ארכיון חודשי: אוקטובר 2015

המטרה – כיבוש רוסיה (וקטאר)

לפני שנתיים מקסיקו הייתה במרחק של 6 דקות מהדחה כמעט היסטורית ממונדיאל 2014 אשר התקיים בברזיל. הנבחרת הייתה על הקרשים. הנבחרת נראתה ממש רע והציגה רצף משחקים גרוע מול נבחרות נחותות (לכאורה). שחקנים באירופה (קרלוס וולה לדוגמא), לא רצו לשחק במדי הנבחרת, וההתאחדות המקסיקנית החליפה 4 מאמנים בתוך כמה חודשים על מנת להימנע מהדחה מפתיעה במוקדמות המונדיאל. ואז קרה הדבר הבא:

בהמשך מקסיקו עוד פיטרה את המאמן במשחק הזה (ווקטוביץ') ומינתה במקומו את מיגל "פיוחו" הררה, וגם כך נזקקה לטובה ענקית דווקא מהיריבה הגדולה ארה"ב על מנת להעפיל לפלייאוף המונדיאל מול ניו זילנד.

במונדיאל ראינו כבר מקסיקו אחרת: נלהבת, משחקת יפה ואטקרטיבי, ועם עוד קצת "קילריות" וביטחון עצמי, היא הייתה יכולה להגיע רחוק יותר משמינית הגמר. נחזור לעניין "הקילריות" בהמשך.

היום הייתה נקודת מפנה חשובה מאוד בכדורגל המקסיקני, שמתחלקת לכמה תתי סעיפים:

  • מקסיקו שיחקה אתמול מול ארה"ב על העלייה לגביע הקונפדרציות והראתה אופי. מקסיקו הייתה טובה יותר לאורך המשחק והציגה כדורגל איכותי, ולמרות זאת ארה"ב הצליחה לחזור מפיגור פעמיים. מקסיקו של המונדיאל (ובוודאי זאת של מוקדמות המונדיאל) הייתה נשברת. לאחר שער השיווין של ארה"ב עמוק בתוך ההארכה, צ'יצ'אריטו ואנדרס גוארדאדו קפצו מהספסל ועודדו את חבריהם לסיים זאת לפני הפנדלים. "קילריות" כבר אמרתי?
  • הנבחרת האולימפית העפילה לריו 2016. מקסיקו היא האלופה המכהנת, והנבחרת המאוד מוכשרת (שמתבססת על אלופת העולם לנערים משנת 2011 מחוזקת בכמה כוכבים צעירים יותר) של ראול "פוטרו" גוטיירז רוצה לבצע היסטוריה ולהצליח להגן על התואר. גם הנבחרת הזאת לא לוקחת שבויים. נבחרת יעילה מאוד שמבצעת את העבודה על הצד הטוב ביותר. "קילריות" פעם נוספת.
  • מקסיקו מינתה את המאמן שאמור להוביל אותה להצלחה במונדיאל הקרוב: חואן קרלוס אוסוריו הקולומביאני. המטרה שלו: להגיע כמה שיותר גבוה במונדיאל. אף אחד לא יעיז להגיד בפה מלא זכייה, אבל כולם דורשים ממנו להעפיל לרבע הגמר, שלב אחד מעל הכישלון הקבוע של מקסיקו במונדיאלים. פחות מזה לא בא בחשבון. גם המינוי הזה הגיע לאחר שהתאחדות פיטרה את מיגל הררה עקב תקרית אלימה לאחר גביע הזהב. למקסיקו יש מטרה, ושום דבר לא ימע ממנה להשיג אותה. "קילריות".

 

אוסוריו. יצליח לשחזר את ההצלחה מאתלטיקו נאסיונאל הקולמביאנית גם במקסיקו?

אוסוריו. יצליח לשחזר את ההצלחה מאתלטיקו נאסיונאל הקולמביאנית גם במקסיקו?

באופן אישי, אני חושב שגביע הקונפדרציות הוא מפעל שיותר "מניסוי כלים" של מארחת המונדיאל, הוא מסחטת כסף נוספת של פיפ"א, למרות שמקסיקו כבר זכתה בו בשנת 1999. אבל דווקא הפעם אני חושב שקיומו של המפעל רק יכול לעזור למקסיקו. מקסיקו אמורה להשתתף בכל קיץ עד המונדיאל בטורניר גדול שבו היא יכולה להכין את הנבחרת לדבר האמיתי, ותוך כדי לבצע שינויים והתאמות:

בשנת 2016 ייתקיים הקופה אמריקה "סנטנריו" (מסחטת כסף כבר אמרתי?), ובשנת 2017 מקסיקו תשתתף בקונפדרציות. מקסיקו צריכה לבצע שינוי בסגל. שחקנים כמו רפא מארקז שאתמול כנראה שיחק את משחק הפרידה שלו בנבחרת (למרות שאיתו אי אפשר לדעת), השוער חוסה דה חסוס קורונה ואולי אפילו אוריבה "הרמוסו" פראלטה יעזבו, ובמקומם יגיעו צעירים מוכשרים מאוד מאותה נבחרת אולימפית. חסוס "טקאטיטו" קורונה כבר ביצע את המעבר (למרות שהוא בן 22 ויכול לשחק באולימפיאדה), ובשנים הקרובות מקסיקו "תקפיץ" לבוגרת שחקנים כמו הירבינג לוזאנו המצויין מפאצ'וקה (שלום לכל המועדונים הגדולים של אירופה. רוצים שחקן מצויין בן 19 שיחזיר את ההשקעה בו גם אם יעלה 50 מיליון יורו?), קרלוס "אל טיטאן" סלסדו מצ'יבאס גואדלחרה, וראול גודיניו, שוער העתיד של פורטו.

כבר כתבתי על הירבינג "צ'וקי" לוזאנו בפברואר, ואתם מוזמנים לצפות בכמה מביצועיו:

https://www.youtube.com/watch?v=hJMjfmQZRR4

רצף המפעלים האלו בעצם ישמש בתור "מעבדת" ניסויים לפני הדבר האמיתי ברוסיה. מקסיקו משקיעה המון בטיפוח שחקנים צעירים והיא אימפריה בנבחרות הצעירות (למרות הכישלון באליפות העולם לנוער יותר מוקדם השנה). הגיע הזמן לתרגם את היכולת והווינריות הזאת גם לנבחרת הבוגרת. הגיע הזמן שאומת הכדורגל השנייה בגודלה בעולם (לאחר ברזיל) תהפך לגדולה מכולן. לפחות על הדשא.