ארכיון חודשי: פברואר 2016

מיגל לאיון הוא אחד השפים הכי טובים באירופה

השנה היא שנת 1939. הגנרל הצבאי (חנרליסמו) פרנסיסקו פרנקו מכריז על ניצחון במלחמת האזרחים הספרדית ועל ביטולה של הרפובליקה השנייה בספרד. המלחמה גבתה את חייהם של מאות אלפי אנשים וגרמה לעוד כמה מליוני פליטים. בין אותם פליטים היה גיירמו פראדו, חייל בצבא הרפובליקה המאולתר שהפסיד לכוחות הצבא המלכותי תחת פיקודו של פרנקו. גיירמו הספיק להימלט מחיילי הצבא המלכותי ולעלות על ספינה שתיקח אותו לאחת המדינות היחידות שתמכו במשטר הרפובליקני: מקסיקו.

כמה שנים לאחר מכן, יוסוף לאיון הלבנוני מצא את עצמו בדרך למקסיקו גם כן. הפעם לא היה מדובר במלחמה, אלא בהחלטה אישית של אדון לאיון, אשר בחר לעזוב את המדינה הצעירה שזה עתה הוקמה ולעבור לחיות במדינה גדולה ומבוססת.

לא, אין לי כוונה לכתוב שיעור היסטוריה (למרות שמומלץ מאוד להשקיע קצת זמן בקריאה בנושא, במיוחד על מלחמת האזרחים בספרד. פשוט מרתק). זה פשוט רקע שמכין אותנו לסיפור היום. סיפור על בני מהגרים. סיפור על 2 שחקני כדורגל.

תקשורת הספורט העולמית מתמקדת העונה במספר האסיסטים הגבוה שמספק מסוט אוזיל לחבריו לקבוצה. ההייפ סביב אוזיל מוצדק לחלוטין. היכולת שלו מובילה את ארסנל לעונה מצויינת שיכולה להסתיים סוף סוף באליפות (אלא אם לסטר תמשיך במסע המופלא שלה) ונכון לכתיבת שורות אלה, השחקן היחיד באירופה שעוקף את אוזיל במספר האסיסטים הוא חלוצה הארמני של בורוסיה דורטמונד, הנריק מחטריאן שבישל לחבריו לקבוצה 17 גולים מתחילת העונה.

אוזיל, בדרך לעוד אסיסט.

אוזיל, בדרך לעוד אסיסט.

עם כל הכבוד לעונה המצויינת של אוזיל, מחוץ לאור הזרקורים של התקשורת נמצא שחקן אחד, שמשחק בכלל בתפקיד של מגן שמאלי בקבוצה שלו, וכבר מחזיק באותו מספר של בישולים, אבל עם משחק אחד פחות: מיגל לאיון, הנכד של גיירמו, הפליט הרפובליקני הספרדי, ויוסוף, המהגר הלבנוני.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-3371811972533744"
   data-ad-slot="1425210972"></ins>
<script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

פורטו הביאה השנה כמה שחקני רכש שעשו הרבה רעש תקשורתי. חלקם הצליחו יותר (טקאטיטו 'קורונה), חלקם הצליחו פחות (ג'יאנלי אימבולה שכבר נמכר לסטוק האנגלית לאחר חצי עונה מאכזבת), אבל אין ספק שהרכש הכי מוצלח השנה של פורטו, הוא גם אחד הכי פחות מסוקרים. לאיון הגיע בהשאלה מווטפורד האנגלית (טכנית, הוא חתם בגראנדה הספרדית, אבל מדובר באותה קבוצת שליטה) עם אופציית רכישה תמורת 6 מיליון יורו שתפוג בחודש מאי. בפורטו היה חשש גדול מעזיבת שני המגינים שלה, דנילו שעבר לריאל ואלכס סנדרו שעבר ליובנטוס. במקומם הגיעו מקסי פריירה האורוגוואי לאגף ימין ולאיון לאגף שמאל. מקסי עושה את העבודה שמצופה ממנו בצורה טובה והוא רכש מוצלח. לאיון לעומת זאת, לא רק שנכנס לנעלים הגדולות של אלכס סנדרו, אלא כבר נחשב בדרגאו כשדרוג לעומת הברזילאי המצויין.

לאיון מבשל לאבובאקר. סצינה די שכיחה העונה בפורטו.

לאיון מבשל לאבובאקר. סצינה די שכיחה העונה בפורטו.

לאיון, שהחל את הקריירה בוורה-קרוז בתור שחקן כנף, הוסט לעמדת המגן השמאלי בנבחרת מקסיקו על ידי מיגל הררה, שגם אימן אותו בקלוב אמריקה, והתקשה לעיתים קרובות בביצוע פעולות הגנתיות עקב הנטייה הטבעית שלו לחפש את המהלך ההתקפי. בתחילת העונה, לאיון שובץ לעמדה הטבעית שלו בווטפורד, אבל אז הגיעה הצעה מפורטו, ולאיון לא היסס לעבור לפורטוגל. בפורטו לאיון משתף פעולה עם שני מקסיקנים נוספים מהנבחרת, טקאטיטו קורונה והקטור הררה. ההתלבטות לא הייתה קשה במיוחד, למרות שהובהר ללאיון שהוא מגיע על מנת לאייש את עמדת המגן השמאלי.

בתחילת העונה ג'ולן לופטגי לקח את לאיון לשיחה בה הבהיר לו שהוא רוצה שלאיון ישחק בצורה התקפית כמו שהוא אוהב, אבל שהוא אינו מרשה לו לעלות להתקפה במידה ואין שחקן שיכסה על העמדה שלו. לקח ללאיון משחק-שניים להבין את הדינמיקה וכיצד להשתלב בטקטיקה שלופטגי הכתיב לקבוצה, אבל השנה לאיון ממעט לעשות טעויות הגנתיות. מהסיבה הפשוטה שלאיון הבין שהוא לא מצטרף להתקפה אם דנילו או רובן נבס לא מחפים עליו ומכסים את השטח שהוא פינה בהצטרפות להתקפה. פעולות חיוביות התקפיות הוא דווקא עושה, ובכמויות. לאיון שותף ל-33% מהשערים שפורטו כבשה העונה בכל המסגרות (בישולים+גולים). אין אף מגן באירופה שבכלל מתקרב לנתון הזה. אפילו לא מרסלו מריאל מדריד, שנחשב לאחד המגינים הכי התקפיים שיש. לאיון בעל שליטה טובה בשתי הרגליים, והוא יכול להגביה מהאגף השמאלי בשתי הרגליים או לחתוך למרכז ולאיים על השער מרחוק ברגל ימין. כאב ראש לכל מגן שעומד מולו, ולאיון מנצל זאת עד תום.

הנה וידאו קצר שמראה בצורה ויזואלית כיצד לאיון משתמש בשתי הרגליים שלו, גם בהגנה, אבל בעיקר בהתקפה:

https://www.youtube.com/watch?v=guewAtknZYk

לאיון נשאל כבר מה דעתו לגבי מעבר קבוע לפורטו, והוא אמר שבסופו של דבר הכל תלוי במשא ומתן בין שתי הקבוצות. לאור העונה המצויינת והיכולת המשובחת, סביר להניח שפורטו תממש את האופציה במחיר המציאה שלאיון מוצע לקבוצה. אך גם אם פורטו לא תממש את האופציה, לאיון כבר כנראה לא יחזור לווטפורד. לאיון בעל דרכון ספרדי, וכבר ישנן שמועות שמקשרות אותו לקבוצות יותר גדולות מפורטו. חפשו קבוצות עם בעיות בהבקעת שערים, ותראו איך הוא יכול לבשל פיתרון.