ארכיון חודשי: אוגוסט 2015

המשימה של נאוהל גוזמן

כולנו מכירים את סגנון המשחק של מנואל נוייר, שוער באיירן מינכן ונבחרת גרמניה. שוער שאוהב לצאת מהשער ולשחק על תקן בלם נוסף. כל חלוץ ששיחק מולו יודע ומכיר את העובדה הזאת, ומנסה לנצל לטובתו את הסיטואציה. רובם, נכשלים.

איך זה קשור לכדורגל מקסיקני? התשובה בהמשך.

כל שחקן רוצה לזכות בתארים. גם מחר בגמר גביע הליברטדורס, שחקני ריבר פלייט וטיגרס ירצו לזכות להניף את הגביע. כולם ללא יוצא מן הכלל, אבל…

ישנו שחקן אחד שתהיה לו מוטיבציה מיוחדת: נאוהל גוזמן, שוערה הארגנטינאי של טיגרס. גוזמן, בן 29, גדל בניואלס אולד בויס מהעיר רוסריו ושיחק שם במרבית הקריירה (למעט עונה אחת במדי אינדפדיאנטה ריבאדאביה), לפני שעבר לטיגרס המקסיקנית. גוזמן אפילו זכה עם ניואלס באליפות ארגנטינה בשנת 2013.

למרות האליפות עם ניואלס, ישנה תחושה שהקריירה של גוזמן קצת "מפוספסת".

במקסיקו, גוזמן כמעט זכה באליפות בשנה שעברה עם טיגרס, אך במשחק גמר הפלייאוף מול אמריקה הוא הורחק, עקב נטייתו לצאת המון מהרחבה ולשחק על תקן בלם נוסף. כן, בדיוק כמו מנואל נוייר. אמריקה ניצלה את הרחקתו (ושל יוד שני שחקנים נוספים) וזכתה באליפות על חשבונה של טיגרס. גוזמן הוא שוער יחסית לא מוכר מחוץ למקסיקו (ויש שטוענים שהוא מוכר יותר במקסיקו מאשר בארגנטינה עצמה), למרות שהוא משתייך לסגל הנבחרות השונות של ארגנטינה לאורך כל הקריירה שלו. הוא היה בסגל נבחרת הנערים שזכתה במקום השלישי באליפות בעולם בשנת 2003, אך לא זכה לדקות משחק. משם המשיך לסגל נבחרת הנוער, אך גם שם לא זכה לשחק. בנבחרת הבוגרת הוא דווקא שיחק 4 משחקים ידידות, כאשר את הופעת הבכורה שלו הוא ביצע מול פורטוגל באולד טראפורד. גם לקופה אמריקה האחרון הוא זומן, אבל מה לעשות שסרחיו רומרו יושב בדיוק על העמדה שלו.

נאוהל גוזמן, הגרסא הארגנטינאית של מנואל נוייר.

נאוהל גוזמן, הגרסא הארגנטינאית של מנואל נוייר.

גוזמן ירצה להגיע מחר ולזכות בתואר הכי גדול שיש לאמריקה הלטינית להציע ברמת המועדונים, דווקא באיצטדיון הכי גדול בארגנטינה, מול אחד משני המעדונים הארגנטינאים הכי גדולים שיש, ומול הקהל הארגנטינאי על מנת להוכיח דבר אחד:

סרחיו רומרו שוער מצויין, אבל לנבחרת ארגנטינה מגיע מנואל נוייר משלה. הוא ירצה להוכיח שהגיע זמנו של נאוהל "אל פאטון" גוזמן.

 

 

 

 

 

איזו קבוצה הכי האהודה במקסיקו וכיצד זה קשור לחברות הספורט הגדולות?

נתחיל בעובדה: אומת הכדורגל הגדולה העולם היא ברזיל. כמעט 200 מיליון בני אדם שלרובם המוחלט כדורגל זאת דת שנייה רק לנצרות (ולפעמים הסדר מתחלף).

המדינה השנייה: מקסיקו.

נכון, אני לא אובייקטיבי, אבל עם מספרים קצת קשה להתווכח: 120 מיליון מקסיקנים (קצת יותר אם לומר את האמת), שבשבילם כדורגל הוא לא רק דת, אלא גם מקום שבו הם יכולים לברוח מהבלאגן היום יומי "שחוגג" במקסיקו.

נכון, עכשיו יקפצו כל מיני צרפתים, גרמנים ובמיוחד ארגנטינאים ויגידו שאלו שטויות ושהמדינות שלהם הן אומות הכדורגל הכי גדולות. אז העובדות בשטח מדברות בעד עצמן:

1. אין מועדון כדורגל גדול בעולם שלא מפעיל בתי ספר לכדורגל במקסיקו. בין אם זה בצורה עקיפה, זאת אומרת לתת חסות ותקציבים לקבוצות קיימות תמורת אופצייה על כשרונות (קבוצות כמו מנצ'סטר יונייטד, צ'לסי וברצלונה), או קבוצות שהקימו קבוצות בת שלהן במקסיקו: פורטו, אתלטיקו וריאל מדריד, וויאריאל, לוקומוטיב מוסקבה ועוד כמה דוגמאות. השנה (ליתר דיוק בשבוע שעבר) בנפיקה ליסבון הכריזה על הקמת קבוצת בת במקסיקו. היא גם הגיעה למסע משחקי הכנה במקסיקו.

אחד מבתי הספר לכדורגל של אתלטיקו מדריד שמפוזרים ברחבי מקסיקו.

אחד מבתי הספר לכדורגל של אתלטיקו מדריד שמפוזרים ברחבי מקסיקו.

2. מועדונים באירופה מבינים את החשיבות של השחקן המקסיקני מבחינה מקצועית, אבל יותר מכך מבחינה שיווקית. שחקן מקסיקני בקבוצה שווה להמון הכנסה ממכירת חולצות. תשאלו את ריאל מדריד, מנצ'סטר יונייטד, אתלטיקו מדריד ופורטו. למען הסר ספק: אני לא טוען שמביאים שחקן רק בשביל שימכרו חולצות, אבל זה בהחלט תורם (דרך אגב, לכל רכש מכל מדינה בעולם יש אלמנט שיווקי שמחושב כחלק מעלות השחקן).

3. חברות הספורט הגדולות נאבקות על אחיזה במקסיקו. מקסיקו מקבלת מאדידס המון כסף תמורת חסות, והיא משקיעה המון כסף למשוך אליה כוכבים מקסיקנים: מיגל לאיון וקרלוס וולה הם האחרונים שהצטרפו אליה, והיד עוד נטויה.

קרלוס ולב במדי הנבחרת. גם בסוסיאדד הוא משחק במדי אדידס.

קרלוס ולה במדי הנבחרת. גם בסוסיאדד הוא משחק במדי אדידס.

לאחר ההקדמה אני מגיע לנושא. מי המועדון הכי אהוד במקסיקו, בהתבסס על מכירת חולצות?

התשובה?

לפני שאני מרחיב, הנה שיעור גיאוגרפיה קצר: כמו ארה"ב, גם מקסיקו מחולקת למדינות, כאשר עיר הבירה מקסיקו סיטי, היא בעצם גם מדינה.

ועכשיו לתשובה: אם מסתכלים על כל מקסיקו כמקשה אחת, אז התשובה תהיה קלוב אמריקה. המועדון העשיר ממקסיקו סיטי שמשחק באיצטדיון האצטקה. אבל, התשובה קצת יותר מסובכת: רשת חנויות הספורט NETSHOES בדקה ומצאה איזה חולצה נמכרת הכי הרבה באופן גיאוגרפי. הממצאים יכולים להפתיע:

בליגה המקסיקנית ישנן 18 קבוצות שמייצגות רק 9 מדינות (יש כמה קבוצות שמשחקות באותה עיר או פרובינציה). ישנן רק 6 קבוצות ששולטות באופן בולט במכירת החולצות בלפחות מדינה/פרובינציה אחת: קלוב אמריקה, צ'יבאס גואדלחרה, קרוז אזול, סנטוס לגונה, מונטריי ופומאס.

החלוקה הגיאוגרפית היא החלק המעניין באמת:

1. תושבי מדינות החוף האטלנטי, מקסיקו סיטי ואחת ממדינות הצפון רוכשים חולצות של אמריקה, שמאומצת על ידי נייק. 29 אחוז בממוצע מהחולצות שנמכרות המדינות האלו הן חולצות של אמריקה.

2. מדינות החוף הפאסיפי, מרכז המדינה ומדינת צ'יאפאס הדרומית שגובלת בגואטמלה הולכות עם צ'יבאס שמאומצת על ידי אדידס. 42 אחוז בממוצע מהחולצות שנמכרות המדינות האלו הן של צ'יבאס.

3. המדינות שמקיפות את מקסיקו סיטי הולכות עם קרוז אזול, שמאומצת על ידי אנדר ארמור. 37 אחוז בממוצע מהחולצות במדינות האלו הן חולצות של קבוצת הבטון מפרברי מקסיקו סיטי.

4. מדינות הגבול הצפוני (למעט אחת) הולכות עם סנטוס לגונה, האלופה המכהנת שמאומצת על ידי פומה. 65 אחוז מהחולצות שנמכרות במדינות אלו הן חולצות של סנטוס לגונה.

5. מדינת נואבו לאון הולכת עם מונטריי (מאומצת על ידי פומה) שמנצחת בדרבי של המדינה את טיגרס שמאומצת על ידי אדידס. 44 אחוז מהחולצות שנמכרות הן חולצות של מונטריי בעוד שרק 21 אחוז מהחולצות הן של טיגרס.

6. מדינת אואחקאה הולכת באופן מפתיע עם פומאס, שמשחקת בעיר הבירה מקסיקו סיטי (מרחק של כמה מאות קילומטרים). הקבוצה מאומצת על ידי נייק. 21 אחוז מהחולצות שנמבכרות שייכול לפומאס.

צ'יבאס נחשב למועדון לאומי (מדיניות המועדון היא לשחק רק עם מקסיקנים שנולדו במקסיקו, משהו דומה לבילבאו) וזה רק טבעי שהם ימכרו חולצות בכל רחבי הרפובליקה. כך גם לגבי אמריקה, המועדון הכי מצליח מבחינת תארים כיום. לעומת זאת, מועדונים כמו קרוז אזול, סנטוס לגונה ופומאס אלו מועדונים "מקומיים" יותר, ומכירות מרובות של חולצות באיזורים רחוקים יותר, בהם יש קבוצה מקומית בליגה המקסיקנית (לעיתים אפילו מוצלחת), נחשב להפתעה.

חלוקה גיאוגרפית של מכירת חולצות במקסיקו לפי פרובינציה וקבוצה.

חלוקה גיאוגרפית של מכירת חולצות במקסיקו לפי פרובינציה וקבוצה.