים הקבוע שלו היה פצוע כל העונה והקבוצה שיחקה עם חלוץ קבוצת הנוער חואן מסיאס בן ה 18 סיפקה תירוץ סביר. אמנם אלמיידה עצמו מכחיש ולא מדבר על כך, אבל יש לו כנראה מטרה אחת: לאמן את נבחרת מכסיקו לאחר המונדיאל (בהנחה הגיונית שחואן קרלוס אוסוריו יעזוב על מנת לאמן את נבחרת קולומביה). על מנת לקבל תמיכה ציבורית למהלך מכל מי שאינו אוהד צ'יבאס, אלמיידה חייב שצ'יבאס תציג יכולת טובה ותמודד על התואר. גם אם לא תזכה בו בסופו של דבר וגם ללא קשר לשאיפותיו האישיות של אלמיידה, צ'יבאס הוא מועדון שתמיד שואף להיות הגדול ביותר במכסיקו, למרות שהמציאות קצת אחרת. מבחינת סגל, לצ'יבאס יש סגל איכותי שכולל את שוער סגל הנבחרת רודולפו קוטה שנשאר בסופו של דבר לחצי עונה נוספת, הקשר האחורי הוותיק קרלוס סלסידו, שחקני הנבחרת אורבלין "אל מאגיטו" פינדה ולידו את רודולפו פיזארו. בחוד חוזר לאחר פציעה אלן פולידו. בגזרת הרכש, צ'יבאס הביאה את גאל סאנדובל וחברו לקבוצה רונאלדו סיסנרוס. צמד שחקנים מוכשר מאוד שיכול לתרום רבות "לעיזים".

הימור מושכל: אם יצליחו להימנע מפציעות, בצ'יבאס יכולים לפנטז על גמר הפלייאוף. אולי בטעות לזכות בתואר. מצד שני, הם יכולים לסיים מקום אחרון בליגה. לא קבוצה צפוייה.

שווה מעקב: רונאלדו סיסנרוס. החלוץ הצעיר בן ה -20 שנקרא על שמו של רונאלדו הברזילאי היה מלך השערים בכל גילאי הנוער בסנטוס לגונה ונחשב לפוטנציאל גדול מאוד. תהיה לו תחרות לא פשוטה מול אלן פולידו, שבעצמו רוצה להוכיח שהוא שווה זימון לסגל הנבחרת למונדיאל בתור חלוץ מחליף, אבל אם יצליח לשחזר את היכולת מגילאי הנוער הוא יהווה תחרות לא פשוטה על ההרכב בצ'יבאס.

רונאלדו סיסנרוס. יצליח לפרוץ?

רונאלדו סיסנרוס. יצליח לפרוץ?

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-3371811972533744"
   data-ad-slot="1425210972"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

קלוב לאון:

לאון הפכה בשנים האחרונות לקבוצת "יויו". טורניר אחר היא משחקת מצויין ובטורניר הבא היא אחת הגרועות בליגה. זה מפתיע במיוחד לאור העובדה שלאון רצה כבר כמה עונות ברצף עם שלד שחקנים קבוע באופן יחסי. שחקנים כמו החלוץ המעולה מאורו בוסלי שלא נס ליחו ונחשב לאגדה על ידי הקהל המקומי, הבלם גיז'רמו בורדיסו (אח של), השוער האמריקאי וויליאם יארבורו, הקשר הקולומביאני דאריו בורבאנו והקשר חלוץ אליאס הרננדס. גם בחלון הנוכחי, הקבוצה ביצעה רק רכש אחד, הקשר הארגנטינאי הצעיר עמנואל סצ'יני הגיע בהשאלה ממלאגה הספרדית.

הימור מושכל: בטורניר הקודם לאון העפילה בצורה קלה יחסית לפלייאוף, וכמיטב מסורת היויו שלה היא אמורה להציג יכולת רעה בטורניר הקרוב. אני אלך על הפתעה ואהמר שהיא תתמודד על העפלה לפלייאוף עד הרגע האחרון.

שווה מעקב: לצערו של אליאס הרננדס, הוא משחק בעמדה בה לחואן קרלוס אוסוריו יש "צרות טובות". בתור שחקן כנף, הוא צריך להתמודד מול הירבינג לוזאנו, טקאטיטו קורונה, קרלוס ולה, ג'יו דוס סאנטוס, חביאר אקינו ויורגן דאם על מקום בסגל של הנבחרת למונדיאל. אמנם מאוד קשה מבחינתו, אבל עם טורניר משובח מבחינתו, יש סיכוי קטן שהוא יקבל כרטיס לרוסיה.

אליאס הרננדס. ירצה ללבוש את המדים הירוקים של הנבחרת. לא יהיה לו קל להגיע לשם.

אליאס הרננדס. ירצה ללבוש את המדים הירוקים של הנבחרת. לא יהיה לו קל להגיע לשם.

 

לובוס דה פואבלה:

העולה החדשה הייתה הפתעה נעימה בטורניר האפרטורה. אמנם היא הייתה לא יציבה לאחר פתיחה מצויינת של הליגה, אבל אצל "הזאבים" יחתמו בשמחה על שחזור גם בקלאוסורה. המטרה הייתה ונשארה הישארות בליגה, ובאוניברסיטה של פואבלה ישמחו להשיג את המטרה בהקדם האפשרי. לקבוצה ישנם כמה שחקנים מוכשרים שמובילים אותה. החלוץ הקולומביאני הצעיר חוליאן קיניונס פתח את הטורניר הקודם בצורה מצויינת, אבל אז משהו נדפק בראש והוא החליט להחרים את האימונים וגם כשהגיע אליהם, הגיע שיכור. שחקני נבחרת פרו לואיס אדבינקולה ופדרו אקינו הציגו יכולת טובה וגם הבלם הוותיק פרנסיסקו "מאזה" רודריגז חווה עדנה מחודשת לקראת סוף הקריירה. התגלית של העונה הייתה המגן השמאלי אדוארדו טרסרו בן ה-21. אמנם לא סביר שיוזמן על ידי אוסוריו למונדיאל, אבל יכולת טובה שלו ומעבר לאירופה בהחלט יכול להיות על הפרק. הפיקנטריה של לובוס: הם חתמו על הסכם שיתוף פעולה עם "הזאבים" של וולפסבורג.

הימור מושכל: בהינתן שתהיה להם פתיחה טובה, הם ילכו לים כבר במרץ. במקרה ההפוך, הם ייאבקו עד השנייה האחרונה על ההישארות בליגה.

שווה מעקב: פדרו אקינו. הקשר האחורי הפרואני הציג יכולת טובה מאוד וסגנון המשחק ההתקפי שלו והיכולת שלו לשחרר מהר את הכדור להתקפה תרמה רבות להצלחה של החלק הקדמי של לובוס. אך ישנו גם עקב אכילס: אקינו הורחק 3 פעמים לאחר תיקולים לא מוצלחים. לא תיקולים מכוונים, אלא פשוט לא תיקולים חכמים. מקומו של אקינו בסגל של פרו למונדיאל כנראה מובטח, אך אם ישפר את העניין הזה, אולי יזכה לקבל גם את המפתחות להרכב של גארקה ברוסיה.

פדרו אקינו. המנוע בקישור של לובוס.

פדרו אקינו. המנוע בקישור של לובוס.

 

מונטריי:

סגנית האלופה ומחזיקת גביע הליגה הטרייה הייתה ללא ספק הקבוצה הטובה ביותר לאורך כל העונה הסדירה באפרטורה. לצערם הרב בגמר הם פגשו בקבוצה היחידה שכן יכלה לקחת מהם את האליפות, היריבה העירונית הגדולה טיגרס. המאמן אנטוניו מוחמד שלח את אדווין קרדונה לבוקה ג'וניורס לפני האפרטורה והביא במקומו את אבילס הורטאדו. ההחלטה התבררה כנכונה ומוצלחת במיוחד. אבילס סיים את העונה כמלך השערים ושיתוף הפעולה שלו עם דורלאן פאבון היה פשוט בלתי ניתן לעצירה לאורך כל העונה והפלייאוף. למעט הגמר כמובן. אבל מונטריי זה לא רק אבילס ודורלאן. זה גם החלוץ רוחליו פונס מורי וקשר נבחרת אורוגוואי קרלוס סאנצ'ס. בהגנה ניתן למצוא שחקן נוסף של נבחרת קולומביה, ג'ון סטפן מדינה שמשחק ליד צמד הבלמים סאזר מונטס הצעיר המוכשר והקפטן חוסה באסטנה. בגזרת הרכש, הגיעו המגן אפריין ואלורדה שחזר מהשאלה בטולוקה ושחקן נוסף מנבחרת אורווגאי, החלוץ ג'ונתן אורטהויסקאיה המצוין שהגיע מפאצ'וקה.

הימור מושכל: אם ישכילו להרים את הראש מההפסד בגמר האפרטורה, בקלאוסורה מונטריי יכולה להיות זאת שתחגוג.

שווה מעקב: ג'ונתן גונזלס. הקשר ההתקפי האמריקאי (ממוצא מכסיקני) בן ה-18, קיבל צאנ'ס מהמאמן במשחק גביע זניח ומאז הפך לשחקן באנקר בהרכב סוללת הכוכבים של מונטריי. במכסיקו עוד מקווים שאולי יבחר לייצג אותם, אבל סביר להניח שהקישור של ארה"ב בקמפיין מוקדמות המונדיאל הבא יורכב ממנו ומפוליסיק.

אורטהויסקאיה. רכש התקפי מצוין של מונטרי.

אורטהויסקאיה. רכש התקפי מצוין של מונטריי.

 

מורליה:

מורליה היא סיפור מרשים של מועדון שהיה בצרות ועל סף ירידה לליגת המשנה, ועם התנהלות נכונה וניצול הזדמנויות נכון, הפך בשנה וחצי האחרונות למועדון רציני ומסודר בו הקבוצה מעפילה לפלייאוף בצורה משכנעת. מורליה מייצגת את מחוז מיצ'ואקאן, אחד המחוזות היותר עניים במכסיקו, וכך גם המועדון עצמו, שהינו אחד המועדונים עם התקציב מהנמוכים בליגה. במורליה הפנימו שאין להם סיכוי להתמודד עם הכסף של הגדולות והפנו משאבים לרכש משני סוגים: שחקני ליגה מנוסים שאינם רואים יותר מידי דקות משחקים ורכש יחסית זול של זרים. מורליה החלה את "הפרואניזציה" עם הבאתו של ראול רואידיאז לאחר הקופה אמריקה ובסגל הקבוצה ישנם שני פרואנים נוספים. אל הפרואנים מצטרפים השוער האורוגוואי סבאסטיאן סוסה שלא התאקלם בפאצ'וקה, הקשר ההתקפי הצ'יליאני הנפלא דייגו ואלדס, בלם נבחרת אקוואדור והקפטן של הקבוצה גבריאל אצ'ילר והחלוצים המכסיקנים רודולפו וילצ'יס ואנחל ספולבדה.

הימור מושכל: יגיעו לפלייאוף, אבל לא יותר מכך.

שווה לעקוב: ראול רואידיאז. חלוץ נבחרת פרו אמנם לא נוהג לקבל הרבה קרדיט במדי פרו ונחשב רק כמחליפו של פאולו גררו, אבל במורליה החלוץ הוא הכוכב הבלתי מעורער. רואידיאז הגיע תמורת סכום מגוחך של 100 אלף יורו לקבוצה שנאבקת כנגד הירידה, וכיום הקבוצה היא באנקר בפלייאוף, בעוד הוא סיים בתור מלך השערים העונה שעברה וזכה גם בתור שחקן העונה של קלאוסורה 2017.

ראול רואידיאז. לצערם של הפרואנים, פאולו גררו ישחק במונדיאל על חשבונו.

ראול רואידיאז. לצערם של הפרואנים, פאולו גררו ישחק במונדיאל על חשבונו.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-3371811972533744"
   data-ad-slot="1425210972"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

נקאקסה:

נקאקסה הייתה הקבוצה המפתיעה של שנה שעברה. עוד לפני שהעונה התחילה היא הביאה רכש איכותי וסימנה לכולם שהיא כאן בשביל להישאר בליגה, ואולי אפילו לעלות לפלייאוף. השחקן היחיד שנותר בקבוצה מאותו מסע רכש פומפוזי הוא השוער הארגנטינאי מרסלו בארוברו. בכלל, עושה רושם שהמטרה היחידה של נקאקסה היא ללכת לים כמה שיותר מוקדם. בנוסף לבארוברו ישנו את מטיאס פרננדס הצי'ליאני. פעם ילד פלא והיום שחקן לא רע. מעבר לכך מדובר בקבוצה אפורה של שחקנים עם ניסיון בליגה אבל כאשר השוער הוא הכוכב של הקבוצה, זה בעצם מעיד על הכל.

הימור מושכל: הכפכפים והשמשיה מוכנים. השאלה היחידה היא האם ישתמשו בהם מוקדם או מאוחר.

שווה מעקב: אם יש שחקן שניתן לקוות שיכניס קצת ניצוץ לקבוצה, זה מרסלו אז'נדה, קשר התקפי בן 18 שנחשב בצ'ילה לילד פלא. כן, בדיוק כמו עמיתו לקבוצה מאטי פרננדס…

מארסלו בארוברו. היחיד שנשאר מהרכש הנוצץ בשנה שעברה.

מארסלו בארוברו. היחיד שנשאר מהרכש הנוצץ בשנה שעברה.

 

פאצ'וקה:

לאחר מכירתו של הכוכב הגדול הירבינג לוזאנו ל PSV ההולנדית, החליטו בפאצ'וקה לנצל את הכסף שנכנס ממכירתו והביא רכש גדול בדמותם של אדסון פוש הצי'ליאני וקייסוקה הונדה היפני שהגיע ממילאן האיטלקית. איך נאמר זאת בעדינות? העובדה ששחקני נוער כמו אריק סאנצ'ס בן ה-18 ורוברטו דה לה רוסה ראו המון דקות משחק במהלך העונה מעידה על גודל הכישלון. פוש אפילו נשלח אחר כבוד בחלון הנוכחי לקרטארו. לעומת זאת להונדה לקח הרבה זמן להתאקלם, אך לקראת סוף העונה הוא סוף סוף הציג את היכולת המצופה ממנו. במידה וימשיך עם היכולת הטובה, פאצ'וקה תהנה מאוד משירותיו. אבל פאצ'וקה זה לא רק הונדה. בלם נבחרת קולומביה אוסקר מוריז'ו ולידו בלם נבחרת ארה"ב עומאר גונזלס הם אחד מצמדי ההגנה היותר טובים בליגה. הקשרים המכסיקנים הצעירים אך מלאי הניסיון אריק גוטיירז וויקטור גוזמן מנהלים את המשחק של פאצ'וקה ובמקרה של גוזמן גם מוציא לפועל כאשר סיים בתור סגן מלך השערים באפרטורה. אמנם החלוץ האורוגוואי המצויין ג'ונתן אורטהויסקאיה עזב לטובת מונטריי, אך כתחליף הביאה פאצ'וקה את סבאסטיאן פאלאסיוס הארגנטינאי מקבוצת הבת טאז'רס קורדובה, ואת החלוץ הפרגוואי וולטר גונזלס שהגיע מאולימפיה בארצו. גם החלוץ הוותיק צ'אקו חימנז שזכה עם פאצ'וקה בקופה סודאמריקנה בשנת 2006 חזר לעונת פרישה.

הימור מושכל: העפלה לפלייאוף. אם כל התלכיד יתחבר, אולי תעפיל לגמר.

שווה מעקב: כבר הרחבתי מקודם על הונדה, והייתה לי התלבטות בין וויקטור גוזמן ואריק גוטיירז. לצערם של השניים יהיה להם קשה להשתחל לסגל הנבחרת ברוסיה, אבל עונה טובה של אחד מהם ואולי הזימון המיוחל יגיע. וגם אם לא, מעבר לאירופה תמיד יתקבל בברכה.

קייסוקי הונדה. לקח לו זמן להתאקלם, אבל פאצ'וקה כבר נהנית מיכולתו.

קייסוקי הונדה. לקח לו זמן להתאקלם, אבל פאצ'וקה כבר נהנית מיכולתו.

 

פואבלה:

הקבוצה "הוותיקה" של פואבלה ראתה את היריבה העירונית הקטנה מצליחה וזה מחזה שאוהדי הקבוצה לא אהבו. הפגנות קבועות מול בעלי המועדון שגם כך נמצא בצרות עקב הלנת שכר לא תרמו לאווירה וליכולת של הקבוצה. ואז קרה למועדון נס: בית המשפט הכריח את הבעלים לשחרר את אחיזתו במועדון השני שהיה בבעלותו (צ'יאפאס שירדה ליגה בעונה שעברה) ופתאום פואבלה הפכה לקבוצה שמבצעת החלטות נכונות. כמו מורליה, גם לפואבלה יש תקציב קטן, אבל רכש נכון ובעיקר הבאתו של המאמן הוותיק והמוערך אנריקה מאזה גרמו לכל הרעש להיעלם. לפחות נכון לכתיבת שורות אלו. לפואבלה אין כוכבים גדולים, אבל ישנם כמה שחקנים ששווים אזכור: השוער הוותיק מויסס מוניוז, הבלם אריק פימנטל וחלוץ נבחרת קנדה לוקאס קאווליני. אליהם יצטרפו כמה שחקני רכש מעניינים: בלם נבחרת פרו אנדרסון סנטה-מריה שהגיע ממלגאר במדינתו, הקשר האורוגוואי כריסטיאן טאבו שהגיע מאטלס וקשר נבחרת בוליביה אלחנדרו צ'ומאסרו שהגיע מהליגה הבוליביאנית.

הימור מושכל: יקוו להבטיח הישארות מוקדם, ייתכן שייאלצו להתמודד עד הרגע האחרון.

שווה מעקב: אלחנדרו צ'ומאסרו. פואבלה מנסה את מזלה והביאה רכש זול ממדינה שבדר"כ לא מספקת שחקנים לליגה המכסיקנית. צ'ומאסרו הציג יכולת טובה במדי דה-סטרונגסט במפעלים היבשתיים של הקונמבול. בפואבלה מקווים שימשיך באותה יכולת גם אצלם.

אלחנדרו צ'ומאסרו וחבר.

אלחנדרו צ'ומאסרו וחבר.

 

קרטארו:

כאשר אני מתאר קבוצה כזאת שהולכת לים מוקדם באופן קבוע לאורך המון עונות, אני נוהג להשתמש בקרטארו. להבדיל מנקאקסה, קרטארו זאת קבוצה עם כמה שחקנים טובים, אבל לא מספיק טובים בתור קבוצה. איך אני מגדיר זאת: אם יש כישרון צעיר שלא מצליח לפרוץ, הוא ימצא את עצמו בסופו של דבר בקרטארו. כמו שציינתי מקודם, בקבוצה ישנם כמה שמות לא רעים בכלל: טיאגו וולפי השוער הברזילאי צריך למצות יותר מהפוטנציאל שלו, כמו גם חלוץ נבחרת פארגוואי אדגר "אל פאחארו" בניטז והחלוץ הברזילאי המוכשר קאמילו סאנווצו. קרטארו לא ביצעה הרבה רכש, אבל הרכש שהגיע הוא איכותי יחסית: אדסון פוש הגיע מפאצ'וקה, מיגל סאמודיו הגיע מאמריקה והבלם הארגנטינאי דייגו נובארטי הגיע מלאון.

הימור מושכל: כמו שכבר הבנתם, אם תעפיל לפלייאוף, זאת תהיה הפתעה. עוד עלולה למצוא את עצמה במאבק הישרדות אם לא תיזהר.

שווה מעקב: אדסון פוש. בשנה שעברה פוש היה השחקן הטוב בליגה וסחב את נקאקסה על גבו. בטורניר האפרטורה במדי פאצו'קה, פוש היה אכזבה ואיבד את המקום בהרכב לאריק סאנצ'ס בן ה 18. מעניין יהיה לראות איזה אדסון נראה בקרטארו.

אדסון פוש. יחוזר ליכולת שלו מהשנה שעברה?

אדסון פוש. יחוזר ליכולת שלו מהשנה שעברה?

 

סנטוס לגונה:

כמו פאצ'וקה, בסנטוס לגונה מאוד מתגאים באקדמיה שלהם והמועדון דוגל בטיפוח צעירים. קבוצות הנוער והנערים של המועדון זוכות בהרבה תארים, ובקיץ האחרון הם מכרו את אוריאל אנטונה למנצ'סטר סיטי (כרגע משחק בחרונינגן ההולנדית בהשאלה) והשאילו את ג'ואאו מאלק לקבוצת הבת של פורטו. בחלון הנוכחי הם מכרו לצ'יבאס שני תוצרי האקדמיה: גאל סאנדובאל ורונאלדו סיסנרוס. במהלך האפרטורה, סנטוס שיחקה עם 5 שחקני הרכב תוצרת בית מתחת לגיל 22. הבעיה היחידה: המאמן החדש דאנטה סיבולדי לא כל כך מאמין בצעירים. יש לו בסגל מלא שחקנים וותיקים ומנוסים, וקשה לראות את הצעירים מקבלים הרה צ'אנסים תחתיו. סנטוס הביאה רכש טוב ומנוסה בדמותם של הבלם האורוגוואי חרארדו אלקובה שהגיע מפומאס וגם את חוסה חואן ואסקס שהגיע מצ'יבאס כחלק מעסקת גאל סנדובל. שחקני הרכש מצטרפים לסגל שכולל את בלם הנבחרת נסטור אראוחו, החלוץ הארגנטינאי חוליו פורץ', הבלם קרלוס איזקרדוש והחלוץ דג'אניני טאבארס מקאבו ורדה.

הימור מושכל: מאבק על מקום בפלייאוף.

שווה לעקוב: נסטור אראוחו. נכון לכתיבת שורות אלו, אראוחו הוא השחקן היחיד שאמור לפתוח בהרכב של הנבחרת במונדיאל שמגיע מהליגה המכסיקנית. כל השאר משחקים מחוץ למכסיקו. בלם שאוהב להתחיל התקפות מבעד לקווי ההתקפה. יכולת טובה שלו העונה, ויש מצב שהוא יעבור לאירופה עוד לפני המונדיאל, כאשר סלטה ויגו, רד-בול לייפציג ובנפיקה ליסבון הוזכרו כמועמדות.

נסטור אראוחו. מעוז ההגנה של סנטוס.

נסטור אראוחו. מעוז ההגנה של סנטוס.

 

טיגרס:

האלופה משופעת הכוכבים צריכה להמשיך ביכולת הטובה שלה וכל דבר למעט העפלה לגמר הפלייאוף אמור להיחשב לכישלון. במקביל טיגרס תרצה גם לזכות באליפות הקונקאקף לאחר שהפסידה בגמר של העונה שעברה לפאצ'וקה. למאמן הברזילאי הוותיק והמשוגע ריקרדו "טוקה" פרטי יש סגל חלומי. יש שיטענו שיש לו את הסגל הטוב ביבשת אמריקה וסגל שלא היה נופל משל הרבה קבוצות באירופה. שחקנים כגון אנדרה פייר ז'יניאק, אדו וארגאס, אנר ולנסיה, חביאר אקינו, הוגו איילה ושוער נבחרת ארגנטינה נאוהל גוזמן הם רק השמות הבולטים בסגל גדול ומשובח של שחקנים. אם יש משהו שיכול להוות נקודת טורפה אצל טיגרס זאת ההגנה היחסית מבוגרת שלה. ישנם שמועות על חיזוק שאמור להגיע בחלון הנוכחי, אך עד עתה לא היה משהו קונקרטי.

הימור מושכל: קל יהיה להגיד גמר הפלייאוף, וסיכוי טוב שזה ייגמר גם באליפות נוספת.

שווה מעקב: נאוהל גוזמן חייב להיות אחד השחקנים הכי מתוסכלים בעולם. מדובר בשוער מצויין של קבוצה מצויינת שמנוסה בזכייה בתארים, ואחד שיכול לקבל מקום בהרכב של המון נבחרות בעולם, אבל לצערו בנבחרת שלו אין סיכוי שזה יקרה. למה? לסיבה קוראים סרחיו רומרו. ולא משנה העובדה שרומרו רואה 2 ורבע דקות משחק בעונה שלמה.

GVV - ז'יניאק, ולנסיה, וארגס. חלויית ההתקפה האימתנית של טיגרס.

GVV – ז'יניאק, ולנסיה, וארגס. חלויית ההתקפה האימתנית של טיגרס.

 

טיחואנה:

טיחואנה לא התאוששה עדיין מעזיבתו של מיגל הררה בקיץ והקבוצה נראתה רע במהלך האפרטורה למרות רכש מרשים שביצעה בקיץ. חוליית ההתקפה של הקבוצה כוללת את החלוצים מילר בולאניוס האקוואדורי, גוסטבו בואו וגם את חואן איטורבה שהגיע מהליגה האיטלקית. לטיחואנה יש לא פחות משבעה ארגנטינאים בסגל, ולא ברור אם כולם יוכלו לראות דקות משחק בליגה או שחלקם ייאלצו לשחק רק במסגרת טורניר הקונקאקף. החוליה החלשה של הקבוצה מהגבול הצפוני בטורניר הקודם הייתה ההגנה, ועל מנת לנסות לפתור את העניין הגיעו מקלוב אמריקה בלם נבחרת פארגוואי פבלו אגילאר ומקרוז אסול הבלם עומאר מנדוסה.

הימור מושכל: לטיחואנה יש קבוצה שיכולה להיאבק על מקום בפלייאוף, אבל היא קודם כל צריכה להימנע ממאבקי הישרדות.

שווה מעקב: גוסטבו בואו. החלוץ הארגנטינאי המצוין הראה לעיתים את היכולת הטובה שלו אך לא בצורה יציבה מספיק. בטיחואנה מקווים שהוא סוף סוף התאקלם, וש "לה-פנתרה" סוף סוף יראה את יכולת כיבוש השערים שלו.

גוסטבו בואו. בטיחואנה ירצו לראות אותו הפוזה הזאת לעיתים קרובות יותר.

גוסטבו בואו. בטיחואנה ירצו לראות אותו הפוזה הזאת לעיתים קרובות יותר.

 

טולוקה:

זוכרים מה כתבתי על קרטארו? אז טולוקה היא בערך אותו הדבר, רק שטולוקה מעפילה כמעט תמיד לפלייאוף. קבוצה ללא כוכבים גדולים אבל כאלו שמרכיבים קבוצה טובה. אם מתעקשים אפשר להזכיר כמה שמות: החלוץ הקולומביאני פרננדו אוריבה שהוא חלוץ ליגה טוב, הקשרים הארגנטינאים הוותיקים פבלו בריאנטוס, רובנס סמבואסה וחסוס מנדס, והקשר ההגנתי אנטוניו ריוס.

הימור מושכל: תעפיל לפלייאוף. לא יותר מזה.

שווה מעקב: אלכסיס ווגה. חלוץ צעיר שחזר מפיעה ארוכה. טולוקה היא הקבוצה הוותיקה בליגה, ושילובו של ווגה בן ה 20 מוריד בצורה דרסטית את ממוצע הגיל בהרכב של הדיאבלוס רוחוס.

אלכסיס ווגה. מכניס רוח צעירה בקבוצה המנוסה של טולוקה.

אלכסיס ווגה. מכניס רוח צעירה בקבוצה המנוסה של טולוקה.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-3371811972533744"
   data-ad-slot="1425210972"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

פומאס:

בעוד שתי הקבוצות האחרות של מכסיקו סיטי חוו טורניר אפרטורה טוב, קבוצת האוניברסיטה של העיר חוותה עונה נוראית. החליפו שם 3 מאמנים, שחקני הרכש שהגיעו לא התאקלמו טוב והצעירים שקיבלו צ'אנס לא הוכיחו את עצמם. לכאורה, יש לפומאס סגל לא רע בכלל: שחקנים כגון מרסלו דיאז וניקו קאסטייו הצי'לי'אנים, פבלו באררה ואלפרדו זאלדיבאר ואברהם גונזלס הקשר הספרדי. לאחר הכישלון בטורניר הקודם, בפומאס הביאו רכש נקודתי לעמדות הבעייתיות. הבלם הספרדי אלחנדרו אריבאס הגיע מדפורטיבו לה קורוניה כתחליף לחרארדו אלקובה שעבר לסנטוס לגונה. המגן השמאלי לואיס פואנטס חזר לאחר השאלה במונטריי ומטיאס "צ'אבו" אלוסטיצה הנפלא הגיע לתמוך בניקו קאסטייו בהתקפה.

הימור מושכל: לכאורה, לפומאס יש סגל ששווה פלייאוף. בפועל, יסיימו את העונה מוקדם.

שווה מעקב: ניקו קאסטייו. בצי'לה מתחבטים מי יהיה המחליף של אדו וארגס בחוד של הנבחרת. שני המחליפים הפוטנציאליים משחקים במכסיקו. פליפה מורה מקרוז אסול עליו הרחבנו מקודם, וניקו קאסטייו. קאסטייו חלוץ מאסיבי יותר ובעל נוכחות רבה יותר ברחבה מאשר מורה, בעוד האחרון יותר מנצל הזדמנויות שנקרות בדרכו. הבעיה האמיתית עם קאסטייו היא הראש: חטף 3 כרטיסים אדומים בטורניר הקודם. אם יסדר את העניין הזה, פומאס וגם צ'ילה ירוויחו חלוץ גדול. תרתי משמע.

ניקולס קאסטייו. האם יצליח לסדר את הראש?

ניקולס קאסטייו. האם יצליח לסדר את הראש?

 

ורהקרוס:

קבוצת הנמל היא ייצוג של כל מה שרע בכדורגל המכסיקני. בעלים שמאיים על האוהדים שאם לא יצביעו למועמד של מפלגה מסויימת הוא יעביר את המועדון לעיר אחרת, משתמש באלימות כנגד בעלי תפקיד של הליגה, משלהב את הקהל ומעודד אותם לתקוף שחקנים של קבוצות אחרות וכל זה רק מחוץ למגרש. מבחינה מקצועית ורהקרוס היא הקבוצה היחידה שנכון לכתיבת שורות אלה, אין לה אפילו שחקן אחד בסגל מתחת לגיל 21. סביר להניח שבמועדון לא ירצו להיקנס ויתנו לאיזה צעיר אחד מקבוצת הנוער לשחק את דקות המינימום, אבל בגדול לורהקרוס יש סגל שמורכב משחקנים זרים זולים וכמה מכסיקנים שנפלטו ממקומות אחרים ורק בורקרוס יזכו לראות דקות משחק. בגזרת הרכש הגיעו לקבוצה קרלוס אסקיבל הוותיק מטולוקה ואלן סנטוס הקשר הברזילאי שחתם בטיגרס והושאל ישירות לורהקרוס.

הימור מושכל: מועמדת מספר אחת לירידה.

שווה מעקב: נקודת האור הכמעט יחידה בורהקרוס היא שוער נבחרת פרו פדרו גאלסה. גאלסה, שמקומו בהרכב הלאומי מובטח, ירצה לשחק טוב בעיקר בשביל לזכות בחוזה בקבוצה אחרת בליגה. סביר להניח שיגיע לקרוז אסול לפני או אחרי המונדיאל כמחליפו של חוסה דה חסוס קורונה שעתיד לפרוש.

פדרו גאלס. לשוער מגיעה הזדמנות בקבוצה טובה יותר.

פדרו גאלסה. לשוער מגיעה הזדמנות בקבוצה טובה יותר.