ארכיון הקטגוריה: כללי

אלן פולידו רק רוצה לשחק

סיודד ויקטוריה במדינת המחוז טמאוליפאס, היא אחד המקומות הכי מסוכנים ברפובליקה המקסיקנית. מדובר בעיר שנמצאת במקום רביעי בדירוג הממשלתי למדד האלימות עם 86 נרצחים על כל 1000 תושבים. אותם ארגוני פשע אינם בוחלים בניסיונות למקסם את הרווחים שלהם, ולכן כאשר בת הזוג של אלן פולידו התקשרה באמצע הלילה של ה 28 למאי 2016 למשטרה והודיעה שהיא ובן זוגה נחטפו על ידי ארגון פשע, מפקד המשטרה המקומי לא היה מופתע. מוקדם יותר באותו הערב, פולידו ובת זוגו יצאו לבלות במסיבה בפאתי העיר, וכאשר הם עשו את דרכם חזרה הביתה, כמה טנדרים של ארגון פשע מקומי חסמו את דרכם ובאיומי רובה העמיסו את השחקן על אחד מכלי הרכב. בת זוגו של פולידו הושארה מאחור, ולמרות שלא השאירו לה את הטלפון, היא עצרה עובר אורח וביקשה ממנו להודיע למשטרה. מכאן הסיפור יצא לכל כלי התקשורת, אבל בצורה מפתיעה, הסיפור נגמר מהר מהצפוי. פולידו, אז שחקנה של אולימפיאקוס היוונית, הושאר להשגחה עם שומר אחד בלבד, ופולידו הצליח לנצל חוסר תשומת לב של אותו שומר ולהכניע אותו. פולידו השתמש בטלפון של אותו השומר בשביל להודיע למשטרה היכן הוא נמצא. תוך פחות משלוש שעות פולידו כבר תוחקר על התקרית בתחנת משטרה מקומית, וכמה שעות לאחר מכן הוא התייצב למסיבת עיתונאים עם ראש העיר ומפקד המשטרה העירונית. פולידו יצא מהסיפור עם שבר באחת האצבעות ביד, אבל עם צלקת נפשית לא קטנה.

פולידו מסרב לדבר על התקרית, ולמרות שמשפחתו גרה עדיין בעיר, פולידו מסרב לחזור לשם ומוכן לפגוש את משפחתו רק במונטריי, שנמצאת כמה שעות נסיעה משם. גם כאשר צ'יבאס שיחקה מול הקבוצה המקומית קורקאמינוס, פולידו לא עלה על הטיסה. למרות שסיפור החטיפה הוא אכן משמעותי ותופס יותר כותרות בכל מה שקשור לפולידו, זה לא הדבר היחיד. פולידו שגדל בסיודד ויקטוריה החל את דרכו דווקא אצל טיגרס ממונטריי. פולידו נחשב לחלוץ עם הרבה פוטנציאל והיה אחד הצעירים המבטיחים עד שקיבל את הצ'אנס במדי הקבוצה הבוגרת. פולידו לא אכזב והפך לאחד החלוצים היותר טובים בליגה, ואפילו זומן לסגל של מקסיקו למונדיאל 2014, למרות שלא שיחק ולו דקה אחת במהלך הטורניר. לכאורה, היה מדובר על שחקן שהנה הקריירה שלו עולה על המסלול הנכון והוא יכול לראות את עצמו כאחד המועמדים להיות חלוץ לגיטימי במדי הנבחרת. מכאן, הסיפור תפס תפנית לא פשוטה.

פולידו חוגג במדי אולימפיאקוס.

פולידו רצה לצאת לשחק באירופה, אבל בטיגרס לא רצו לוותר עליו. בדר"כ שחקנים מצליחים להגיע לעמק השווה עם המועדון, אבל זה לא היה המקרה כאן. פולידו טען שהחוזה שלו תם, ואילו בטיגרס הציגו חוזה שלכאורה חתום על ידי פולידו. השחקן טען שמדובר בזיוף של החתימה שלו והודיע שהוא יוצא לשנת הסגר. וכאן מתחיל אחד הסיפורים ההזויים ביותר העולם הכדורגל. מכירים את "אפקט הפרפר"? אז פולידו יצא להסגר, ובטיגרס חיפשו חלוץ שיחליף אותו. לטיגרס לקח עונה שלמה, אבל בסופו של דבר הביאו את אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי שהפך ברבות השנים לאחד הסמלים הכי גדולים של המועדון. פולידו בינתיים היה שנה שלמה בהסגר, ובינואר 2015 הוא סוף סוף הגשים את החלום האירופאי שלו, למרות שחתם בלבדיאקוס הצנועה מהליגה היוונית. לכולם היה ברור שמדובר במעבר מוזר מאוד, וכנראה שהסכסוך המשפטי גרם לכך שקבוצות נמנעו מלנסות מלהחתים אותו. כצפוי, פולידו הציג יכולת טובה במדי לבדיאקוס, ובקיץ 2015, בערך באותו הזמן שזי'ניאק הגיע לטיגרס, אולימפיאקוס החליטה לקחת צ'אנס עם פולידו למרות הסכסוך המשפטי והודיעה על רכישתו. זוכרים שכתבתי על סיפור הזוי? אז קצת לפני שאולימפיאקוס רכשה את פולידו, בצד השני של האוקייאנוס האטלנטי, צ'יבאס גואדלחרה הודיעה על רכישת כרטיסו של פולידו מטיגרס. כן, אותו שחקן נרכש פעמיים באותו החלון על ידי שני מועדונים שונים. פיפ"א הייתה חייב להתערב ובית הדין של הארגון פסק בספטמבר שטיגרס צדקה ופולידו שייך לה. אולימפיקוס לא הרימה ידיים ואיימה על פיפ"א בתביעה מכיוון שפיפ"א בעצם מפרה את חוקי ההעברות שלה, והשחקן אינו יכול לעבור לקבוצה אחרת לאחר תום מועד חלון ההעברות. בנוסף לכך ההחלטה של פיפ"א נוגדת את חוקי העבודה של יוון. בפיפ"א הבינו שלמרות האיום הקבוע של הארגון להשעות מדינה ממפעלי הארגון עקב התערבות ממשלתית או פוליטית, אין להם יכולת להתמודד בבית משפט אזרחי מול תביעה שנוגדת את חוקי העבודה של מדינה ריבונית, ובפועל החליטו להתעלם מפסק הדין של בית הדין.

פולידו המשיך לשחק במדי אולימפיאקוס עד סוף העונה ואפילו זכה במדיה באליפות, אבל בקיץ 2016 פולידו חזר למקסיקו בעסקת שיא של 18 מיליון דולר, הפעם למדי צ'יבאס גואדלחרה. בצ'יבאס פולידו שיחק תחת מטיאס אלמיידה הארגנטינאי שהבין טוב מאוד כיצד לנצל את הפוטנציאל של פולידו. עד היום פולידו מציין בכל מקום שאלמיידה היה המאמן הטוב ביותר שהוא שיחק תחתיו, וציין לטובה את הגישה הפתוחה והכנה של אלמיידה. בצ'יבאס של אלמיידה, פולידו פרח והקבוצה הפכה להיות הטובה במקסיקו. צ'יבאס זכתה בדאבל המקומי, כאשר בגמר הפלייאוף של הליגה פולידו הבקיע גם במשחק החוץ, וגם את שער האליפות במשחק הגומלין. והיריבה באותו צמד משחקים? כמו בכל סיפור טוב: אותו מועדון בו הוא גדל והסתכסך מולו. טיגרס.

פולידו חוגג במדי צ'יבאס (GETTY).

בהמשך, צ'יבאס המשיכה לזכיה בליגת האלופות של הקונקאקף לראשונה משנת 1962, אך לא רק זאת. היכולת הטובה במדי צ'יבאס החזירה את פולידו למדי הנבחרת תחת חואן קרלוס אוסוריו הקולומביאני, והשחקן עצמו טוען בכל הזדמנות שהוא לא קיבל את הצ'אנס בנבחרת בזמן שהוא היה באירופה בגלל שהוא "סומן" ושהמועדונים במקסיקו החליטו להשתמש בו בתור דוגמא. פולידו לא זומן על ידי המאמן הקולומביאני למונדיאל 2018, אבל ניתן לשער שאז היה מדובר בהחלטה מקצועית שבה הועדפו צ'יצ'אריטו וראול חימנס על פניו.

לקראת טורניר הקלאוסורה, החליטו בצ'יבאס לבנות קבוצת גלאקטיקוס, אך הפעולה הראשונה שהנהלת המועדון עשתה הייתה דווקא למכור את הכוכב הגדול פולידו לספורטינג קנזס סיטי מליגת ה MLS. להבדיל מהפעם הקודמת בה עזב פולידו את הליגה המקסיקנית, הפעם הפרידה הייתה חיובית ומקובלת על שני הצדדים. צ'יבאס רצתה לתת צ'אנס לחלוץ הצעיר העולה חואן חוסה מסיאס, ושמחה לקבל סכום כסף נחמד לקופת המועדון תמורת המעבר של פולידו לקנזס סיטי. פולידו מצידו ירוויח משכורת אטרקטיבית מאוד וינסה למצוא אתגר חדש לאחר שזכה בכל תואר אפשרי במקסיקו. אך יש סיבה נוספת: פולידו התחתן בקיץ האחרון והוא רוצה שמשפחה שלו תגור במקום שקט עם איכות חיים טובה. למרות המעבר צפונית לגבול, גם היום פולידו מאוד גאה בהיותו מקסיקני והוא ישמח לשחק בנבחרת, למרות שנכון לכרגע הוא לא דיבר עדיין עם מאמן הנבחרת טאטא מרטינו. עם חילופי הדורות שמנהיג טאטא מרטינו בנבחרת, לא ברור שלפולידו, שבשבוע הבא יחגוג 29 יש מקום בסגל. מי יודע, אולי יכולת טובה מאוד במדי קנזס סיטי, תתפוס את תשומת הלב של המאמן הארגנטינאי.

פולידו חוגג במדי הנבחרת.

מונדיאל הנערים 2019

מונדיאל הנערים (עד גיל 17) ייפתח ב 26 לאוקטובר כאשר המארחת ברזיל תשחק מול קנדה במשחק הפתיחה. מה שמעניין זה שברזיל לא הייתה אמורה לארח את הטורניר אלא פרו, אבל בעקבות בלאגן בארגון הטורניר, פיפ"א העבירה את הטורניר לברזיל ופרו בכלל לא תשתתף בטורניר. בכלל, טורניר הנערים הוא טורניר מהנה לצפייה, מהסיבה הפשוטה שמדובר בטורניר פיפ"א היחיד בו הטכניקה והכישרון עדיין יותר בולטים לעין מאשר המסגרת הקבוצתית והמשמעת הטקטית. לא שאין משמעות לטקטיקה, אבל מכיוון שמדובר בבחורים צעירים שעדיין נמצאים בתהליך גדילה, היכולות האישיות עדיין בולטות יותר.

עקב כך, זכייה או הצלחה בטורניר הנערים היא כמובן עניין משמח, אבל אינה מהווה אינדיקציה אמיתית ליכולת או הצלחה של מדינה מסויימת ברמת הבוגרים. האימפריה הכי גדולה בטורנירים הזה היא ניגריה עם 5 זכיות ו 3 פעמים סגנית. ברזיל אמנם זכתה 3 פעמים, אבל שאר הנבחרות הבולטות מבחינה היסטורית בטורניר הן גאנה ומכסיקו. נבחרות מוצלחות ברמת הבוגרים כמו ספרד וגרמניה מעולם לא זכו בטורניר. אבל לטורניר בהחלט יש משמעות אחת גדולה מאוד.

אחד מאנשי הסקטואינג של וויאריאל הספרדית אמר לי פעם: "הטורניר הזה מהווה מוקד משיכה למחלקות הסקאוטינג ברחבי העולם מסיבה אחת פשוטה. הוא מהווה נקודת מגע ראשונית". המשמעות היא שמועדונים ברחבי העולם לא מתרשמים יותר מידי מזוכה כזאת או אחרת במונדיאל הנערים, אלא נחשפים לראשונה לכשרונות פוטנציאליים שהם יכולים לבצע מעקב אחריהם לקראת העתיד. נדיר מאוד שסקאוט של וויאריאל לדוגמא, יעלה על מטוס לאנגולה במיוחד בשביל לעקוב אחר ילד בן 16 שמראה יכולת כדרור יוצאת מן הכלל. הטורניר הזה מרכז כשרונות מכל העולם במקום אחד, ומהווה במה לכשרונות הללו. לאחר ההקדמה הקצרה, נתמקד במכסיקו כמובן. אתם כנראה לא עובדים במחלקת הסקאוטינג של וויאריאל, אבל הנה כמה המלצות מעקב.

נבחרת הנערים של מכסיקו חוגגת את הזכייה בטורניר פרו 2005.

לפני שאתמקד בשחקנים שכן יופיעו בטורניר, אציין שני שמות של שחקנים שלא יופיעו, אבל מעוררים הרבה עניין עקב הסיפורים שלהם. מרסלו פלורס בן 16 הוא קשר התקפי שמשחק דווקא באקדמיה של ארסנל האנגלית. פלורס הוא בנו של שחקן העבר רובן פלורס, ששיחק בקרוס אסול, ואמא שלו היא שחקנית עבר של נבחרת קנדה. פלורס זכאי לייצג בנוסף למכסיקו גם את קנדה וגם את אנגליה. נכון לכרגע הוא החליט לייצג את מכסיקו. במכסיקו רצו להביא אותו לטורניר, אבל בארסנל סירבו לשחרר אותו בטענה שזה יפגע בהתפתחות שלו. דרך אגב, לפלורס ישנן שתי אחיות: סילביאנה וטטיאנה. סילביאנה כבר ייצגה את נבחרת הנערות של מכסיקו במונדיאל הנערות שנה שעברה וסיימה יחד עם הנבחרת במקום השני בטורניר.

שחקן נוסף שנשקל לזמן אותו הוא החלוץ בן ה 16 דייגו אבראו. אכן, מדובר בבן של סבסטיאן, החלוץ האורוגוואי המפורסם. דייגו נולד במכסיקו בזמן שאבא שלו שיחק בקלוב אמריקה, וגדל בתור ילד במכסיקו. כמו אבא, מדובר בחלוץ גבוה, אבל אבא שלו טוען שהוא עדיין צריך לשפר את משחק הראש. אבראו משחק היום בקבוצת הנוער של דפנסור ספורטינג האורוגוואית, אבל נכון לכרגע בחר לייצג דווקא את מולדתו וכבר שיחק במדי נבחרת הנערים של מכסיקו בטורנירי הכנה למונדיאל הנערים. אבראו לא זומן בסופו של דבר, אבל אם יחליט להמשיך לייצג את מכסיקו ולא את אורוגוואי, ייתכן בהחלט שהוא יזומן בעתיד. בכלל, המגמה של שחקנים שיכולים לייצג כמה לאומים שונים היא מגמה כלל עולמית, אבל במדינה כמו מכסיקו, היא בהחלט בולטת. מה שמוביל אותי חזרה לרשימת השחקנים שמומלץ לעקוב אחריהם בטורניר הקרוב.

אפריין אלברס – אלברס בן ה-16 נחשב כבר היום כאחד השחקנים המוכשרים ביותר ב MLS, אם לא המוכשר ביותר. מדובר בילד שבגיל 15 היה השחקן הכי טוב בליגת ה USL (סוג של ליגת משנה בארה"ב), והציג יכולת מעולה מול שחקנים שגדולים ממנו ב 10-15 שנה. אלברס, שמשחק כקשר התקפי מאחורי החלוצים, ויכול לשחק גם באגפים. מדובר בשחקן טכני מאוד, שלמרות גילו הצעיר כבר היום הוא נחשב חלק אינטגרלי בלוס אנג'לס גלאקסי. עד כמה אלברס מוכשר? חברו לקבוצה, אחד בשם זלאטן איברהימוביץ', שראה קצת כדורגל בחייו, אומר עליו שמדובר באחד הכשרונות הכי גדולים שהוא ראה, ולא מדובר בשחקן שרק משחק, אלא גם "חושב את המשחק". גם אלברס יכול לייצג שתי מדינות: מכסיקו וארה"ב. יותר מכך: אלברס כבר שיחק בנבחרות הילדים של ארה"ב, אבל החליט להחליף למכסיקו בגיל הנערים. אלברס עוד יכול להחליף חזרה לארה"ב, אבל נכון לכרגע עושה רושם שהוא החליט לייצג את מכסיקו. אני יכול להרחיב עליו המון, אבל אשאיר את הבמה לזלאטן שמתפייט על אלברס:

ברוס אל מסמארי – למרות השם, מדובר שחקן מכסיקני שמשחק במדי קבוצת הנוער של פאצ'וקה. אל מסמארי, ממוצא עיראקי וארמני (כמה דורות אחורה), הוא חלוץ שני, שמסוגל לשחק גם כקשר התקפי, ולמרות שלא מדובר בשחקן של מספרים, הוא אוהב לבצע תנועה שפותחת שטחים לחבריו לקבוצה. שחקן טכני מאוד, שאם יחל לנפק מספרים, הוא ימצא את עצמו בקבוצה הבוגרת מהר יותר מהצפוי.

אאוחניו פיצוטו – פיצוטו הוא קשר מרכזי פיסי, שמאוד אוהב לשחק בצורה ישירה ולחפש את המסירה ההתקפית. כמו אל מסמארי, גם הוא משחק בקבוצת הנוער של פאצ'וקה. פיצוטו נחשב לכישרון גדול מאוד ולשחקן בוגר יחסית לגילו. הוא אפילו זומן על ידי טאטא מרטינו למחנה אימון עם הנבחרת הבוגרת והתאמן איתם כמה ימים, וכל זאת לפני שהוא ביצע את הופעת הבכורה שלו במדי קבוצת הבוגרים של פאצ'וקה. פיצוטו אמנם מחזיק בדרכון איטלקי, אבל לא סביר שהוא נלקח בחשבון בארץ המגף.

טאון ווילקה בראאמס – עוד שחקן עם שם לא מכסיקני בעליל. הסיפור שלו די פשוט: מדובר במשפחה הולנדית שהיגרה למכסיקו. טאון נולד וגדל במכסיקו, אבל מה שמעניין אצלו זה שמדובר בשחקן היחיד בסגל שאינו משחק במכסיקו או ארה"ב. טאון הוא חלוץ מטרה גבוה ופיסי שאמנם שיחק עד גיל 15 באקדמיה של קרטארו, אך כיום הוא משחק בקבוצת הנוער של הירנביין ההולנדית, קבוצה שגידלה כמה חלוצים הולנדים מצויינים כמו קלאס יאן הונטלאר או רוד ואן ניסטלרוי. גם במקרה שלו, הירנביין לא רצתה לשחרר אותו למונדיאליטו, אבל טאון התעקש, ובהירנביין השתכנעו. למרות שטאון כמובן זכאי לייצג גם את הולנד, עושה רושם שהוא מעדיף את מכסיקו. צפו באחד הגולאסוס שלו:

וכתמיד: ואמוס מחיקו קראחו!!!

אפרטורה 2019 – המדריך

לאחר הזכייה של הנבחרת הלאומית בקופה דה אורו, המכסיקנים יכולים לחזור מרוצים ולהתכונן לקראת פתיחת הליגה. 11 יום בלבד. זה הזמן שמפריד בין גמר הקופה דה אורו למשחק הפתיחה של טורניר האפרטורה בו תארח פואבלה את טיחואנה. עוד לפני כן, יתקיים הסופר קופה המכסיקני בין שתי אלופות הטורנירים בעונה שעברה, קלוב אמריקה וטיגרס. לפני שנגיע לפירוט על הקבוצות עצמן, נפרט קצת על הליגה עצמה.

לפני שנתיים החליטה מנהלת הליגה להרחיב את הליגה מ 18 ל 20 קבוצות. החלטה מאוד הגיונית בהתחשב בעובדה שמכסיקו מונה 125 מיליון תושבים. התהליך מתבצע כך שבעונה שעברה ובעונה הנוכחית יוקפאו הירידות (בהתאם לתשלום קנס – עוד נחזור לכך), וקבוצה אחת תמשיך להעלות לליגה הבכירה מליגת המשנה. כך, בעונה הנוכחית ישחקו בליגה 19 קבוצות. המשמעות: בכל מחזור בליגה הסדירה, אחת הקבוצות תנוח ולא תשחק. לא אידיאלי, אבל מכיוון שמדובר רק בעונה אחת, זה עוד נסבל. בעונה הבאה כבר יהיו 20 קבוצות והלו"ז יחזור לסדרו. מה שפחות נסבל אלו דמי הכופר שמנהלת הליגה דורשת בשביל להקפיא את הירידה. בעונה הקודמת ווראקרוס ירדה סיימה המקום האחרון בטבלת הירידה, ובמקום לרדת ליגה, הבעלים של המועדון שילם את הקנס. כך, ווראקרוס תשחק גם השנה בליגה הבכירה, ומבחינת הניקוד לטבלת הירידה, היא תיחשב כעולה חדשה. המשמעות: מכיוון שטבלת הירידה מחושבת כממוצע של 3 העונות האחרונות, כל ניצחון שלה העונה יהיה שווה 3 נצחונות של שאר קבוצות הליגה (למעט העולה החדשה אתלטיקו סן לואיס).

למרות 19 הקבוצות, מבנה העונה ממשיך כסדרו: ליגה סדירה שמונה 18 מחזורי ליגה, שבסופן 8 הראשונות בטבלה עולות לשלב הפלייאוף. מבחינת מספר זרים: מותרים 5 זרים, ועוד 4 מתאזרחים (כאלו שמשחקים במכסיקו לפחות 3 שנים). בנוסף, חוק הצעירים מחייב את הקבוצות לשלב למינימום של 1000 דקות במהלך העונה הסדירה שחקנים מתחת לגיל 20 שנה ו-11 חודשים נכון ליום פתיחת העונה. לא ניתן לצבור יותר מ 270 דקות משחק פר מחזור, כך שאם קבוצה תרצה להעלות את הרכב הנוער למשחק אחד, כל מה שישוחק מעל 270 דקות אינו ייחשב לצבירת דקות המינימום. המטרה של חוק 270 הדקות: למנוע בדיוק את המצב בדוגמא הנ"ל בו קבוצה שסיימה את העונה תשלים את דקות המינימום בגארבג' טיים.

הערה חשובה לגבי זמני המשחקים: בשביל הצופה הישראלי הממוצע, רוב קבוצות הליגה משחקות בשעות הלילה הקטנות, אבל טולוקה ופומאס מארחות את משחקי הבית שלהן בימי ראשון בערב בשעה 20:00 שעון ישראל (12:00 בצהרים שעון מכסיקו), כך שיחסית קל לצפות במשחקיהן. אין שידור בטלוויזיה הישראלית, אבל ניתן לצפות אונליין.

לאחר כל ההסברים, הגיע הזמן להתחיל עם הקבוצות:

קלוב לאון:

סגנית האלופה מגיעה לאחר טורניר קלאוסורה מצויין בו סיימה במקום הראשון בליגה הסדירה, ורק הפסד לסוללת הכוכבים של טיגרס בגמר הפלייאוף מנעה הפתעה מוחלטת. בלאון חששו מאוד מהעזיבה של הסמל והכוכב הגדול מאורו סובלי שעזב לקורינתיאנס הברזילאית לאחר מחלוקות על חידוש החוזה, אבל המאמן נאצ'ו אמבריס הצליח להוציא את המקסימום מהרכש שהגיע בעונה שעברה. איך אומרים? לפעמים רכש טוב, עושה את כל ההבדל. אנחל מנה האקוודורי והחלוץ הצעיר חואן חוסה מסיאס הציגו יכולת משובחת והשלימו די מהר את מכסת השערים של בוסלי. לקראת הטורניר החדש, החליטו בלאון לחזק עוד יותר את חוליית ההתקפה והביאו את לאו ראמוס מלובוס שהתפרקה, איסמאל סוסה שהגיע לאחר טורניר מאכזב במדי פאצ'וקה, ואת חסוס גודינס, החלוץ המכסיקני הצעיר שהגיע מצ'יבאס בתקווה שיצליח לשחזר את מה שעשה מסיאס בעונה הקודמת. כל אלו מצטרפים לשלד טוב של האריות שכולל גם שחקנים כמו ג'ואל קמפבל הקוסטה-ריקני, הקשר הוותיק לואיס "צ'אפו" מונטס, וצמד הבלמים הקולומביאנים היעילים אנדרס מוסקרה וויליאם טסייו. בהתחשב בעובדה שלאון תשתתף העונה גם בליגת האלופות של הקונקאקף, בלאון ישמחו להצליח לשחזר את העונה הקודמת, אבל לא בטוח שהם יצליחו. הערכה גסה: יגיעו שוב לפלייאוף, לא יותר מכך.

שווה לשים לב: וויליאם טסייו. הבלם/מגן שמאלי הקולומביאני הגיע בעונה הקודמת וישר הציג יכולת מעולה. הוא שיחק כל כך טוב, שהוא הגיע ישירות להרכב של קולומביה בקופה אמריקה. אם ימשיך ביכולת מהעונה הקודמת, בלאון יכולים להיות רגועים בכל מה שקשור לנושא ההגנתי.

וויליאם טסייו. השתלב מצויין בהגנה של לאון.

טיגרס

כתמיד, האלופה היא אחת המועמדות הברורות לזכיה נוספת בתואר. הקבוצה מלאת הכוכבים לא ביצעה שינויים בחלון הנוכחי ושמרה על אותו הסגל שרץ כבר שנה וחצי ביחד. שחקנים כמו חוויאר אקינו, קרלוס סלסדו, לוקאס זלאריאן, גידו פיסארו, רפאל קריוקה, אנר ולנסיה, אדו וארגס,ומעל כולם אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי הוותיק שממשיך לכבוש. את כל אלו מאמן הברזילאי הוותיק ריקרדו פרטי שעושה רושם שלא נס ליחו. אם בכל זאת מחפשים סיבות לדאגה, ניתן לציין את העובדה שחוליאן קיניונס החלוץ הקולומביאני הצעיר והמבטיח נפצע במהלך מחנה קדם העונה ולא יפתח את העונה, כמו גם בן ארצו הבלם פרנסיסקו מסה שלא בטוח שלא סיים את הקריירה מוקדם מהצפוי. "חיסרון" נוסף שניתן לקחת בחשבון זה שלמרות שמדובר בסגל מנוסה מאוד, הוא לא נהיה צעיר מיום ליום, ופרטי אינו אחד שאוהב לתת צ'אנס לצעירים. גם בעונה שעברה, הוא נתן לז'איר דיאס ופרנסיסקו בנגאס דקות משחק רק בגלל שחוק הצעירים חייב אותו לשתף שחקנים צעירים. הערכה לא כל כך גסה: יעפילו לפלייאוף בקלות. בהחלט ייתכן שיזכו באליפות נוספת.

שווה לשים לב: קרלוס סלסדו. הבלם המכסיקני הגיע בעונה שעברה מפרקנפורט והעלה הרבה תהיות מדוע הוא חזר בגיל צעיר (24) מאירופה למרות ששיחק לא מעט. סלסדו הצהיר שמדובר בסיבה משפחתית. סלסדו אמור להוות את הבסיס של ההגנה בעונה הקרובה, ובטיגרס מקווים שימשיך להציג יכולת טובה.

קרלוס סלסדו. אמור להיות העוגן ההגנתי. (Imago7)

מונטריי

אמנם היריבה הגדולה טיגרס זכתב באליפות, אבל במונטריי בהחלט יכולים לסמן את העונה הקודמת בצורה חיובית. זכייה באליפות הקונקאקף על חשבונה של היריבה הגדולה טיגרס השאירה טעם טוב למרות ההדחה בחצי גמר הפלייאוף. כמו יריבתה הגדולה, נכון לכתיבת שורות אלו, גם במונטריי כמעט לא ביצעו שינויים בסגל הקבוצה. החלוץ הפרגוואי אדם באריירו נשלח לסן לורנצו הארגנטינאית, אבל בזאת מסתכמת הפעילות של מונטריי בשוק ההעברות, שסובבות אותה שמועות רבות על העברות. אחד מהמיועדים לעזוב לאירופה הוא רודלפו פיסארו המצוין, שמחזיק בסעיף יציאה נמוך בסך 8 מיליון יורו בלבד. אך גם אם הוא יעזוב בסופו של דבר, למונטריי יש סגל משובח מאוד. דורלאן פאבון הקולומביאני הבלתי נגמר, כמו גם בן ארצו מגן נבחרת קולומביה ג'ון סטפן מדינה. שמות נוספים שראויים בהחלט לציון הם מיגל לאיון, חסוס גייארדו, מקסי מסה והשוער הארגנטינאי הוותיק מרסלו בארוברו. כמו שציינתי מקודם, ישנן המון שמועות בנוגע להעברות, בעיקר בכל מה שנוגע לחלוצים. שמות לדוגמא: וינסנט יאנסן ההולנדי של טוטנהאם או כריסטיאן סטואני, החלוץ הנפלא של ג'ירונה ונבחרת אורוגוואי. אבל עם כל הכבוד לשמועות, למונטריי כבר יש חלוץ משובח בשורותיה, הארגנטינאי רוחליו פונס מורי. לצערו של פונס מורי, לנבחרת ארגנטינה יש כמה חלוצים טובים מאוד, ולכן, להבדיל מאחיו רמירו, אין לו באמת סיכוי להגיע לנבחרת ארגנטינה. הערכה לא גסה: מונטריי תעפיל בקלילות לפלייאוף, והיא כנראה היחידה שיכולה לנצח את טיגרס בדרך לתואר.

שווה מעקב: קרלוס "צ'רלי" רודריגס. לפני שנתיים, רודריגס נשלח לשנת השאלה בטולדו הספרדית מהליגה הספרדית השלישית בשביל לצבור ניסיון. אף אחד לא חשב ששנתיים לאחר מכן, הוא יהיה אחד הברגים הכי חשובים בקבוצה ושחקן נבחרת שנותן פייט להקטור הררה על עמדת ההרכב. סקאוטים מאירופה, הפעם מקבוצות גדולות, כבר עוקבות אחריו. עונה נוספת כזאת, והוא ימצא את עצמו באחת הקבוצות הללו.

קרלוס "צ'רלי" רודריגס. הפך לתגלית העונה הקודמת.

קרוס אסול

כבכול עונה, בקרוס אסול מצהירים שהם הולכים על על התארים, אך המציאות היא שעברו המון שנים מאז האליפות האחרונה שלהם. מאז שהגיעו ריקרדו פלאהס כמנהל מקצועי ופדרו קאשיניה הפורטוגלי כמאמן למועדון, נראה שמועדון התייצב וחזר להיות מועדון צמרת. בשנה שעברה הקבוצה ביצעה המון שינויים והייתה ממש תחנת רכבת לשחקנים שעזבו והגיעו. השנה, לקבוצה כבר יש בסיס יציב שרץ בעונה הקודמת, ובוצעו רק כמה שינויים נקודתיים. הבלם ג'ורדן סילבה נמכר לטיחואנה, והמגן הימני הוותיק חרארדו פלורס שוחרר. מי שהגיעו הם הקשר גיז'רמו "פול" פרננדס שהגיע לאחר זכייה באליפות ארגנטינה עם ראסינג, והבלם/מגן ימני הפרגוואי חואן אסקובר. האחרונים מצטרפים לסגל יציב שכולל שחקנים כמו השוער הוותיק מאוד חוסה דה חסוס קורונה, הבלמים איגור לינצ'ובסקי ופבלו אגילאר, שחקני קישור טובים כמו אורבלין פינדה, יושימר יוטון ורפאל באקה, ושחקני התקפה כמו רוברטו אלבארדו הנפלא, אדגר מנדס הספרדי והטנק האנושי שעונה לשם מילטון קראגליו. קרוס אסול אמורה להעפיל לפלייאוף, אך לא בטוח שיצליחו לעמוד מאחורי ההצהרות של זכיה בתואר.

שווה לשים לב: יושימר יוטון. הקשר הפרואני המנוסה מהווה את בעל הבית במרכז המגרש של "יצרני הבטון". יכולת מסירה טובה וראיית משחק משובחת בנוסף למשחק הגנה טוב הופכים אותו לבורג חשוב מאוד במערך של קאשיניה. הבעיה האמיתית עם יושימר? חוסר יציבות בין משחק אחד למשנהו. אם יצליח לשמור על יציבות חיובית, קרוס אסול תרוויח בגדול.

יושימר יוטון. המנוע הפרואני של מכונת הבטון.

קלוב אמריקה

אמריקה חוותה טורניר יחסית מאכזב מבחינתה. לאחר העזיבה של דייגו לאיינס לבטיס, אין מי שנכנס לנעליו, ומי שהיה אמור לעשות, ז'רמי מנס הצרפתי, בילה בעיקר במרפאה ופחות על המגרש. באמריקה כמובן העפילו לפלייאוף בקלות, אבל המטרה המוצהרת של "הנשרים" בכל טורניר היא זכייה באליפות. למרות המכירה של לאיינס יש קצת צרות כלכליות, וקשה לאמריקה להתמודד מול כמויות הכסף הבלתי של הקבוצות ממונטריי, אבל גם כך אמריקה תמיד מועמדת לזכייה. למאמן מיגל "פיוחו" הררה יש סגל מאוד טוב שבהחלט אמור להתמודד על כל התארים. למרות העזיבה הצפויה של אדסון אלברס לאייאקס (נכון לכתיבת שורות אלו), לאמריקה יש סגל מאוד רחב בכל העמדות. השוער המחליף של נבחרת ארגנטינה אגוסטין מרצ'סין עודה עבודה טובה כאשר ההגנה שטובה של אמריקה לא מצליחה למנוע את התקפות היריב. בהגנה יש מבחר שחקנים טוב כמו ברונו ואלדס הפראגוואי, עמנואל אגילרה הארגנטינאי ומגן נבחרת מכסיקו חורחה סאנצ'ס. לידו של אלברס בקישור משחק גידו רודריגס הארגנטינאי, ולפניהם משחק שחקן נבחרת קולומביה מתאוס אוריבה. בהתקפה יש מבחר שחקנים כמו שחקן נבחרת אקוואדור רנאטו איבארה, הקולומביאני אנדרס איברגואן וחלוץ נבחרת צ'ילה ניקו קאסטייו. ורק בשביל להראות את העומק המצוין של אמריקה, על הספסל מחכה חלוץ נבחרת קולומביה רוג'ר מרטינס. למרות העזיבה של אלברס, באמריקה הביאו רכש טוב בדמותם של לאו לופס מטולוקה ורובן גונזלס מנקאקסה. בגזרת העוזבים יש את המגן לואיס רייס שנשלח לעולה החדשה אתלטיקו סן לואיס, וכמובן את אוריבה פראלטה הוותיק שנמכר ליריבה הגדולה צ'יבאס גואדלחרה. הערכה מושכלת: תעפיל בקלות לפלייאוף ותיאבק על האליפות. ייתכן שאפילו תצליח לזכות.

שווה מעקב: ג'יובאני דוס סנטוס הוא ללא ספק הרכש הגדול של קלוב אמריקה, ושל הליגה בכלל. ילד הפלא לשעבר שבזמנו התחרה עם אחד בשם לאו מסי על תואר השחקן המוכשר ביותר בלה-מאסיה של ברצלונה, לא הצליח בכלל להתקרב למימוש הפוטנציאל והכישרון שיש לו ברגליים. הכישרון שלו כל כך גדול, שזה אירגן לו קריירה לא רעה ולהרוויח מיליונים, אבל אם הוא לא היה מעדיף לחגוג ולצאת למסיבות, ובמקום זאת לעבוד קשה, כנראה שהוא לא היה מגיע בגיל 30 למכסיקו אלא רק בגיל מאוחר יותר. אם בכלל. ג'יו כבר לא הילד המוכשר שהוא היה פעם, אבל במכסיקו הוא יכול להוכיח שהוא שחקן בוגר יותר ומנוסה. יכולת טובה שלו, ובאמריקה יכולים להתמודד מול הקבוצות של מונטריי בצורה שווה.

ג'יו דוס סנטוס מוחלף על ידי שחקן אנונימי בשם לאו מסי.

נקאקסה

נקאקסה חוותה טורניר קלאוסורה מוצלח עם העפלה לא צפויה לפלייאוף, והמאמן ממו ואסקס ממשיך לקבל את הקרדיט. אך אליה וקוץ בה: המצב הכלכלי של המועדון אמנם לא גרוע, אך גם לא הכי מזהיר. הכוכב של העונה הקודמת, החלוץ הארגנטינאי המצוין בריאן פרננדס נמכר לפורטלנד מליגת ה MLS, כמו גם הקשר האחורי רובן גונזלס שנמכר לקלוב אמריקה. בנקאקסה נקטו בגישה פרגמית והלכו על רכש זול יחסית, בתקווה שהוא לא יאכזב, ומי יודע, אולי אם יצליחו למצוא יהלום. החלוץ הארגנטינאי מקסי סאלאס הגיע מאוהיגינס הצ'יליאנית, כמו גם חואן דלגאדו הצ'יליאני שהגיע מטונדלה הפורטוגלית. גם חסוס אנגולו המוכשר הגיע מטיחואנה, בתקווה למצוא מקום קבוע בהרכב של "הברקים". כל אלו מצטרפים לסגל לא רע יחסית שכולל את שוער סגל הנבחרת הוגו גונזלס, שחקן הכנף דניאל אלברס, בלם נבחרת ארה"ב ונטורה אלבארדו והחלוץ אדוארדו הררה. הימור סביר: נקאקסה תסיים את העונה במקום טוב באמצע. אולי תצליח להרוס לאחת המתחרות על הפלייאוף.

שווה מעקב: אלכסיס פנייה. הבלם הצעיר הגיע בשנה שעברה מפאצ'וקה לאחר שלא נלקח בחשבון אצל פאקו אייסטארן מיודענו. פאקו כבר אינו מאמן את פאצ'וקה יותר, אבל אלכסיס פנייה הוכיח גם בנקאקסה שהוא בלם ליגה טוב. לא סביר שהוא ייצא לאירופה, אבל שדרוג לאחת הקבוצות הגדולות של הליגה בהחלט יכול להילקח בחשבון אם ימשיך להציג יכולת טובה.

אלכסיס פנייה. עוד שחקן מוצלח תוצרת האקדמיה של פאצ'וקה.

פאצ'וקה

פאצ'וקה החלה את העונה שעברה בצורה חלשה מאוד, ולאחר המחזור השלישי פאקו אייסטארן נשלח הביתה. במקומו הגיע מאמן שאולי אתם מכירים את שמו: מרטין פאלרמו. חלוץ העבר הארגנטינאי קיבל קבוצה עם המון כלים התקפיים, אבל עם חלק אחורי חלש מאוד. למרות זאת, הוא הצליח להעפיל לפלייאוף. העונה, המטרה של פאלרמו הייתה לחזק את החלק ההגנתי ולהכניס איזון לקבוצה. פאלרמו הלך על בני ארצו, והביא מאלופת יוון פאוק סלוניקי את השוער רודריגו ריי, ואת הבלם הוותיק גוסטאבו קבראל שהגיע מסלטה ויגו. החלק ההתקפי של פאצ'וקה נשאר איכותי ביותר. החלוץ פרנקו חארה נשאר בשביל לשבור את שיאי ההבקעה של המועדון, ולידו ישחק החלוץ הוותיק לאו אוז'ואה. על הספסל יחכה לתורו החלוץ הצעיר והמוכשר רוברטו דה לה רוסה שעלה לבוגרים לאחר שלא הפסיק להבקיע במדי קבוצות הנוער השונות של פאצ'וקה. גם ויקטור דאווילה הצ'יליאני מקווה לחזור לאחר פציעה ארוכה ולשחזר את היכולת שהציג במדי נקאקסה בשנה שעברה. ואם זה לא מספיק, בכישור יש את אחד השחקנים המוכשרים, אם לא המוכשר בשחקני הליגה, הקולומביאני אדווין קרדונה, שמשחק ליד ויקטור גוזמן ואריק אגירה. הימור לא מופרז: תעפיל לפלייאוף. לא יותר מכך.

שווה מעקב: אדווין קארדונה. הקולומביאני כבר מזמן לא ילד הפלא שהוא היה, ולמרות הכישרון העצום שהוא, הראש שלו לא תמיד במקום. בדר"כ, קארדונה מציג עונת בכורה טובה מאוד בכל המועדונים בהם שיחק, ולאחר מכן הכל מתחרבש. גם בפאצ'וקה הוא הציג עונת בכורה מעולה. השאלה האמיתית אם הוא יצליח לשחזר זאת, או שכתמיד, הוא שוב ישקע למצולות.

אדווין קארדונה. אם יצליח לשמור על יציבות, פאצ'וקה יכולה ללכת רחוק.

טיחואנה

בטיחואנה הצליחו להשתחל בדקה ה-90 לפלייאוף בטורניר הקלאוסורה, אבל הקבוצה הייתה מאוד לא יציבה. בקיץ הנוכחי עבדו מאוד קשה במועדון והתוצאה: החלפת חצי מהסגל. החלוץ הארגנטינאי גוסטאבו בואו נמכר לניו אינגלנד מליגת ה MLS. החלוץ הקולומביאני פביאן קאסטייו נמכר לקראטרו בעוד הקשר האקוואדורי אריק קאסטיילו נשלח לסנטוס לגונה בהשאלה. בגזרת הרכש ניתן למצוא את החלוץ הברזילאי המצוין קאמילו סאנווצו שהגיע מקטארו, הבלם/מגן אלדו קרוס שהגיע מלובוס שהתפרקה, והקשר לאו מירנדה שהגיע מהפתעת העונה בארגנטינה, דפנסה אי חוסטיסיה. לטיחואנה היה בסיס טוב לפני כל הרכש הנ"ל. השוער ג'יבראן לאחוד הוא בהחלט שוער ליגה טוב, בלמים כמו דייגו בארגיירי וחוליאן ולאסקס הם בלמים לגיטיימים בהחלט. בקישור ניתן למצוא שמות כמו דייגו רודריגס, חורחה רוחאס ואיגנסיו ריברו, ובהתקפה מילר בולאניו האקוואדורי ואריאל נאוהלפאן הארגנטינאי משתפים פעולה בצורה לא רעה בכלל. תחזית מעניינת: טיחואנה תחת המאמן הקולומביאני אוסקר פארחה יכולה להיות הסוס השחור של הליגה, או לחלופין להתדרדר בטעות למאבקי תחתית. אני אלך על האפשרות הראשונה.

שווה לשים לב: המגן הימני ולדימיר לורוניה בן ה-20 הוא אחד מאותם שחקנים שהצליח לפרוץ תודות לחוק הצעירים. בפואבלה הוא הציג יכולת טובה ברוב הזמן, אבל כשצריך, הוא קיבל את כל הגיבוי גם כשחוסר הניסיון היה לרועץ. מעניין יהיה לראות האם הוא יקבל תמיכה כזאת גם במועדון שאינו המועדון בו הוא גדל.

ולדימיר לורוניה. עוד אחד מאותם השחקנים שהצליח לפרוץ תודות לחוק הצעירים.

פואבלה

ואם כבר מדברים על פואבלה, אז השנה מצפה לה עונה לא פשוטה לאחר שנקלעה לבעיות כלכליות. הוצאות שיפוץ האיצטדיון היו גדולות מהמצופה, ולכן בפואבלה צריכים לחשב כל הוצאה בזהירות. לפואבלה יש סגל לא רע, ועם שחקנים כמו השוער האורוגוואי הוותיק ניקו ויקוניס, קשר נבחרת בוליביה אלחנדרו צ'ומאסרו, הקולומביאנים בריאן אנגולו ועומאר פרננדס, הצעירים המכסיקנים המוכשרים דייגו אבייה ודניאל לאחוד, והחלוץ הארגנטינאי הוותיק מאטיאס "צ'אבו" אלוסטיסה. יש קבוצה שלא אמורה להסתבך יותר מידי. מצד שני, לא צריך לצפות לגדולות מהקבוצה הזאת. בקיצור, ניחוש מושכל: מקום טוב באמצע. לא ירדו ולא יעפילו לפלייאוף.

שווה לשים לב: הכוכב הגדול של פואבלה הוא ללא ספק חלוץ נבחרת קנדה לוקאס קאווליני. נכון לכתיבת שורות אלו, הוא מבוקש על ידי כמה מהקבוצות הגדולות בליגה, אבל עושה רושם שהוא יישאר לעונה נוספת בפואבלה. עונה טובה נוספת שלו, והמשפט הקודם כבר לא יהיה נכון.

לוקאס קאווליני. ללא ספק הכוכב הגדול של פואבלה, ואחד החלוצים הטובים בליגה.

טולוקה

כמו המאמן שלה ריקרדו לה וולפה, טולוקה היא הקבוצה הכי מבוגרת בליגה. לכאורה הניסיון והוותק של השחקנים אמור לתרום, אבל משהו בטולוקה לא התחבר בעונה האחרונה. עמנואל ג'יגליוטי שהיה מלך השערים בארגנטינה לפני שנה, והבלם המנוסה ג'ונתן מאידנה שהגיע מריבר פלייט גם דיברו על כך בגילוי לב. הם דיברו על ההבדל בגבהים (טולוקה נמצאת בגובה של 2,600 מטר מעל פני הים), על הסגנון היותר התקפי של הליגה לעומת הליגה בארגנטינה, ועל העובדה שלקח להם להתרגל גם לסגנון החיים במכסיקו. בחלון הנוכחי, טולוקה ביצעה ניקוי אורוות ובקושי הביאה רכש. היחידים שהגיעו הם המגן האקוואדורי אניבאל צ'אלה, והבלם הצעיר דונאלדו הרננדס. לה וולפה, שידוע בתור אחד שנותן צ'אנסים לשחקנים צעירים, כבר הצהיר שהוא מתכנן להעלות כמה כשרונות צעירים מקבוצת הנוער וייתן להם קרדיט גדול יותר ממה שדורש חוק הצעירים. בשילוב עם הניסיון של הוותיקים של טולוקה, זה יכול להיות שילוב מעניין. ואולי אפילו מוצלח. הימור לא נועז: טולוקה תיאבק על מקום בפלייאוף.

שווה לשים לב: אלן מדינה. הקשר ההקפי הצעיר קיבל את המפתחות לקישור בעונה האחרונה ולמרות שלא היה יציב, הצליח להציג ניצוצות. אם יצליח לייצב את עצמו, הוא יצטרף למועדון של שחקנים מכסיקנים צעירים שקיבלו את הצ'אנס שלהם אצל לה-וולפה והתפתחו להיות שחקנים טובים.

אלן מדינה. יצליח להנהיג את הקישור של השדים האדומים?

סנטוס לגונה

"לוס גררוס" (הלוחמים) היו אחת מאכזבות העונה שעברה. למרות סגל טוב והתנהלות נכונה, הקבוצה סיימה את העונה מוקדם מהרגיל, ולא הצליחה להעפיל לפלייאוף. לקראת העונה החדשה, מונה המאמן האורוגוואי גיז'רמו אלמאדה שהגיע לאחר כמה עונות בברצלונה האקוודורית. כמו מרטין פאלרמו בפאצ'וקה, אראנדה הביא רכש ממדינת האם אורוגווי בדמותם של החלוץ אוקטביו ריברו שהגיע מנאסיונל מונדטיבידאו ופרננדו גורריאראן שהגיע מפרוונאצוש ההונגרית. שני אלו מצטרפים לבן ארצם בריאן לוסאנו שפותח עונה שלישית במכסיקו. אבל לסנטוס יש יותר מרק שחקנים אורוגוואים. הקשר ההתקפי הצ'יליאני דייגו ואלדס משחק לצידו של לוסאנו בקישור, ולפניהם משחק החלוץ הארגנטינאי המצויין חוליו פורץ'. הימור לא רע: מאבק על הפלייאוף.

שווה מעקב: חרארדו ארטאגה. המגן השמאלי שביצע בכורה בהיותו בן 17, קיבל סוף סוף את המפתחות להרכב ולא שיחרר. היכולת הטובה של המגן השמאלי בן ה-20 גם זיכתה אותו בחוזה משודרג עד 2023. רק שאם הוא ימשיך אם היכולת הטובה, בהחלט ייתכן שהוא ימצא את עצמו באירופה עוד לפני תום החוזה.

חרארדו ארטאגה. הצליח אפילו להגיע לנבחרת הבוגרת.

חוארס

החלטתי לכתוב כאן לפי מיקום הקבוצות בסוף הליגה הסדירה בקלאוסורה ולכן, הייתי אמור לכתוב עכשיו על לובוס דה פואבלה, אבל…במכסיקו יש הרבה דברים הזויים, ואחד מהם הוא העובדה שמועדון יכול לקנות את הזכיינות של מועדון אחר. לכן, במקום לכתוב על לובוס, אני אפרט קצת על חוארס שלא הצליחה לעלות ליגה על המגרש, ולכן קנתה בכסף את מקומה בליגה הבכירה. לדעתי האישית, זה מזלזל באלמנט התחרותיות. לאחר הפירוט הקצר ודעתי האישית, הנה קצת מידע על הקבוצה מהגבול הצפוני. פוטבול קלוב חוארס נוסד לפני 4 שנים על ידי אשת ההון אלחנדרה דה לה ווגה כסמל לתקווה בעיר שהאלימות פושה בה. בתקופתה בליגת המשנה חוארס כבר הייתה קרובה להעפיל לליגה הבכירה, אך תמיד נכשלה בסופו של דבר. העונה, המטרה של חוארס היא לשרוד בליגה, ועם סגל לא מנוסה שרגיל לשחק בליגת המשנה, לא נותר לחוארס אלא לפתוח את הארנק ולנסות להביא מכל הבא ליד. בחוארס שמו את הידיים על כל מיני שחקנים מהליגה הבכירה שלא הצליחו לשחק ולהותיר חותם משמעותי בקבוצות שלהם, בתקווה שבקבוצה הצפונית הם יצליחו להראות את היכולת שלהם. שחקנים כמו המגן ישראל חימנס שאיבד את מקומו בטיגרס, הקשר האחורי חואקין אסקיבל הצעיר שהגיע מאותה לובוס שהתפרקה, והחלוץ הפרגוואי דריו לסקאנו הגיע מאינגולדשטאט הגרמנית. ניחוש לא מושכל: יצליחו להימנע ממאבקי הירידה, לא יותר מכך.

שווה לשים לב: אנג'ו סאגאל. חלוץ נבחרת צ'ילה הוא שחקן מוכשר, אבל עושה רושם שחסר לו רעב וקילר אינסטינקט. זה לא שהוא הוא לא יכול. אבל לפעמים רואים ממנו משחקים ברמה גבוהה ולפעמים רואים שהוא לא רוצה. בחוארס הוא מגיע על תקן שחקן מוביל. בעצם המבחן האמיתי שלו.

אנג'לו סאגאל. אם יגיע עם רעל בעיניים, הרווח יהיה כולו של חוארס.

אטלס גואדלחרה

אטלס גואדלחרה זה מועדון גדול מבחינה היסטורית, אבל נכון לפתיחת העונה, אטלס נמצאת במאבקי ההישרדות. החדשות הטובות מבחינת אוהדי אטלס הן שהמועדון נמכר לגרופו אורלגי, שהם גם הבעלים של סנטוס לגונה. המשמעות היא שעכשיו יש בעלים עם כסף שמבין בניהול מועדון כדורגל, ושבמקביל גם מאמין בטיפוח צעירים. לא שזאת הבעיה של אטלס. להיפך, באטלס מגדלים המון כשרונות, עוד מהימים שמרסלו ביאלסה הפך את האקדמיה של אטלס לאחת המוצלחות במכסיקו. הבעיה היא שהמועדון נותן אולי יותר מידי קרדיט לצעירים, ובעונה שעברה היו משחקים שהרכב הקבוצה היה 2-3 שחקני חיזוק מוקפים בילדים בגילאים 18-21. שילוב צעירים זה מבורך, אבל הצעירים הללו חייבים לקבל השארה וללמוד מניסיונם של שחקנים מנוסים יותר. אחת הפעולות הראשונות של ההנהלה החדשה הייתה ניקוי אורוות. המאמן הארגנטינאי לאונרדו קופרה וצוותו אמנם הושארו, אבל רוב הסגל הוחלף. לא מפתיע שחלק מהחיזוק של אטלס הגיע מסנטוס לגונה. הבלם הארגנטינאי הוגו נרבו כמו גם החלוץ הארגנטינאי חוויאר קוראה. אליהם הצטרך גם המגן חסוס אנגולו הצעיר. לאטלס יש שוער צעיר ומבטיח בדמותו של חוסה "פפה" הרננדס, אבל באטלס החליטו להביא לו תחרות בדמותו של השוער המחליף של נבחרת קולומביה, קאמילו וארגס שהגיע מדפורטיבו קאלי הקולומביאנית. הימור נועז ביותר: אם זה יצליח להתחבר, לא רק שאטלס תינצל ממאבקי ההישרדות מהר מהצפוי, אלא שהיא בהחלט יכולה לחלום על הפלייאוף.

שווה מעקב: חסוס אנגולו. המגן השמאלי שהגיע מסנטוס לגונה נחשב כישרון גדול מאוד ולידר אמיתי. פציעות בעונה שעברה מנעו ממנו לשחק הרבה, אבל הוא בהחלט יכול להיות חלק מרכזי בהצלחה של אטלס המתחדשת.

חסוס אנגולו. מהאקדמיה של סנטוס לגונה לזאת של אטלס.

צ'יבאס גואדלחרה

בשביל לנסות לתאר את המצב של צ'יבאס לא תספיק פיסקה, ואפילו לא פוסט שלם. ניתן לכתוב על "העיזים" בלוג שלום עם רשומה יומית. אבל בכל מקרה, נקצר: קטטסטרופה. אין מילה טובה יותר לתאר את הסיטואציה הנוכחית של אחד משני המועדונים הגדולים במכסיקו. מקבוצה שרק לפני שנתיים הייתה יכולה להיחשב לקבוצה הטובה ביבשת וזכתה בכל תואר אפשרי תחת מטיאס אלמיידה, היא הפכה לקבוצה כל כך גרועה. עד כמה גרועה? את העונה הנוכחית צ'יבאס פותחת במקום האחרון בטבלת הירידה (עם ניקוד זהה לקרטארו). התרסקות. ולמה כל זה? בעיקר ניהול שערורייתי של הבעלים חורחה ורגארה שעושה שמות במועדון. לאחר עזיבת אלמיידה, מונו בעיקר מאמנים זולים ובינוניים המקרה הטוב, ושחקני הרכש שהגיעו לא מצליחים לממש את הפוטנציאל או לחלופין הם ממילא היו שחקנים שלא מתאימים לרמות הגבוהות ביותר. נכון, צ'יבאס משחקת רק עם שחקנים מכסיקנים כמדיניות, וזה מקשה על תחרות מול שאר הקבוצות שלא מוגבלות מבחינת היצע השחקנים, אבל הדבר היה נכון גם בתקופתו של אלמיידה וצ'יבאס הצליחה מאוד בתקופתו. הקבוצה הבוגרת אינה היחידה שסובלת מההתנהלות הגרועה. גם קבוצות הנוער והנערים נכשלות, והכשרונות שכן מצליחים לפרוץ ומציגים יכולת טובה, נשלחו להשאלה בכל מיני קבוצות אחרות בליגה. הדוגמא הבולטת היא כמובן חואן חוסה מסיאס שלא מפסיק לכבוש מדי קלוב לאון, אבל הוא אינו היחיד. לקבוצה יש כמה שחקנים טובים כמו אלן פולידו, אלכסיס ווגה ואיסאק בריסואלה. אבל זה לא מספיק. בצ'יבאס החזירו את אוסבאלדו אלאניס לאחר עונה באוביידו הספרדית, ולידו אמור לשחק אנטוניו בריסנייו שבילה שנתיים בפיירנסה הפורטוגלית. גם השוער טוניו רודריגס חזר בשביל לתת לראול גודיניו תחרות, אך כשהרכש המוביל של המועדון הוא החלוץ הוותיק אוריבה פראלטה שנמצא בשלהי הקריירה, זה בעצם אומר הכל. תחזית מושכלת: צ'יבאס לא תרד, אבל תיאבק נגד הירידה כמעט עד הסוף.

שווה מעקב: אוסבאלדו אלאניס. לאחר שהסתכסך בעבר עם המועדון בגלל שלא רצה לחדש חוזה ואף נשלח להתאמן עם הנוער, אלאניס חוזר על תקן המושיע שאמור לייצב את החלק האחורי של צ'יבאס. אלאניס הציג עונה טובה במדי אוביידו, אך לאחר שזאת כשלה לעלות לליגה הבכירה בספרד, אלאניס החליט לחזור לכסף הגדול של מכסיקו.

אוסבאלדו אלאניס. החוויה האירופאית הייתה נחמדה, אך בצ'יבאס הוא בעל הבית.

פומאס

גם קבוצת האוניברסיטה של סיודד דה מחיקו הציגה טורניר קלאוסורה מאכזב מאוד, ולקראת העונה החדשה, הלכו על קונספט שונה. מאמן זר שמגיע מאירופה ולא מתוך אמריקה הלטינית. חוסה מיגל גונזלס הספרדי, הידוע יותר בכינויו "מיצ'ל", חוזר למכסיקו, הפעם בתור מאמן, לאחר ששיחק עונה אחת במדי סלאיה במכסיקנית לפני שפרש. מיצ'ל הוא מאמן מנוסה עם רקע בקבוצות כמו חטאפה, סבייה (סביליה בעברית), מארסיי ואולימפיאקוס בין היתר, אבל האתגר של מיצ'ל יהיה לא פשוט. לאוהדים שתומכים מאוד בקבוצה שלהם גם בתקופות קשות, כבר מתחיל להימאס. שתי היריבות העירוניות מצליחות, ופומאס הפכה למועדון בינוני במקרה הטוב. למיצ'ל יש בסה"כ בסיס לא רע לעבוד איתו. השוער אלפרדו סאלדיבר הוא שוער ליגה סביר, ושחקנים כמו אלן מנדוסה, פבלו באררה, חואן איטורבה ופליפה מורה הם שחקנים מספיק טובים בשביל הליגה. אליהם מצטרפים שחקני הרכש ניקולס פריירה, מרטין בארגאן וחואן פבלו ויגון. בגדול, חבורה של שחקנים טובים, אבל אין איזה כוכב שמכניס יצירתיות ומשהו שמשנה ממונטום. איטורבה היה אמור להיות השחקן הזה, אבל מילד הקסם שכל אירופה רדפה אחריו בעבר, נשאר מעט. תחזית: פומאס תרצה להיאבק על מקום בפלייאוף, אבל בהחלט יכולה לאבד אותו לקראת קו הסיום.

שווה לשים לב: אם יש שחקן שפרץ ובהחלט הציג יכולת טובה בעונה האחרונה, מדובר על המגן הימני אלן מוסו. מוסו, שחקן כנף במקור הוסב לעמדת המגן ומצא את העמדה הנכונה בשבילו. הרקע ההתקפי שלו תורם המון, ובעונה האחרונה מוסו היה אחד הכלים ההתקפיים היותר חשובים. מוסו רוצה להגיע לאירופה, אבל ייתכן שהוא יסתפק במעבר לאחת הגדולות סטייל טיגרס או מונטריי.

אלן מוסו. נקודת אור בקבוצה האפורה של פומאס.

מורליה

במועדון ממיצ'ואקן אין אשליות מיותרות. המטרה היחידה היא לצאת לחוף היום כמה שיותר מהר. אם אפשר שאיזה שחקן או שניים יתנו עונה יוצאת מהרגיל בשביל למכור אותו אחר כך למרבה במחיר, מה טוב. המאמן הארגנטינאי חוויאר טוררנטה הצליח בעבר בקלוב לאון, אבל במורליה המצב שונה. המצב הכלכלי לא הכי מזהיר, והרכש שהמועדון יכול להרשות לעצמו הוא בדר"כ רכש זול. עוד לפני שנגיע לרכש, נציין כמה שמות מהסגל הקיים, שברובו הוא בינוני לכל היותר. אם מחפשים טוב, אז מוצאים את שחקן נבחרת פרו אדיסון "אורחאס" פלורס שבהחלט יכול לשחק בקבוצה טובה יותר. גם השוער סבסטיאן סוסה האורווגואי בהחלט בסדר. אליהם מצטרפים שחקני רכש כגון חלוץ נבחרת וונצואלה פרננדו אריסטיגיאטה, לואיס מנדוסה שהגיע מטולוקה ושחקן ההגנה הקולומביאני הצעיר חוסה אורטיס שהגיע מסנטה פה במדינתו. תחזית מושכלת: יש סיכוי להתדרדרות למאבקי תחתית, אבל בסופו של דבר יסיימו את העונה כמו שהם רוצים.

שווה לשים לב: פאולו מדינה. המגן הימני בן ה-20 נולד אמנם במכסיקו, אבל גדל באקדמיה של ריאל מדריד לפני שעבר לשחק בקבוצת הנוער של בנפיקה ליסבון. בעונה שעברה הוא חזר למכסיקו למונטריי, אבל שם הוא בקושי שיחק. השנה הוא הושאל למורליה במה שבעצם מהווה קרש הצלה לקריירה. כישלון בקבוצת תחתית כמו מורליה משמעותו שעוד כישרון מכסיקני צעיר הולך לאיבוד. הצלחה שם, ומקום במונטריי או אפילו חזרה לאירופה (יש לו דרכון אירופאי מה שמקל על העניינים) בהחלט יכולה להיות על הפרק.

פאולו מדינה. יצליח להציל את הקריירה?

קרטארו

למזלה הגדול של צ'יבאס גואדלחרה, היריבה הישירה שלה הקרב ההישרדות לא עושה רושם שהיא רוצה להישאר בליגה. לקרטארו יש אמנם מאמן מנוסה בדמותו של ויקטור מנואל ווצ'טיץ', אבל הסגל של התרנגולים הלבנים לא באמת סגל שיכול לעשות משהו יוצא דופן. הסגל מורכב מכל מיני שחקנים מוכשרים בעבר שלא מצאו את עצמם בקבוצות הליגה המקוריות שלהם והגיעו לקרטארו שם הם יכולים לשחק יחסית הרבה. שחקנים שאפילו שיחקו מעט במדי הנבחרת כמו ג'ורג' קוראל, חוויאר גואמס, ואלונסו אסקובוסה בנוסף לעוד כמה "ריג'קטים" משאר קבוצות הליגה. קליפורד אוביאגה הגנאי הגיע מאטלס, כמו הבלם הוותיק ז'איר פריירה שהגיע מצ'יבאס. אליהם מצטרפים צמד הקולומביאנים פביאן קאסטייו שנשלח אחד כבוד מטיחואנה וג'יסון לוקומי שהוא כנראה דווקא כישרון גדול שהגיע מאתלטיקו נאסיונל דרך טיגרס (בהשאלה). הימור מאוד מושכל: תיאבק על הסוף נגד הירידה. לא בטוח שזה יספיק.

שווה לשים לב: למרות הסגל החלש, לקרטארו דווקא יש ילד פלא שעונה לשם מרסל רואיס. לאחר שביצע את הבכורה בגיל 17 תודות לחוק הצעירים, רואיס קיבל את הקרדיט והפך לשחקן הרכב לגיטימי. רואיס יפספס חלק מהעונה עקב השתתפות הנבחרת האוליפית במקודמות אולימפיאדת טוקיו 2020, אבל בקרטארו ישמחו להנות ממנו כל עוד הוא שייך למועדון. וכנראה שזה לא יישאר כך הרבה זמן.

מרסל רואיס. למרות שהוא רק בן 18, הוא כבר שייך לסגל הנבחרת האולימפית.

וראקרוס

זוכרים שדיברנו על ההתנהלות השערורייתית של הנהלת צ'יבאס? אז לעומת וראקרוס, ההתנהלות של צ'יבאס היא מופת להתנהלות נכונה. וראקרוס ירדה ליגה בעונה האחרונה, אבל עקב הגדלת הליגה, היא ניצלה את סעיף "הכופר" וקנתה את ההישארות בליגה. הבעלים, פידל קורי מייצג את כל מה שרע בכדורגל. חובות, זלזול באוהדים, בניית קבוצות שלא מתיימרות בכלל להיות ברמה של הליגה הבכירה במכסיקו בגלל שיקולים כספיים, ועוד רעות כאלו ואחרות. אם נתמקד בצד המקצועי, נראה שהשנה הגיע המאמן הוותיק והמוערך אנריקה מאסה. למרות הגעתו, וראקרוס לא אמורה להצליח יותר מידי. נכון, תודות לחוק הצעירים יש לה את השוער המבטיח ביותר בליגה שעונה לשם סבסטיאן חוראדו, וגם את הבלם המאוד ותיק קרלוס סלסידו שכבר הודיע שיפרוש בתום הטורניר. אם ממש מתאמצים, אפשר להכניס כאן גם את צמד החלוצים הארגנטינאים דניאל "קקו" וויאלבה וכריסטיאן מננדס. אבל שאר הרכש שהגיע הוא רכש זול או כזה שהגיע בחינם לאחר ששיחקו בעונה האחרונה בליגות המשנה במכסיקו או בארגנטינה. תחזית: כנראה שמדובר בקבוצה הגרועה בליגה, אבל רק בזכות הניקוד החדש בטבלת הירידה, היא אמורה להישאר ללא בעיות מיוחדות.

שווה מעקב: באמת שמדובר בנקודת אור בתוך כל החושך שמסביב. השוער סבסטיאן חוראדו בן ה-21 קיבל את הקרדיט בהרכב רק תודות לחוק הצעירים, ולקח את הצ'אנס בשתי ידיים. משחק גם בסגל הנבחרת האולימפית. סביר מאוד להניח שיימכר בקרוב למועדון גדול יותר. אולי אפילו יצליח לצאת לאירופה. העובדה שפידל קורי לא מכר אותו למרבה במחיר החלון ההעברות הנוכחי היא ההוכחה שיש ניסים גלויים.

סבסטיאן חוראדו. היהלום של וראקרוס.

אתלטיקו סן-לואיס

כשאומרים בדר"כ קבוצת בת, מתכוונים לקבוצה שיש לה הסכם שיתוף פעולה עם קבוצה בכירה יותר, בין אם מדובר באותה מדינה או בקבוצה ממדינה אחרת. במקרה של אתלטיקו סן לואיס, מדובר בקבוצה ששיכת לאתלטיקו מדריד באופן חוקי. המועדון ממדריד מחזיק ב-51 אחוז ממניות המועדון מסן לואיס פוטוסי, ובהחלטה אסטרטגית של המועדון במדריד, הוחלט שהשוק המכסיקני הוא השוק הבא שמייצג את העתיד. בקבוצת האם הביאו את הקטור הררה, ובקבוצת הבת הושקעו סכומי כסף רבים בשביל להעפיל לליגה הבכירה. בנוסף, אתלטיקו תבצע את מחנה קדם העונה שלה במכסיקו, ותשחק בסן לואיס מול קבוצה הבת. גם העונה, לאחר ההעפלה לליגה הבכירה הושקעו סכומים גדולים במטרה להפוך את סן לואיס לקבוצה לגיטימית בליגה. בהיותה קבוצת בת של מועדון ספרדי, לא פלא שיש בקבוצה 4 שחקנים ספרדים. בנוסף, השוער הארגנטינאי אקסל וורנר הושאל לקבוצה מקבוצת האם, והחלוץ הארגנטינאי המצוין ניקולס איבנייס כבר נרכש על ידי קבוצת האם ויעבור למדריד בתום העונה הקרובה. מעבר לעזרה הישירה מקבוצת האם, באתלטיקו סן לואיס הביאו גם רכש נוסף בדמותם של שחקני ההגנה חואקין לאסו מוולס הארגנטינאית ולואיס רייס מקלוב אמריקה. אבל כאן לא נגמר הסיפור: קאמילו מאיידה האורוגוואי הגיע מריבר פלייט, כמו גם ריקי סנטוריון מראסינג. כחיזוק לחוליית ההתקפה הטובה של סן לואיס הגיע בהשאלה מצ'יבאס החלוץ המכסיקני הצעיר והמבטיח דייגו הרננדס. הימור מופרע ומשוגע לחלוטין: לסן לואיס יש המון שחקנים עם פוטנציאל טוב, ואם כל זה יתחבר, סן לואיס תעפיל לפלייאוף ותהיה ההפתעה הגדולה יותר. אם לא, תיאבק כנגד הירידה, אבל תצליח להישאר.

שווה מעקב: ניקולס איבנייס. החלוץ הארגנטינאי בן ה-24 הבקיע בעונה שעברה בליגת המשנה 28 שערים וזכה בתואר מלך השערים. הוא היה חלק חשוב מאוד בעלייה של סן לואיס, וכבר נרכש על ידי קבוצת האם ממדריד. עם כל הכבוד לליגת המשנה, חובת ההוכחה נמצאת עליו. עונה מוצלחת בליגה הבכירה של מכסיקו, והוא יוכל להגיע למדריד עם שאיפות להתמודד על דקות משחק גם בקבוצת האם.

ניקולס איבנייס. יצליח להצדיק את הרכישה של קבוצת האם ממדריד?

Globalization

I Remember it like it was yesterday. First day in the university and a younger version of me entered his first class on his first day. I chose to sit in one of the higher rows in the auditorium, with a centric location so I could get a good view of the class and the professor. I'm not sure if it was the excitement of a young freshman or that the presentation by the professor was extradentary, but no doubt that all of the other student around me were impressed as well. But What I recall better than anything else, happened after the professor finished his presentation & just before he dismissed us to our next class. He told us: "Don't believe to what I just told you. Go and check it yourself. think for yourself and develop an independent way of thinking". I left the auditorium somewhat confused.

You probably ask yourself how university adventures of the writer are related to Mexican Football. plain answer: nothing. Unless you watch Andres Guardado interview for BeIN Sports. Guardado, Captain of the Mexican National team, talks about the shortage of Mexican players in the highest levels & in a rare case for Mexican player, openly criticizing the system. you can watch his interview (alongside Diego Lainez) here:

(Video from BeIN Sports USA YouTube channel)

Before we go back to understand the importance of the criticizing act itself, let use the declarations made by Guardado to explain about the structure of the Mexican professional football. The league structure in Mexico is operated the Liga MX (also known as Liga BBVA Bancomer for sponsorship reasons) under the FMF (Mexican Football federation). Liga MX manage the 2 professional football leagues: the Liga MX & Ascenso league (2nd tier). The decision makers for the Liga Mx are the owners of the clubs, as they invest money into the structure of the leagues in addition to their clubs as well. This way of operating has its advantages & disadvantages as well. As the owners invest their money in the league, they have very strong interest that the league will be attractive and therefore, the level of the league is high. In a football passionate country like Mexico, it's imperative that the most important sport will be good and enjoyable to the regular fan. the Mexican league is arguably the richest league in the Americas, and one of the 3 best leagues as well in terms of quality of the game. Large amounts of money attract international players from all over Latin America (in exception of Brazil that has a strong and rich league as well), while give the average fun a good value for his money with a good stadium’s infrastructure and a competitive league.

The other side of the coin is not less important: having the club owners running the show, creates several inconveniences to the game and for the players. Some club owners hold more than 1 club. Grupo Pachuca for example own Tuzos de Pachuca & Club Leon as well. Yes, technically the owners of those 2 clubs are 2 different people. Jesus Martinez own Pachuca while the president of Club Leon is Jesus Martinez Jr. Yes, you read it correctly. It is his beloved child. There are many more examples (Grupo Orlegi own Santos Lagua & Tampico Madero from the 2nd tier), so even if we believe that the players are professional and the clubs not "helping" each other on the playing pitch, there are some major issues that affects the players anyway. The main issue is the transfers of players between clubs. Not always, but sometimes "inside Deals" between to clubs from the same group not benefit the players but the club itself.

Let's take the case of Juan Jose Macias from Club Leon as an example: Macias, 19 years old very talented striker, belong to Club Deportivo Guadalajara, also known as Chivas. Chivas has a sub team in the 2nd tier named Zacatepec where Chivas send young players who grew in the club great academy, so they can get more experience and play time. The reality is that Zacatepec serve also as a tool for an elimination process. Not all the players from the academy would get to play in the Senior team, so only those who really impress in Zacatepec will be considered to play for Chivas. Back to Macias. The youngster has been told that he will be loaned to Zacatepec this season as most of the young players, but then happened something unexpected: Macias refused. Eventually Macias was loaned to Club Leon, where he is proving his quality and show his abilities in the highest tier of Mexican football. but cases like Macias are rare in Mexican Football.

Another case is Osvaldo Alanis. Today, Alanis play in the Spanish 2nd tier side Real Oviedo. Alanis played for Chivas and his contract were to be expired. Alanis wanted to move to Europe and refused to sign a new contract with Chivas. Then the pressure has started: Alanis was banned from the senior team Training and was ordered to practice with the youth team of the club. Alanis went to train with the youngsters and when his contract finished, he moved to Getafe last summer, only to move 2 months afterwards to Oviedo. Really important to mention: Had Alanis were to renew his contract with Chivas, he would probably earn a very nice amount of money. but Alanis wanted to go play in Europe and was willing to sacrifice for that purpose. Those examples bring us back to Guardado interview:

Guardado recognize several issues that affect the Mexican football improvement. Rich league in Mexico means that most of the Mexican players will prefer to stay in familiar culture of Mexico, rather than take the chance and risk outside, sometimes for less money that they can earn in Mexico. For a football player, who's earning potential is 15 years at most, it's a crucial element. Another important element that Guardado is talking about is the European citizenship. Even if a Mexican player is willing to take the risk and try his luck in Europe, many times it's actually the European clubs that are reluctant to use one of their non-European spots for a player with no experience in Europe. Contrary to many Argentinians/Uruguayans/etc… that can get a European passport because a grandmother/Father who is or was born in Europe, vast majority of the Mexican players doesn't have this kind of a connection. A good example is Miguel Layun, who is from a mixed Lebanese & Spanish origin. His Spanish origin got him a Spanish Passport, so regardless his proven ability and good quality as a player, European clubs where more open to sign him. But then, the most interesting point in Guardado's interview is his critics for those who manages the Mexican Football.

Andres Guardado. Well respected in Real Betis as well. (Andres Guardado Twitter)

One most say, that Guardado's situation is almost unique. Guardado isn't part of the "system" for 12 years now, since he moved from Atlas Guadalajara to Deportivo la Coruña back in 2007. Guardado has earned enough money in his life so he won't need to work not even one more day of his life if he chooses to do so. He also earned enough respect during his career, and his status as the national team captain, basically makes him "Untouchable". Although Guardado expected go back to Atlas Guadalajara to a retirement season in the next couple of years, he will do that as a choice, not as a necessity. This situation allows him to open freely without any fear for his career. Guardado Understand that more Mexican players in Europe, means better quality for the Mexican football. Yes, the league in Mexico is good and Enjoyable, but playing outside makes you a better and more complete player. Better players mean that the chances of success is higher. Both for the players itself and for the National team as well. Although Guardados doesn't said it directly, one can understand between the lines that Guardado Believe in it. Guardado not only talks. He also acts: couple of years ago he was one of the supporters & founders of the Players Union, who's role is to promote the right of the players in front of the club owners. Criticizing directly the club owners in Mexico of thinking about money instead of what best for Mexican football, shows that Guardado not only became Richer and more experienced football player, He also developed an independent point of view. One that will be beneficial for him, but let's hope that also for the Mexican football.

Andres Guardado didn't study with me in the University, but rest assure that my University professor would be proud of him.

וונדר וומן

כאשר ליזבת אובאיה (בספרדית: Ovalle) הייתה ילדה בת 6, היא רצתה לצאת החוצה לשחק כדורגל עם אחיה במגרש השכונתי. אחיה הגדול אמר לה שהוא מצטער, אבל היא ילדה, ולכן אינה יכולה להצליח במשחק. ליזבת לקחה קשה את הסירוב של אחיה, אבל במקום להוריד את הראש, היא החליטה להוכיח לאחיה שהוא טועה, ובגדול. חשוב לציין: אחיה של ליזבת לא אמר לה שהיא תיכשל בגלל שהוא לא אוהב אותה, אלא בגלל שבחלקים גדולים ממכסיקו, המנטליות של האנשים היא שהאישה מתעסקת בדברים נשיים וגברים במתעסקים במטלות "גבריות".

עוד נחזור לליזבת אובאיה, אבל הפוסט הזה יתעסק במהפכה. ולא סתם מהפכה. אלא אחת תרבותית שלא מונעת מאלמנטים פוליטיים או כלכליים, אלא מהספורט הנפלא שנקרא כדורגל.

כמו שכולם יודעים, הדבר היחיד שמתעלה על כדורגל במכסיקו, זאת הנצרות. וגם כך, משחקיהן של טולוקה ופומאס בימי ראשון בבוקר, משאירות כמה ספסלים ריקים בכנסיות הערים. האיצטדיונים מלאים כמעט עד אפס מקום, וההזדהות של המכסיקנים עם הקבוצה שלהם שניה רק להזדהות הלאומית. הדבר ניתן לידי ביטוי גם בארה"ב, בה אמריקאים מלידה ממוצא מכסיקני ממלאים את האיצטדיונים עד אפס מקום במשחקי נבחרת מכסיקו בארה"ב, או במשחקי קבוצות מכסיקניות במחנות טרום העונה. בכל מה שנוגע לכדורגל הגברים, הליגה המכסיקנית והכדורגל המכסיקני נמצאים במצב יחסית טוב. נכון, יש את עניין הנפילה המסורתית בשמינית גמר המונדיאל, אבל מעבר לכך, אין עניין מהותי שניתן להצביע עליו כבעייתי. להיפך: זה אמנם ניתן לדיון, אבל הליגה המכסיקנית היא כנראה הליגה הטובה ביבשת אמריקה. ובוודאי הליגה הכי חזקה מבחינה כלכלית.

להבדיל מליגות אחרות בדרום אמריקה למשל, בהן רוב מוחלט של הצופים במגרשים הם גברים, במכסיקו אחוז לא מבוטל מהצופים הן בעצם צופות. נכון, רוב הצופים הם עדיין גברים, אבל מתקנים טובים שכוללים התחשבות במגזר הנשי (הרבה תאי שירותים למשל או אפילו סלון יופי באיצטדיון החדש של מונטריי), בנוסף לעובדה שאלימות בתוך תחומי המגרש היא דבר נדיר יחסית, מושכים את המגזר הנשי בהמוניו בכל סוף שבוע. ולכן נשאלת השאלה: אם נשים מגיעות לצפות במשחקי כדורגל, מדוע הן לא משחקות את המשחק?

בשביל לענות על השאלה הזאת, נחצה את הגבול צפונה לארה"ב. ארה"ב היא מעצמת כדורגל נשים. לא אכנס לסיבות מדוע, אלא אתמקד דווקא בהקשר המכסיקני. חלק לא מבוטל משחקניות נבחרת מכסיקו, הן בעצם אמריקאיות ממוצא מכסיקני. ולא רק לשני הורים מכסיקנים אלא גם לזוגות מעורבים. מדובר בדר"כ בשחקניות שיכולות לבחור איזה נבחרת לייצג, כאשר חלק לא מבוטל הן מחליטות לייצג את הנבחרות של ההורים ולא את ארץ הולדתן. הדוגמא הבולטת והמדהימה מכולן היא הסיפור של התאומות מוניקה וסברינה פלורס. האחיות פלורס נולדו בניו ג'רסי לאב מכסיקני ולאמא אמריקאית. התאומות גדלו כמו אמריקאיות ונרשמו ללימודי רפואה באוניברסיטת נוטרה-דאם הידועה דווקא בקבוצת הפוטבול האמריקאי המפורסמת של המוסד האקדמי. התאומות שיחקו ביחד בקבוצת הכדורגל האוניברסיטה, אך רצה הגורל והתאומות שעשו הכל ביחד מרגע הולדתן, נפרדו בפעם הראשונה: סברינה זומנה לייצג את ארה"ב ואילו אחותה מוניקה החליטה לייצג דווקא את הנבחרת של אבא. מאז האחיות נפגשו כבר כמה פעמים ושיחקו אחת כנגד השניה, כאשר בדר"כ, רגלה של סברינה הייתה על העליונה. מה שמעניין זה התהליך שעבר דווקא על מוניקה. למרות האבא המכסיקני, ידיעת הספרדית של הבנות הייתה מינמלית במקרה הטוב. מוניקה נאלצה ללמוד ספרדית באוניברסיטה על מנת לתקשר עם צוות האימון וכחלק מדרישת ההתאחדות, וכשהיא מדברת, המבטא האמריקאי שלה ניכר לאוזן. אבל אין צורך לדאוג למוניקה, למרות שהשפה המדוברת במתחם הנבחרת היא ספרדית, חלק לא מבוטל מחברותיה מדברות אנגלית. הסיבה? הן אמריקאיות בדיוק כמוה.

מוניקה וסברינה פלורס. תאומות, אבל מייצגות מדינות שונות.

גם המכסיקניות הבודדות בנבחרת, נאלצו להצפין מעבר לגבול או לחצות את האוקיינוס האטלנטי בשביל לזכות להגשים את חלום הקריירה. כוכבת הנבחרת, נאיילי ראנחל היא דוגמא טובה. ראנחל נולד במונטריי, והחלה את צעדיה באקדמית הכדורגל של טיגרס. חשוב לציין, שטיגרס אמנם החזיקה בית ספר לכדורגל שמיועד לבנות, אבל לא הייתה למועדון קבוצה ליגה בכירה, מהסיבה הפשוטה שעד לפני שנתיים לא הייתה ליגת נשים מקצוענית במכסיקו. מסגרת ליגה הנשים הייתה ליגה חובבנית שאורגנה על ידי ההתאחדות המקומית של כל מחוז ולא על ידי מנהלת הליגות. לראנחל היו שתי ברירות: לפרוש או לעזוב את מכסיקו. בשנת 2013 ראנחל מצאה את עצמה בבלו סקיי מליגת הנשים האמריקאית ולאחר שלוש שנים עברה להואלבה מליגת הנשים בספרד. ראנחל היא אולי הדמות המוכרת ביותר בכדורגל הנשים המכסיקני, אך היא לא היחידה שעזבה את מכסיקו בשביל להגשים את החלום: שרלין קוראל מלבאנטה, מלכת השערים של הליגה הספרדית בעונה שעברה, פאמלה טאחונר, היום השוערת של בארסה, כמו גם קנטי רובלס, ששיחקה באספניול, בארסה, והיום באתלטיקו מדריד הן רק כמה מהדוגמאות. לאחר הקמת ליגת הנשים, ראנחל עצמה חזרה למכסיקו ומשחקת היום בקבוצתה האהודה טיגרס. ראנחל ורובלס התראיינו בעבר והביעו את דעתן על הסיבות מדוע כדורגל הנשים במכסיקו מדשדש. מעניין לראות ששתיהן דיברו על אותן סיבות, והדגישו שתי סיבות במיוחד:

  1. היבט תרבותי: כמו שציינו לפני כן, בחלקים לא מועטים ממכסיקו (בעיקר באיזורים כפריים, אך לא רק), האשה נשארת בבית ודואגת לתיחזוק משק הבית והמשפחה בעוד הגבר דואג לפרנסת המשפחה. הגישה הזאת בעצם יוצרת מצב בו ישנה תפיסה שמקומן של הנשים אינו במגרש הכדורגל.
  2. חוסר היצע. כשאומרים חוסר היצע, לא מתכוונים לחוסר בכדורגלניות פוטנציאליות. במכסיקו ישנן יותר מ 120 מיליון תושבים כאשר מחציתם הן נשים, אלא דווקא בחוסר בהיצע של תשתיות למשחקי נשים. בעוד במסגרת הגברים ישנן מספר ליגות נרחב כולל ליגות מילואים ומערך ליגות איזוריות עצום, במסגרת הנשים מדובר על כמה בתי ספר בודדים לכדורגל וללא מסגרת מקצועית.

אך כל זה משתנה, ובמהירות.

זוכרים שדיברנו על מהפכה? אז הרכבת יצאה מהתחנה, והיא מאיצה במהירות גוברת והולכת. בדצמבר 2016, החליטה ההתאחדות המכסיקנית על הקמת מערך ליגות נשים בנוסף למסגרת גביע לאומי. טורניר הכדורגל הראשון ששוחק היה טורניר גביע מכסיקו 2017, ששימש גם פיילוט לקראת העונה הראשונה של ליגת הנשים. הזוכה הראשונה של תואר לאומי הייתה פאצ'וקה, שזכתה בגביע. מסגרת הליגת הנשים נקבעה באופן זהה למקבילה מהגברים: שני טורנירים בשנה, טורניר גביע הליגה וטורניר גביע המדינה.הליגה הייתה אמורה להיות עם 18 קבוצות, אבל עקב צרות כלכליות, הקבוצות של העיר פואבלה לא רשמו קבוצות נשים והליגה משוחקת עם 16 קבוצות בלבד. החל מהטורניר הקרוב, הקבוצות של פואבלה ישתלבו בליגה כך שהיא תכלול 18 קבוצות. בקיץ 2017 החל טורניר הליגה הראשון של מכסיקו (אפרטורה 2017), לא לפני שהוא ייצר כמה כותרות ומחלוקות במכסיקו ובארה"ב. על מנת לחזק את הכדורגל המכסיקני, חוקי הליגה מחייבים את הקבוצות לבנות סגלים של 24 שחקניות מכסיקניות בלבד וללא שחקניות זרות, כאשר 21 מהן צריכות להיות מתחת לגיל 23, ומתוך ה 21 שחקניות הללו, 3 שחקניות חייבות להיות מתחת לגיל 17. עד כאן הכל טוב ויפה, למרות שקיימת אפליית גיל. אבל החוק השערורייתי יותר היה "חוק מקום הלידה". החוק בעצם מגביל את קבוצות הליגה לשחק רק עם שחקניות שנולדו על אדמת מכסיקו. המשמעות? אפילו שחקניות כמו מוניקה פלורס, שמייצגת את מכסיקו במפעלים בינלאומיים, אינן מורשות לשחק בליגה!

קנטי רובלס, אחת ממגוון המכסיקניות שמככבות בליגת הנשים בספרד.

מנהלת הליגה עמדה על סף תביעה מארגונים שונים על אפליה של אזרחיות מכסיקו רק על בסיס מקום הלידה שלהן, אבל בסופו של דבר העניין ירד מהפרק לאחר שבמנהלת הליגה הודיעו שיסדירו את העניין עד סוף 2018. אבל ההתעקשות של ההתאחדות על שחקניות מכסיקניות בלבד יצרה אפקט חיובי מאוד: ליגת הנשים תופסת מקום גדל והולך בחיי היום יום של המכסיקנים. נכון, המרחק ממסגרות הגברים הוא עצום, אבל עם כל יום שעובר, המרחק הולך וקטן.

כמו ברוב ליגות הנשים בעולם, בעונה הראשונה של הליגה, הקבוצות החלו לשחק את משחקי הליגה במגרשי האימונים של המועדונים השונים. למרות שההתאחדות חייבה את המועדונים לאפשר כניסה חינם למשחקי ליגת הנשים, הצפי של בעלי המועדונים היה שמספר הצופים במשחקי הליגה לא יעלה על כמה עשרות בני משפחה. אולי כמה מאות לכל היותר. אוי כמה שהם טעו. עוד לפני מחזור אמצע העונה בטורניר הראשון, קבוצות כמו צ'יבאס, פאצ'וקה, אמריקה, טיגרס ומונטריי, נאלצו להעביר את משחקי קבוצות הנשים לאיצטדיון בו משוחקים משחקי הגברים. הביקוש למשחקים היה פשוט גבוה מעל המצופה והיו צופים שנאלצו להישאר מחוץ למתחמי האימונים של המועדונים ולהפסיד את המשחקים. בסוף טורניר האפרטורה, ממוצע הצופים למשחק עמד על 4,600 צופים פר משחק, וייתכן בהחלט שאם הטורניר היה משוחק מראש באיצטדיונים ולא במחתמי האימונים, ממוצע הצופים היה גבוה יותר. גמר הפלייאוף של הטורניר הראשון בין פאצ'וקה לצ'יבאס, הביא ליציעי אסטדיו הידאלגו 32,466 אלף צופים. לאכזבתם הרבה של יושבי האיצטדיון, דווקא האורחת צ'יבאס ניצחה את מחזיקת הגביע, וזכתה באליפות הראשונה בהיסטוריה של ליגת הנשים.

חשוב וראוי לציין שכדורגל הנשים תופס תאוצה בכל העולם ולא רק במכסיקו. במדינות כמו ארה"ב וחלק לא מבוטל ממדינות מערב אירופה, שחקניות כדורגל הופכות לשמות מוכרים יותר ויותר. ליקה מרטנס ההולנדית היא הדוגמא הבולטת ביותר. השחקנית שהובילה את הולנד לזכיה באליפות אירופה, היא השם הבולט ביותר בליגה הספרדית ובחנויות הרשמיות של בארסה, הפנים שלה מופיעות על הקיר ליד אחד, לאו מסי. בגרמניה כדורגל הנשים כבר מזמן מוטמע כחלק אינטגרלי מתרבות הספורט במדינה, ומדינות כמו צרפת ואנגליה משקיעות המון בפיתוח כדורגל הנשים. אבל עדיין, בהכללה רחבה, ליגות הנשים אינן מותג מוכר או כזה שיש בו אינטרס כלכלי. אתן דוגמא מידע אישי: ארשה לעצמי להניח שאני אחד הישראלים שהיה בהכי הרבה משחקי ליגת הנשים בספרד. מדובר בליגה בה המשחקים משוחקים באיצטדיונים קטנים בעלי קיבולת של כמה מאות צופים, אולי אלף צופים לכל היותר. המשחק הכי גדול שיש לליגה להציע הינו בארסה מול אתלטיקו מדריד. המשחק הזה מושך מספיק צופים, כך שהוא מצריך את בארסה לארח אותו במיני-אסטדי, וגם אז הוא אינו מלא על 16,500 מקומותיו. משחק ליגת האלופות בשבוע שעבר בין אתלטיקו מדריד למנצ'סטר סיטי משך למתחם האימונים בפרברי מדריד כמה מאות צופים. למרות הכניסה החופשית. ניתן להרחיב על כדורגל נשים עולמי, אבל ברשותכם אחזור דווקא למכסיקו.

ההצלחה של הטורניר הראשון הפתיעה את כולם, ובראש ובראשונה את מנהלת הליגה. במנהלת רצו שתהיה מסגרת לנשים בהן הן יוכלו לשחק כדורגל ועל הדרך לשפר את הכדורגל המקומי, אך ההצלחה העצומה הביאה לשינוי בתכניות. המטרה של המנהלת השתנתה. לא רק יצירת פלטפורמה לכדורגל נשים, אלא הפיכת הליגה למותג בינלאומי מוביל. נשיא מנהלת הליגה אנריקה בונייה צוטט באומרו: "אני רוצה שליגת הנשים תיהפך לליגה המובילה בעולם. ל NBA של עולם כדורגל הנשים". יעברו עוד הרבה מים בריו גרנדה עד שדבר כזה יקרה (אם בכלל), ויצטרכו לאפשר לשחקניות זרות לשחק בליגה ולמצוא הסכמי חסות בינלואמיים ולא רק מקומיים, אבל הכיוון הוא חיובי.

לקראת הטורניר השני, החליטו במנהלת הליגה לאפשר למועדונים לגבות דמי כניסה (עם הגבלת מקסימום של 10 דולר), כאשר הוחלט שאחוז מסויים מהכנסות ליגת הנשים יועבר לפיתוח הענף. וכאן היה המבחן האמיתי: כל עוד הייתה כניסה חופשית למשחקים, הצפי היה שמספר הצופים יישאר על כנו, וכנראה שיגדל. אבל השאלה המסקרת הייתה: מכיוון שהכניסה יכולה להיות כרוכה בתשלום, האם תהיה צניחה במספר הצופים? התשובה הייתה משמחת מאוד: נכון שלא כל המועדונים גבו דמי כניסה, אבל גם אלו שגבו דמי כניסה, לא רק שלא דיווחו על ירידה במספר הצופים, אלא דווקא על עלייה. שני משחקי גמר הפלייאוף שברו שיאי צפייה: טיגרס מילאה את אסטדיו וולקן ב 42 אלף צופים, ובגומלין באסטדיו באנקומר דה מונטריי, לא היה ניתן להכניס ולו סיכה. כל 51,211 המקומות באיצטדיון היו מלאים. מספר עצום של צופים שאין לו תקדים בשום ליגת נשים אחרת בעולם. אפילו לא קרוב.

 

אבל המהפיכה לא נעצרת רק במספר הצופים, והחשיבות של ליגת הנשים מתפרסת הרבה יותר מכך: כמו ההתאחדות ומנהלת הליגה, המועדונים הבינו את הפוטנציאל העצום של כדורגל הנשים, והחליטו להכניס את היד לכיס ולהשקיע. מועדונים כמו צ'יבאס, טיגרס, מונטריי ואמריקה החלו לשחק משחקי ראווה בארה"ב מול קבוצות מקומיות והחלו להקדיש תוכניות שמוקדשות לקבוצת הנשים של המועדון בערוצי הטלוויזיה של המועדון. גם במדיה החברתית המנהלת והמועדונים מקדישים תקציבים וזמן בשביל להנגיש את כדורגל הנשים לקהל הרחב. מי שהגדילה לעשות יותר מכולן היא פאצ'וקה, שבנתה מתחם אימונים שמיועד רק לכדורגל נשים. כמו באקדמיה המשובחת של המועדון, גם במתחם כדורגל הנשים, השחקניות נהנות מהתנאים הטובים ביותר. רוצים הוכחה עד כמה כדורגל הנשים תפס? המתחם כולל גם חנות אוהדים שמוקדשת רק לקבוצת הנשים. וההשקעה של המועדונים המקומיים מביאה תוצאות: בסגל של מכסיקו לטורניר מוקדמות המונדיאל בשנה הבאה, ישנן לא פחות מעשר שחקניות שמשחקות בליגה המקומית.

אבל אולי האלמנט החשוב ביותר שמהפכת כדורגל הנשים יוצרת, הוא האלמנט התרבותי. קיומה של מסגרת מוסדרת לנשים יוצרת פירמידה שמחלחלת לשאר הרבדים. המועדונים עצמם פתחו אקדמיות לנערות שאמורות להיות המנוע שיזין את הקבוצות הבוגרות של המועדונים. האקדמיות בתורן, מחפשות כשרונות ודואגות להעסיק סקאוטים שתפקידם לחפש כשרונות לאקדמיה. היכן הסקאוטים הללו מחפשים כשרונות? באחד מבתי הספר לכדורגל נשים שצצו ברחבי מכסיקו בשנתיים האחרונות כמו פטריות אחרי הגשם. נכון, במגרשים השכונתיים עדיין משחקים רק זכרים, אבל יותר ויותר משפחות מסכימות לשלוח את הילדות לבתי ספר לכדורגל. גם בחברה מסורתית כמו במכסיקו מתחילה לחלחל ההבנה שנשים יכולות, וצריכות, לקבל את אותן ההזדמנויות כמו הגברים.

ליזבת אובאיה. רק בת 18 וכבר הפכה לאחת הכוכבות הגדולות של הליגה.

זוכרים את ליזבת אובאיה מתחילת הכתבה? אז באוגוסט האחרון היא הייתה הכוכבת הגדולה ביותר של נבחרת הנערות במונדיאל שהתקיים בצרפת, כולל שער הטורניר וניצחון היסטורי על נבחרת הנערות של ברזיל. אובאיה הבקיעה בסה"כ 4 שערים בטורניר, ובכל אחד מהשערים שלה חגג ביציע האוהד הכי גדול שלה. כן, אותו אחד שאמר לה שהיא לא יכולה להיות שחקנית…

תודה אדווין קרדונה. מאת: אבילס הורטאדו.

מכירים את "אפקט הפרפר"? משק כנפיים של פרפר קטן בצידו האחד של העולם הופך להוריקן בצידו השני של העולם. אם תשאלו את אבילס הורטאדו, הוא יאשר זאת ללא היסוס. במקרה של אבילס, לפרפר קוראים אדווין קרדונה. עוד נחזור להצטלבות דרכם של קרדונה ואבילס, אבל עוד לפני כן, הנה קצת רקע על אחד השחקנים הכי טובים בליגה המקסיקנית.

אבילס הורטאדו, שחקן כנף/חלוץ שני קולומביאני בן 30, החל את הקריירה באמריקה דה קאלי במולדתו, ולאחר סכסוך עם ההנהלה עבר לקבוצת הדגל של קולומביה: אתלטיקו מדיין. לאחר עונה מוצלחת במדי הירוקים רכשה אותו פאצ'וקה המקסיקנית בסכום שמשוער כ 4 מיליון דולר. הורטאדו היה אמור לשתף פעולה עם אנר ולנסיה האקוואדורי, אך בעוד האחרון הצליח בענק ועבר אחרי המונדיאל בברזיל לווסטהאם בסכום של 18 מיליון יורו, אבילס פשוט נתקע ולא הצליח לשחזר את היכולת הטובה שלו מקולומביה.

בפאצ'וקה החליטו שכדאי לשלוח אותו לקבוצת תחתית על מנת שיתאקלם לחיים במקסיקו בקבוצה בה אין לחץ, והוא נשלח להשאלה בצ'יאפאס. בדרום מקסיקו אבילס פרח. המספרים השתפרו ונראה היה שחדוות המשחק חזרה אליו. לאחר שולנסיה נמכר לאנגליה, בפאצ'וקה החליטו להחזיר אותו, אבל כנראה שהגורל החליט שאבילס ופאצ'וקה זה לא סיפור אהבה. הורטאדו איבד את המקום בהרכב לילד בן 18 שעונה לשם הירבינג לוזאנו, והיה ברור לכולם שאבילס בדרך החוצה. ושוב, אבילס עשה את הדרך דרומה לצ'יאפאס שם הוא התקבל בזרועות פתוחות. לאחר עונה וחצי מצויינות במדי הקבוצה הדרומית, השדים חזרו לרדוף את אבילס: בעלי הקבוצה הלין משכורות לשחקנים, ואבילס חווה דה ז'ה וו. כמו בתחילת הקריירה באמריקה דה קאלי, אבילס מצא את עצמו בורח מבעלי הקבוצה בה שיחק.

אבילס הורטאדו. נכשל בפאצ'וקה, אבל בשאר הקבוצות הצליח בגדול.

אבילס הורטאדו. נכשל בפאצ'וקה, אבל בשאר הקבוצות הצליח בגדול.

להבדיל מתחילת דרכו בקולומביה, הפעם אבילס הגיע עם יכולת מוכחת במדי צ'יאפאס ומיגל "פיוחו" הררה החליט להביא את אבילס כל הדרך מהדרום עד לנקודה הצפונית ביותר במקסיקו ולצרפו לטיחואנה. בקבוצת הגבול הצפוני הכישרון של אבילס פשוט התפוצץ. אם באפרטורה אדסון פוש הצ'יליאני הציג יכולת מצויינת והשאיר את נקאקסה העולה החדשה בליגה, בטורניר הקלאוסורה הבמה הייתה כולה של אבילס. 8 שערים, כולל שער העונה שהיה מועמד לאחר מכן לפרס פושקש של פיפ"א ויכולת מצויינת כיוונו אליו את האורות של כל הגדולות. היה ברור שאבילס יהיה המלפפון החם של הקיץ.

אז איך אדווין קרדונה קשור לכל העניין? בבקשה:

קרדונה היה הכוכב הבלתי מעורער של מונטריי. שחקן כשרוני בצורה מטורפת. תרתי משמע. כאשר קרדונה היה בכושר משחק, הוא היה בלתי עציר. אבל לאדווין יש בעיה אחת גדולה: הראש. הגאונות שלו הפיקה תצוגות כדורגל מדהימות, אבל גם גרמה לו לא פעם לאבד את הראש על המגרש. קרדונה החל מצויין את התקופה שלו במקסיקו, ואפילו הוביל את מונטריי לגמר הפלייאוף מול פאצ'וקה לפני שנה וחצי. אבל אז קרה אותו רגע מכריע, אותו "אפקט הפרפר" שגרם לאדווין להדרדר: במשחק גומלין הגמר, מונטריי קיבלה פנדל אותו ניגש לבעוט קרדונה. דווקא לאחר עונת השיא שלו, הוא החטיא. דורלאן פאבון עוד השווה את הגמר עם גולאסו, אבל אז הגיע ויקטור גוזמן בדקה ה-92 והבקיע עם כל הלב (אוקיי, טכנית בנגיחה) גול של אליפות לטובת פאצ'וקה. קרדונה נשבר. בירידה לחדר ההלבשה הוא מירר בבכי ואפילו מאמנו, אנטוניו מוחמד לא הצליח להרגיע אותו. בעונה שעברה קרדונה מיעט לשחק עקב בעיות משמעת. הוא גם העלה המון במשקל ולא הסתדר עם המאמן. נכון, הוא הבליח פה ושם עם הבזק של גאונות, אבל לכולם היה ברור שקרדונה סיים את הסיפור שלו במונטריי. וכאן נכנס לתמונה אבילס.

קרדונה (מימין) עבר לבוקה, בעוד אבילס הגיע במקומו מטיחואנה.

קרדונה (מימין) עבר לבוקה, בעוד אבילס הגיע במקומו מטיחואנה.

אבילס יכל בקלות להצטרף למאמנו בטיחואנה, מיגל הררה, כאשר האחרון חזר לקלוב אמריקה, ודווח שהוא גם שקל הצעות מאירופה, אבל אבילס קיבל טלפון מדורלאן פאבון שישחק איתו גם באתלטיקו נאסיונאל הקולומביאנית: "בוא למונטריי". במקביל, קרדונה נשלח להשאלה בבוקה ג'וניורס (לאחר שסירב לעבור לפאצ'וקה), וכך נוצר מצב שאבילס מחליף את קרדונה. ייתכן ולא בפעם האחרונה.

להבדיל מהכישלון בפאצ'וקה, במונטריי אבילס הציג יכולת עילאית. שיתוף הפעולה שלו עם דורלאן פאבון היה פשוט מדהים. השליטה של מונטריי העונה בליגה היא משהו מאוד נדיר. הקבוצה של אנטוניו מוחמד פשוט רמה אחת מעל שאר הקבוצות, כולל היריבה הגדולה טיגרס משופעת הכוכבים. למונטריי יש שלל שחקנים בינלאומיים כגון קרלוס סאנצ'ס האורוגוואי, סלסו אורטיז וחורחה "קונחו" בניטז מפארגוואי, סזאר מונטס הבלם של מקסיקו, ומגן נבחרת קולומביה ג'ון סטפן מדינה שחזר למונטריי מפאצ'וקה. אבל מי שללא ספק היו מעל כולם וסחבו את הקבוצה על גבם היו הצמד אבילס את דורלאן. אבילס גם סיים את העונה הסדירה בתור מלך השערים (יחד עם מאורו בוסלי מקלוב לאון) עם 11 שערים. להבדיל משאר השחקנים המוזכרים מקודם, מאמן נבחרת קולומביה, חוסה פקרמן לא לקח בחשבון את אבילס ולא את דורלאן למרות שהיכולת שלהם יותר ממצדיקה זימון לסגל. בעוד שפקרמן נוטר טינה לדורלאן עקב עבירת משמעת שלו בעבר במדי הנבחרת ואין סיכוי שהוא יזומן, סירובו של פקרמן לזמן את אבילס היה תמוה. בתור אחד השחקנים הטובים בליגה המקסיקנית, אבילס הוא בבירור שחקן שיכול לתרום לסגל של קולומביה, ובדומה לאדווין קרדונה יש לו את היכולות להביא הברקות שמשנות משחק ברגע.

אבילס ודורלאן. צמד הקולומביאנים הציגו העונה יכולת פנטסטית.

אבילס ודורלאן. צמד הקולומביאנים הציגו העונה יכולת פנטסטית.

חשוב לציין: לאבילס ישנה אזרחות מקסיקנית והוא יכל להיות מוזמן על ידי חואן קרלוס אוסוריו לסגל נבחרת מקסיקו. אבילס תמיד הצהיר שהוא רוצה לשחק בשביל קולומביה, אבל בגיל 30 החלום שלו לשחק במונדיאל היה נראה רחוק מאוד, והיו דיווחים שהוא שקל לעבור לייצג את מקסיקו. ואז קרה משהו שאבילס לא ציפה לו. יום לפני פרסום הסגל הקולומביאני למשחקי הידידות מוקדם יותר החודש, אוסוריו הרים טלפון לפקרמן והודיע לו: "אם אתה לא מזמן את אבילס, אני אזמן אותו לסגל מקסיקו". יום לאחר מכן שמו של אבילס הופיע ברשימת המוזמנים של פקרמן. ישנם שטענו שפקרמן זימן אותו רק בשביל להוריד אותו מהכוונת של אוסוריו ושהוא לא באמת תכנן לקחת אותו בחשבון לקראת המונדיאל, אבל אז אפקט הפרפר הפרטי של קרדונה ואבילס היכה שנית: קרדונה שוב איבד את הראש, וביצע מחווה גזענית ומיותרת כלפי שחקני דרום קוריאה. קרדונה אמנם התנצל, אך ייתכן והוא יושעה על ידי פיפ"א לחמישה משחקים ובעצם יפסיד את המונדיאל. והנה התפנה מקום בסגל של פקרמן לרוסיה. עוד לפני כן אבילס צריך לנסות ולהצליח איפה שקרדונה נכשל ולזכות באליפות מקסיקו עם מונטריי, אבל ייתכן שבקיץ שקשוק כנפי הפרפר של קרדונה יביא להוריקן בצד השני של העולם. הוריקן "אבילס".

צפו בצ'ילנה של אבילס:

אין גול העומד בפני הרצון

עברו כבר קרוב ליומיים מאז האירוע. חוסר הוודאות ותחושת האימה מקשים על הנשימה ועל בהירות המחשבה. הרי להיחטף על ידי עבריינים למטרת כופר לא תמיד מסתיים בצורה חיובית. הוא חשב לעצמו: "רק רציתי לחזור הביתה מהמסיבה, איך יכול להיות שדבר כזה קרה לי?". רוב בני האדם היו נכנסים למרה שחורה ויאבדו תקווה. ייתכן שאפילו ינסו לפגוע בעצמם. אבל לא אלן פולידו. הוא ינצל חוסר תשומת לב של אחד מחוטפיו, יזנק עליו ויחטוף את נשקו והטלפון שלו תוך סיכון לפגיעה בחייו שלו עצמו, ויתחמק החוצה מהחלון. כן, גם במחיר של פציעה ביד.

אם יש משהו שניתן לומר על אלן פולידו, זה שהוא לא נכנע. הוא יעשה את כל שביכולתו על מנת להשיג את המטרות שלו. אפשר לומר עליו שהוא "סיפור השראה מהלך". הבריחה הנועזת של פולידו מחוטפיו היא רק דוגמא נוספת ויוצאת מהכלל למנטליות יוצאת הדופן של החלוץ המקסיקני. בכלל, פולידו חווה על בשרו טלטלות וקשיים ובדר"כ הוא התגבר על כולם.

פולידו עם תחבושת על ידו לאחר ששוחרר/שיחרר את עצמו מחוטפיו.

פולידו עם תחבושת על ידו לאחר ששוחרר/שיחרר את עצמו מחוטפיו.

סיפור החטיפה מוכר לכולם ופורסם בכל כלי התקשורת, אבל סיפורו של אלן פולידו היה מלא אתגרים החל מההתחלה. פולידו הצטרף בגיל 12 לאקדמיית הכדורגל של טיגרס וכבר אז החלו החיים לחשל את פולידו. בגילו הצעיר היה צריך פולידו להתרגל לחיות רחוק מהמשפחה מכיוון שבטיגרס לא רוצו לממן להוריו מקום מגורים ליד הפנימייה. למרות המרחק, אלן הצעיר הצטיין במדי הקבוצות הצעירות של המועדון ובשנת 2009, בהיותו סה"כ בן 18 פולידו כבר ביצע את הופעת הבכורה בטיגרס. לא עבר הרבה זמן ופולידו הפך להיות שחקן הרכב קבוע בטיגרס וזימון לנבחרת מקסיקו הצעירה התקבל כמובן בהתאם. מקום שלישי במונדיאליטו בשנת 2011 וזכיה עם מקסיקו בטורניר טולון היוקרתי לנבחרות שנה לאחר מכן, פתחו את עיני הסקאוטים האירופאיים שהכניסו את שמו לפנקס. גישושים מכמה קבוצות אירופאיות באותו קיץ לא הולידו שום דבר קונקרטי, אבל זרעו במוחו של פולידו את המטרה: במוקדם או מאוחר הוא יעבור לשחק באירופה.

 

פולידו המשיך להציג יכולת טובה במדי טיגרס ובינואר 2014 הבקיע שלושער מול דרום קוריאה בהופעת הבכורה שלו במדי הנבחרת. פולידו הצטיין באותה עונה וזכה להיכלל לסגל הנבחרת למונדיאל 2014 בברזיל, למרות שבסופו של דבר לא שותף אפילו דקה אחת במהלך הטורניר. פולידו יצא מאוכזב, אבל גם הוא מבין שכאשר ישנם על העמדה שלך שחקנים כגון צ'יצ'אריטו, אוריבה פראלטה וראול חימנז, הסיכוי לראות דקות אינו גבוה. אבל אז קרה דבר לא מתוכנן: פולידו סירב לחזור לאימוני טיגרס והודיע למועדון שאינו חוזר לשורותיו ושהחוזה שלו פג איתם. הטענה של פולידו הייתה שהחוזה פג, ואילו בטיגרס הציגו חוזה חדש עם תוקף עד שנת 2016, שנחתם לכאורה בין השחקן לטיגרס לפני המונדיאל. פולידו טען שבטיגרס זייפו את החתימה שלו ופנה לבוררות. עכשיו חשוב להבין: ההתנהלות במשרד ממשלתי ממוצע במדינת ישראל היא אות ומפות לעומת ההתנהלות של מוסד הבוררות של פיפ"א.

פולידו הבין שאין לו ברירה ויצא לשנת הפסקה. אבל לא זה מה שיטריד את פולידו. בזמן הזה פולידו המשיך להתאמן לבדו וארגן לעצמו משחקי אימון עם שחקנים חובבים. כאשר יש לו בראש רק מטרה אחת: הוא ייצא לשחק באירופה ואיו מישהו שיוכל לעצור מבעדו לעשות זאת. ואכן ההזדמנות שלו הגיעה:  בפרואר 2015 פיפ"א אישרה לפולידו לשחק באופן זמני, עד אשר תוכרע הבוררות ולבדיאקוס הקטנה מהליגה היוונית קפצה על המציאה להביא שחקן ברמה שלו. פולידו שיחק במדי הקבוצה בסה"כ 6 משחקים, אך זה הספיק בשביל האימפריה היוונית אולימפיאקוס להחתים אותו בסוף אותה עונה. אך הצרות לא הפסיקו לרדוף את פולידו. חודש לאחר החתימה באולימפיאקוס, פיפ"א נתנה את הכרעת הדין בתיק הבוררות. ההכרעה הייתה לטובת טיגרס וכנגד השחקן. נוצר קונפליקט לא פשוט, כאשר אוליפיאקוס טענה (ובצדק) שהיא החתימה את פולידו ללא הגבלות מסויימות, ופיפ"א בעצם מתערבת בחוקי ההעסקה של יוון. איומיים מרומזים וישירים של אולימפיאקוס בתביעה חסרת תקדים כנגד פיפ"א עשו את שלהם, ופשרה יצירתית במיוחד שתזכה את טיגרס "בדמי השבחה" מכל מכירה עתידית של השחקן נתנו לפולידו סוף סוף את האפשרות לשחק במדי הקבוצה שלושה חודשים לאחר פתיחת העונה. לפולידו לקח זמן להיכנס לעניינים, אבל בחלק השני של העונה הוא הצטיין.

פולידו חוגג במדי אולימפיאקוס.

פולידו חוגג במדי אולימפיאקוס.

ואז הגיעה הפועל באר-שבע. האלופה הישראלית החלה במסע המשחקים האירופאי המופלא שלה והדיחה את אולימפיאקוס מליגת האלופות. הבעלים השתגע והחליט לקצץ בתקציב הקבוצה. פולידו היה אחד הקורבנות הראשונים. אבל למי שמגדיר לעצמו מטרות ומוכן לעבוד קשה, אז הדברים מסתדרים לו. מטיאס אלמיידה, מאמנה הארגנטינאי של צ'יבאס גואדלחרה, חיפש חלוץ מטרה שיוכל להיכנס לנעליו הענקיות של עומאר בראבו, החלוץ המיתולוגי ומלך השערים של המועדון הלאומי של מקסיקו. אלן פולידו התאים לו כמו כפפה ליד. פולידו הצטרף וישר הטביע את חותמו: 12 שערים ו 6 בישולים ב 27 משחקים הובילו את צ'יבאס לזכייה בגביע המקסיקני ובנוסף מקום בפלייאוף.

להבדיל ממטיאס אלוסטיצה ואטלס גואדלחרה, צ'יבאס היא אחד משני המועדונים הגדולים במקסיקו (המועדון השני זה קלוב אמריקה). למועדון יש מדיניות שהוא משתף אך ורק שחקנים מקסיקנים ומתגאה בטיפוח שחקנים צעירים באקדמיה. בתור מועדון ענק (רק לשם הפרופורציות: לצ'יבאס יש יותר אוהדים מאשר מספר הארגנטינאים הקיימים בעולם כולו!), שם מצהירים תמיד שרוצים לקחת אליפות. בפועל, המועדון לא לקח אליפות מאז 2009, בעוד היריבה הגדולה אמריקה חגגה כמה וכמה זכיות הן באליפות המקומית והן במסגרת ליגת האלופות של הקונקאקף. האוהדים של "העיזים" כבר איבדו את האמונה ובדיחות על הכשלונות של המועדון הפכו לדבר שבשגרה.

אבל השנה יש ריח אחר באוויר. לאחר שנתיים במועדון, מטיאס אלמיידה סוף סוף הצליח להנחיל את הדרך שלו במועדון, והיכולת של הקבוצה הייתה טובה לאורך כל העונה. לאלן פולידו יש קרדיט גדול בעונה הטובה שצ'יבאס עוברת. גם במשחקים קשים ומאתגרים, אלן פולידו הצליח להתעלות ולעשות את המוטל עליו. לא מפתיע בכלל. הרי פולידו ניזון מאתגרים. האתגר הבא הבא של פולידו הוא בעצם שני אתגרים שמשולבים אחד בשני: הראשון הוא זכייה באליפות עם צ'יבאס. השני הוא התקווה שזכייה באליפות תקפיץ אותו לסגל הבכיר של הנבחרת לקראת גביע הקונפדרציות שישוחק ברוסיה בקיץ, כאשר המטרה האמיתית היא להשתלב בסגל למונדיאל 2018. והפעם לא בתור נער פוסטר.

פולידו. נותן השראה לצ'יבאס. זה יספיק לאליפות?

פולידו. נותן השראה לצ'יבאס. זה יספיק לאליפות?

 

"אין דבר העומד בפני הרצון". ישנם שיטענו שמדובר בקלישאה ותו לו. אבל אם תשאלו את אלן פולידו, הוא יוכיח לכם שמדובר במציאות.

מחושך לאור

29 למרץ 2016 היה למשך כמה שעות אחד הימים המאושרים בחייו של מטיאס אלוסטיצה, אז חלוצה של פואבלה. לאחר שנולדו למטיאס ולאשתו שני בנים, נולדה לזוג תינוקת. בתור אנשים מאמינים, החליטו מטיאס ואשתו לקרוא לתינוקת גואדלופה, על שם הקדושה של מקסיקו. משפחת אלוסטיצה היא ארגנטינאית, אבל הזוג רצה להראות את חיבתו למקסיקו בה מטיאס משחק החל משנת 2012 ולכן קראו לתינוקת כך.  אבל אז קרה אסון: בתוך כמה שעות התדרדר מצבה של התינוקת והיא נפטרה עוד באותו היום. אין דבר יותר קשה בעולם שלנו מאשר להורה לאבד את ילדו.

אלוסטיצה ביקש דרך סוכנו שיעזבו אותו בשקט, על מנת שיוכל לבלות עם משפחתו ולהתאושש מהאסון. כל המועדונים והתאחדות הכדורגל במקסיקו פרסמו הודעות תנחומים וכך גם קהלי כל הקבוצות. לקח לאלוסטיצה בערך חודש, אך הוא חזר למגרשים ובמשחק הראשון שהוא חזר, הוא גם הבקיע מול צ'יאפאס. זה היה רגע מרגש מאוד: אלוסטיצה ירד על ברכיו, הרים את ידו וראשו לשמיים והקדיש את השער לבתו המנוחה. כל חבריו לקבוצה רצו לחבק אותו ולתמוך בו, ואלוסטיצה פשוט נשבר. הוא החל למרר בבכי וניכר היה שקשה לו לשלוט ברגשותיו (באופן טבעי כמובן). בראיון שאלוסטיצה נתן לפני כמה שבועות, הוא נשאל על אותה תקופה ועל האמונה שלו. אלוסטיצה, בעיניים מלאות דמעות, דיבר בגלוי על משבר אמונה ועל מחשבות פרישה מכדורגל בעקבות מות התינוקת, אך למרות האסון הוא החליט להרים את הראש, להשקיע את כולו ולהמשיך הלאה. המוטיבציה שלו היא המשפחה שלו. אלוסטיצה לא הפסיק לדבר על שני בניו בהמהלך הריאיון, וניתן היה להבין שהם המנוע שנותן לו את היכולת להמשיך לאחר אירוע טראומתי שכזה.

בוידאו: משחק החזרה של אלוסטיצה לאחר מות בתו.

ההתאוששות לא הייתה פשוטה. למרות שהבקיע מיד לאחר חזרתו למגרשים, אלוסטיצה לא שיחק טוב ומיעט להבקיע. אף אחד בפואבלה לא כעס עליו כמובן, אבל היה ברור שמשהו צריך להשתנות. זה אמנם לקח זמן, אבל כחלק מתהליך השיקום החליטה משפחת אלוסטיצה לשנות אווירה ולעבור למקום אחר בו לא יהיו זכרונות רעים. ההזדמנות נקרתה לרגלו של השחקן: אטלס גואדלחרה חגגה 100 שנה להיווסדה והחליטה לפתוח את הכיס ולחזק את הקבוצה על מנת להצליח ולשנות את התוצאות הרעות של השנים האחרונות. מפה לשם, בינואר האחרון הצטרף החלוץ הארגנטינאי "לשועלים".

אטלס זה אחד המועדונים ההיסטוריים של מקסיקו. במועדון גדלו שחקנים כמו אנדרס גוארדאדו ורפא מארקז, שחזר בשנה שעברה על מנת לסיים את הקריירה במועדון נעוריו. העניין הוא שלמעט אוהדיה, במקסיקו אטלס נחשבת למועדון "המשני" של העיר גואדלחרה, כאשר היריבה המרה היא כמובן צ'יבאס. המשחקים בין הקבוצות תמיד מייצרים אווירה והרבה באזז, ובשנים האחרונות גם כדורגל טוב והרבה אירועים. לצערם של אוהדי אטלס, במפגשים בין הקבוצות, כמעט תמיד רגלה של צ'יבאס על העליונה, ואוהדי השועלים חוזרים הביתה חפויי ראש.

נחזור לאלוסטיצה. השחקן, שהחל את הקריירה שלו בצ'קאריטה ג'וניורס הארגנטינאית ולאחר מכן ניסה את מזלו באלבסטה הספרדית אך ללא הצלחה מרובה. לאחר החוויה הספרדית הקצרה, הוא חזר לארגנטינה לעונה אחת לשחק במדי ארסנל. לאחר מכן עבר אלוסטיצה לשחק במדי דפורטיבו קיטו האקוודורית לפני הגיע לפואבלה בה שיחק החל מ – 2012 (למעט חצי עונת השאלה בפאצ'וקה), עד שעבר בינואר האחרון לאטלס. המעבר שלו עשה לשני הצדדים רק טוב. הוא הבקיע 8 שערים ובישל עוד 4 ב-14 משחקים והראה יכולת משובחת. מעבר לתרומה המספרית, אלוסטיצה הראה המון אופי ומנהיגות, ובהיעדרו של מארקז עקב פציעה, הוביל החלוץ את חבורת השחקנים הצעירים של אטלס לפלייאוף. בסיבוב הראשון של הפלייאוף תשחק אטלס מול היריבה העירונית המרה. אף אחד במקסיקו לא מצפה מאטלס לקחת אליפות, אבל מבחינתם של אוהדי הקבוצה, אם אלוסטיצה יוביל אותם לזכייה בתואר, במיוחד שהדרך לזכייה עוברת בניצחון בצמד המפגשים מול צ'יבאס, הם יוכלו להסתכל לשמיים ולומר:

"GUADALUPE, TU PADRE ES UNA LEYENDA".

 

מטיאס אלוסטיצה חוגג במדי אטלס. יחגוג גם מול צ'יבאס?

מטיאס אלוסטיצה חוגג במדי אטלס. יחגוג גם מול צ'יבאס?

נבחרת מקסיקו למונדיאליטו

תזכרו את השם: רונאלדו סיסנרוס מוריי. או בכינויו המחייב "רונאלדו המקסיקני". נקרא על שמו של רונאלדו "או פנומנו" נאזאריו דה לימה הברזילאי, הוא הכוכב הכי גדול של נבחרת הנוער של מקסיקו במונדיאליטו שיצא לדרך ב 20 למאי בדרום קוריאה.

בעידן בו רוב בעלי הקבוצות במקסיקו מעדיפות להביא שחקנים זרים וזולים מדרום אמריקה, שפר עליו מזלו של סיסנרוס שהמועדון שלו, סנטוס לגונה, הוא אחד מהמועדונים שדוגלים דווקא בטיפוח השחקן המקסיקני. רונאלדו אינו היחיד בסגל הנבחרת הנוכחית שמגיע מסנטוס. ישנם שלושה שחקנים נוספים שמצטרפים אליו: הקשר ההתקפי אוריאל אנטונה, שחקן הכנף קווין לארה ואדוארדו "לאלו" אגירה שישחק בחוד לצד רונאלדו.

בכלל, הנבחרת הזאת היא תמונת מראה של הכדורגל המקסיקני: ישנם כמה מועדונים שדוגלים בטיפוח השחקן המקסיקני, והן כמובן "ספקיות" השחקנים הכי גדולות לסגל הנבחרת של המאמן ושחקן הנבחרת בעבר, מרקו רואיז. בנוסף לסנטוס לגונה, פאצ'וקה שולחת 5 נציגים וצ'יבאס גואדלאחרה שולחת לא פחות משישה שחקנים לסגל. שאר הסגל מורכב ממגוון קבוצות ששולחות נציג או שניים.

הרביעיה של סנטוס לגונה. מימין לשמאל: אגירה, רונאלדו, אנטונה ולארה.

הרביעיה של סנטוס לגונה. מימין לשמאל: אגירה, רונאלדו, אנטונה ולארה.

מה שמעביר אותי לנקודה הבאה: ישנם כמה מועדונים דווקא נותנים קרדיט לשחקנים צעירים,  אבל עקב שיקולים של העדפת טובת המועדון על פני הנבחרת, הביאו אותם להחליט שהם אינן משחררים את השחקנים האלו למונדיאליטו אלא ישאירו אותם למאבקיי הפלייאוף בליגה המקסיקנית. שחקנים כגון הבלמים סזאר מונטס (מונטריי) ואדסון אלבארז (אמריקה), היו אמורים לאייש את סגל הנבחרת ולהרכיב את קו ההגנה המקורי של הנבחרת, אבל הם יישארו במקסיקו. מונטס הוא שחקן הרכב קבוע במונטריי כבר שנתיים ברציפות וצופים לו עתיד מזהיר. גם אלבארז תפס מקום של קבע בהרכב בעונה הנוכחית במדי אמריקה. ההיעדרות שלהם יכולה לפגוע במטרות הנבחרת. מצד שני, צעירים אחרים כגון צמד הבלמים של פאצ'וקה, פרנסיסקו "פאקו" באנגאס וחוסה אסקיבל יקבלו את הקרדיט והחשיפה.

במקסיקו אמנם לא מצפים לזכות בטורניר, אבל המטרה היא להגיע לפחות לחצי הגמר. לאחר הכישלון בטורניר הקודם בניו-זילנד, במקסיקו מאוד מקווים לשחזר את הצלחת הנבחרת מ 2011 שסיימה במקום השלישי. הצלחה של הנבחרת תוכיח לכל בעלי הקבוצות במקסיקו שיש צורך לתת צ'אנס לשחקן המקסיקני הצעיר.

הנה כמה שמות שמומלץ לעקוב אחריהם:

  1. חזרנו לרונאלדו. החלוץ הוא מכונת שערים והוכתר כמלך השערים של ליגת הנערים וליגת הנוער בטורנירים האחרונים. הוא כבר זכה לשחק במדי הקבוצה הבוגרת ואפילו הבקיע במדי המועדון במסגרת הגביע. אנקדוטה מעניינת לגביו: רונאלדו החל את הקריירה בתור שוער, אבל למאמן הילדים של סנטוס לגונה לא הסתדר בראש שמישהו בשם רונאלדו יכול לעמוד בשער, ולכן הוא הציב אותו בעמדת החלוץ המרכזי, שם הוא נשאר עד היום.

רונאלדו המקסיקני בפוזה מוכרת.

רונאלדו המקסיקני בפוזה מוכרת.

2. פבלו לופז. כאשר ראול, החלוץ הספרדי הגדול ראה את פבלו לופז משחק, הוא אמר עליו: "הוא אמנם לא דומה לו בכלל, אבל מדובר באנדראס איניאסטה הבא". צריך לומר, שההשוואה הזאת נשמעת קצת מוגזמת, ואכן אין שום דימיון פיזי בין "פבליטו" לבין איניאטסה, אבל כאשר הוא על המגרש, הוא אכן משחק בצורה דומה מאוד לאגדה הספרדית. בפאצ'וקה מהללים את לופז, וכבר בונים עליו בתור שחקן הרכב לעונות הבאות, אלא אם הוא יתפוס את העין של אחד הסקאוטים שיגיעו לדרום קוריאה, ויעבור לאירופה עוד לפני כן.

פבלו "אנדראס איניסטה" לופז.

פבלו "אנדראס איניסטה" לופז.

3. דייגו קורטז. המגן-קשר ימני צעיר יחסית לשאר הסגל והוא רק בן 18, אבל מדובר באחד הכשרונות העולים של צ'יבאס. מדובר בשחקן מהיר וטכני שאוהב לתמוך בהתקפה. בצ'יבאס כבר טוענים שכמה קבוצות אירופאיות עוקבות אחריו. קורטז תפס את העין באליפות העולם לנבחרות הנערים שהתקיים בצ'ילה לפני שנתיים, לאחר שהבקיע את הגולאסו -א-לה-מסי הבא בחצי הגמר מול ניגריה:

שחקנים נוספים שראויים לציוץ:

המגן השמאלי אוליסס טורס (קלוב אמריקה), הבלם פרנסיסקו באנגאס (אברטון הצ'יליאנית בהשאלה מפאצ'וקה), שחקן הכנף קווין לארה (סנטוס לגונה), החלוץ קווין מאגאניה (צ'יבאס גואדלחרה).

VAMOS MEXICO!!!!

הליגה הפראגוואית – מדריך

אחוז ניכר מקוראי הבלוג הזה (מדובר על עשרות אלפי קוראים 🙂 ) ישאל את עצמו מדוע אני רושם על הליגה הפראגוואית ומה הקשר לכדורגל מקסיקני. תהייה לגיטימית כמובן, שמצריכה הסבר קצר, גם עליי וגם על הכדורגל הפראגוואי עצמו.

נתחיל בי:

בתור אחד שמתעורר באמצע הלילה לראות משחקים מלהיבים בין חוארז ומיניירוס דה זקאטקאס, אני נהנה לראות תמיד את הרמה הגבוהה וצורת המשחק האטרקטיבית בה משחקים במקסיקו. נדיר לראות במקסיקו משחקים טקטיים (שבצורה מסויימת מעניינים לכשעצמם) שמתסיימים בתיקו מאופס, וגם במשחקים שמסתיימים בתוצאה הזאת, הרבה פעמים המשחק מהנה ומרובה בהזדמנויות. בשנים האחרונות, עם עליית מגמת אזרוח שחקנים זרים במקסיקו, ניתן לראות ששחקנים מכל רחבי אמריקה הלטינית מגיעים למקסיקו לשחק בליגה האיכותית (אולי הכי איכותית שיש ביבשת אמריקה), ובליגה הכי עשירה (בוודאות) שקיימת ביבשת.

הליגה במקסיקו כל-כך איכותית, שכאשר שחקן צעיר מרחבי אמריקה הלטינית חושב על העתיד שלו, האופציה הראשונה שלו היא לשחק באירופה, והאופציה הבאה אחריו היא לשחק במקסיקו. העונה רשומים בליגה המקסיקנית 167 זרים, כאשר חלקם הגדול הם ארגנטינאים, קולומביאנים, צ'יליאנים ופראגוואים.

אז אוקיי, אתם בטח שואלים את עצמכם:  "אם יש הרבה לטינים, למה לכתוב דווקא על פאראגוואי?" שאלה מצויינת. והנה התשובה:

אני לא טרחתי לעקוב לאחר הליגה בפראגוואי, אבל בשנתיים האחרונות התחלתי לעקוב אחרי הליגה, מכיוון ששמתי לב שמספר השחקנים הפראגוואים במקסיקו, עולה בהתמדה. העלייה הזאת מגיעה עם החלק השני של ההסבר, וזה החלק שקשור לכדורגל הפראגוואי.

באופן מסורתי, הכדורגל הפראגוואי לא היה קיים. זאת אומרת, טכנית הוא היה קיים, אבל חלק נרחב מתשתית הכדורגל של פארגוואי צמחה ושיחקה מעבר לגבול, אצל השכנה ארגנטינה. גם היום הקשר בין שתי המדינות חזק, אבל הקשר הזה הולך ומתרופף. נכון,  עדיין יש שחקנים "ארגנטינאים" בנבחרת, לדוגמא חואן איטורבה שנולד וגדל בארגנטינה. אבל אם פעם הם היו החלק הארי של הנבחרת, היום הם כבר בגדר מיעוט. שחקנים כגון מיגל אלמירון, אוסקר רומרו, הרנן פרז, דרליס גונזלס וססיליו דומניגס, שמייצגים את הדור החדש של פראגוואי, כולם נולדו וגדלו בפראגוואי. נכון, חלק מהשחקנים עברו בארגנטינה, אבל המגמה הזאת נמצאת בירידה. בלאס ריברוס למשל, יצא מאולימפיה ישר לבאזל השוויצרית וגם דרליס גונזלס לא עבר בארגנטינה.

בלאס ריברוס במדי אולימפיה. עבר מפראגוואי ישירות לאירופה.

בלאס ריברוס במדי אולימפיה. עבר מפראגוואי ישירות לאירופה.

איך זה קשור למקסיקו? קשור מאוד.

הליגה הפראגוואית הפכה למעין "ליגת בת" של הליגה המקסיקנית. שחקנים מוכשרים בעלות נמוכה שרוצים לשחק במקסיקו וקל להביא אותם ללא בעיות התאקלמות מיוחדות, מושכים את בעלי הקבוצות המקסיקניות שמשקיעות בחיפוש אחר הרוקה סנטה קרוז הבא. העובדה שחלק לא מבוטל מסגל נבחרת פראגוואי משחק או שיחק בעברו במקסיקו, רק מקלה על העניינים ומחזקת את הקשר בין שתי המדינות. למועדון מקסיקני טיפוסי יש את הבחירה להביא שחקן ארגנטינאי או צ'יליאני ולשלם לו הון תועפות (נאוהל גוזמן הארגנטינאי ואדוארדו וארגס הצ'יליאני בטיגרס לדוגמא), או להביא שחקן פארגוואי בשליש מחיר שאולי לא מספק את אותה הסחורה, אך בוודאות מספק יותר משליש מהיכולת. שיקול כלכלי ומקצועי כאחד, שבדר"כ מתגלה כנכון.

לאחר שקישקתי את עצמי לדעת,הגיע הזמן לתכלס ונעבור לתקציר על הליגה:

הליגה בפראגוואי משוחקת כמו רוב הליגות באיזור: עונה אחת שמתחלקת לשני טורנירים, אפרטורה וקלאוסורה. היורדות לליגת המשנה נקבעות לפי אחוז ההצלחה בצבירת נקודות ממוצעת למשחק. שתי הקבוצות עם ממוצע הנקודות הגרוע בליגה יורדות לליגת המשנה.

עולם הכדורגל בפראגוואי מבוסס באסוניסיון רבתי, כאשר תשעה קבוצות מהליגה מגיעות מעיר הבירה ופרבריה, ושלושת הקבוצות הנותרות מגיעות מהמחוזות הסובבים את עיר הבירה. ועכשיו נתחיל עם סקירה קצרה על קבוצות הליגה:

סרו פורטניו:

אמרנו מקודם ארגנטינה? אז גם בפרגוואי ישנן שתי ענקיות, וסרו פורטניו, שמיקומה הגיאוגרפי הוא "בשכונת הפועלים" היא הבוקה ג'וניורס של פארגוואי. הקבוצה של מעמד הפועלים, והקבוצה עם מספר האוהדים הגדול במדינה. סרו פורטניו הוא מועדון עשיר בקנה מידה מקומי, אבל האוהדים ובמועדון אוהבים לטפח תדמית של הקבוצה ללא כסף שמייצגת את העניים. צבעי הקבוצה הם אדום כחול. כוכב הקבוצה הוא החלוץ הוותיק נלסון האאדו ואלדס, חלוץ הנבחרת הוותיק ששיחק במגוון רחב של מועדונים באירופה, בין היתר דורטמונד, ולנסיה, קאזאן ואולימפיאקוס. גם אלבארו פריירה, שחקן נבחרת אורוגוואי ששיחק בפורטו, אינטר, וחטאפה משחק בקבוצה. שווה לעקוב: חוליו סזאר וויאלבה. החלוץ המוכשר בן ה-18 שגדל במועדון, כבר העביר חצי שנה במנשנגלאדבך הגרמנית וחזר לפראגוואי בשביל לצבור עוד ניסיון לפני שיחזור לאירופה.

נלסון ואלדס. חזר לפרגוואי לעונת פרישה.

נלסון ואלדס. חזר לפרגוואי לעונת פרישה.

דפורטיבו קפיאטה:

אחד משלושת המועדונים שאינם מגיעים מאסונסיון והמועדון הצעיר בליגה, שנוסד בשנת 2008. אתחבר קצת לצד הפרובינציאלי שלי ואספר שלמועדון יש קשר "ישראלי": החלוץ דאנטה לופז שהגיע למכבי חיפה בתחילת העשור הקודם ולא הצליח בכרמל, המשיך לקריירה ארוכה ויותר מוצלחת, וזכה באליפויות בפארגוואי ובמקסיקו. לקבוצה יש רק שחקן זר אחד, החלוץ הקמרוני קרייסט אמבונדי, שהגיע מהליגה האלג'יראית בשנה שעברה.

חנראל דיאז:

עוד אחד מהמועדונים שנמצאים מחות לעיר הבירה, ושנקרא על שמו של הגנרל חוסה דיאז, שהוביל את צבא פראגוואי במלחמת שלושת המדינות, בו פראגוואי הובסה על ידי הברזילאים והארגנטינאים. מה שמעניין במועדון, הוא המיקום שלו שנמצא מול משרדי הקונמבול (ירים את היד מי שידע שהקונמבול ישב בפראגוואי. מניח שלא הרבה ירימו את היד). השחקן הבולט בקבוצה הוא הקשר כריסטיאן גאיטן הארגנטינאי, פעם ילד פלא שאפילו השתתף במדי ארגנטינה במונדיאל הנערים, והיום שחקן סביר ותו לא.

גואראני:

האלופה הנוכחית, שנקראת על שם השפה הילידית המקומית בפארגוואי, היא אחת המועמדות לזכות באליפות גם בטורניר הנוכחי. המועדון שמשחק בצבעי צהוב-שחור, הוא אחד משני המועדונים הראשונים שהוקמו בפארגוואי (לאחר אולימפיה). השחקנים הבולטים של המועדון הם הקפטן מרסלו פלאו האורוגוואי, חוליו קאסרס הבלם הוותיק ששיחק במקסיקו, צרפת, ברזיל ואפילו בבוקה ג'וניורס וגם אצל יריבתה המושבעת ריבר פלייט ולואיס נרי קבאז'רו, שחוזר לפראגוואי לאחר כמה שנים באטלס גואדלחרה המקסיקנית.

אינדפנדיאטה:

לא, אין קשר למועדון הארגנטינאי משכונת האבז'נדה. מדובר בקבוצה קטנה שעלתה לליגה הסכירה בעונה שעברה והשאיפה היחידה של המועדון הוא לשרוד הליגה הבכירה. השחקן הבולט בקבוצה הוא נסטור איילה, ששיחק בכמה מועדונים קטנים בארגנטינה וזכה להופיע כמה פעמים במדי נבחרת פראגוואי.

קלוב ליברטאד:

אחד המועדונים הגדולים המדינה, שבעשור הקודם שלט בצורה מוחלטת תחת שרביטו של לא אחר מאשר טאטא מרטינו. כמובן שגם השנה המטרה של הקבוצה היא התמודדות על האליפות. השחקנים הבולטים של הקבוצה הם הבלם אדלברטו רומן בניטז, ששיחק בעברו גם בריבר פלייט ובפלמייראס, הקשר הצעיר איוון רמירז והחלוץ הוותיק סנטיאגו סלסדו ששיחק שנים רבות במגוון קבוצות ארגנטינאיות. מומלץ לעקוב: חסוס מדינה, הקשר ההתקפי שמתשתייך לנבחרת עד גיל 20, ולפי הדיווחים נמצא במעקב צמוד של שלושת הגדולות של פורטוגל.

חוסטו וויאר, שןער נבחרת פראגוואי ואחד מסמליה של ליברטאד בעשור הקודם.

חוסטו וויאר, שוער נבחרת פראגוואי ואחד מסמליה של ליברטאד בעשור הקודם.

קלוב נאסיונל:

בדומה לסרו פורטניו, המועדון של האוניברסיטה הלאומית ממוקם גם הוא בשכונת הפועלים, ולכן המפגשים בין שתי הקבוצות נחשב "לדברי רובע הפועלים". המועדון הגיע לכמה הישגים ברמה הלאומית וגם ברמה הבין-לאומית, כאשר הגיע אפילו עד לגמר טורניר הליברטדורס בשנת 2014, שם הקבוצה הפסידה לסאן-לורנצו הארגנטינאית. בקבוצה משחקים הבלם הוותיק רובן מלדונאדו שהעביר את העשור הקודם במגוון קבוצות מהליגה האיטלקית, הקשר חואן ויאיירה שגדל בניואל אולד בויס הארגנטינאית, והחלוץ הוותיק פרדי באריירו ששיחק כמה שנים במקסיקו במדי קלוב לאון ואסטודיאנטס טקוס.

קלוב אולימפיה:

זוכרים את סרו פורטניו? אז קלוב אולימפיה היא "הריבר פלייט" של פראגוואי, ושתי הקבוצות משלימות את הסופר קלאסיקו של פראגוואי. אולימפיה היא המועדון המעוטר ביותר המדינה, והקבוצה גם זכתה בתארים בינלאומים כגון הליברטדורס והסודאמריקנה. אולימפיה משחקת גם בקלאסיקו "הוותיקות" מול גואראני, לאחר שהמשחק הרשמי הראשון בפראגוואי שוחק בין שתי הקבוצות. השם הבולט ביותר בקבוצה הוא כמובן של החלוץ האגדי רוקה סנטה קרוז ששיחק במהלך הקריירה הארוכה והמפוארת שלו בבאיירן מינכן, בלקבורן רוברס, מנצ'סטר סיטי, בטיס, מלאגה וקרוז אזול המקסיקנית. רוקה חזר בקיץ האחרון למועדון ילדותו לעונת פרישה, ואין דבר יותר רומנטי מאשר להוביל את המועדון בו גדל לזכייה בתואר. אבל אולימפיה זה לא רק רוקה סנטה קרוז. גם הקשרים כריסטיאן ריברוס הוותיק ששיחק בברזיל, טורקיה, מקסיקו ואנגליה ולידו המרכז הקישור ישנן גם את שחקן הנבחרת ריצ'ארד אורטיז ששיחק בטולוקה המקסיקנית. מומלץ לשים לב לג'ונתן גונזלס, שחקן הכנף האקוואדורי הצעיר שהגיע מאינדפנדיאנטה דל וואייה האקוודורית וששיחק בעברו גם בלאונס נגרוס דה גואדלחרה וקלוב לאון המקסיקניות.

רוקה סנטה קרוז במדי אולימפיה. אגדה שהייתה באמת.

רוקה סנטה קרוז חוגג במדי אולימפיה. אגדה שהייתה באמת.

רוביו ניו:

הקבוצה מרובע טרינידד היא המכבי פתח תקווה של הליגה בפראגוואי. מועדון מרכז טבלה טיפוסי עם קבל אוהדים מצומצם אך נאמן מאוד. המועדון ידוע במחלקת הנוער שלו, ומגדל שחקנים שבדר"כ נמכרים לקבוצות אחרות בליגה כאשר ישנה הזדמנות. השחקן הבולט של הקבוצה הוא חואן ארייאגה, הקשר המרכזי שאפילו זכה להיקרא כמה פעמים לסגל הנבחרת, אך מעולם לא שותף.

סול דה אמריקה:

כמו בסמלה של קלוב אמריקה המקסיקנית, כך גם אצל "מועדון השמש" של אמריקה, מופיעה מפת היבשת. המועדון שהאיצטדיון שלו נמצא ברובע הנושא את שם המועדון, הוא המועדון שדוגל יותר משאר המועדונים במדינה בטיפוח שחקנים צעירים ואקדמיית הכדורגל של המועדון נחשבת ליצרנית השחקנים המובילה במדינה. בדרך כלל מדובר במועדון ביניים, אבל בשנתיים האחרונות הקבוצה יחסית מצליחה ואף משתתפת בליברטדורס. השחקנים המובילים של הקבוצה הם איזק דיאס, החלוץ הצ'יליאני שהפגיז שערים בכמויות בליגה הצ'יליאנית ושיחק גם בצ'יאפאס ופואבלה המקסיקניות, והקשר דוד מנדייטה ששיחק בפורטוגל ובמקסיקו. הקבוצה מכרה לקלוב אמריקה החודש את היהלום החדש של הכדורגל הפראגוואי, הקשר כריסטיאן פארדס בן ה-18.

ספורטיבו לוקניו:

עוד מועדון שאינו ממוקם באסונסיון. אחד המועדונים היותר גדולים בפראגוואי. צבעי המועדון הם צהוב וכחול, ואוהדי הקבוצה נחשבים לפנאטים. השחקנים המובילים בקבוצה הם הקשרים חרארדו ארבאלוס ודייגו רודריגס, שאף העביר שנה בקרוז אזול, אך בילה את רוב זמנו על הספסל.

קלוב טרינידנסה:

המועדון השני שהעפיל בעונה הקודמת לליגה הבכירה. המועדון משחק עם מדים סטייל בוקה ג'וניורס, וכאן נגמר הדימיון בין שני המועדונים. המטרה של המועדון היא כמובן לשרוד הליגה הבכירה, אך על הנייר יש לקבוצה את הסגל הכי חלש בליגה. אם מתאמצים מוצאים שחקנים ראויים לציון. קרלוס גמאררה, מי שנחשב שוער העתיד של נבחרת פארגוואי והעביר כמה שנים בפורטוגל, בין היתר בקבוצת הבת של פורטו. בנוסף ניתן למצוא בסגל את החלוץ חוליו סנטה קרוז, אחיו הצעיר והפחות מוכשר של רוקה.

אומרים שהנבואה ניתנה לשוטים, לכן ארשה לעצמי לנבא שהאלופה תהיה אולימפיה. ייתכן ומדובר גם במשאלת לב לאור עונת הפרישה של רוקה סנטה קרוז. מה שבטוח, גואראני, ליברטאד וסרו-פורטניו לא יעשו לה חיים קלים. הליגה תחל בסופ"ש הקרוב.