ארכיון חודשי: יוני 2016

דראפט 2016 – המדריך

הליגה המקסיקנית תשוב לפעילות ב-15 ליולי. כמו כל שנה, הליגה תחולק לטורנירי אפרטורה וקלאוסורה, כאשר לכל טורניר תוכתר אלופה אשר תנצח בפלייאוף. ארבע הפיינלסטיות יזכו לייצג את מקסיקו בגביע הקונקאקאף של עונת 2017-2018.

כמו בכל שנה, מנהלת הליגה המקסיקנית מארחת את ראשי הקבוצות יחד עם הצוותים המקצועיים במרכז כנסים (בדרך כלל מלון יוקרה) בקנקון למשך שבוע. במהלך השבוע המנהלת מסבירה חוקים חדשים שהוכנסו על ידי פיפ"א ומבצעת השתלמויות מקצועיות ומנהלתיות לקבוצות הליגה הראשונה וליגת המשנה. בנוסף, מגיעים אנשי מקצוע מקבוצות אירופאיות למינהן, להעביר השתלמויות לצוותים המקצועיים של קבוצות הליגה המקסיקנית. החלק המרכזי והעיקרי של השבוע הוא "הדראפט". להבדיל מארה"ב, בו הדראפט הוא תהליך בו קבוצות הליגה בוחרות שחקנים צעירים מכל מיני אוניברסיטאות למיניהן, במקסיקו הדראפט הוא בעצם יומיים מרוכזים שבהם מבוצעים כל ההעברות הפנימיות במקסיקו. בעצם סוג של בורסה של מסחר בשחקנים. כמובן שמאמנים לא מגיעים באותו היום ופשוט בוחרים שחקנים. הקבוצות של הליגה מחוייבות לפרסם רשימת העברות של שחקנים עד כשבוע לפני תחילת הדראפט, כך שמאמנים של קבוצות אחרות הליגה, יכולים להחליט איזה שחקן הם ירכשו או ישאלו ביום בדראפט עצמו. הקבוצות כמובן מבצעות סקאוטינג ארוך לאורך כל העונה ומחליטות איזה שחקן הם רוצות להביא, ובמידה והשחקן נמצא ברשימת ההעברות, ההעברה ברוב מוחלט של המקרים יוצאת לפועל. כמובן שניתן לרכוש שחקנים שאינם נמצאים ברשימת ההעברות, רק שהעברות אלו הן יקרות, וגם נדירות יותר.

לופטגי וגוארדיולה. שני מאמנים שהגיעו להעביר השתלמויות במקסיקו מטעם מנהלת הליגה.

לופטגי וגוארדיולה. שני מאמנים שהגיעו להעביר השתלמויות במקסיקו מטעם מנהלת הליגה.

הדראפט הוא בעצם היום האחרון בו ניתן לבצע העברות בתוך קבוצות במקסיקו. לאחר הדראפט, רק שחקנים ששייכים לקבוצת הבת של המועדון מהליגה הבכירה, יכולים לעבור לקבוצת האם (דומה קצת למודל הספרדי, בו שחקנים של בארסה B לדוגמא יכולים לשחק באותה עונה בקבוצה הבוגרת ובמקביל גם בקבוצת הבת). מה שמעניין הוא שההעברות עצמן מתבצעות באופן רשמי רק ב 1 ליולי, עם פתיחת חלון ההעברות העולמי, ויש מצב אבסורדי בו הרבה שחקנים מתאמנים כבר כמה שבועות עם הקבוצה החדשה שלהם, למרות שבאופן רשמי הם עדיין שייכים למועדון אחר.

במידה ומועדונים מקסיקנים רוצים להביא רכש או לחלופין למכור שחקנים לארצות אחרות, חל עליהם חלון ההעברות הרגיל שנפתח בראשון ליולי ומסתיים ב 31 לאוגוסט בשעה 23:59.

השנה הדראפט המקסיקני אמור להיות מעניין במיוחד, והסיבה היא חוק 10/8 החדש שנכנס לתוקף החל מהעונה הנוכחית. אתם בוודאי שואלים את עצמכם מהו החוק החדש? הנה ההסבר:

לכל מדינה יש את חוקי ההגירה שלה, שכוללים בדרך כלל תרופה ארוכה של מגורים ועבודה עם רישיון עבודה מסויים או לחלופין נישואין לאזרח המדינה על מנת להתאזרח במדינה ספציפית. בישראל למשל, שחקן זר (שאינו יהודי) שנשוי לאזרחית ישראלית, זכאי לקבל מעמד של שחקן מקומי באופן כמעט מיידי. במידה והוא אינו נשוי לישראלית, הוא צריך לשחק ולהתגורר בישראל כמה שנים טובות (לדעתי מינימום של 5 שנים, אבל אל תתפסו אותי במילה) על מנת לקבל אזרחות ישראלית. במקסיקו זה הרבה יותר פשוט:

כל שחקן היספני (אמריקה הלטינית וחצי האי האיברי) יכול לקבל אזרחות לאחר שנתיים בהן הוא מתגורר במקסיקו, ולייצג את הנבחרת לאחר 5 שנים של מגורים במקסיקו. מאגר שחקנים נוסף הוא אמריקאים ממוצא מקסיקני אשר זכאים לאזרחות מקסיקנית באופן אוטומטי. הקלות היחסית בקבלת האזרחות המקסיקנית יצרה סיטואציה בעייתית:

עד העונה הנוכחית, היו מותרים בליגה 5 זרים, ובנוסף לא הייתה הגבלה על מספר "המתאזרחים". כל קבוצה בליגה (למעט צ'יבאס גואדלחרה שמשחקת עם שחקנים מקסיקנים בלבד כחלק מהמוטו שלה "כקבוצה של העם") הביאה כמות לא מבוטלת של זרים ובמקביל איזרחו המון זרים שמשחקים מספיק זמן במקסיקו. חלק מהשחקנים שהתאזרחו במקסיקו באמת אוהבים את המדינה וחלקם הקטן אפילו בחר לייצג את מקסיקו במסגרת הנבחרת. מצד שני, ישנם שחקנים שהתאזרחו על מנת להוריד מעצמם את מעמד הזר ודי מהר עברו לשחק במקום אחר.

אריאל נאוהלפאן. התאזרח בתחילת השנה וכבר עוזב לשחק בברזיל.

אריאל נאוהלפאן. התאזרח בתחילת השנה וכבר עוזב לשחק בברזיל.

האזרוח המהיר השפיע בשני מובנים על הכדורגל המקסיקני:

  • הליגה מתחזקת מעונה לעונה עם שחקנים איכותיים מרחבי אמריקה הלטינית ונהפכת לאחת הליגות האטרקטיביות בעולם (כבר 3 שנים ברציפות שהליגה במקסיקו היא הליגה הרביעית בעולם מבחינת ממוצע הצופים האיצטדיונים, לאחר גרמניה, ספרד ואנגליה, ולפני מדינות כגון צרפת, איטליה, ברזיל וארגנטינה). בליגה המקסיקנית משחקים כוכבים של נבחרות לטיניות שאם היה להם דרכון אירופאי, כבר מזמן היו משחקים בקבוצות המובילות באירופה. מצד שני…
  • מעמד השחקן המקומי נפגע, מה שיכול להשפיע לרעה על הנבחרת המקסיקנית בעתיד. ישנן קבוצות כגון קלוב אמריקה או טיגרס, שמצליחות מאוד בליגה או במפעלים הבינלאומיים, אבל מספר השחקנים המקסיקנים שהן מגדלות או לחלופין משתפות לא גדול. בדרך כלל, גם השחקנים המקסיקנים שמשחקים במועדונים אלו, הם שחקני רכש ששייכים לסגל הנבחרת. מצד שני ישנן קבוצות כגון צ'יבאס, קלוב לאון, ובמיוחד האלופה הטרייה פאצ'וקה, שמטפחות צעירים מקסיקנים ונותנות להם חשיפה וניסיון הכרחי.

עד לכאן הסבר על המצב הקודם, והנה הסבר על החוק החדש:

החוק החדש נועד "להגן" על מעמד השחקן המקסיקני ובעצם להבטיח שיהיו לפחות 8 שחקנים מקסיקנים בטופס של כל משחק כדורגל, כך שהקבוצות יהיו מוגבלות לרישום של 5 זרים ועוד 5 מתאזרחים לכל היותר. התגובה של השחקנים המקסיקנים לא איחרה לבוא: כל שחקני הנבחרת תקפו את החוק החדש באמירה שהכוונה אמנם טובה, אך ההגבלה על שחקנים זרים או מתאזרחים חייבת להיות קשה יותר. רפא מארקז לדוגמא, תקף את ראשי הקבוצות והמנהלת באומרו שהיחס היה צריך להיות הפוך: 8 מתאזרחים וזרים לכל היותר ו 10 מקסיקנים בטופס של כל משחק. כך גם שאר שחקני הנבחרת. בפאצ'וקה אמרו שגם אם היה מותר להעלות 18 שחקנים זרים למגרש, הם ימשיכו בטיפוח שחקנים מקסיקנים צעירים באקדמיה המצויינת שלהם כחלק ממדיניות המועדון, ובצ'יבאס בכלל מבסוטים, כי החוק החדש לא משפיע על מדיניות הרכש שלהם כהוא זה.

הוויכוח על החוק החדש עוד יימשך בעתיד, אבל תוצאותיו כבר מתחילות להופיע והופכות את הדראפט הקרוב למעניין במיוחד:

מכיוון שישנן קבוצות עם המון מתאזרחים וזרים, חלק מהקבוצות חייבות להיפטר מהם, מה שיוצר עודף היצע. בקלוב אמריקה שמו לא פחות מ 8 מתאזרחים או זרים ברשימת ההעברות, ובטיחואנה מיגל "פיוחו" הררה הכניס את כל הסגל לרשימת ההעברות (אבל זה יכול להיות שזה בגלל שהוא משוגע ולא רק בגלל החוק החדש, כי הוא גם הכניס את המקסיקנים המועטים של המועדון לרשימת ההעברות).

פתאום, קבוצות קטנות יחסית מוצאות את עצמן בסיטואציה שהן יכולות להחתים שחקנים זרים או מתאזרחים שכבר מכירים את הליגה ורוצים להישאר במקסיקו, אבל עד השנה לא היה לאותם מועדונים סיכוי להחתים אותם. מועדון כמו מורליה לדוגמא, יכול להחתים את בלם נבחרת ארה"ב ונטורה אלבארדו מקלוב אמריקה (אין עדיין חתימה רשמית, אבל מסתמן שזה הכיוון). לולא החוק החדש, אין סיכוי שמעבר כזה היה קורה.

ונטורה אלבארדו. בלם נבחרת ארה"ב וקלוב אמריקה.

ונטורה אלבארדו. בלם נבחרת ארה"ב וקלוב אמריקה.