ארכיון חודשי: יולי 2017

אפרטורה 2017 – המדריך

בשעה טובה הליגה המהנה בעולם חוזרת לפעילות בשישי הקרוב. מורליה תארח את מונטריי בשבת לפנות בוקר במשחק הפתיחה של טורניר האפרטורה. עקב המונדיאל בשנה הבאה ברוסיה, ולמרות שנכון לכתיבת שורות אלו מקסיקו עדיין לא הבטיחה באופן מתמטי את השתתפותה, הליגה תחל מוקדם מהרגיל. כמו תמיד, העונה תחולק לשני טורנירים: האפרטורה והקלאוסורה. במקביל ישוחקו טורנירי גביע הליגה. שמונת הקבוצות הראשונות בתום הליגה הסדירה יעפילו לפלייאוף שם ישחקו אחת מול מקבילתה. מקום ראשון מול מקום שמיני, שני מול שביעי וכך הלאה. נקודה חשובה לציון: בימין אלו ממש מתקיים טורניר הקופה דה אורו בהשתתפותה של נבחרת מקסיקו, ובמידה והנבחרת תעפיל לגמר, כל שחקני הסגל יפספסו את מחזור הליגה הראשון בוודאות, וייתכן שגם את המחזור השני, תלוי ברמת העייפות.

מבלי לבזבז יותר מידי זמן, ניגש לעניין.

מועמדות לאליפות:

צ'יבאס גואדלחרה:

האלופה המכהנת לא הייתה פעילה יותר מידי בשוק העברות השחקנים ולא צירפה אפילו שחקן אחד. במקביל, היא שיחררה את נסטור קלדרון והשאילה החוצה את מיגל פונסה לנקאקסה ועוד כמה שחקנים צעירים להתחשל במועדונים אחרים. המועדון נמצא המצב בריא מאוד והקבוצה הראתה שנה שעברה שתחת שרביטו של המאמן מטיאס אלמיידה, היא משחקת מצוין, ויותר חשוב מכך: יעיל. בכלל, אלמיידה עלה לדרגת אגדה אצל אוהדי הקבוצה לאחר שהביא למועדון בעונה שעברה את הזכייה בדאבל, כולל אליפות ראשונה מאז 2006. הקבוצה אמנם תיאך לפתוח את העונה ללא החלוץ הבכיר שלה, אלן פולידו, שנפצע במהלך משחק הכנה לקופה דה אורו, אבל גם כך לאלמיידה יש סגל מוכשר מאוד. שחקני הנבחרת רודלפו פיזארו, אורבלין פינדה, אוסבאלדו אלאניס, ג'איר פריירה, הדגארגו מארין ועוד כמה שחקנים מוכשרים כמו חביאר "לה-צ'ופיס" לופז, איסאק בריזואלה ואפילו קרלוס פיירו שלראשונה מאז שזכה עם מקסיקו באליפות עולם לנערים, מימש חלק מהפוטנציאל שלו. לצ'יבאס ישנה מדיניות של שיתוף שחקנים מקסיקנים בלבד, מה שלכאורה אמור להקשות עליה מול שאר קבוצות הליגה, אבל המציאות אומרת אחרת. היא האלופה, ובצדק. היא אמורה להתמודד חזק על התואר גם השנה, ובמידה ואחד הכשרונות הצעירים ינצל את ההזדמנות, אלמיידה יותר מישמח לקדם אותו.

שווה לשים לב: אורבלין פינדה. אחד הכשרונות הגדולים ביותר של מקסיקו. ילד פלא שהצליח להשתלט על מרכז השדה של צ'יבאס ושם לו למטרה להגיע למונדיאל ברוסיה 2018 כחלק לגיטימי מסגל הנבחרת. אם ישחק העונה כמו ששיחק בעונה האחרונה, כנראה שתזכו לראותו מלהטט במונדיאל.

אלמיידה בפוזה אופיינית בעונה שעברה.

אלמיידה בפוזה אופיינית בעונה שעברה.

טיגרס:

סגנית האלופה היא תמיד קבוצה ששואפת גבוה. המועדון שנמצא בשליטת תאגיד המלט CEMEX הוא אחד המועדונים העשירים ביבשת אמריקה ומושך אליו שמות גדולים באופן מסורתי. אמנם קשר נבחרת ארגנטינה גידו פיסארו עבר לסביליה הספרדית, אבל גם כך המועדון מחזיק בסגל מפואר שכולל שמות כגון אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי, השוער המחליף של נבחרת ארגנטינה נאוהל גוזמן, חלוץ נבחרת צ'ילה אדוארדו וארגס, שחקני נבחרת מקסיקו חביאר אקינו, יורגן דאם, הוגו איילה וחסוס דואניאס, אליהם הצטרף השבוע גם חלוץ נבחרת אקוואדור אנר ולנסיה, שחוזר למקסיקו מווסטהאם. דרך אגב, המאמן הוותיק, ריקרדו "טוקה" פרטי הברזילאי הוותיק כבר הצהיר שהוא ירצה להביא עוד שחקן נוסף שישב על העמדה הריקה שהשאיר פיסארו. צפו לחדשות בעניין.

שווה לשים לב: אדו וארגאס. כאשר החלוץ הצ'יליאני לובש את מדי הנבחרת, הוא כנראה החלוץ הכי אימתני על הפלאנטה. לעומת זאת, כאשר הוא לובש את מדי הקבוצה שלו, וארגאס פשוט לא מצליח לשחזר את היכולת (למעט במדי אוניברסידד דה-צ'ילה), והוא בקושי מבקיע. השנה וארגאס ירצה סוף סוף לשבור את הסטיגמה ואת הנאחס.

וארגאס, יצליח לחגוג גם במדי טיגרס?

וארגאס, יצליח לחגוג גם במדי טיגרס?

קלוב אמריקה:

הנשרים לא עלו לפלייאוף בתטורניר האחרון והחליטו לחזור לנוסחה המנצחת: מיגל "פיוחו" הררה, לשעבר מאמן הנבחרת, חזר לאמן את "העייטים" מסיודד דה-מחיקו לאחר עונה מוצלחת מאוד בטיחואנה. כנדוניה, הוא הביא מטיחואנה את שחקן נבחרת ארגנטינה גידו רודריגז ואת הבלם המקסיקני הצעיר קרלוס וארגס. ההעברות האלו משקפות את הגישה החדשה-ישנה של המועדון: שילוב של כוכבים זרים ומנוסים עם צעירים מקסיקנים. בדיוק כמו בקדנציה הקודמת של הררה במועדון. אז גדלו במועדון שחקנים כמו דייגו רייס וראול חימנז שהיום משחקים באירופה. בכלל בשנים האחרונות אמריקה עלתה לפעמים עם 10 שחקנים זרים, ורק חוק הגבלת הזרים מנע מהקבוצה לעלות לכר הדשא עם 11 שחקנים זרים. גם השחקן המקסיקני התורן, היה בדר"כ השוער הוותיק מויסס מוניוס או חלוץ הנבחרת אוריבה פראלטה. אבל הימים האלו חלפו מן העולם. העונה העולו באופן רשמי 7 שחקני נוער לקבוצה הבוגרת, כאשר שניים מהם כבר קיבלו קרדיט בעונה הקודמת: הבלם אדסון אלבארס והקשר ההתקפי בן ה -17 דייגו לאינז, שערך את הבכורה בקבוצה הבוגרת בגיל 16. לא לטעות, לאמריקה ישנם עדיין הרבה שחקנים זרים (בינלאומיים ברובם). שחקנים כמו שחקן נבחרת אקוואדור רנאטו איבארה, הפראגוואים מיגל זאמודיו, ברונו אלבס, ססיליו דומינגז ופבלו אגילאר כמו גם רודריגז, ועמיתיו הארגנטינאים החלוץ המצויין סילביו רומרו והשוער אגוסטין מרצ'סין. כמובן שבאמריקה משחק החלוץ האגדי אוריבה "הרמוסו" פראלטה שלא נס ליחו. כל אלו לא יעשו חיים קלים לצעירים המקסיקנים וכאשר תגיע ההזדמנות, הצעירים הללו יהיו חייבים לקחת אותה בשתי רגליים.

שווה לשים לב: רציתי לרשום על דייגו לאינז, אבל הוא עדיין צעיר מאוד ודווקא כדאי לשים לב לבלם המצויין אדסון אלבארס בן ה -19. אלבארס קיבל את הצ'אנס בשנה שעברה מהמאמן היוצא, ומאז הפך לבאנקר בהרכב על חשבונו של פאולו גולץ הארגנטינאי שעזב העונה לבוקה ג'וניורס הארגנטינאית לאחר שאלבראס שלח אותו לספסל. אלבארס הצטיין במדי נבחרת הנוער של מקסיקו במונדיאליטו, וכבר קיבל את אפודת ההרכב במדי הנבחרת הבוגרת לקופה דה -אורו. אם ימשיך כך, אולי יש לאלבארס עוד צ'אנס להשתחל לסגל שייסע לרוסיה.

אדסון אלבארז חוגג במדי הנבחרת הצעירה. יצליח לחגוג גם ברוסיה?

אדסון אלבארז חוגג במדי הנבחרת הצעירה. יצליח לחגוג גם ברוסיה?

פאצ'וקה:

פאצ'וקה לא העפילה לפלייאוף בטורניר האחרון, אבל זכתה בליגת הקונקאקף ותייצג את הפדרציה במונדיאל המועדונים שייתקיים באיחוד האמירויות בחודש דצמבר. פאצ'וקה איבדה את הכוכב הגדול, הירבינג לוזאנו ל PSV ההולנדית, אבל מהכסף שהכניסה ממכירתו וממכירת רודולפו פיזארו לצ'יבאס בשנה שעברה, היא הביאה כמה שחקני רכש מעניינים מאוד. כוכב נבחרת יפן קייסוקי הונדה הגיע ממילאן האיטלקית, אליו הצטרפו גם שחקני נבחרת צ'ילה אדסון פוש ואנג'לו סאגאל, והחלוץ הארגנטינאי סבסטיאן פאלאסיוס שהגיע מקבוצת הבת הארגנטינאית טאז'רס קורדובה. כל השחקנים הללו מצטרפים לשלד בריא שכולל את קשר נבחרת אורוגוואי ג'ונתן אוררטה-ויסקאיה, את בלם נבחרת קולומביה אוסקר מורייו שמשחק לצידו של בלם נבחרת ארה"ב עומאר גונזאלס. בתור מועדון שמחזיק באחת האקדמיות המשובחות ביבשת אמריקה, לפאצ'וקה ישנם כמה שחקנים מקסיקנים צעירים מבטיחים מאוד. שחקן נבחרת מקסיקו אריק גוטיירז יפתח את עונתו הרביעית בתור שחקן הרכב והוא רק בן 22. לידו משחקים אריק אגירה וויקטור גוזמן. בשער ימשיך לעוד עונה הכישרון המבטיח אוסקר "קונחו" פרז, בן ה – 44 (קראתם נכון), שביצע את הופעת הבכורה שלו לפני שאריק גוטיירז היה בתכנון…

שווה לשים לב: אריק גוטיירז. כמו שכבר קראתם, "גוטי" משמש בגילו הצעיר כקפטן הקבוצה הוא המנוע בקישור של פאצ'וקה. הוא היה אחד מ"הטריו המופלא" של פאצ'וקה שכלל אותו, את רודולפו פיזארו ואת הירבינג לוזאנו. הוא עדיין במועדון, אבל זה כנראה עניין של זמן עד שהוא ימצא את עצמו מכניס המון כסף לקופתה של פאצ'וקה. לצערו, הוא יושב בדיוק על התפקיד של אנדרס גוארדאדו, ולכן יהיה לו קשה להשתחל לסגל לרוסיה, למרות שלא ניתן לפסול את זימונו על הסף.

אריק גוטיירז. המכירה הבאה של פאצ'וקה?

אריק גוטיירז. המכירה הבאה של פאצ'וקה?

מונטריי:

הייתה לי התלבטות האם לשים את מונטריי במתמודדות על האליפות. מצד אחד מדובר בקבוצה מצויינת שמקומה בפלייאוף כמעט מובטח, מצד שני, תמיד ברגעי האמת הם נשברים ובזמן ששאר הקבוצות שהוזכרו עד כה זוכות בתארים, למונטריי תמיד חסר הגרוש ללירה. המאמן הארגנטינאי אנטוניו "טורקו" מוחמד ממשיך לקבל את הקרדיט והשנה מסתמן שהוא קיבל את המושכות באופן בלעדי. אדווין קרדונה, הכוכב הגדול שלא באמת נספר על ידי מוחמד (אין אשם ברור בסכסוך בניהם), נשלח לפאצ'וקה, אך לאחר שסירב למעבר לאלופת הקונקאקף,  ובמקביל לתקופה באימונים עם מחלקת הנוער, מסתמן שיעבור לבוקה ג'וניורס הארגנטינאית. קולומביאני נוסף שעזב את מונטריי הוא החלוץ ג'ימי צ'ארה שעבר לסוללת הכוכבים שבנו בג'וניור באראנקיה הקולמביאנית. קשר נבחרת אורוגוואי וולטר גרגאנו נשלח ליציע והוצא מסגל הקבוצה לאחר שמתח ביקורת על המאמן ,והחלוץ הוותיק אלדו דה-ניגריס הודיע על פרישה. בגזרת הרכש ניתן למצוא את חלוץ נבחרת פארגוואי חורחה בניטז שהגיע מקרוז אזול וגם את צמד הקולומביאנים ג'ון סטפן מדינה שהגיע מפאצ'וקה ואת אחד השחקנים המצטיינים בעונה שעברה: אבילס הורטאדו שהגיע מטיחואנה. כל אלו מצטרפים לסגל טוב שכולל שחקנים מוכשרים כגון דורלאן פאבון האדיר, שכל דקה שהוא לא מוזמן לנבחרת קולומביה היא בגדר פשע. גם שחקן נבחרת אורוגוואי קרלוס סאנצ'ס מככב במונטריי  ליד שחקני נבחרת מקסיקו חסוס מולינה וסזאר מונטס הבלם הצעיר הסופר מוכשר.

שווה לשים לב: ארתורו "פונצ'יטו" גונזלס. אלוף עולם לנוער עם מקסיקו ואחד השחקנים היחידים שלאורך כל הדרך שיחק בצורה יחסית קבועה בליגה מאז. גונזלס הגיע בכל תרועה רמה בעונה שעברה, אך כל עוד קרדונה קיבל קרדיט ממוחמד, היה קשה לו לתפוס מקום של קבע בהרכב. בגיל 22 גונזלס יקבל את המפתחות לקישור וינסה סוף סוף לבצע את הפריצה המיוחלת.

ארתורו גונזלס במדי קבוצתו הקודמת אטלס גואדלחרה.

ארתורו גונזלס במדי קבוצתו הקודמת אטלס גואדלחרה.

ינסו להיות הסוס השחור:

טולוקה:

"לוס דיאבלוס רוחוס" (השדים האדומים) חוגגים 100 שנה לייסוד במועדון, ואפילו יתקיים משחק לציון המאורע מול אתלטיקו מדריד בשבוע הבא. טולוקה זאת קבוצה שבדר"כ מעפילה לפלייאוף וגם השנה הם אמורים להעפיל. הקבוצה נפרדה לשלום מכמה שחקנים וותיקים מאוד כגון הקפטן הנצחי פאולו דה-סילבה הפרגוואי, נלסון סיניה הברזילאי (שהתאזרח במקסיקו וייצג את הנבחרת בעבר), וגם ג'ורדן סילבה הבלם הצעיר עבר לקרוז אזול. בגזרת הרכש הגיעו הבלם הארגנטינאי סאנטי גארסיה שהגיע מוורדר ברמן הגרמנית כמו גם מתאוס גוזאלבש, שחקן הכנף הברזילאי שהגיע מצ'יאפאס. למאמן הרנן כריסטנטה יש בסיס טוב של שחקנים מנוסים שמכירים את הליגה טוב. רובנס סמבואזה, קרלוס אסקיבל, גבריאל האוצ'ה ופרננדו אוריבה כולם שחקנים מוכחים בליגה, ופחות מעלייה לפלייאוף תחשב לכישלון.

שווה לעקוב: פבלו "פיטו" בריאנטוס. הארגנטינאי כבר לא ילד, ולאחר קריירה ארוכה בקבוצות מאיטליה, רוסיה וכמובן בארגנטינה, בריינטוס הפך לאחד ההפתעות הנעיות של הליגה בעונה שעברה. ראיית המשחק והיכולת שלו לייצר הברקות שמשבשות את משחק ההגנה של היריבה תפסו את תשומת הלב של אוהדי טולוקה שמקווים שהעונה ימשיך באותה היכולת.

בריינטוס. יהפך למנהיג של טולוקה?

בארינטוס. יהפך למנהיג של טולוקה?

מורליה:

הנציגה ממדינת המחוז מיצ'ואקאן הייתה לאחת ההפעתעות החיוביות של העונה שעברה. מקבוצה שנאבקה עד הרגע האחרון על ההישרדות בליגה, הפכה לקבוצה שהעפילה לפלייאוף ועונה אינה צריכה לחשוב על הישרדות. עיקר הקרדיט להצלחה בעונה האחרונה של הקבוצה מגיע לחלוץ הפרואני המצויין ראול רואידיאז שגם סיים את העונה בתור מלך השערים של הליגה ואף זכה בתואר השחקן המצטיין של טורניר הקלאוסורה. רואידיאז, שהגיע תמורת סכום מגוחך של 100 אלף יורו מאוניברסיטאריו הפרואנית, כבש 20 שערי ליגה כולל שער בדקה ה – 92 מול מונטריי במחזור האחרון של הקלאוסורה, שער שהשאיר את מורליה בליגה ובמקביל העלה אותה לפלייאוף. על מנת לעזור לרואידיאז בהתקפה, הגיע מקרטארו חלוץ הנבחרת אנחל ספולבדה כאשר מאחוריהם ישחק עושה המשחק הצי'ליאני דייגו ואלדז שהתגלה כהחתמה טובה כמעט כמו זאת של רואידיאז.

שווה לשים לב: אנחל ספולבדה. ספולבדה הוא מהשחקנים שנהנים מעומס המשחקים הרב של מקסיקו ומשחק בימים אלו בקופה דה אורו. ביום יום אין לו סיכוי להתמודד על מקום בחוליית ההתקפה של הנבחרת, אבל לליגה הוא יותר ממספיק. עם רואידיאז ישחזר את היכולת שלו מהעונה שעברה וספולבדה יתרום את חלקו, הגנות הליגה צריכות לחשוש מאוד ממפגש מול מורליה.

אנחל ספולבדה חוגג הבקעת שער השבוע בקופה דה אורו.

אנחל ספולבדה חוגג הבקעת שער השבוע בקופה דה אורו.

סנטוס לגונה:

סנטוס לגונה הפכה בשנתיים האחרונות לקבוצה מרתקת לצפייה. ראשי המועדון ראו כיצד פאצ'וקה מצליחה להביא תארים עם מדיניות של טיפוח צעירים והחליטו שמה שעובד לפאצ'וקה מתאים גם להם. סנטוס הפכה לקבוצה עם ממוצע הגיל הכי נמוך הליגה (24.3) והדגש של טיפוח כשרונות באקדמיה והעלתם לקבוצה הבוגרת הפך לחלק אינטגרלי ומהותי במדיניות של המועדון. התוצאות לא איחרו להגיע: שחקן הכנף אוריאל אנטונה בן ה -19 שרק ביצע את הבכורה שלו בעונה האחרונה נמכר למנצ'סטר סיטי וכנראה ישחק השנה בהשאלה בג'ירונה, העולה החדשה לליגה הספרדית. גם הקשר ההתקפי בן ה- 18 ג'ואאו מאלק הושאל לפורטו, וישחק בקבוצת הבת של הדרקונים מצפון פורטוגל. שחקנים צעירים  נוספים ששיחקו בעונה שעברה בהרכב הם הקשר האחורי אוליסס ריבאס, המגן השמאלי חרארדו ארטאגה, הבלם חורחה סאנצ'ס, ושחקן הכנף ה"זקן" גאל סאנדובל בן ה – 21. למאמן הקבוצה, חוסה מנואל "צ'פו" דה לה-טורה ישנם גם כמה שחקנים וותיקים שאמורים לאזן ולתרום לחבורת הצעירים של המועדון. בלם הנבחרת נסטור אראוחו, השוער יונתן אורוזקו, קשר נבחרת פרגוואי אוסבאלדו מרטינז וצמד החלוצים חוליו פורץ' הארגנטינאי וג'אניני טאבארס מקייפ-ורדה אלו השחקנים שאמורים לתת דוגמא לגן הילדים בקבוצה מטוראון.

שווה לשים לב: רונאלדו סיסנרוס. מכונת שערים שלא הפסיקה להבקיע בכל קבוצות הגילאים של המועדון. ילד בן 20 שנקרא על שמו של רונאלדו הברזילאי "או פנומנו". דווקא במונדיאליטו האחרון הוא הציג יכולת סולידית יחסית (כמו כל הנבחרת). המבחן האמיתי שלו יהיה לנסות לצבור כמה שיותר דקות ובדקות הללו להרשים כמה שיותר. למקסיקו אין הרבה חלוצי מטרה, וחשוב ששחקנים כמו רונאלדו יקבלו את הצ'אנס ויקחו אותו בשתי רגליים.

רונאלדו חוגג את שער הניצחון שלו מול סנגל במונדיאליטו. יחגוג גם בליגה?

רונאלדו חוגג את שער הניצחון שלו מול סנגל במונדיאליטו. יחגוג גם בליגה?

פומאס:

קבוצת האוניברסיטה של סיודד דה מחיקו עברה טורניר קלאוסורה מאכזב מאוד ומאמן הקבוצה פרנסיסקו "פאקו" פאלנסיה לא פוטר וקיבל קרדיט לעונה הקרובה רק בגלל שהוא נחשב לסמל של המועדון ואהוב מאוד על האוהדים. בפגרה ביצע פאלנסיה "ניקוי אורוות" ושלח הביתה שחקנים וותיקים כגון השוער אלחנדרו פאלאסיוס, הבלם הפראגוואי דריו ורון, הקשר ההתקפי חביאר קורטז והחלוץ האורוגוואי מטיאס בריטוס שעבר לכסף הגדול בערב הסעודית. בגזרת הרכש הגיע מצ'יבאס אלוף מקסיקו הטרי נסטור קלדרון ומניואלס הארגנטינאית הגיע מאורו פורמיקה. שחקני הרכש ייצטרפו לסגל יחסית טוב שכולל שחקנים כגון שחקן הנבחרת חסוס גאייארדו הצעיר, אברהם גונזלס הספרדי, חרארדו אלקובה הבלם האורוגוואי, וחלוץ נבחרת צ'ילה ניקו קאסטייו שהציג יכולת טובה מאוד בעונה שעברה.

שווה לשים לב: ניקו קאסטייו. המעמד של אדו וארגס בעמדת החוד של נבחרת צ'ילה כמעט מובטח, אבל אם יש חלוץ שמסוגל לאיים על המעמד הזה, מדובר בקאסטייו. חלוץ פיזי מאוד שמנצל הזדמנויות ומראה הרבה טכניקה יחסית לחלוץ. למרות שהיו לו הצעות מאירופה, קאסטייו העדיף להישאר בפומאס שם כנראה ישחק באופן קבוע, והוא לא רצה לקחת את הסיכון להתייבש בספסל בשנת מונדיאל.

ניקולס קאסטייו. יחגוג כל הדרך למונדיאל?

ניקולס קאסטייו. יחגוג כל הדרך למונדיאל?

הולכות לים מוקדם:

קלוב לאון:

לפני כמה שנים קלוב לאון הייתה הקבוצה הטובה במקסיקו וזכתה באליפות במשך שנתיים ברציפות. מאז עברו הרבה מים בריו גראנדה, וכיום לאון הפכה לקבוצה אפורה עם חלוץ אחד זוהר. מאורו בוסלי הוא ללא ספק אחד החלוצים הטובים בליגה. הארגנטינאי שהביא במו רגליו את הליברטדורס לאסטודיאנטס הפך לאגדה גם ביציעי האזמרלדה של גואנאחטו, אבל לידו אין שחקנים טובים מספיק, וגם אם ישנם כאלו, הם פשוט לא יציבים. שחקנים כמו השוער וויליאם יארבורו , שחקן הכנף אנדס "ריפלה" אנדראדה או הקשר עושה המשחק לואיס מונטס יכולים להציג משחק עילאי, ובמשחק שלאחריו יכולים להיות על תקן קונוס.

שווה לעקוב: אלבארו ראמוס. החלוץ הצ'יליאני הגיע לאחר עונה מוצלחת בדפורטיבו איקיקה הצ'יליאנית, וינסה לעשות משהו שהרבה חלוצים אחרים לפניו נכשלו בו: להישאר ליותר מעונה אחת במועדון ולהוריד את העומס מבוסלי. אם יצליח, כל הצדדים במשוואה ירוויחו.

אלבארו ראמוס חוגג במדי דפורטיבו איקיקה.

אלבארו ראמוס חוגג במדי דפורטיבו איקיקה.

צ'ולוס דה טיחואנה:

טיחואנה היא אולי הקבוצה שעברה את השינוי הכי גדול מהעונה שעברה. המאמן מיגל הררה הלך לאמריקה ולקח איתו את קרלוס וארגס ואת גידו רודריגז. גם חואן קרלוס מדינה הוותיק הלך לעולה החדשה לובוס, החלוץ  מילטון קראגליו עבר לאטלס והשחקן המצטיין של טיחואנה בעונה שעברה, אבילס הורטאדו עבר למונטריי. אדוארדו קאודט הארגנטינאי שאימן בעבר את רוסאריו סנטרל הגיע להחליף את מיגל הררה בעמדת המאמן והביא איתו כנדוניה כמה מבני ארצו. הקשרים דמיאן מוסטו ואנצו קאלינסקי כמו גם הבלם אלחנדרו דונאטי שהגיע מפלמנגו הברזילאית וגולת הכותרת: החלוץ גוסטבו "לה-פנתרה" בואו, שהגיע מראסינג קלוב. כל אלו מצטרפים לשוער הנבחרת הצעירה של מקסיקו ג'יבראן לאחוד, וצמד שחקני נבחרת ארה"ב ג'ו קורונה ופול אריולה.  בכלל, בגלל המיקום הגיאוגרפי, טיחואנה הפכה למועדון הכי "אמריקאי" וחלק לא מבוטל מבסיס האוהדים שלה מתגורר בכלל צפונית לגבול, בסן דייגו.

שווה לעקוב: פול אריולה. שחקן הכנף בן ה-22 מסתמן כשחקן שליד כריסטיאן פוליסיץ', יוכל להוביל את נבחרת ארה"ב לאחר פרישתם הצפויה של כל הוותיקים שמשחקים כרגע בנבחרת הפסים והכוכבים.

פול אריולה. אחד מכוכבי העתיד של ארה"ב.

פול אריולה. אחד מכוכבי העתיד של ארה"ב.

קלוב נקאקסה:

נקאקסה הייתה ההפתעה הנעימה של העונה שעברה. השנה כבר מצפה לה אתגר גדול יותר. אמנם השוער הארגנטינאי מרסלו בארוברו המנוסה נשאר וכך גם מנואל איטורה הצ'יל'יאני הוותיק כמו גם חסוס איסיחארה, אך הכוכב הגדול אדסון פוש עבר לפאצ'וקה. בגזרת הרכש הגיעו הבלם האוסטרו-צ'יליאני איגור לינצ'ובסקי מפורטו לאחר עונת השאלה בוויאדוליד כך גם צמד החלוצים דניאל אלבארס ומרטין באראגן שהגיעו מאטלס. נקאקסה בעיקר רוצה לצאת לחופש כמה שיותר מוקדם.

שווה לשים לב: רוברטו אלבארדו. הקשר-חלוץ בן ה -18 מגיע לאחר עונה לא הכי מוצלחת בפאצ'וקה. הוא היה אמור להיכנס לנעליים של רודולפו פיסארו לאחר שהאחרון עבר לצ'יבאס, אך כנראה שהלחץ היה קצת כבד מידי. בנקאקסה הוא יוכל להביא את הכישרון לידי מיצוי, ומי יודע, אולי יחזור לפאצ'קה לאחר מכן מהדלת הראשית.

אדסון פוש. הכוכב הגדול עבר לפאצ'וקה.

אדסון פוש. הכוכב הגדול עבר לפאצ'וקה.

קלוב פואבלה:

כמו מורליה, גם פואבלה הצליחה להבטיח שנה שעברה את מקומה בליגה ולצאת ממאבק הירידה באופן מעשי גם בעונה הנוכחית. השנה עזבו אותה השוער הוותיק כריסטיאן קמספטריני כמו המגן בלם האורוגוואי רוברט הררה שעבר לפאצ'וקה ואלכסיס קאנלו המצויין שימצא את עצמו בטולוקה אם יזכה בערור שלו מול מנהלת הליגה על איסור הווטו שהפעילה על ההעברה שלו. פואבלה הביאה את רוב הרכש שלה השנה מהקבוצה האחות צ'יאפאס שירדה ליגה בעונה האחרונה. השוער הוותיק מויסס מוניוז, הקשר אלונסו אסקובוזה כמו גם מצד הקולומביאנים בריאן אנגולו ופליקס מיקולטה. מאוניון אפסניולה הגיע החלוץ הארגנטינאי/פלסטיני קרלוס סאלום. בפואבלה הצהירו שהם הולכים על העפלה לפלייאוף בכל מחיר. האם יצליחו? זה לא נראה כך.

שווה לשים לב:  כריסטיאן אספרזה. הארגנטינאי קטן הקומה היה הבטחה גדולה מאוד בסן לורנצו הארגנטינאית ואפילו זכה איתה באליפות. מאז הוא די נעלם אבל בחצי האחרונה שלו בפואבלה הוא הזכיר את היכולת מהעבר. אם פואבלה רוצה לעמוד ביעד הפלייאוף, יכולת טובה של אספרזה תהיה חשובה מאוד.

פליקס מיקולטה. הקולומביאני פרץ בעונה שעברה בצ'יאפאס. ימשיך ביכולת הטובה בפואבלה?

פליקס מיקולטה. הקולומביאני פרץ בעונה שעברה בצ'יאפאס. ימשיך ביכולת הטובה בפואבלה?

סכנת ירידה:

קרוז-אזול:

תדמיינו קבוצה כמו ליברפול. מועדון היסטורי שנחשב יחסית גדול עם בסיס אוהדים גדול שכבר המון שנים לא זכה באליפות. אז למרות שהם לא משחקים באותם צבעים, קרוז אזול היא הגרסא המקסיקנית של המועדון האנגלי. עד כמה המצב של המועדון רע? הם נמצאים במצב שיכול לגרום להם לנשור ליגה בסוף העונה. עכשיו תנסו לדמיין את ליברפול יורדת ליגה…עד כמה המצב של הקבוצה של המאמן הספרדי פאקו חמז גרועה? בעונה שעברה הם פנו לשרלטנות והביאו "מכשפה" שתבצע ריטואל "ניקוי נאחס" מהמועדון. הטיפול הייחודי החזיק בדיוק שתי נצחונות לפני שהקבוצה נכנסה לרצף של 5 משחקים ללא ניצחון. השנה עושה רושם שבמועדון הבינו שהם לא יכולים להצהיר שהם ייאבקו על האליפות והם קודם כל ירצו להבטיח את ההישארות של המועדון בעונה האחרונה שהם ישחקו באסטדיו אזול, לפני שיעברו שנה הבאה לשחק באסטדיו אצטקה. החלוץ הפרגוואי חורחה בניטז עבר למונטריי, הקשר האקוואדורי ג'ואאו רוחאס עבר לטאז'רס קורדובה הארגנטינאית והבלם הוותיק פרנסיסקו רודריגז עבר לעולה החדשה לובוס. במקומם הגיעו ג'ורדן סילבה הבלם מטולוקה, אדגר מנדס הספרדי מאלאבס הספרדית והחלוץ הצ'יליאני המצויין פליפה מורה שהגיע מאוניברסידד דה צ'ילה.

שווה לשים לב: ג'ורדן סילבה. הבלם הצעיר פרץ לפני 3 שנים בטלוקה אבל בשנה שעברה הכיר מקרוב את הספסל. הבלם גבה הקומה הבין שעל מנת שהקריירה שלו תלך לאיבוד הוא חייב לעזוב ואז פאקו חמז הגיש לו חבל הצלה. בזמן שישנם הרבה בלמים מקסיקנים צעירים שפורצים קדימה, סילבה חייב להציג עונה טובה ולהראות שהוא לא נתקע מאחור.

פליפה מורה. בקרוז אזול מקווים שישחזר את הפוזה הזאת הרבה פעמים גם אצלם.

פליפה מורה. בקרוז אזול מקווים שישחזר את הפוזה הזאת הרבה פעמים גם אצלם.

אטלס גואדלחרה:

"השועלים" לא מבינים איך הם התדרדרו למאבק ההישרדות. מועדון עם בסיס אוהדים רחב ושמעפיל מידי פעם לפלייאוף פשוט לא הצליח לצבור מספיק נקודות ומכיוון שלא הייתה להם עונה טובה ויוצאת מן הכלל ממוצע הנקודות שהם צברו פר משחק פשוט לא גבוה (הקבוצה עם ממוצע הנקדות פר משחק הנמוך בליגה נושרת לליגת המשנה). מה שמפתיע זה שאטלס משחקת לא יפה לעיין ויש לקבוצה סגל לא רע בכלל. אמנם דניאל אלבארז ומרטין בארגאן עברו לנקאקסה, אבל לקבוצה עדיין יש שחקנים טובים כמו שחקני הנבחרת חביאר סאלאס ולואיס רייס, הכישרון שפרץ בעונה שעברה בריאן גארניקה, חלוץ נבחרת אקוואדור פידל מרטינז, קליפורד אבוגאיה הגנאי הצעיר והחלוץ הבלתי נגמר מטיאס "צ'אבו" אלוסטיצה. ועוד לא דיברנו כמובן על הסמל רפא מארקז, שכנראה יסחוב עד לאחר המונדיאל לפני שיכריז על פרישה. לכאורה אטלס אמורה להבטיח את ההישארות בקלות יחסית, ברגע שזה יקרה, הם יתפנו לנסות להגיע כמה שיותר גבוה.

שווה לעקוב: אובאלדו לונה. החלוץ בן ה -23 עבר מסלול מאוד לא שגרתי. הוא גדל בנוער של טיגרס, אבל לאחר שהבין אין לו סיכוי להשתלב בקבוצה הבוגרת, יצא לשנת השאלה בפאטריוטאס הקולומביאנית והציג יכולת טובה מאוד. עד כמה טובה? הוא קיבל חוזה באטלס.

רפא מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלרחה. יסחוב עד לאחר המונדיאל.

רפא מארקז בצעירותו במדי אטלס גואדלחרה. יסחוב עד לאחר המונדיאל.

קרטארו:

קרטארו היא אחת הקבוצות הכי לא יציבות בליגה, וחוסר יציבות מתבטא בדר"כ במיקום נמוך בטבלת הירידה. כמו אטלס, גם לקרטארו יש קבוצה לא רעה בכלל והיא אפילו זכתה בגביע הליגה בטורניר האפרטורה בעונה שעברה. לקבוצה יש את אחד השוערים הטובים בליגה, טיאגו וולפי הברזילאי. הוא לא הברזילאי היחיד בקבוצה. גם החלוץ המצויין קאמילו סאנווצו הציג עונה טובה, וכשהוא לא פצוע, הוא מראה את היכולת שלו לכל השוערים בליגה. לידו בחוליית ההתקפה משחקים החלוץ הוותיק עמנואל "טיטו" וייה וחלוץ נבחרת פארגוואי אדגר "אל פאחארו" בניטז. בהגנה ניתן למצוא את היראס מייר ואת ג'ונתן בורנשטיין האמריקאי. בגזרת הרכש קרטארו הביאה את הקשר האחורי חביאר גואמז מקלוב אמריקה ואת ארבין טרחו המצויין מטולוקה.

שווה מעקב:  פאולו איריזאר. הולכת להיות לו הרבה תחרות והוא יהיה חייב לנצל כל דקה שהוא מקבל בשביל להרשים את המאמן, אבל חלוץ נבחרת הנוער הציג יכולת טובה במונדיאליטו ואפילו קיבל התעניינות ממועדונים אירופאים.

טיאגו וולפי. הברזילאי הוא אחד השוערים הטובים בליגה.

טיאגו וולפי. הברזילאי הוא אחד השוערים הטובים בליגה.

ורהקרוס:

הקבוצה מעיר הנמל שרדה במחזור האחרון של העונה שעברה וגם השנה היא כנראה תיאבק נגד הירידה עד המחזור האחרון. יש במקסיקו ביקורת רבה מאוד על ההתנהלות של בעלי המועדון. בעונה שעברו לא פחות מ – 20 זרים במדי המועדון. ולא שהם הרשימו יותר מהמקומיים. לקבוצה יש כמה שמות שראויים לציוץ. שוער נבחרת פרו פדרו גאלס שהחל את העונה הקודמת בצורה לא טובה ואפילו התדרד לספסל, אבל כשחזר להרכב הציג יכולת טובה והיה פקטור חשוב בהישרדות של "הטיבורונס רוחוס" (כרישים אדומים). צמד החלוצים הארגנטינאים מרטין בראבו ודניאל "קקו" וויאלבה והבלם קריסטיאן אלבארס אלו רק חלק מהשחקנים היחסית מנוסים בקבוצה היחידה שאין לה בסגל שחקן מקסיקני צעיר מתחת לגיל 20.

שווה מעקב: פדרו גאלס. השוער הפרואני ירצה להמשיך את היכולת הטובה מהחלק השני של העונה שעברה כך שבמקרה וורהקרוס תרד ליגה, הוא יקבל חוזה באחת הקבוצות האחרות הליגה.

פדרו גאלס. לשוער מגיעה הזדמנות בקבוצה טובה יותר.

פדרו גאלס. לשוער מגיעה הזדמנות בקבוצה טובה יותר.

לובוס דה פואבלה:

"הזאבים" מאינברסיטת פואבלה יערכו את הופעת הבכורה שלהם בליגה הבכירה. הקבוצה של רפאל פואנטה דל ריו, המאמן המצויין, הולכת לעמוד מול אתגר לא פשוט במאבק ההישרדות ובלובוס ישמחו לשחזר את ההישג של נקאקסה מהעונה שעברה. על מנת לעשות זאת, וכמו כל קבוצה שעולה ליגה, הביאו שם הרבה רכש, אך הבעיה היא שרוב הרכש הוא של שחקני ספסל שלא קיבלו צ'אנס בקבוצות האם שלהם . ובכל זאת ניתן למצו כמה שמות מעניינים: צמד הקולומביאנים בעל שם המשפחה הזהה, לואיס וחוליאן קיניונס הגיעו מטיגרס יחד עם לואיס אדבינקולה הפרואני. לצידו של אדבינקולה בהגנה ישחק בלם הנבחרת לשעבר פרנסיקו "מאסה" רודריגז הוותיק והמנוסה כאשר לקישור הגיע חואן קרלוס מדינה הוותיק לא פחות. כאמור, קל זה לא יהיה, אבל אם לובוס תצליח לנצח את הקבוצות שמתמודדות מולה כנגד הירידה, היא יכולה לחלום על הישארות.

שווה לשים לב: רפאל פואנטה. באופן חריג, בחרתי ללכת על המאמן. פואנטה בסה"כ בן 38 וכבר מראה סימנים של מאמן מוצלח מאוד. עונה טובה עם לובוס וייתכן והוא יזכה לחוזה בקבוצה גדולה יותר. אנקדוטה משעשעת: פואנטה היה בעברו שחקן טלנובלה מקסיקנית. רואים זאת בתשוקה שלו על הקווים…

רפאל פואנטה חוגג את העלייה לליגה הבכירה.

רפאל פואנטה חוגג את העלייה לליגה הבכירה.

נאחל לכל הקבוצות בהצלחה, ונאחל לעצמנו חווית צפייה מהנה!

ויוה לה ליגה מחיקנה!!!

גביע הקונפדרציות – תובנות

מקסיקו הפסידה לפורטוגל וסיימה במקום הרביעי בגביע הקונפדרציות. הגיע הזמן לכמה תובנות:

 1. נתחיל עם המובן מאליו: גביע הקונפדרציות הוא טורניר שחסרונותיו כנראה עולים על היתרונות שלו: גזל זמן מנוחה משחקנים לפני שנת מונדיאל, פציעות מיותרות, ונבחרות שלא לוקחות את הטורניר ברצינות. מצד שני, הרצת כלים למתקנים ולמערך הלוגיסטי לפני הדבר האמיתי זה רעיון לא רע. דווקא במקרה של מקסיקו, ייתכן שזה השתלם. נכון, מקסיקו איבדה את קרלוס סלסדו לפציעה שתשבית אותו לכמה חודשים (בפרנקפורט בטח כועסים), וחלק מהשחקנים יקבלו חופשה קצרה יחסית, אבל ישנם כמה דברים שטוב שהתגלו עכשיו, ויש שנה שלמה לתקן אותם. בנוסף, מקסיקו מרבה לשחק מול נבחרות אמריקאיות (צפון, מרכז, ודרום אמריקה) וגביע הקונפדרציות הוא אחד ההזדמנויות היחידות של הנבחרת להתמודד מול האירופאיות מחוץ לגביע העולם.
 2. נשים זאת בצורה ברורה: בהנחה שלא יקרה אסון בלתי צפוי ומקסיקו לא תעפיל למונדיאל, חואן קרלוס אוסוריו צריך להמשיך כמאמן הנבחרת עד לאחר המונדיאל, ובהתאחדות חייבים לצאת בהצהרה הזאת וכמה שיותר מוקדם. התקשורת המקסיקנית מברברת את עצמה לדעת, וכל מיני אינטרסנטים בתקשורת דואגים לללכך על אוסריו בשביל לקדם חברים שלהם. עכשיו חשוב להבין, גם אם מקסיקו תפטר את אוסוריו, ההתאחדות כנראה לא תמנה את ביאלסה, גוארדיולה או מוריניו לאימון הנבחרת, אז אין הבדל גדול בין אוסוריו לשאר המועמדים "הפוטנציאליים"
 3. ולמרות הסעיף הקודם, לא צריך לחסוך ביקורת מאוסוריו. הנטייה חסרת השליטה שלו לרוטציות צריכה להיבדק בחוגים לפסיכולוגיה. זה בסדר לנסות שחקן כזה או אחר בעמדה מסויימת על מנת לעודד תחרות על ההרכב ולנסות לחדש, אבל להחליף הרכבים שונים ושיטות משחק ממשחק אחד למישהו, זה פשוט לא בריא. במקום לעודד תחרות, אוסוריו כנראה פוגע בביטחון של השחקנים שמפחדים לעשות את הטעות הקטנה ביותר בשביל לא לרדת לספסל במשחק הבא. זה ניכר מאוד בעמדת השוער, בו כבר הובהר לאוסוריו שאמנם מותר לו לשתף שוער כזה או אחר במשחק אקראי, אבל הוא חייב להצהיר מי השוער הראשון שלו. בטורניר הזה למדנו שמדובר בממו אוצ'ואה, גם אם אוסוריו לא הצהיר על כך בפומבי.
 4. נחזור לאוצ'ואה בהמשך, אבל עוד לפני כן, צריך לטפל בפיל בחנות החרסינה: רפא מארקז. לצערי זה כנראה לא יקרה, אבל הגיע הזמן לומר תודה רבה, לארגן משחק הוקרה עם טקס מרשים ולהפריש את רפא לגמלאות. למרות כל הניסיון והמנהיגות, אין לו מקום בסגל של מקסיקו. אם המונדיאל בברזיל הוא כבר היה על תקן הוותיק המנוסה, ברוסיה הוא כנראה יהיה מבוגר שמהווה מעמסה. אין לו מקום בהגנה ואפילו בקישור האחורי יש כמה וכמה אופציות טובות יותר. נכון, אף אחד מהתחליפים שלו לא מתקרב לרבע ממה שרפא עשה , במהלך הקריירה, אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהגוף שלו כבר לא מחזיק מעמד. אבל כמו שזה נראה, רפא, שרוצה להיות הקפטן בפעם החמישית ברציפות במונדיאל ברוסיה, אכן יענוד את הסרט.
 5. ואם כבר בהגנה עסקינן: אוסוריו חייב להתמקד בשיטה שתיתן למקסיקו איזון הגנתי. הקטור מורנו הוא אחד הבלמים הטובים בעולם, ודייגו רייס וקרלוס סלסדו הם בלמים לגיטימים בכמעט כל קבוצה אירופאית. מצד שני, מיגל לאיון הוא המון דברים, אבל מגן הוא לא. אין דרך אחרת לומר זאת: לאיון חייב להיחשב כחלק מחוליית הקישור (ואולי אפילו התקפה). דווקא כאן לאוסוריו יש הזדמנות פז לנסות את אחת הרוטציות שלו ולזמן שחקנים יחסית חסרי ניסיון בינלאומי שיתפסו את עמדת המגן. האמת? הוא אפילו כבר עשה זאת עם לואיס רייס, המגן השמאלי של אטלס שהראה יכולת לא רעה בכלל בעמדת המגן. עכשיו הגיע הזמן למצוא מישהו לאגף ימין.
 6. החלק הכי חזק של מקסיקו הוא ללא ספק חוליית הקישור. אנדרס גוארדאדו, מרקו פביאן, הקטור הררה ויונתן דוס-סנטוס הנפלא מרכיבים חוליה איכותית מאוד. תוסיפו כאן גם את אורבלין פינדה ואריק גוטיירז הצעירים המוכשרים והרי לכם חוליית קישור שלא נופלת מהרבה נבחרות אחרות. בכלל, בטורניר האחרון, הררה הזכיר שוב את היכולת שלו לאחר שבעונה האחרונה איכזב קצת מדי פורטו. ודוס-סנטוס? ללא ספק המוכשר מבין האחים, ושחקן שכל מאמן בעולם היה רוצה לצאת איתו לקרב.
 7. בהתקפה יש למקסיקו מיקס מעניין: צ'יצ'אריטו תמיד חלוץ שעובד קשה וראול חימנז ואוריבה פראלטה הם חלוצים שיכולים להחליף אותו בכל רגע נתון. בכנפיים, יש למקסיקו מאגר פשוט בלתי נתפס של כישרון: קרלוס ולה, "טקאטיטו" קורונה (שהמיסתורין סביבו עדיין לא פוענח), והירבינג לוזאנו, שעומד לפני שנה מאתגרת מאוד במדי PSV ההולנדית. אם שחקני האגף יגיעו בכושר למונדיאל, חלוצי הרחבה יהנו, ואילו הרבה מגינים יסבלו מהם ברוסיה 2018.
 8. הבטחתי שנחזור אליו, אז הנה שני הסנט שלי על ממו אוצ'ואה: אניגמה לא פתורה. שוער שחוטף 80 שערים במדי גראנדה (למרות שהאשמה שם היא בעיקר באין הגנה), ומגיע לטורניר בילאומי בקיץ ומציג יכולת שיא. דבר דומה קרה לאחר המונדיאל בברזיל. אז אוצ'ואה ביצע טעות ובחר במלאגה למרות הצעות ממועדונים גדולים יותר. הפעם, ממו כנראה יבחן טוב את האופציות שלו וייבחר בחכמה. העובדה שהיום יש לו דרכון אירופאי (לעומת 2014), רק תועיל לו למצוא מועדון. ישנם כל מיני שמועות (פורטו במידה וקסיאס ילך, בנפיקה ליסבון ועוד כמה). ניאלץ לחכות לשבועות הקרובים ולראות היכן הוא ימצא את עצמו.
 9. העניין הבא קשור לגישה. מה הכוונה? אני מתכוון לגישה מנטלית. בשלב הבתים, מקסיקו היא פשוט קבוצה מלהיבה. משחקים טוב ולא מפחדים משום נבחרת. זה היה כך במונדיאל בברזיל וגם כן בטורניר הקונפדרציות. ואז מגיע שלב הנוק-אאוט וכולם מאבדים את הראש. המטרה הכי חשובה של אוסוריו במונדיאל הקרוב: לעבור את שלב שמינית הגמר. לא משנה אם מקסיקו תשחק מול גרמניה או אנדורה. הדור הנוכחי זכה במונדיאל הנערים בשנת 2005 ויודע מהו טעם הזכייה בתואר בינלאומי. כיום בגיל 29-30, השחקנים הללו נמצאים בשיא הקריירה שלהם וזאת כנראה ההזדמנות האחרונה של רובם לשחק בטורניר הגדול מכולם. ייתכן וזאת רק משאלת לב, אבל אם מקסיקו תשבור את המחסום המנטלי של שמינית הגמר, היא תוכל להגיע רחוק מאוד. כישרון לא חסר. מה שמוביל אותי לנקודה הבאה:
 10. לצערנו, התבכיינות לשופט הפכה לטקטיקה שמנצחת משחקים. תנסו לראות משחק של ספרד עם בוסקטס או ארגנטינה עם מסצ'ראנו ותראו שעל כל פיפס קטן הם רצים לשופט בצרחות. שלא נדבר על וידאל בצ'ילה. השופטים אמנם יכחישו זאת, אבל הרי מדובר בבני אדם, והלחץ הזה משפיע עליהם גם אם רק בתת מודע. נדיר לראות חבורה של 5-6 שחקני מקסיקו רצים באמוק לשופט וצורחים עליו עד כלות הנשמה בגלל עבירה זניחה או טעות שיפוט שאינה קריטית לתוצאה. ואולי צריך להתחיל להפעיל לחץ על השופט. במשחק מול ניו-זילנד, אחד משחקני ההגנה של הקיוויז פשוט ניסה לרסק להקטור הררה את הרגל והתפתחה מהומה. במקום שחבורה של שחקני מקסיקו תקיף את השופט ותצרח עליו שאינו עושה את עבודתו (כן, עבודת השופט בראש ובראשונה היא שמירת בריאות השחקנים), שחקני מקסיקו החליפו מהומות עם שחקני ניו-זילנד. חואן קרלוס אוסוריו התעמת עם מאמן היריבה. אף אחד לא פנה בכלל לשופט, שבסופו של דבר שלך צהוב רק לאחר ששופט הוידאו הפסיק את המשחק פעמיים והכריח אותו לשלוף כרטיס. הגיע הזמן לשחק את המשחק. כן, גם אם זה כולל התנפלות על השופט. הרי הצד השני יעשה זאת ממילא.
 11. לא קשור באופן ישיר, אבל הגיע הזמן שהקבוצות המקסיקניות יתנו צ'אנס לצעירים. כיום יש 3 קבוצות שמטפחות צעירים והשאר מביאות זרים זולים בכמויות. נכון, פה ושם יש איזה שחקן צעיר שמנצל את ההזדמנות ופורח גם בקבוצות שאינן צ'יבאס, פאצ'וקה או סנטוס לגונה, אבל אין באמת מדיניות בעניין. מדובר בסטטיסטיקה פשוטה: יותר צעירים מקבלים הזדמנות, מאגר השחקנים הפוטנציאלים גודל וכך גם היכולת של המאמן להביא מחליף במידה והוא צריך.

עכשיו, שהשחקנים ירוצו לנוח כי העונה תתחיל מוקדם. המטרה של הנבחרת תהיה להבטיח את ההעפלה למונדיאל כבר בספטמבר, כך שניתן יהיה לעבוד על תכנית מסודרת לקראת המונדיאל כ 10 חודשים מראש.

ואמוס מחיקו!!