ארכיון חודשי: פברואר 2015

הקטור מורנו ואספניול – סיפורה של עונה שחולקה לשתיים

ראיתי אתמול את משחק חצי גמר הגביע בין אספניול לבילבאו והחלטתי להקדיש קצת זמן לנתח את היכולת של אספניול במהלך היעדרותו ולהשוות את התוצאות של הקבוצה מאז חזרתו למגרש.

אין זה סוד שמורנו הוא אחד משלושת הבלמים הטובים בליגה, אם לא הטוב ביותר (ובוודאות הכי אנדרייטד). הבלם שגדל בפומאס, עבר לאלקמאר ההולנדית ובשנים האחרונות משחק באספניול, מציג תמיד יכולת גבוהה ומשחק שקט ובטוח שמקרין על כל הקבוצה.

גם במסגרת הנבחרות של מקסיקו, מורנו מציג יכולת מרשימה. החל מהזכייה ההיסטורית של מקסיקו עד גיל 17 באליפות העולם באותו לילה קסום של שנת 2005 בפרו, המשך בזכיה בגביע הזהב ב 2011 ויכולת מרשימה מאוד גם בנבחרת שהופיעה במונדיאל האחרון. לעולם לא נדע מה היה קורה באותו יום בפורטלזה, לולא מורנו היה נפצע ומוחלף במחצית .

העונה של אספניול החלה ללא מורנו שהחלים מהפציעה רק באמצע חודש דצמבר. היכולת של אספניול הייתה לא טובה (בלשון המעטה) והתוצאות היו בהתאם:

רק 3 נצחונות מתוך 15 משחקים שמהווים 20 אחוז הצלחה, 5 תוצאות תיקו, ו – 7 הפסדים (גרף עם אחוזים מצורף).

 

אספניול ללא הקטור מורנו

 

לעומת זאת, עם הקטור מורנו בהרכב, אספניול פשוט קבוצה אחרת. טובה הרבה יותר:

מתוך 17 משחקים, אספניול ניצחה 9 (53 אחוז הצלחה), סיימה בתיקו רק פעם אחת, והפסידה 7 פעמים, כאשר 2 מתוכם היו מול ברצלונה וריאל.  מעניין לראות שמספר ההפסדים (והאחוז בהתאם) דומה, אך "המרת" הנקודות של אספניול מתוצאות התיקו פשוט השתפרה פלאים.

 

אספניול עם הקטור מורנו

 

גם אם הוא לא אדם מאמין, אין לי ספק שסרחיו (מאמנה של אספניול) מודה כל יום לאלוהים על חזרתו של מורנו מהפציעה ועל העובדה שאספניול הצליחה להשאיר את מורנו בסגל עד סוף העונה. ממאמן עם עננת פיטורים מעל ראשו, הוא נהפך ל"תגלית העונה" ומתמודד לגיטימי לתואר מאמן העונה, במיוחד עם אספניול תזכה בגביע.

אין לי ספק גם כן שבעונה הבאה נראה את הקטור מורנו בקבוצה יותר גדולה מאספניול.

הירבינג לוזאנו – חלוץ העתיד

זהו סיפורה של אלילת המזל, שחייכה חיוך מאוד רחב כלפי פאצ'וקה:

לאחר המונדיאל המוצלח שלו, היה ברור לכל שאנר ולנסיה האקוודוריאני לא יישאר בליגה המקסיקנית ויעבור לאירופה. ואכן, ולנסיה עבר לווסטהאם בסכום של למעלה מ – 15 מליון יורו, שם הוא וקבוצתו החדשה מציגים עונה יפה מאוד. וכאן אלילת המזל חייכה בפים הראשונה.

בפאצ'וקה היה חשש אמיתי כיצד ניתן להחליף את הכוכב הגדול של המועדון. פאצ'וקה לקחה את הצ'אנס ונתנה לילד מוכשר אך צעיר בן 19 את המפתחות להתקפה, ואלילת המזל חייכה כבר בפעם השנייה, חיוך גדול עוד יותר. אין אף אחד היום בפאצ'וקה ששם לב לחסרונו של ולנסיה.

הירבינג לוזאנו באנה, שחקן כנף\חלוץ, עלה להופעת הבכורה שלו מול אמריקה באיצטדיון האצטקה כאשר הוא היה בן 18 בלבד, וכמו חלוץ מקסיקני אחר ומאוד מפורסם (צ'יצ'אריטו), כבש את שער הבכורה שלו באותו היום. לקח לו 5 דקות לכבוש.

במקסיקו כבר מגדירים אותו "קרלוס וולה" החדש (תואר מאוד מחייב במקסיקו), ותולים בו המון תקוות שיוביל את מקסיקו לזכיה באליפות העולם הקרובה לנבחרות עד גיל 20 שתיערך בניו-זילנד בקיץ, וגם בניסיון לזכות בפעם השנייה ברצף במשחקיים האולימפיים בריו 2016.

באליפות קונקאף (צפון ומרכז-אמריקה) שנערכה חודש שעבר בג'מייקה, הוא הוביל את הנבחרת לזכיה עם 5 שערים ב – 5 משחקים.

מדובר בגולר אדיר עם חוש ריח נדיר לכיבוש שערים שיודע להגיע מהצדדים או ממרכז המגרש ולהבקיע מרחוק, וכמובן שהוא מזהה שטחים מתים וכמו חלוץ מטרה מבקיע גם מתוך הרחבה.

הופעה טובה שלו באליפות העולם בניו-זילנד, ואלילת המזל תחייך פעם שלישית חיוך מאוד גדול כלפי פאצ'וקה, בדמות צ'ק שמן מאחד המועדונים הגדולים באירופה.

ועד שכל זה ייקרה, שבו בכיסא וצפו בכישרון המטורף של הירבינג: