ארכיון פוסטים מאת: Lazoninho

אלן פולידו רק רוצה לשחק

סיודד ויקטוריה במדינת המחוז טמאוליפאס, היא אחד המקומות הכי מסוכנים ברפובליקה המקסיקנית. מדובר בעיר שנמצאת במקום רביעי בדירוג הממשלתי למדד האלימות עם 86 נרצחים על כל 1000 תושבים. אותם ארגוני פשע אינם בוחלים בניסיונות למקסם את הרווחים שלהם, ולכן כאשר בת הזוג של אלן פולידו התקשרה באמצע הלילה של ה 28 למאי 2016 למשטרה והודיעה שהיא ובן זוגה נחטפו על ידי ארגון פשע, מפקד המשטרה המקומי לא היה מופתע. מוקדם יותר באותו הערב, פולידו ובת זוגו יצאו לבלות במסיבה בפאתי העיר, וכאשר הם עשו את דרכם חזרה הביתה, כמה טנדרים של ארגון פשע מקומי חסמו את דרכם ובאיומי רובה העמיסו את השחקן על אחד מכלי הרכב. בת זוגו של פולידו הושארה מאחור, ולמרות שלא השאירו לה את הטלפון, היא עצרה עובר אורח וביקשה ממנו להודיע למשטרה. מכאן הסיפור יצא לכל כלי התקשורת, אבל בצורה מפתיעה, הסיפור נגמר מהר מהצפוי. פולידו, אז שחקנה של אולימפיאקוס היוונית, הושאר להשגחה עם שומר אחד בלבד, ופולידו הצליח לנצל חוסר תשומת לב של אותו שומר ולהכניע אותו. פולידו השתמש בטלפון של אותו השומר בשביל להודיע למשטרה היכן הוא נמצא. תוך פחות משלוש שעות פולידו כבר תוחקר על התקרית בתחנת משטרה מקומית, וכמה שעות לאחר מכן הוא התייצב למסיבת עיתונאים עם ראש העיר ומפקד המשטרה העירונית. פולידו יצא מהסיפור עם שבר באחת האצבעות ביד, אבל עם צלקת נפשית לא קטנה.

פולידו מסרב לדבר על התקרית, ולמרות שמשפחתו גרה עדיין בעיר, פולידו מסרב לחזור לשם ומוכן לפגוש את משפחתו רק במונטריי, שנמצאת כמה שעות נסיעה משם. גם כאשר צ'יבאס שיחקה מול הקבוצה המקומית קורקאמינוס, פולידו לא עלה על הטיסה. למרות שסיפור החטיפה הוא אכן משמעותי ותופס יותר כותרות בכל מה שקשור לפולידו, זה לא הדבר היחיד. פולידו שגדל בסיודד ויקטוריה החל את דרכו דווקא אצל טיגרס ממונטריי. פולידו נחשב לחלוץ עם הרבה פוטנציאל והיה אחד הצעירים המבטיחים עד שקיבל את הצ'אנס במדי הקבוצה הבוגרת. פולידו לא אכזב והפך לאחד החלוצים היותר טובים בליגה, ואפילו זומן לסגל של מקסיקו למונדיאל 2014, למרות שלא שיחק ולו דקה אחת במהלך הטורניר. לכאורה, היה מדובר על שחקן שהנה הקריירה שלו עולה על המסלול הנכון והוא יכול לראות את עצמו כאחד המועמדים להיות חלוץ לגיטימי במדי הנבחרת. מכאן, הסיפור תפס תפנית לא פשוטה.

פולידו חוגג במדי אולימפיאקוס.

פולידו רצה לצאת לשחק באירופה, אבל בטיגרס לא רצו לוותר עליו. בדר"כ שחקנים מצליחים להגיע לעמק השווה עם המועדון, אבל זה לא היה המקרה כאן. פולידו טען שהחוזה שלו תם, ואילו בטיגרס הציגו חוזה שלכאורה חתום על ידי פולידו. השחקן טען שמדובר בזיוף של החתימה שלו והודיע שהוא יוצא לשנת הסגר. וכאן מתחיל אחד הסיפורים ההזויים ביותר העולם הכדורגל. מכירים את "אפקט הפרפר"? אז פולידו יצא להסגר, ובטיגרס חיפשו חלוץ שיחליף אותו. לטיגרס לקח עונה שלמה, אבל בסופו של דבר הביאו את אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי שהפך ברבות השנים לאחד הסמלים הכי גדולים של המועדון. פולידו בינתיים היה שנה שלמה בהסגר, ובינואר 2015 הוא סוף סוף הגשים את החלום האירופאי שלו, למרות שחתם בלבדיאקוס הצנועה מהליגה היוונית. לכולם היה ברור שמדובר במעבר מוזר מאוד, וכנראה שהסכסוך המשפטי גרם לכך שקבוצות נמנעו מלנסות מלהחתים אותו. כצפוי, פולידו הציג יכולת טובה במדי לבדיאקוס, ובקיץ 2015, בערך באותו הזמן שזי'ניאק הגיע לטיגרס, אולימפיאקוס החליטה לקחת צ'אנס עם פולידו למרות הסכסוך המשפטי והודיעה על רכישתו. זוכרים שכתבתי על סיפור הזוי? אז קצת לפני שאולימפיאקוס רכשה את פולידו, בצד השני של האוקייאנוס האטלנטי, צ'יבאס גואדלחרה הודיעה על רכישת כרטיסו של פולידו מטיגרס. כן, אותו שחקן נרכש פעמיים באותו החלון על ידי שני מועדונים שונים. פיפ"א הייתה חייב להתערב ובית הדין של הארגון פסק בספטמבר שטיגרס צדקה ופולידו שייך לה. אולימפיקוס לא הרימה ידיים ואיימה על פיפ"א בתביעה מכיוון שפיפ"א בעצם מפרה את חוקי ההעברות שלה, והשחקן אינו יכול לעבור לקבוצה אחרת לאחר תום מועד חלון ההעברות. בנוסף לכך ההחלטה של פיפ"א נוגדת את חוקי העבודה של יוון. בפיפ"א הבינו שלמרות האיום הקבוע של הארגון להשעות מדינה ממפעלי הארגון עקב התערבות ממשלתית או פוליטית, אין להם יכולת להתמודד בבית משפט אזרחי מול תביעה שנוגדת את חוקי העבודה של מדינה ריבונית, ובפועל החליטו להתעלם מפסק הדין של בית הדין.

פולידו המשיך לשחק במדי אולימפיאקוס עד סוף העונה ואפילו זכה במדיה באליפות, אבל בקיץ 2016 פולידו חזר למקסיקו בעסקת שיא של 18 מיליון דולר, הפעם למדי צ'יבאס גואדלחרה. בצ'יבאס פולידו שיחק תחת מטיאס אלמיידה הארגנטינאי שהבין טוב מאוד כיצד לנצל את הפוטנציאל של פולידו. עד היום פולידו מציין בכל מקום שאלמיידה היה המאמן הטוב ביותר שהוא שיחק תחתיו, וציין לטובה את הגישה הפתוחה והכנה של אלמיידה. בצ'יבאס של אלמיידה, פולידו פרח והקבוצה הפכה להיות הטובה במקסיקו. צ'יבאס זכתה בדאבל המקומי, כאשר בגמר הפלייאוף של הליגה פולידו הבקיע גם במשחק החוץ, וגם את שער האליפות במשחק הגומלין. והיריבה באותו צמד משחקים? כמו בכל סיפור טוב: אותו מועדון בו הוא גדל והסתכסך מולו. טיגרס.

פולידו חוגג במדי צ'יבאס (GETTY).

בהמשך, צ'יבאס המשיכה לזכיה בליגת האלופות של הקונקאקף לראשונה משנת 1962, אך לא רק זאת. היכולת הטובה במדי צ'יבאס החזירה את פולידו למדי הנבחרת תחת חואן קרלוס אוסוריו הקולומביאני, והשחקן עצמו טוען בכל הזדמנות שהוא לא קיבל את הצ'אנס בנבחרת בזמן שהוא היה באירופה בגלל שהוא "סומן" ושהמועדונים במקסיקו החליטו להשתמש בו בתור דוגמא. פולידו לא זומן על ידי המאמן הקולומביאני למונדיאל 2018, אבל ניתן לשער שאז היה מדובר בהחלטה מקצועית שבה הועדפו צ'יצ'אריטו וראול חימנס על פניו.

לקראת טורניר הקלאוסורה, החליטו בצ'יבאס לבנות קבוצת גלאקטיקוס, אך הפעולה הראשונה שהנהלת המועדון עשתה הייתה דווקא למכור את הכוכב הגדול פולידו לספורטינג קנזס סיטי מליגת ה MLS. להבדיל מהפעם הקודמת בה עזב פולידו את הליגה המקסיקנית, הפעם הפרידה הייתה חיובית ומקובלת על שני הצדדים. צ'יבאס רצתה לתת צ'אנס לחלוץ הצעיר העולה חואן חוסה מסיאס, ושמחה לקבל סכום כסף נחמד לקופת המועדון תמורת המעבר של פולידו לקנזס סיטי. פולידו מצידו ירוויח משכורת אטרקטיבית מאוד וינסה למצוא אתגר חדש לאחר שזכה בכל תואר אפשרי במקסיקו. אך יש סיבה נוספת: פולידו התחתן בקיץ האחרון והוא רוצה שמשפחה שלו תגור במקום שקט עם איכות חיים טובה. למרות המעבר צפונית לגבול, גם היום פולידו מאוד גאה בהיותו מקסיקני והוא ישמח לשחק בנבחרת, למרות שנכון לכרגע הוא לא דיבר עדיין עם מאמן הנבחרת טאטא מרטינו. עם חילופי הדורות שמנהיג טאטא מרטינו בנבחרת, לא ברור שלפולידו, שבשבוע הבא יחגוג 29 יש מקום בסגל. מי יודע, אולי יכולת טובה מאוד במדי קנזס סיטי, תתפוס את תשומת הלב של המאמן הארגנטינאי.

פולידו חוגג במדי הנבחרת.

קלאוסורה 2020 – המדריך

נתחיל דווקא מסוף הטורניר הקודם: תודות לאליפות העולם לקבוצות, עברו פחות משבועיים מאז שמונטריי זכתה באליפות האפרטורה מול אמריקה, ועד לתחילת טורניר הקלאוסורה. עקב כך, מונטריי ואמריקה יתחילו את העונה רק במחזור השני וישלימו את המחזור הראשון בהמשך השנה. שאר קבוצות הליגה, במיוחד אלו שלא העפילו לפלייאוף, סיימו לשחק כבר בסוף נובמבר או בתחילת דצמבר, כך שהפגרה בפועל הייתה באורך של חודש עד חודש וחצי לרוב הקבוצות בליגה. עניין חשוב נוסף הוא הסיפור של וראקרוס. כבר תקופה ארוכה שההתנהלות של הבעלים של וראקרוס הייתה בעייתית בלשון המעטה, ופושעת היא כנראה ההגדרה הנכונה יותר. לא רק ברמה המקצועית אלא גם ברמה המוסרית והחוקית. רכש זול, עיכוב משכורות ואי תשלום חובות היו דבר שבשגרה אצל "הכרישים האדומים" תחת שליטתו של פידל קורי. בעונה שעברה פיפ"א הורידה לקבוצה 6 נקודות עקב אי תשלום משכורות לבלם העבר של הקבוצה מטיאס קאהייס, והעונה פיפ"א כבר איימה בהורדת ליגה מנהלתית. כך, בעלי הקבוצות ומנהלת הליגה התכנסו לישיבת דירקטוריון מיוחדת והחליטו על פירוקה של וראקרוס. פשוט הפסיקו את פעילות המועדון כולל קבוצת הבת אוריסאבה, והן חדלו להתקיים. התירוץ הרשמי היה חתימה על חוזים כפולים ובעצם על העלמת מס, כך שאם פידל קורי היה מנסה לערער, הוא היה חייב להתייצב בבית משפט ולהישפט על העלמת מס…

קורי כמובן לא עירער, וכל שחקני המועדון שוחררו. חלקם הגדול מצאו בית במועדונים אחרים בליגה ששמחו לקלוט שחקנים ללא עלות, ושחקנים אחרים ממשיכים בחיפוש. הפירוק של וראקרוס לכאורה עצוב, ובוודאי לאוהדי הקבוצה, אבל לדעתי מדובר בדבר חיובי: מדובר באמירה חזקה שאין מקום לניהול קלוקל (ובוודאי לא לניהול פושע ובלתי חוקי) בכדורגל המקסיקני. ישנן עוד בעיות בניהול של הכדורגל המקסיקני (הכמיהה להכנסות וכסף אצל חלק מהמועדונים על חשבון מקצועיות והישגים ספורטיביים), אבל אלו דברים שהם חלק מעולם הכדורגל. עוד נחזור לבעיות וניהול בכדורגל המקסיקני בהמשך, אבל ישנה נקודה נוספת, והיא הבלגאן שהפירוק של וראקרוס יוצרת למנהלת הליגה. המנהלת החליטה להגדיל את הליגה באופן הדרגתי ל-20 קבוצות, ובטורניר האפרטורה אכן כבר היו 19 קבוצות. בטורניר הקלאוסורה הליגה תחזור למסגרת של 18 קבוצות, ובעונה הבאה כנראה שתי קבוצות יעלו מליגת המשנה במקום אחת,ובעונה הנוכחית אין קבוצה שתרד ליגה (למרות שהיא פורקה, וראקרוס היא היורדת באופן רשמי).

על מנת למנוע מקרים כמו אלו של וראקרוס, מנהלת הליגה מעודדת חברות ענק והקמת קבוצות פיננסיות שישקיעו בכדורגל המקסיקני. ישנם מקרים כמו מועדונים בבעלות של חברות ענק (הקבוצות של מונטריי, צ'יבאס גואדלחרה, קלוב אמריקה, קרוס אסול הן חלק מהדוגמאות הללו), ובמקביל ישנן קבוצות פיננסיות שרוכשות כמה מועדונים ומנהלת אותם כהשקעה. קלוב לאון ופאצ'וקה למשל שייכות ל"גרופו פאצ'וקה", שמחזיקה גם במינירוס דה זאקאטקס מליגת המשנה, או "גרופו אורלגי" שמחזיקה בסנטוס לגונה ואטלס גואדלחרה. לטרנד הזה נוספה עכשיו "גרופו קאליינטה", הבעלים של טיחואנה וגם סינלואה מליגת המשנה, שרכשה לקראת טורניר הקלאוסורה את קרטארו. בדר"כ מדובר בגופים עם גב כלכלי רחב, שמאפשר הבאת זרים ברמה גבוהה מכל אמריקה הלטינית, אבל תמיד נשאלת השאלה האם יש קבוצה שמשקיעים בה יותר מאשר שאר הקבוצות גם ברמה הפיננסית וגם ברמה המקצועית. הנושאים הללו מעניינים מאוד וניתן לכתוב ספרים בנושא, אבל הגיעה העת לעבור למדריך עצמו:

קלוב אמריקה

סגנית האלופה רוצה להוריד את המילה סגנית מתחילת המשפט הזה, ויש לה את הכלים לעשות זאת. למרות שבשנה האחרונה אמריקה מכרה כמה וכמה שחקני הרכב חשובים כמו דייגו לאיינס, אדסון אלברס, אגוסטין מרצ'סין ומטאוס אוריבה, הנשרים הצליחו להיות במרחק של 2 החמצות פנדלים מתואר נוסף. עוד לפני האפרטורה אמריקה החזירה הביתה את השוער ממו אוצ'ואה שיחליף את מרצ'סין שנמכר לפורטו, וגם החתימה את ג'יו דוס סנטוס שסבל מפציעה חלק לא מבוטל מטורניר האפרטורה. בזמן שבאמריקה חיכו שמונטריי תחזור מקטאר בשביל לשחק את צמד משחקי גמר הפלייאוף, הצוות המקצועי לא נח על השמרים והחתים את המגן לואיס פואנטס שהגיע מטיחואנה ואת הקשר האחורי אלונסו אסקובוסה שמגיע לאחר טורניר אפרטורה מצוין במדי קרטארו. ההחתמה של אסקובוסה הגיע במחשבה על עזיבה אפשרית של קשר נבחרת ארגנטינה גידו רודריגס שכנראה יעבור לריאל בטיס. מעבר לכך, לא עשו הרבה שינויים באמריקה, שתמשיך תחת ניהולו של המאמן מיגל הררה שמעדיף לשחק עם שחקנים שהוא כבר מכיר. רנאטו איבארה האקוואדורי ימשיך לשרוף את אגף ימין בעוד אנדרס איברגואן הקולומביאני יעשה אותו הדבר באגף שמאל. במרכז הקישור נמצאים ריצ'ארד סאנצ'ס הפרגוואי ושחקן נבחרת מקיסיקו סבסטיאן קרודובה הצעיר שפרץ העונה וכבר מקבל קרדיט אצל טאטא מרטינו. בחוד יש לאמריקה מגוון רחב של חלוצים כמו רוג'ר מרטינס, ניקו קאסטייו והנרי מרטין. שני הראשונים דרך אגב מקושרים בכל חלון העברות לעזיבה של אמריקה. בנתיים הם עדיין שם. אמריקה תעפיל לפלייאוף. השאלה היחידה האם הפעם הם יצליחו לזכות באליפות.

שימו לב: החלוץ האורוגוואי הצעיר פדריקו ויניאס הגיע בקיץ ממועדון קטן באורוגוואי ואף אחד לא הבין איך הוא הגיע למועדון בסדר גודל של אמריקה. ויניאס אכן לא החל את העונה בצורה טובה, אבל החלק האחרון של העונה ובמהלך הפלייאוף, ויניאס כבר היה החלוץ הפותח של מיגל הררה, ובמו רגליו כמעט הביא אליפות. עד כמה ההצלחה שלו גדולה? ויניאס יפסיד את פתיחת העונה עם אמריקה מכיוון שהוא ישתתף במוקדמות האולימפיאדה עם הנבחרת הצעירה של אורוגוואי. אדינסון קבאני ולואיס סוארס לא נהיים צעירים מיום ליום, ואם ויניאס ימשיך ביכולת הטובה שלו, הוא יכול לחלום על מקום בנבחרת הבוגרת של אורוגוואי לאחר הקופה אמריקה.

פדריקו ויניאס. ההפתעה הכי גדולה של אמריקה בעונה האחרונה.

אטלס גואדלחרה

אם תשאלו את אוהדי אטלס גואדלחרה מה הם היו רוצים יותר מכל, התשובה שלהם כנראה הייתה חלוץ מטרה שיודע להבקיע. גולר כזה שמצליח להביא נקודות. בשנים האחרונות עברו הרבה חלוצים בחוד ההתקפה של השועלים, אבל רק מילטון קראגליו הארגנטינאי היה אחד כזה שבאמת הצליח להיות יציב. קראגליו נמכר כמובן בזמנו לקרוס אסול בשביל לאזן את הקופה הריקה של המועדון, אבל לפני חצי שנה המועדון נרכש על ידי גרופו אורלגי ששולטת גם בסנטוס לגונה, כך שסוף סוף יש לאטלס גב כלכלי יציב. באופן מסורתי, אטלס היא קבוצה שמרבה לשתף צעירים שגודלים אצלה באקדמיה, וגם באפרטורה זה קרה. שיתוף צעירים רב הוא מאוד חיובי, אבל יש לו מחיר בדמות הצלחה מקצועית. כך, החליטו הבעלים לאזן קצת את עניינים ולהביא שחקנים קצת יותר מנוסים. ההנחיה של הבעלים למאמן לאונרדו קופרה היא להמשיך לקדם צעירים, בדיוק כמו שגרופו אורלי עושה גם במועדון השני בבעלותה סנטוס לגונה, אבל יש צורך לאזן את דקות המשחק עם כאלו של שחקנים מנוסים. הרכש שהקבוצה הביאה גם תואם את הדרישה של הבעלים. המגן הימני חוסה אבייה הגיע מהאחות החורגת סנטוס לגונה. החלוץ הצ'יליאני איגנסיו ג'רלדינו שהגיע מהליגה הצ'יליאנית וינסה סוף סוף להיות החלוץ הגולר שהקבוצה הזאת צריכה. גם החלוץ הארגנטינאי לוסיאנו אקוסטה הגיע מ DC יונייטד מליגת ה MLS, כמו גם בן ארצו הבלם חרמן קונטי שהגיע מבנפיקה ליסבון. כל אלו יצטרכו לתרום מהניסון שלהם לצעירים כמו חסוס אנגולו, חאיירו טורס ואיסמאל גובאה. באטלס ישמחו להעפיל לפלייאוף, אבל לא יתאכזבו אם ישחקו טוב ויהיו קרובים כחלק מבניה לעתיד.

שימו לב: השוער הקולומביאני קמילו וארגס הגיע לפני האפרטורה בשביל לתת ניסיון ויציבות לחלק האחורי של הקבוצה. וארגס בסה"כ היה בסדר, אבל עדיין ביצע כמה טעויות משמעותיות ביותר שעלו בנקודות. אם יצליח להימנע מהן, אטלס יכולה לחלום על פלייאוף, ווארגס עצמו לצפות לחזור לסגל הנבחרת לקראת הקופה אמריקה בקיץ.

קמילו וארגס. יצליח לתת יציבות לעורף של אטלס? (GETTY)
קמילו וארגס. יצליח לתת יציבות לעורף של אטלס? (GETTY)

קרוס אסול

קרוס אסול מגיעה לטורניר הקלאוסורה לאחר טורניר אפרטורה מאכזב. יכולת חלשה שהתבטאה בחילופי מאמנים במהלך העונה המשיכה גם לאחר מינויו של רוברטו דאנטה סיבולדי האורוגוואי. לקרוס אסול יש בסה"כ סגל טוב עם שחקנים כגון שחקן נבחרת פרו יושימאר יוטון, בלם נבחרת צ'ילה איגור ליצ'נובסקי, חלוץ נבחרת אורוגוואי ג'ונתן רודריגס שמשחק ליד החלוץ הארגנטינאי המאסיבי מילטון קראגליו. לקרוס אסול יש גם שחקני נבחרת מקסיקו כמו אליאס הרננדס, אורבלין פינדה והתכשיט רוברטו אלבראדו. בקרוס אסול ביצעו ניקוי אורוות לקראת הקלאוסורה, ומכרו/השאילו שחקנים כמו מרטין קאוטרוצ'יו האורוגוואי (אסטודיאנטס הארגנטינאית), סטפן אאוסטקיו הקנדי (פאסוס דה פריירה הפורטוגלית) ובריאן אנגולו האקוודורי (טיחואנה). בגזרת הרכש, הגיעו הקשר ההתקפי פבלו ספליני האורוגוואי מאתלטיקו נאסיונל הקולומביאנית, הקשר האחורי לואיס רומו שהגיע מקרטארו, והשוער הצעיר והמוכשר סבסטיאן חוראדו שהגיע מחורבותיה של וראקרוס. חוראדו צפוי לעבור עונת חפיפה עם השוער הוותיק חוסה דה-חסוס קורונה שצפוי לפרוש בסוף השנה. בקרוס אסול מכוונים גבוה. זה לא צפוי להסתיים עם אליפות, אבל כל דבר מתחת להגעה לפלייאוף ייחשב אצלם לכישלון.

שימו לב: הקשר האחורי לואיס רומו מוזכבר כבר כמה שנים כשם של שחקן שאמור להיות אחד השחקנים הטובים בליגה. היכולת שלו לשחק גם כבלם ואפילו מגן בשעת הצורך רק הגבירה את העניין סביבו. זה לקח קצת יותר זמן מהמצופה, אבל בעונה האחרונה רומו ביצע את הפריצה המיוחלת, ואפילו זומן על ידי טאטא מרטינו לנבחרת. מכאן המעבר לקבוצה גדולה היה צפוי. מעניין לראות אם רומו יצליח לשחזר את היכולת הטובה גם במועדון גדול יותר.

לואיס רומו. הצליח להבצע את הפריצה בגיל 24 (JAM MEDIA)

צ'יבאס גואדלחרה

צ'יבאס היא טלנובלה בלתי נגמרת. מקבוצה שהחלה את האפרטורה במקום האחרון בטבלת הירידה, לקבוצה שנבנתה מחדש לקראת הקלאוסורה והפכה למועמדת ללכת רחוק. בין לבין, היו המון אירועים, כאשר המשמעותי ביותר היה מותו של בעלי הקבוצה חורחה ורגארה. עוד לפי האפרטורה, חורחה העביר את הניהול בקבוצה לידי בנו אמאורי, וזה צבר ניסיון במהלך האפרטורה. אמאורי הבין שהידע שלו בכדורגל אינו מספיק, וכבר קיבל החלטה נבונה: מינויו של מנהל מקצועי בדמותו של שחקן העבר ריקרדו פלאאס. המנהל המקצועי החדש כבר שימש בתפקיד זהה גם אצל היריבה הגדולה אמריקה, וגם בקרוס אסול. בשני המועדנים הוא הצליח, ואיו טעם לחשוב שהוא לא יצליח גם בצ'יבאס. אחד הסממנים של פלאאס הינו דרישתו לביצוע רכש. במקרה של צ'יבאס, זה קצת יותר מסובך, כי המועדון משחק רק עם שחקנים מקסיקנים, כך שההיצע קטן יותר, אבל תסמכו על פלאאס שיצליח. לא פחות משמונה שחקנים הגיעו, כאשר חצי מהם שייכים לסגל הנבחרת הבוגרת, ושניים נוספים שייכים לסגל הנבחרת האולימפית. שחקנים כמו ויקטור גוסמן המצוין שחוזר למקום בו גדל לאחר שפרץ במדי פאצ'וקה, כמו גם אלכסיס פנייה, כריסטיאן קלדרון וחסוס אנגולו שהגיעו כולם מנקאקסה. גם חואן חוסה ואסקס הוותיק חוזר לצ'יבאס, כמו גם חואן חוסה מסיאס הצעיר שחוזר לאחר שנת השאלה מצוינת במדי קלוב לאון. כל אלו מצטרפים לשחקנים כגון אלכסיס ווגה, אוסבלדו אלאניס, היראם מייר ואיסאק בריסואלה. צ'יבאס גם מכרה שחקנים, כאשר השם הבולט הוא אלן פולידו שעבר לקנזס סיטי מליגת ה MLS או קרלוס סיסנרוס שעבר בהשאלה לטולוקה. צ'יבאס רוצה להתמודד על התואר, ולכאורה יש לה סגל שאמור להגיע רחוק, אבל אל נתפלא אם היא תצליח להעפיל לפלייאוף ותו לו.

שימו לב: דווקא נרכש הראשון שפלאאס ביצע, הוא אחד המסקרנים. אוריאל אנטונה נחשב בתור נער לכישרון גדול מאוד ואפילו נרכש על ידי מנצ'סטר סיטי. הוא שיחק בהשאלה בחרונינגן ההולנדית ובלוס אנג'לס גלאקסי, שם היה השותף של זלאטן איברהימוביץ' בחוד ההתקפה של הקבוצה. למרות שהוא החזיק בהצעות מכמה קבוצות ביניים אירופאיות, אנטונה בחר לחזור למקסיקו. לכאורה המוטיב הוא כלכלי, אבל אנטונה הפך בשעה טובה לאבא בתחילת השנה, וייתכן שזה תרם להחלטה לחזור להיות בקרבת המשפחה.

אוריאל אנטונה חוגג במדי הנבחרת. (IMAGO7)

קלוב לאון

תחת הדרגתו של איגנסיו "נאצ'ו" אמבריס, הפכו האריות לאחת הקבוצות היותר אטרקטיביות ומוצלחות בשנה וחצי האחרונות. דווקא לאחר העזיבה לפני שנה של הכוכב הגדול מאורו בוסלי לקורינתיאנס הברזילאית, לאון הצליחה להפוך לקבוצת צמרת. את מקומו של בוסלי מילא בהצלחה רבה החלוץ הצעיר חואס חוסה מסיאס שהושאל מצ'יבאס. מסיאס הפך לאחד החלוצים הטובים בליגה וחזר לקראת הקלאוסורה לצ'יבאס, כנראה בדרך למעבר לאירופה בקיץ הקרוב. במקומו הגיע החלוץ האורוגוואי ניקולס סוסה מראסינג האורוגוואית, וכמו מסיאס בזמנו, סוסה יצטרך להיכנס לנעליים גדולות. מעבר לכך, בלאון החליטו שאין טעם להחליף סוס מנצח, והקבוצה ביצעה רק רכש קוסמטי בדמותו של השוער סבסטיאן פאסי שאמור להיות השוער המחליף כמו גם הבלם הקולומביאני חיינה באריירו שגם הוא אמור להיות בלם מחליף. לקבוצה יש סגל טוב, שכולל כמה עמודי תווך בדמותם של וויליאם טסייו הקולומביאני, ג'ואל קמפבל הקוסטה-ריקני, פדרו אקינו הפרואני, אנחל מנה האקוואדורי וז'אן מנסס הצ'יליאני. כולם כמובן שחקני נבחרות. בלאון מקווים שחסרונו של מסיאס לא יורגש, ושהם יצליחו להעפיל שוב לפלייאוף.

שימו לב: וויליאם טסייו הגיעו למקסיקו בתור בלם, אבל עקב אילוצי פציעות אמבריס נאלץ לשחקו איתו גם בתור מגן שמאלי. טסייו עמד בהצלחה במשימה. עד כמה הוא הצליח? אפילו בנבחרת קולומביה החלו להשתמש בו בתור מגן שמאלי.

וויליאס טסייו. עמוד התווך בהגנת לאון. ( GolCaracol )

קלוב חוארס

חוארס קנתה לפני טורניר האפרטורה את מקומה בליגה על חשבונה של לובוס דה פואבלה, והאמת? זה אכן נראה בהתאם. חוטרס הייתה אחת הקבוצות היותר חלשות במהלך האפרטורה, ולא עושה רושם שזה אמור להשתנות במהלך הקלאוסורה. חוארס לא מנצלת את העובדה שאין יורדת העונה, ולא בונה קבוצה שתוכל להתמודד בכבוד בהמשך הדרך. למאמן הארגנטינאי גבריאל קבאיירו ישנם כמה שחקנים לא רעים בכלל בדמותם של החלוצים דריו לסקאנו הפרגוואי, אנג'לו סאגאל הצ'יליאני ודייגו רולאן האורוגוואי כמו גם הקשר האחורי הצעיר חואקין אסקיבל. הבעיה העיקרית של חוארס היא חולית הגנה יחסית חלשה, ולכן בחוארס הביא את מרטין רבוניאל האורוגוואי בשביל לחזק את החלק האחורי. חוארס צריכה לקוות לעונה סולידית ולנסות לצבור ניסיון לקראת העונה הבאה, מכיוון שאז יהיו יורדות, והיא בהחלט יכולה להרגיש לא בנוח.

שווה מעקב: דייגו רולאן נחשב בזמנו לחלוץ שיחליף את לואיס סוארס ואדינסון קבאני. קריירה סבירה במדי בורדו הצרפתית וקצת פחות מוצלחת במדי כמה קבוצות תחתית בספרד כגון מלאגה, לגאנס ודפורטיבו לה-קורוניה, הביאו אותו לנסות להציל את הקריירה במקסיקו. רולאן בסה"כ בן 26, ואם הוא יצליח לממש את הפוטנציאל, אולי הוא ימצא את עצמו בקבוצה יותר גדולה מאשר חוארס. מי יודע, אולי אפילו לחזור לנבחרת.

דייגו רולאן. יצליח להציל את הקריירה? (URUGUAY NATIONAL TEAM TWITTER)

מונטריי

2019 הייתה שנה חלומית עבור מונטריי. זכיה באליפות הקונקאקף על חשבון היריבה השנואה טיגרס, וזכיה באליפות האפרטורה רגע לפני תום השנה. ואסור לשכוח שמונטריי פתחה את האפרטורה בצורה רעה והחליפה את המאמן האורוגוואי דייגו אלונסו באנטוניו מוחמד הארגנטינאי באמצע העונה. מונטריי היא קבוצה יחסית יציבה שרצה עם סגל דומה כבר כמה שנים וכמעט ללא שינויים, אבל תמיד הייתה קרובה לתואר, בעוד היריבה המרה טיגרס צברה תארים רבים בשנים האחרונות. גם לקראת הקלאוסורה לא אמורים להיות שינויים רבים בסגל. ישנן כמה שמועות על דיווחים בחיזוק לחלק ההתקפי, אבל נכון לכתיבת שורות אלו, המועדון רק שיחרר כמה שחקנים לא משמעותיים. בסה"כ למונטריי יש סגל חזק ומנוסה עם שחקנים כמו השוער הארגנטינאי הוותיק מרסלו בארוברו, כמו גם בני ארצו הבלם ניקולס סאנצ'ס, המגן לאו ואחיוני, החלוץ הנפלא רוחליו פונס מורי, ושחקן נבחרת ארגנטינה מקסי מסה. למונטריי יש גם כמה שחקנים מלאומים אחרים בדמותם של דורלאן פאבון וג'ון סטפן מדינה הקולומביאנים, סלסו אורטיס הפרגוואי, וכמובן כמה שחקני נבחרת מקסיקו. קרלוס "צ'רלי" רודריגס הוא בעל הבית בקישור של מונטריי, סזאר מונטס הבלם, רודולפו פיסארו הקשר ההתקפי, וחסוס גאיירדו המגן/שחקן כנף. במונטריי צריכים להיאבק על שמירת התואר עד הסוף. אולי גם לשמור על תואר הקונקאקף במקביל.

שימו לב: החלוץ ההולנדי וינסנט יאנסן הגיע בקיץ מטוטנהאם בתור הרכש הגדול של מונטריי ומיד לאחר שהגיע עלו שאלות כיצד ישתלב והאם יצליח להתאקלם לתרבות ולצורת המשחק של הקבוצה. בתחילה זה נראה לא טוב, יאנסן נפצע מאוד מוקדם בעונה ורוחליו פונס מורי הציג יכולת טובה. אבל יאנסן ניצל את הזמן בו היה פצוע בצורה אופטימלית והחל ללמוד ספרדית, כמו גם להסתובב ברחבי העיר ולהתחבר לאוהדים באופן ישיר. כאשר יאנסן חזר מהפציעה, לא היה ברור כיצד הוא ישתלב עם פונס מורי. בתחילה הוא עלה כמחליף וכשפונס מורי נפצע, יאנסן כמובן קיבל את הקרדיט, אותו הוא לקח בשתי רגליים. וממה שהכי משמח את אוהדיי מונטריי? גם כאשר פונס מורי חזר, יאנסן לא חזר לספסל אלא פתח ליד פונס מורי, ושיתוף הפעולה היה מוצלח מאוד. אם ימשיך כך יאנסן אולי אפילו יכול להיות הגרסא ההולנדית של אנדרה-פייר ז'יניאק. כמו שזה נראה כרגע, שני הצדדים ירצו בכך.

וינסנט יאנסן. החלוץ ההולנדי חגג תואר ראשון בקריירה דווקא במדי מונטריי.

מורליה

מורליה החלה את טורניר האפרטורה בצורה רעה מאוד, אבל הצליחה לסיים את הטורניר בצורה חיובית לאחר חילופי המאמנים והגעתו של המאמן הארגנטינאי פבלו גדה. לקראת הקלאוסורה, גדה יצטרך להתמודד עם אתגר לא פשוט בדמותו של העזיבה הצפויה של הכוכב הגדול אדיסון פלורס, קשר נבחרת פרו, שאמור להימכר ל DC יונייטד מליגת ה MLS. המורליה כבר הביאו מחליף בדמותו של חורחה וואלדיביה הצ'יליאני, אבל "אל-מאגו" כבר בן 36, ולא ברור אם הוא יצליח לסחוב קבוצה בשלב הזה של הקריירה. בשביל לעזור לוואדליביה הגיע מפומאס קשר צ'יליאני נוסף, מרטין רודריגס, שאמור לתת קצב התקפי מהיר. גן החלות המקסיקני הצעיר סזאר הוארטה הגיע בהשאלה מצ'יבאס על מהת לצבור ניסיון, והוא אמור לשחק לידו של חלוץ נבחרת ונצואלה פרננדו אריסטגיאטה. למורליה ישנם גם כמה שחקנים וותיקים כגון רודריגו מייאר הצ'יליאני וגבריאל אצ'יליאר האקוודורי שאמורים לתרום מניסיונם. מורליה קבוצה בבניה, ולא סביר להניח שהיא תצליח להעפיל לפלייאוף, אבל אם הדברים יסתדרו טוב מהצפוי, אויל היא תצליח להשתחל ברגע האחרון.

שימו לב: כמו רבים אחרים, הבלם הצ'יליאני סבסטיאן וגאס הגיע בגיל 20 למקסיקו על תקן כישרון בתקווה שיצליח וייהפך לשחקן חשוב. חלק לא מבוטל מהכשרונות הללו בדר"כ חוזר הביתה אחרי תקופה קצרה, ולפני שנתיים היה נדמה שוגאס יצטרף לסטטיסטיקה. אבל וגאס הוא לוחם אמיתי, ונשאר למרות הכל. בשנה וחצי האחרונות וגאס הצליח לפרוץ ואפילו הפך לבלם הפותח של נבחרת צ'ילה. השמועות כבר מקשרות אותו למעבר למועדונים גדולים יותר. אם ימשיך ביכולת הטובה, זה כנראה יקרה מוקדם מאשר מאוחר.

סבסטיאן וגאס. לא החמיץ אפילו דקת משחק אחת במהלך טורניר האפרטורה.

נקאקסה

נקאקסה הייתה ההפתעה החיובית של טורניר האפרטורה (יחד עם קרטארו), ורק חוסר ניסיון של שחקניה הצעירים מנה ממנה להצליח להגיע רחוק יותר בפלייאוף. אבל להצלחה של קבוצה לא גדולה יש מחיר, והוא שהקבוצה נאלצה להיפרד מחלק משחקניה המוכשרים לטובת קבוצות גדולות ו/או עשירות יותר. כריסטיאן קלדרון, חסוס אנגולו ואלכסיס פנייה נמכרו לצ'יבאס, וגם פליפה גאייגוס ואדוארדו הררה עזבו יחד עם המאמן ממו ואסקס לטובת אתלטיקו סן לואיס. מי שחוזר למועדון הוא המאמן אלפונסו סוסה, שבמקרה או לא, אימן בעונה שעברה דווקא את אתלטיקו סן לואיס. לסוסה יש סגל שחקנים סביר עם שמות כמו שוער הנבחרת הוגו גונזלס, מושבה צ'יליאנית של שחקנים בדמותם של פדרו קמפוס, מרטין לארה, קלאודיו באסה וחואן דלגאדו, ובחוד יש לו את החלוץ הצעיר מקסי סאלאס, שאמנם שיחק בצ'ילה לפני שהגיע לנקאקסה, אבל הוא ארגנטינאי. אבל נקאקסה לא רק מכרה אלא גם הביאה שחקנים. המגן השמאלי הצעיר ראול סנדובאל הגיע מטיחואנה לאחר השאלה בסינלואה. יחד איתו הגיע גם הקשר ההתקפי פרננדו ארסה האמריקאי, בנו של שחקן העבר המקסיקני שעונה לאותו השם, והחלוץ דייגו צ'אבס שהגיע בחינם מוראקרוס המפורקת. נקאקסה לא אמורה לשחזר את ההצלחה של טורניר האפרטורה, וישמחו שם לבנות קבוצה שתצליח לייצר עוד כמה שחקנים שיימכרו למרבה במחיר.

שימו לב: מאורו קירוגה נחשב תחילת הקריירה ילד הפלא של חימנסיה לה-פלאטה ולכן מעבר לקבוצה אירופאית היה אך טבעי בשבילו. קירוגה עבר לשחק בלאס-פאלמס הספרדית, ולאחר מכן באלאבס, אבל לא הראה ניצוצות ולא מימש את הפוטנציאל. גם לאחר שחזר לארגנטינה, בתחילה למדי רפאלה ולאחר מכן חזרה הביתה לחימנסיה, הוא לא הצליח לשחזר את היכולת מתחילת הקריירה. דווקא מעבר לקבוצה קטנה בצ'ילה בשם קוריקו אונידו הצילה לו את הקריירה. יכולת טובה משכה את עיניי הסקאוטים של נקאקסה, והמעבר היה מוצלח מהמשוער. קירוגה סיים בתור מלך השערים של הליגה הסדירה (יחד עם אלן פולידו), ובנקאקסה מקווים שהוא ימשייך באותו יכולת גם בטורניר הקלאוסורה.

מאורו קירוגה. יצליח לשחזר את היכולת מטורניר האפרטורה?

פאצ'וקה

פאצ'וקה זה מועדון שסטה מהדרך והדבר מתבטא בתוצאות הקבוצה. מאז שדייגו אלונסו האורוגוואי עזב את הקבוצה לאחר שהוביל את המועדון לזכה באליפות ובאליפות הקונקאקף, עברו במועדון שרשרת מאמנים שעברו ולא הותירו חותם משמעותי. המאמן מרטין פאלרמו עזב בסוף טורניר האפרטורה, ובמקומו מונה מאמן צעיר ומבטיח בדמותו של פאולו פסולאנו שהגיע מליברפול האורוגוואית. פסולאנו יצטרך לחזור למקורות, ולנסות להתבסס על צעירים שגדלים באקדמיה המשובחת של המועדון. כראיה לכך, הנהלת המועדון לא הסכימה להביא רכש שעולה כסף, ובסופו של דבר הגיעו בחינם קאזים-ריצ'ארדס הטורקי-אנגלי מוראקרוס המפורקת, וכריסטיאן סוזה האורוגוואי מריאל גראסילסו הפרואנית. בגזרת העוזבים בפאצ'וקה, ניתן למצוא את ויקטור גוסמן שנמכר לצ'יבאס, חיינה באריירו הקולומביאני שהושאל לקלוב לאון ואת בן ארצו אדווין קרדונה שסיים השאלה ממונטריי. לפאצו'קה יש כמה צעירים מוכשרים בדמותם של אריק אגירה, רוברטו דה-לה-רוסה, אפריין אורונה וקווין אלברס. לא צריך לחשוש, פסולאנו מחזיר גם בשחקנים מנוסים כמו צמד הבלמים אוסקר מורייו הקולומביאני וגוסטאבו קבראל הארגנטינאי כמו גם הקשר ההתקפי רובנס סמבואסה, ויקטור דאווילה החלוץ הצ'יליאני וחלוץ נבחרת אקוואדור רומאריו איבארה. בפאצ'וקה יכולים להיאבק על המקום בפלייאוף עד הסוף, אבל בעיקר ישמחו אם כמה צעירים מוכשרים יפרצו ויצליחו לבנות קבוצה אטרקטיבית לעונה הבאה.

שימו לב: פרנקו חארה מעולם לא נחשב חלוץ גדול בשום מקום בו הוא שיחק. למרות שעזב את ארסנל הארגנטינאית בגיל צעיר ועבר לבנפיקה ליסבון. בדומה למאורו קירוגה מנקאקסה, גם חארה לא הצליח להטביע חותם משמעותי בקבוצותיו האירופאיות או גם כאשר חזר לארגנטינה ושיחק במדי סן לורנסו ואסטודיאנס. דווקא בפאצ'וקה חארה הצליח לפרוץ, והיום הוא מלך השערים ההיסטורי של המועדון.

פרנקו חארה בפוזה מוכרת במדי פאצ'וקה.

פואבלה

אוהדי פואבלה כבר איבדו כל אשליה לגבי הקבוצה שלהם, ומספר הצופים המועט במשחקי הקבוצה היא הראיה הטובה ביותר לכך. קשה להאשים אותם. אמנם הם לא נמצאים יותר בסכנת ירידה, והם אפילו ביו קרובים להעפיל לפלייאוף כמה פעמים, אבל בסה"כ פואבלה היא אחת הקבוצות היותר אפורות. פואבלה איבדה את הכוכב הגדול החלוץ הקנדי לוקאס קאבליני שנמכר לונקובר מליגת ה MLS כמו גם את החלוץ הארגנטינאי הוותיק מטיאס אלוסטיסה שסיים חוזה. בצורה מפתיעה, המועדון השתמש בחלק מהכסף בשביל להביא רכש שיכול לשדרג את הקבוצה. במקום קאבליני הגיע מחורבות וראקרוס החלוץ הארגנטינאי כריסטיאן מננדס, ויחד איתו הגיע גם המגן חסוס פאגאנוני. מקסי אראוחו, מגן שמאלי צעיר ששיך לנבחרת הנוער של אורוגוואי הגיע מהליגה שם, והקשר סלבדור רייס הצעיר הגיע בהשאלה ממורליה. אליהם יצטרף החלוץ אנחל סאלדיבר שאמנם זכה בתארים במונטריי, אך לא ראה יותר מידי דקות משחק. המאמן הפרואני חואן ריינוסו יצטרך לשלב את השחקנים הללו בתקווה שיצליחו להפוך את פואבלה לקבוצה שפעם הייתה מביאה הרבה קהל למגרשים. בפואבלה יצהירו שהם נאבקים על מקום בפלייאוף, אבל לא סביר שזב יקרה וישמח לפחות לקבל כדורגל אטרקטיבי.

שימו לב: אוסבאלדו מרטינס הגיע למקסיקו בגיל צעיר ומאז עבר בהרכב קבוצות. בכל קבוצה הוא הותיר רושם חיובי, ובסה"כ מדובר באחד השחקנים היותר מוצלחים שהגיעו לליגה. לפוטבלה מגיע מרטינס בתוך המבוגר האחראי. הגוף כבר לא מה שהיה פעם, אבל חכמת המשחק רק משתפרת. מרטינס יתרום מהניסיון שלו, השאלה אם חבריו יסכימו ללמוד.

אוסבאלדו מרטינס. הפראגוואי המנוסה יקווה לתרום מהניסיון שלו.

קרטארו

קרטארו תחת המאמן הוותיק מנואל ווסטיץ' הייתה יחד עם נקאקסה ההפתעה החיובית של טורניר האפרטורה. קבוצה ששיחק בצורה אטרקטיבית לעין ולמרות ששילבה הרבה צעירים לא נפלה מהגדולות של הליגה במהלך הליגה הסדירה. חוסר הניסיון של הצעירים היה לרועץ המהלך הפלייאוף, אבל בסה"כ בקרטארו היו מאוד מרוצים. השטלה הגדולה לגבי קרטארו היא מה יקרה העונה. המועדון נרכש על ידי גרופו קליינטה, שמחזיקה גם בטיחואנה, והמועדון מכר וצפוי לאבד עוד שחקנים חשובים מהעונה שעברה. ג'ורדן סיירה האקוואדורי סיים השאלה וחזר לטיגרס, אלונסו אסקובוסה נמכר לאמריקה, חוויאר גואמס נמכר לטולוקה, לואיס רומו לקרוס אסול, וגם החלוץ מחוף השנהב אקה לובו צפוי להצטרף ללואיס רומו בכחולים של מקסיקו סיטי. אבל ההנהלה החדשה ביצעה גם רכש, בעיקר בהשאלת שחקנים מטיחואנה. החלוץ אריאל נאוהלפאן, הבלם חוליאן ולאסקס והקשר הצעיר אנטוניו נאבה הגיעו ממועדון האחות, וגם צמד הצעירים אידקל דומינגס ובריאן פיגרואה הגיעו בהשאלה מפומאס. כל אלו מצטרפים לשחקנים כגון פביאן קאסטייו ואלכסיס פרס הקולומביאנים, המגן הספרדי אנריקה לופס, ילד הפלא מרסל רואיס וצמד החלוצים אנריקה טריביירו ופאולו איריסאר. החדשות הטובות מבחינת קרטארו: למרות העזיבה המאסיבית של שחקנים, ווסטיץ' נשאר. אם יצליח לחבר את הרכש לסגל הקיים, קרטארו יכולה בהחלט לחלום שוב על הפלייאוף.

שווה מעקב: ג'ייסון לוקומי הוא עוד אחד מאותם שחקנים מוכשרים שיש להם בעיה בראש. הקשר ההתקפי הקולומביאני, שיכול לשחק גם באגף, הראה ניצוצות וביצע כמה מהלכים מעניינים מאוד במהלך האפרטורה. אבל מה שחסר לו זאת יציבות. לפעמים הוא היה נעלם למשחקים שלמים, והראה כמה פעמים תסכול מוחצן. אם יצליח לשמור על קור רוח, כנראה שימליח לשמור גם על יציבות. המרוויחה הגדולה תהיה הקבוצה שלו.

ג'ייסון לוקומי. יציבות זה שם המשחק.

אתלטיקו סן לואיס

אתלטיקו ס לואיס הייתה אמורה להיות הסוס השחור בטורניר האפרטורה. המועדון שנמצא בשליטת אתלטיקו מדריד היה אמור להיות מודל חדש לקבוצות במקסיקו, עם ניהול וצוות מקצועי ספרדי. אבל פוליטיקה פנימית ומאבקי שליטה גרמו לזעזועים במהלך העונה, ואתלטיקו סן לואיס סיימה את האפרטורה בצורה מאכזבת יחסית. לקראת הקלאוסורה, החליטו בסן לואיס להחזיר את המאמן ממו ואסקס, שכבר אימן אותה בעבר ומכיר את המערכת. ואסקס הביא איתו מנקאקסה את הקשר הצ'יליאני לואיס גאייגוס, ואליו הטרפו גם הקשר המקסיקני חוויאר קורטס שהגיע מסנטוס לגונה וגם הבלם האקוואדורי פרננדו לאון שהגיע האלופת הסודאמריקנה אינדפדיאנטה דל וואייה. סן לואיס משמשת כקבוצת בת של אתלטיקו מדריד, ולכן היא גם תחנת מעבר לשחקנים שבספרד מקווים להביא כרכש עתידי. החלוץ הארגנטינאי המצויין ניקולס איבנייס כבר נרכש על ידי קבוצת האם ויעבור בסוף האפרטורה לבירת ספרד, אבל המעקב שם נמשך כל הזמן, וייתכן ששחקנים נוספים ימצאו את עצמם על המטוס לספרד בעתיד. בסן לואיס ירצו להעפיל לפלייאוף, ואם ואסקס יקבל את מרחב העבודה הרצוי, ייתכן שהם ישיגו את המטרה.

שימו לב: הקשר ההתקפי הצעיר אוסקר מסיאס הוא עוד אחד מאלו שגדלו בצ'יבאס ולא קיבלו הזדמנות אמיתית בקבוצה הבוגרת של המועדון. כאשר מסיאס קיבל הצעה מסן לואיס לשחק אצלה, היה ברור לו שהוא מגיע כרכש שנועד למלא את דקות המינימום של חוק הצעירים. לקח למסיאס זמן להיכנס לעניינים, אבל בחלק השני של העונה הוא היה חלק אינטגרלי מהקבוצה, ובקלאוסורה הוא ירצה להציג את הפריצה האמיתית.

אוסקר מסיאס. גולאסו של גול בכורה.

סנטוס לגונה

בסנטוס לגונה עושים דברים נכון. מועדון שדואג לטפח צעירים וכל זאת במקביל להצלחות של הקבוצה. בטורניר האפרטורה סנטוס הייתה הקבוצה הטובה בליגה, אבל בפלייאוף היא הפתיעה לרעה וכשלה למרות שהייתה מועמדת להגיע רחוק. מאמן האורוגוואי גיירמו אלמאדה אוהד לשחק עם בני ארמו ועוד לפני האפרטורה הביא את פרננדו גוריאראן ואוקטביו ריברו שיצטרפו לשחקן נבחרת אורוגוואי, בריאן לוסאנו המצוין. בנוסף למושבת הצ'רואס, יש לסנטוס מגוון שחקנים כגון השוער הוותיק ג'ונתן אורוסקו, מגן הנבחרת חראדרדו ארטאדה, הבלם הברזילאי מטאוס דוריה, קשר נבחרת צ'ילה דייגו ואלדס, שחקן הכנף האקוודורי אריק קאסטייו, החלוץ הארגנטינאי חוליו פורץ, והצעירים אדריאן לוסאנו ואדגר גאמס. סנטוס אמורה להעפיל לפלייאוף ללא בעיות גדולות במיוחד, ואולי אפילו יכולה לזכות באליפות.

שימו לב: סנטוס לא ביצעה הרבה רכש לקראת הקלאוסורה, אבל מי שכן הגיע היה אלן סרוונטס שהגיע מצ'יבאס. הקשר האחורי הצעיר כבר נחשב כמה שנים ככישרון גדול שאמור להיות אחד השחקנים המובילים בשנים הקרובות, אבל למרות ששיחק במדי צ'יבאס, הוא לא הצליח לבצע עדיין את הפריצה. אולי מקום שקט יותר ומורגל בפיתוח צעירים יהיה הזרז שיגרום לו לממש את הפוטנציאל.

אלן סרוונטס. יצליח לבצע את הפריצה המיוחלת?

טיגרס

בטיגרס ירצו לשכוח את העונה האחרונה. היריבה הגדולה מונטריי זכתה בתארים בעוד בטיגרס הקבוצה נראתה תקועה ורק הברקות של הכוכבים גרמו שטיגרס תצליח להישאר רלוונטית עד שלב יחסית מאוחר של האפרטורה. טיגרס היא קבוצה עשירה ומלאת כוכבים, אבל גם המאמן הוותיק ריקרדו פרטי הבין שצריך לרענן רצת את השורות ולהביא תחרות לשחקנים. נכון, אנדרה פייר ז'יניאק נפלא כרגיל, אבל חבריו להתקפה בקושי תרמו: אדו וארגס מאז ומעולם היה חלוץ נבחרות אדיר ופחות מוצלח במדי הקבוצות בהן שיחק, אבל העובדה שאנר ולנסיה סיים את העונה ללא הבקעת ולו שער אחד, עלתה לאוהדים על העצבים ובהנהלה של המועדון פתחו את הארנק. עוד במהלך האפרטורה חזר למקסיקו הבלם דייגו רייס, ולקראת האפרטורה הגיע מאינטרנסיונאל הברזילאית החלוץ האורוגוואי ניקו לופס. יחד עם החלות הקולומביאני הצעיר חוליאן קינייונס שחוזר מפציעה שהשביתה אותו לאורך כל האפרטורה, לטיגרס יש ארסנל התקפי מפחיד. טיגרס גם מכרה את הקשר הארגנטינאי לוקאס זלאריאן לקולומבוס מליגת ה MLS, והחזירה מהשאלה במקומו את ג'ורדן סיירה האקוואדורי שהיה מוצלח מאוד במדי קרטארו במהלך האפרטורה. טיגרס אמורה להעפיל לפלייאוף בקלות, וסביר להניח שהיא תהיה בתמונת האליפות עד הסוף.

שימו לב: דייגו רייס היה ילד הפלא ההגנתי של מקסיקו. זכה באליפות מקסיקו עם קלוב אמריקה בגיל 19 ולאחר מכן זכה עם מקסיקו גם במשחקים האולימפיים בלונדון 2012. לא פלא שפורטו רכשה אותו במהרה. למעט העונה האחרונה שלו במדי פורטו, רייס מעולם לא קיבל צ'אנס אמיתי במדי הענק הפורטוגלי, וכל פעם הושאל לכל מיני קבוצות בספרד. גם בסוסיאדד ,גם באספניול, וגם בלגאנס הוא הציג יכולת טובה, אבל דווקא כשהיה חופשי וקיבל הצעות מכל מיני קבוצות ספרדיות, הוא העדיף חוזה שמן בפנרבחצ'ה הטורקית. משם הירידה הייתה תלולה ועקב פציעה הפסיד גם את המונדיאל. מאז, רייס איבד את מקומו בנבחרת ורק עונה יוצאת מן הכלל יכולה לתת לו תקווה לזימון מחודש אצל טאטא מרטינו.

דייגו רייס. יצליח להציל את הקריירה?

צ'ולוס דה טיחואנה

טיחואנה מגיעה לאחר עונה מאכזבת מאוד. ההנהלה השקיע הרבה כספים בתחילת טורניר האפרטורה, ויחד עם שיפוץ והגדלת האיצטדיון, היו בטוחים בגבול הצפוני שטיחואנה יכולה להגיע רחוק. ובכן, המציאות לא יכלה להיות רחוקה יותר. הקבוצה אמנם הציגה כמה משחקים טובים פה ושם, אבל חוסר היציבות עלה למאמן הקולומביאני אוסקר פארחה בעבודתו. לקראת הקלאוסורה, הגיע המאמן הארגנטינאי גוסאטבו קינטרוס שלמרות הצליח מאוד בצ'ילה עם אוניברסיאדד קתוליקה, עלה על המטוס הראשון למקסיקו לאור האלימות הגואה ברחבי צ'ילה. הדבר הראשון שעשה קינטרוס זה להביא רכש שייציב את ההגנה בדמות של צמד הבלמים הארגנטינאי לאנדרו גונזלס ומיגל ברביירי. בגזרת הרכש הגיעו גם הקשר הקולומביאני המוכשר כריסטיאן ריברה והחלוץ האקוואדורי בריאן אנגולו. אלו מצטרפין לביס שחקנים שכולל שחקנים כגון השוער ג'יבראן לאחוד, הקשר האורוגוואי איגנסיו ריברו, והחלוצים מאורו לאיינס (אחד של דייגו מריאל בטיס) והחלות הברזילאי קמילו סנווצו. טיחואנה יכולה להיאבק על מקום בפלייאוף, אבל כנראה שזה זה יסתכם.

שימו לב: החלוץ האקוואדורי מילר בולאניוס הגיע בכל תרועה רמה למקסיקו. עד כה הציג יכולת לא רעה בכלל, אבל בטורניר האפרטורה הבקיע רק שער אחד. לאחר עזיבתו של אריאל נהאולפאן לקרטארו, בולניו יצטרך לעזור לסנווצו בהתקפה ולתת תפוקה של שערים. אם טיחואנה אוצה סיכוי להגיע לפלייאוף, הם צריכים יכולת טובה מצידו של בולאניוס.

מילר בולאניוס. צריך לחזור להבקיע שערים אם בטיחואנה רוצים עונה מוצלחת.

טולוקה

השדים האדומים ירצו לשכוח את טורניר האפרטורה. הקבוצה נראתה רע מאוד, ועשה רושם ששחקני הקבוצה לא מבינים כיצד לשחק כמו שהמאמן שלהם רצה. המאמן, ריקרדו לה-וולפה הוותיק כבר לא שם, ובמקומו חזר למועדון חוסה מנואל "צ'פו" דה לה-טורה. טולוקה הייתה העונה שעברה הקבוצה עם ממוצע הגיל הגבוה ביותר בליגה, ולכן לא פלא שהעונה הם הלכו על רכש של שחקנים צעירים. שחקן הכנף האורוגוואי לאונרדו פרננדס (21) הגיע מאוניברסידד דה צ'ילה, החלוץ האקוואדורי מייקל אסטרדה (23) הגיע מקלוב מקארה בארצו, והמגן הצעיר דייגו רוסאלס (20) הגיע מפומאס. גם קרלוס סיסנרוס הגיע בהשאלה מצ'יבאס וינסה להחיות את הקריירה לאחר פציעה שהשביתה אותו לכמעט שנה שלמה. אבל טולוקה עדיין קבוצה מבוגרת יחסית. רק לציין כמה דוגמאות: השוער הוותיק (37) אלפרדו טלאברה עדיין מקבל את חולצת ההרכב. בחוליית ההגנה שלפניו יש את ג'ונתן מאיידנה (34) הארגנטינאי הוותיקף ולידו משחק בלם "צעיר" יחסית בדמותו של פרננדו טוביו, ארגנטינאי גם הוא. גם בחוליית הקישור יש שחקנים מנוסים כמו וויליאם דה-סילבה (33) הברזילאי ופדריקו מקואייו (30) הארגנטינאי. בהתקפה נמצא למצוא ארגנטינאי וותיק נוסף שעונה לשם עמנואל ג'יגליוטי ש 32 שנות חייו מוציאות את חברו להתקפה, פליפה פארדו הקולומביאני (29) שחקן צעיר יחסית. בטולוקה מצפים להעפיל לפלייאוף, אבל לא בטוח שיצליחו לעמוד בציפיות של עצמם.

שימו לב: הקשר ההתקפי אלן מדינה פרץ בשנה שעברה ואפילו זומן לנבחרת על ידי טאטא מרטינו. בטורניר האפרטורה מדינה היה אמור להיות הבורג המרכזי בטולוקה, אבל בדיוק באותו זימון בכורה לנבחרת, הוא נפצע ונאלץ להפסיד את כל טורניר האפרטורה. מדינה אמור לחזור במהלך החודש הראשון של האפרטורה, והאוהדים מקווים שיצליח לשחזר את היכולת מלפני הפציעה. במידה וכן, הוא אמור להיות חלק מהסגל של הנבחרת האולימפית במידה וזאת תעפיל לטורניר בטוקיו.

אלן מדינה, יצליח לשחזר את היכולת מלפני הפציעה?

פומאס

פומאס הפכה בשנים האחרונות לקבוצה בינונית שמידי פעם מבליחה עם טורניר טוב ואז חוזרת לבינוניות שלה. חלרק מהעניין זאת העובדה שפומאס אינה יכולה להתמודד כלכלית מול הגדולות של מקסיקו, אבל גם התנהלות לא הכי מוצלחת הביאה את המועדון האוניברסיטאי למצב הנוכחי. בקית האחרון הגיע המאמן הספרדי מיצ'ל גונזלס שעשה בחכמה והנמיך ציפיות באומרו שהוא מגיע לבנות משהו גדול והתהליך לא יהיה קצר. באפרטורה פומאס דישדה בחלק התחתון של הטבלה, אבל היה ניתן לראות שמיצ'ל עומד מאחורי דבריו ומנסה להנחיל דרך לסגל היחסית צעיר של הקבוצה. למואס יש כמה שחקנים יחסית צעירים שהוכיחו שהם בהחלט שחקני ליגה לגיטימיים, למרות שאין שם כוכבים שתופסים את כל תשומה הלב. אלן מוסו המגן הימני הוא אולי השחקן הכי בולט ואפילו נכנס לרוטציה של טאטא מרטינו בנבחרת. שחקנים נוספים שראוים לציון הם החלוץ הפרגוואי קרלוס רודריגס, והקשר האחורי בעל השם האטרקטיבי אנדרס איניאסטרה. לקראת האפרטורה, פומאס הביאה את פביו אלברס הארגנטינאי שהגיע מהלוס אנג'לס גלאקסי, אלחנדרו מאיורגה שהגיע בהשאלה מצ'יבאס, וכריסטיאן סאוסדו האמריקה ממוצא מקסיקני שהגיע מריאל סולט לייק. ייתכן ופומאס תהיה בתמונת הפלייאוף עד סוף העונה, אבל מיצ'ל יהיה מבסוט אם התהליך שבו הוא החל יתקדם, והוא יצליח לגבש את השחקנים הצעירים שלו לקבוצה שיכולה לממש את הפוטנציאל בעתיד הנראה לעין.

שווה לשים לב: בקבוצה מלאת כוכבים כמו מונטריי, לבלם יוהאן ואסקס לא באמת היה סיכוי לשחק ולהיות בורג מרכזי. ולמרות זאת, כשהוא ראה דקות משחק, הוא תמיד הציג יכולת טובה, ולכן הוא זומן לסגל הנבחרת האולימפית. במונטריי מבינים שיש להם שחקן לעתיד, והחליטו להשאיר אותו בשביל שיצבור ניסיון. בפומאס עטו על המציאה. עכשיו הבמה כולה שלו. אם יצליח, יחזור למונטריי, והפעם ישר להרכב.

יוהאן ואסקס. הזדמנות להוכיח את הפוטנציאל.

מונדיאל הנערים 2019

מונדיאל הנערים (עד גיל 17) ייפתח ב 26 לאוקטובר כאשר המארחת ברזיל תשחק מול קנדה במשחק הפתיחה. מה שמעניין זה שברזיל לא הייתה אמורה לארח את הטורניר אלא פרו, אבל בעקבות בלאגן בארגון הטורניר, פיפ"א העבירה את הטורניר לברזיל ופרו בכלל לא תשתתף בטורניר. בכלל, טורניר הנערים הוא טורניר מהנה לצפייה, מהסיבה הפשוטה שמדובר בטורניר פיפ"א היחיד בו הטכניקה והכישרון עדיין יותר בולטים לעין מאשר המסגרת הקבוצתית והמשמעת הטקטית. לא שאין משמעות לטקטיקה, אבל מכיוון שמדובר בבחורים צעירים שעדיין נמצאים בתהליך גדילה, היכולות האישיות עדיין בולטות יותר.

עקב כך, זכייה או הצלחה בטורניר הנערים היא כמובן עניין משמח, אבל אינה מהווה אינדיקציה אמיתית ליכולת או הצלחה של מדינה מסויימת ברמת הבוגרים. האימפריה הכי גדולה בטורנירים הזה היא ניגריה עם 5 זכיות ו 3 פעמים סגנית. ברזיל אמנם זכתה 3 פעמים, אבל שאר הנבחרות הבולטות מבחינה היסטורית בטורניר הן גאנה ומכסיקו. נבחרות מוצלחות ברמת הבוגרים כמו ספרד וגרמניה מעולם לא זכו בטורניר. אבל לטורניר בהחלט יש משמעות אחת גדולה מאוד.

אחד מאנשי הסקטואינג של וויאריאל הספרדית אמר לי פעם: "הטורניר הזה מהווה מוקד משיכה למחלקות הסקאוטינג ברחבי העולם מסיבה אחת פשוטה. הוא מהווה נקודת מגע ראשונית". המשמעות היא שמועדונים ברחבי העולם לא מתרשמים יותר מידי מזוכה כזאת או אחרת במונדיאל הנערים, אלא נחשפים לראשונה לכשרונות פוטנציאליים שהם יכולים לבצע מעקב אחריהם לקראת העתיד. נדיר מאוד שסקאוט של וויאריאל לדוגמא, יעלה על מטוס לאנגולה במיוחד בשביל לעקוב אחר ילד בן 16 שמראה יכולת כדרור יוצאת מן הכלל. הטורניר הזה מרכז כשרונות מכל העולם במקום אחד, ומהווה במה לכשרונות הללו. לאחר ההקדמה הקצרה, נתמקד במכסיקו כמובן. אתם כנראה לא עובדים במחלקת הסקאוטינג של וויאריאל, אבל הנה כמה המלצות מעקב.

נבחרת הנערים של מכסיקו חוגגת את הזכייה בטורניר פרו 2005.

לפני שאתמקד בשחקנים שכן יופיעו בטורניר, אציין שני שמות של שחקנים שלא יופיעו, אבל מעוררים הרבה עניין עקב הסיפורים שלהם. מרסלו פלורס בן 16 הוא קשר התקפי שמשחק דווקא באקדמיה של ארסנל האנגלית. פלורס הוא בנו של שחקן העבר רובן פלורס, ששיחק בקרוס אסול, ואמא שלו היא שחקנית עבר של נבחרת קנדה. פלורס זכאי לייצג בנוסף למכסיקו גם את קנדה וגם את אנגליה. נכון לכרגע הוא החליט לייצג את מכסיקו. במכסיקו רצו להביא אותו לטורניר, אבל בארסנל סירבו לשחרר אותו בטענה שזה יפגע בהתפתחות שלו. דרך אגב, לפלורס ישנן שתי אחיות: סילביאנה וטטיאנה. סילביאנה כבר ייצגה את נבחרת הנערות של מכסיקו במונדיאל הנערות שנה שעברה וסיימה יחד עם הנבחרת במקום השני בטורניר.

שחקן נוסף שנשקל לזמן אותו הוא החלוץ בן ה 16 דייגו אבראו. אכן, מדובר בבן של סבסטיאן, החלוץ האורוגוואי המפורסם. דייגו נולד במכסיקו בזמן שאבא שלו שיחק בקלוב אמריקה, וגדל בתור ילד במכסיקו. כמו אבא, מדובר בחלוץ גבוה, אבל אבא שלו טוען שהוא עדיין צריך לשפר את משחק הראש. אבראו משחק היום בקבוצת הנוער של דפנסור ספורטינג האורוגוואית, אבל נכון לכרגע בחר לייצג דווקא את מולדתו וכבר שיחק במדי נבחרת הנערים של מכסיקו בטורנירי הכנה למונדיאל הנערים. אבראו לא זומן בסופו של דבר, אבל אם יחליט להמשיך לייצג את מכסיקו ולא את אורוגוואי, ייתכן בהחלט שהוא יזומן בעתיד. בכלל, המגמה של שחקנים שיכולים לייצג כמה לאומים שונים היא מגמה כלל עולמית, אבל במדינה כמו מכסיקו, היא בהחלט בולטת. מה שמוביל אותי חזרה לרשימת השחקנים שמומלץ לעקוב אחריהם בטורניר הקרוב.

אפריין אלברס – אלברס בן ה-16 נחשב כבר היום כאחד השחקנים המוכשרים ביותר ב MLS, אם לא המוכשר ביותר. מדובר בילד שבגיל 15 היה השחקן הכי טוב בליגת ה USL (סוג של ליגת משנה בארה"ב), והציג יכולת מעולה מול שחקנים שגדולים ממנו ב 10-15 שנה. אלברס, שמשחק כקשר התקפי מאחורי החלוצים, ויכול לשחק גם באגפים. מדובר בשחקן טכני מאוד, שלמרות גילו הצעיר כבר היום הוא נחשב חלק אינטגרלי בלוס אנג'לס גלאקסי. עד כמה אלברס מוכשר? חברו לקבוצה, אחד בשם זלאטן איברהימוביץ', שראה קצת כדורגל בחייו, אומר עליו שמדובר באחד הכשרונות הכי גדולים שהוא ראה, ולא מדובר בשחקן שרק משחק, אלא גם "חושב את המשחק". גם אלברס יכול לייצג שתי מדינות: מכסיקו וארה"ב. יותר מכך: אלברס כבר שיחק בנבחרות הילדים של ארה"ב, אבל החליט להחליף למכסיקו בגיל הנערים. אלברס עוד יכול להחליף חזרה לארה"ב, אבל נכון לכרגע עושה רושם שהוא החליט לייצג את מכסיקו. אני יכול להרחיב עליו המון, אבל אשאיר את הבמה לזלאטן שמתפייט על אלברס:

ברוס אל מסמארי – למרות השם, מדובר שחקן מכסיקני שמשחק במדי קבוצת הנוער של פאצ'וקה. אל מסמארי, ממוצא עיראקי וארמני (כמה דורות אחורה), הוא חלוץ שני, שמסוגל לשחק גם כקשר התקפי, ולמרות שלא מדובר בשחקן של מספרים, הוא אוהב לבצע תנועה שפותחת שטחים לחבריו לקבוצה. שחקן טכני מאוד, שאם יחל לנפק מספרים, הוא ימצא את עצמו בקבוצה הבוגרת מהר יותר מהצפוי.

אאוחניו פיצוטו – פיצוטו הוא קשר מרכזי פיסי, שמאוד אוהב לשחק בצורה ישירה ולחפש את המסירה ההתקפית. כמו אל מסמארי, גם הוא משחק בקבוצת הנוער של פאצ'וקה. פיצוטו נחשב לכישרון גדול מאוד ולשחקן בוגר יחסית לגילו. הוא אפילו זומן על ידי טאטא מרטינו למחנה אימון עם הנבחרת הבוגרת והתאמן איתם כמה ימים, וכל זאת לפני שהוא ביצע את הופעת הבכורה שלו במדי קבוצת הבוגרים של פאצ'וקה. פיצוטו אמנם מחזיק בדרכון איטלקי, אבל לא סביר שהוא נלקח בחשבון בארץ המגף.

טאון ווילקה בראאמס – עוד שחקן עם שם לא מכסיקני בעליל. הסיפור שלו די פשוט: מדובר במשפחה הולנדית שהיגרה למכסיקו. טאון נולד וגדל במכסיקו, אבל מה שמעניין אצלו זה שמדובר בשחקן היחיד בסגל שאינו משחק במכסיקו או ארה"ב. טאון הוא חלוץ מטרה גבוה ופיסי שאמנם שיחק עד גיל 15 באקדמיה של קרטארו, אך כיום הוא משחק בקבוצת הנוער של הירנביין ההולנדית, קבוצה שגידלה כמה חלוצים הולנדים מצויינים כמו קלאס יאן הונטלאר או רוד ואן ניסטלרוי. גם במקרה שלו, הירנביין לא רצתה לשחרר אותו למונדיאליטו, אבל טאון התעקש, ובהירנביין השתכנעו. למרות שטאון כמובן זכאי לייצג גם את הולנד, עושה רושם שהוא מעדיף את מכסיקו. צפו באחד הגולאסוס שלו:

וכתמיד: ואמוס מחיקו קראחו!!!

אפרטורה 2019 – המדריך

לאחר הזכייה של הנבחרת הלאומית בקופה דה אורו, המכסיקנים יכולים לחזור מרוצים ולהתכונן לקראת פתיחת הליגה. 11 יום בלבד. זה הזמן שמפריד בין גמר הקופה דה אורו למשחק הפתיחה של טורניר האפרטורה בו תארח פואבלה את טיחואנה. עוד לפני כן, יתקיים הסופר קופה המכסיקני בין שתי אלופות הטורנירים בעונה שעברה, קלוב אמריקה וטיגרס. לפני שנגיע לפירוט על הקבוצות עצמן, נפרט קצת על הליגה עצמה.

לפני שנתיים החליטה מנהלת הליגה להרחיב את הליגה מ 18 ל 20 קבוצות. החלטה מאוד הגיונית בהתחשב בעובדה שמכסיקו מונה 125 מיליון תושבים. התהליך מתבצע כך שבעונה שעברה ובעונה הנוכחית יוקפאו הירידות (בהתאם לתשלום קנס – עוד נחזור לכך), וקבוצה אחת תמשיך להעלות לליגה הבכירה מליגת המשנה. כך, בעונה הנוכחית ישחקו בליגה 19 קבוצות. המשמעות: בכל מחזור בליגה הסדירה, אחת הקבוצות תנוח ולא תשחק. לא אידיאלי, אבל מכיוון שמדובר רק בעונה אחת, זה עוד נסבל. בעונה הבאה כבר יהיו 20 קבוצות והלו"ז יחזור לסדרו. מה שפחות נסבל אלו דמי הכופר שמנהלת הליגה דורשת בשביל להקפיא את הירידה. בעונה הקודמת ווראקרוס ירדה סיימה המקום האחרון בטבלת הירידה, ובמקום לרדת ליגה, הבעלים של המועדון שילם את הקנס. כך, ווראקרוס תשחק גם השנה בליגה הבכירה, ומבחינת הניקוד לטבלת הירידה, היא תיחשב כעולה חדשה. המשמעות: מכיוון שטבלת הירידה מחושבת כממוצע של 3 העונות האחרונות, כל ניצחון שלה העונה יהיה שווה 3 נצחונות של שאר קבוצות הליגה (למעט העולה החדשה אתלטיקו סן לואיס).

למרות 19 הקבוצות, מבנה העונה ממשיך כסדרו: ליגה סדירה שמונה 18 מחזורי ליגה, שבסופן 8 הראשונות בטבלה עולות לשלב הפלייאוף. מבחינת מספר זרים: מותרים 5 זרים, ועוד 4 מתאזרחים (כאלו שמשחקים במכסיקו לפחות 3 שנים). בנוסף, חוק הצעירים מחייב את הקבוצות לשלב למינימום של 1000 דקות במהלך העונה הסדירה שחקנים מתחת לגיל 20 שנה ו-11 חודשים נכון ליום פתיחת העונה. לא ניתן לצבור יותר מ 270 דקות משחק פר מחזור, כך שאם קבוצה תרצה להעלות את הרכב הנוער למשחק אחד, כל מה שישוחק מעל 270 דקות אינו ייחשב לצבירת דקות המינימום. המטרה של חוק 270 הדקות: למנוע בדיוק את המצב בדוגמא הנ"ל בו קבוצה שסיימה את העונה תשלים את דקות המינימום בגארבג' טיים.

הערה חשובה לגבי זמני המשחקים: בשביל הצופה הישראלי הממוצע, רוב קבוצות הליגה משחקות בשעות הלילה הקטנות, אבל טולוקה ופומאס מארחות את משחקי הבית שלהן בימי ראשון בערב בשעה 20:00 שעון ישראל (12:00 בצהרים שעון מכסיקו), כך שיחסית קל לצפות במשחקיהן. אין שידור בטלוויזיה הישראלית, אבל ניתן לצפות אונליין.

לאחר כל ההסברים, הגיע הזמן להתחיל עם הקבוצות:

קלוב לאון:

סגנית האלופה מגיעה לאחר טורניר קלאוסורה מצויין בו סיימה במקום הראשון בליגה הסדירה, ורק הפסד לסוללת הכוכבים של טיגרס בגמר הפלייאוף מנעה הפתעה מוחלטת. בלאון חששו מאוד מהעזיבה של הסמל והכוכב הגדול מאורו סובלי שעזב לקורינתיאנס הברזילאית לאחר מחלוקות על חידוש החוזה, אבל המאמן נאצ'ו אמבריס הצליח להוציא את המקסימום מהרכש שהגיע בעונה שעברה. איך אומרים? לפעמים רכש טוב, עושה את כל ההבדל. אנחל מנה האקוודורי והחלוץ הצעיר חואן חוסה מסיאס הציגו יכולת משובחת והשלימו די מהר את מכסת השערים של בוסלי. לקראת הטורניר החדש, החליטו בלאון לחזק עוד יותר את חוליית ההתקפה והביאו את לאו ראמוס מלובוס שהתפרקה, איסמאל סוסה שהגיע לאחר טורניר מאכזב במדי פאצ'וקה, ואת חסוס גודינס, החלוץ המכסיקני הצעיר שהגיע מצ'יבאס בתקווה שיצליח לשחזר את מה שעשה מסיאס בעונה הקודמת. כל אלו מצטרפים לשלד טוב של האריות שכולל גם שחקנים כמו ג'ואל קמפבל הקוסטה-ריקני, הקשר הוותיק לואיס "צ'אפו" מונטס, וצמד הבלמים הקולומביאנים היעילים אנדרס מוסקרה וויליאם טסייו. בהתחשב בעובדה שלאון תשתתף העונה גם בליגת האלופות של הקונקאקף, בלאון ישמחו להצליח לשחזר את העונה הקודמת, אבל לא בטוח שהם יצליחו. הערכה גסה: יגיעו שוב לפלייאוף, לא יותר מכך.

שווה לשים לב: וויליאם טסייו. הבלם/מגן שמאלי הקולומביאני הגיע בעונה הקודמת וישר הציג יכולת מעולה. הוא שיחק כל כך טוב, שהוא הגיע ישירות להרכב של קולומביה בקופה אמריקה. אם ימשיך ביכולת מהעונה הקודמת, בלאון יכולים להיות רגועים בכל מה שקשור לנושא ההגנתי.

וויליאם טסייו. השתלב מצויין בהגנה של לאון.

טיגרס

כתמיד, האלופה היא אחת המועמדות הברורות לזכיה נוספת בתואר. הקבוצה מלאת הכוכבים לא ביצעה שינויים בחלון הנוכחי ושמרה על אותו הסגל שרץ כבר שנה וחצי ביחד. שחקנים כמו חוויאר אקינו, קרלוס סלסדו, לוקאס זלאריאן, גידו פיסארו, רפאל קריוקה, אנר ולנסיה, אדו וארגס,ומעל כולם אנדרה-פייר ז'יניאק הצרפתי הוותיק שממשיך לכבוש. את כל אלו מאמן הברזילאי הוותיק ריקרדו פרטי שעושה רושם שלא נס ליחו. אם בכל זאת מחפשים סיבות לדאגה, ניתן לציין את העובדה שחוליאן קיניונס החלוץ הקולומביאני הצעיר והמבטיח נפצע במהלך מחנה קדם העונה ולא יפתח את העונה, כמו גם בן ארצו הבלם פרנסיסקו מסה שלא בטוח שלא סיים את הקריירה מוקדם מהצפוי. "חיסרון" נוסף שניתן לקחת בחשבון זה שלמרות שמדובר בסגל מנוסה מאוד, הוא לא נהיה צעיר מיום ליום, ופרטי אינו אחד שאוהב לתת צ'אנס לצעירים. גם בעונה שעברה, הוא נתן לז'איר דיאס ופרנסיסקו בנגאס דקות משחק רק בגלל שחוק הצעירים חייב אותו לשתף שחקנים צעירים. הערכה לא כל כך גסה: יעפילו לפלייאוף בקלות. בהחלט ייתכן שיזכו באליפות נוספת.

שווה לשים לב: קרלוס סלסדו. הבלם המכסיקני הגיע בעונה שעברה מפרקנפורט והעלה הרבה תהיות מדוע הוא חזר בגיל צעיר (24) מאירופה למרות ששיחק לא מעט. סלסדו הצהיר שמדובר בסיבה משפחתית. סלסדו אמור להוות את הבסיס של ההגנה בעונה הקרובה, ובטיגרס מקווים שימשיך להציג יכולת טובה.

קרלוס סלסדו. אמור להיות העוגן ההגנתי. (Imago7)

מונטריי

אמנם היריבה הגדולה טיגרס זכתב באליפות, אבל במונטריי בהחלט יכולים לסמן את העונה הקודמת בצורה חיובית. זכייה באליפות הקונקאקף על חשבונה של היריבה הגדולה טיגרס השאירה טעם טוב למרות ההדחה בחצי גמר הפלייאוף. כמו יריבתה הגדולה, נכון לכתיבת שורות אלו, גם במונטריי כמעט לא ביצעו שינויים בסגל הקבוצה. החלוץ הפרגוואי אדם באריירו נשלח לסן לורנצו הארגנטינאית, אבל בזאת מסתכמת הפעילות של מונטריי בשוק ההעברות, שסובבות אותה שמועות רבות על העברות. אחד מהמיועדים לעזוב לאירופה הוא רודלפו פיסארו המצוין, שמחזיק בסעיף יציאה נמוך בסך 8 מיליון יורו בלבד. אך גם אם הוא יעזוב בסופו של דבר, למונטריי יש סגל משובח מאוד. דורלאן פאבון הקולומביאני הבלתי נגמר, כמו גם בן ארצו מגן נבחרת קולומביה ג'ון סטפן מדינה. שמות נוספים שראויים בהחלט לציון הם מיגל לאיון, חסוס גייארדו, מקסי מסה והשוער הארגנטינאי הוותיק מרסלו בארוברו. כמו שציינתי מקודם, ישנן המון שמועות בנוגע להעברות, בעיקר בכל מה שנוגע לחלוצים. שמות לדוגמא: וינסנט יאנסן ההולנדי של טוטנהאם או כריסטיאן סטואני, החלוץ הנפלא של ג'ירונה ונבחרת אורוגוואי. אבל עם כל הכבוד לשמועות, למונטריי כבר יש חלוץ משובח בשורותיה, הארגנטינאי רוחליו פונס מורי. לצערו של פונס מורי, לנבחרת ארגנטינה יש כמה חלוצים טובים מאוד, ולכן, להבדיל מאחיו רמירו, אין לו באמת סיכוי להגיע לנבחרת ארגנטינה. הערכה לא גסה: מונטריי תעפיל בקלילות לפלייאוף, והיא כנראה היחידה שיכולה לנצח את טיגרס בדרך לתואר.

שווה מעקב: קרלוס "צ'רלי" רודריגס. לפני שנתיים, רודריגס נשלח לשנת השאלה בטולדו הספרדית מהליגה הספרדית השלישית בשביל לצבור ניסיון. אף אחד לא חשב ששנתיים לאחר מכן, הוא יהיה אחד הברגים הכי חשובים בקבוצה ושחקן נבחרת שנותן פייט להקטור הררה על עמדת ההרכב. סקאוטים מאירופה, הפעם מקבוצות גדולות, כבר עוקבות אחריו. עונה נוספת כזאת, והוא ימצא את עצמו באחת הקבוצות הללו.

קרלוס "צ'רלי" רודריגס. הפך לתגלית העונה הקודמת.

קרוס אסול

כבכול עונה, בקרוס אסול מצהירים שהם הולכים על על התארים, אך המציאות היא שעברו המון שנים מאז האליפות האחרונה שלהם. מאז שהגיעו ריקרדו פלאהס כמנהל מקצועי ופדרו קאשיניה הפורטוגלי כמאמן למועדון, נראה שמועדון התייצב וחזר להיות מועדון צמרת. בשנה שעברה הקבוצה ביצעה המון שינויים והייתה ממש תחנת רכבת לשחקנים שעזבו והגיעו. השנה, לקבוצה כבר יש בסיס יציב שרץ בעונה הקודמת, ובוצעו רק כמה שינויים נקודתיים. הבלם ג'ורדן סילבה נמכר לטיחואנה, והמגן הימני הוותיק חרארדו פלורס שוחרר. מי שהגיעו הם הקשר גיז'רמו "פול" פרננדס שהגיע לאחר זכייה באליפות ארגנטינה עם ראסינג, והבלם/מגן ימני הפרגוואי חואן אסקובר. האחרונים מצטרפים לסגל יציב שכולל שחקנים כמו השוער הוותיק מאוד חוסה דה חסוס קורונה, הבלמים איגור לינצ'ובסקי ופבלו אגילאר, שחקני קישור טובים כמו אורבלין פינדה, יושימר יוטון ורפאל באקה, ושחקני התקפה כמו רוברטו אלבארדו הנפלא, אדגר מנדס הספרדי והטנק האנושי שעונה לשם מילטון קראגליו. קרוס אסול אמורה להעפיל לפלייאוף, אך לא בטוח שיצליחו לעמוד מאחורי ההצהרות של זכיה בתואר.

שווה לשים לב: יושימר יוטון. הקשר הפרואני המנוסה מהווה את בעל הבית במרכז המגרש של "יצרני הבטון". יכולת מסירה טובה וראיית משחק משובחת בנוסף למשחק הגנה טוב הופכים אותו לבורג חשוב מאוד במערך של קאשיניה. הבעיה האמיתית עם יושימר? חוסר יציבות בין משחק אחד למשנהו. אם יצליח לשמור על יציבות חיובית, קרוס אסול תרוויח בגדול.

יושימר יוטון. המנוע הפרואני של מכונת הבטון.

קלוב אמריקה

אמריקה חוותה טורניר יחסית מאכזב מבחינתה. לאחר העזיבה של דייגו לאיינס לבטיס, אין מי שנכנס לנעליו, ומי שהיה אמור לעשות, ז'רמי מנס הצרפתי, בילה בעיקר במרפאה ופחות על המגרש. באמריקה כמובן העפילו לפלייאוף בקלות, אבל המטרה המוצהרת של "הנשרים" בכל טורניר היא זכייה באליפות. למרות המכירה של לאיינס יש קצת צרות כלכליות, וקשה לאמריקה להתמודד מול כמויות הכסף הבלתי של הקבוצות ממונטריי, אבל גם כך אמריקה תמיד מועמדת לזכייה. למאמן מיגל "פיוחו" הררה יש סגל מאוד טוב שבהחלט אמור להתמודד על כל התארים. למרות העזיבה הצפויה של אדסון אלברס לאייאקס (נכון לכתיבת שורות אלו), לאמריקה יש סגל מאוד רחב בכל העמדות. השוער המחליף של נבחרת ארגנטינה אגוסטין מרצ'סין עודה עבודה טובה כאשר ההגנה שטובה של אמריקה לא מצליחה למנוע את התקפות היריב. בהגנה יש מבחר שחקנים טוב כמו ברונו ואלדס הפראגוואי, עמנואל אגילרה הארגנטינאי ומגן נבחרת מכסיקו חורחה סאנצ'ס. לידו של אלברס בקישור משחק גידו רודריגס הארגנטינאי, ולפניהם משחק שחקן נבחרת קולומביה מתאוס אוריבה. בהתקפה יש מבחר שחקנים כמו שחקן נבחרת אקוואדור רנאטו איבארה, הקולומביאני אנדרס איברגואן וחלוץ נבחרת צ'ילה ניקו קאסטייו. ורק בשביל להראות את העומק המצוין של אמריקה, על הספסל מחכה חלוץ נבחרת קולומביה רוג'ר מרטינס. למרות העזיבה של אלברס, באמריקה הביאו רכש טוב בדמותם של לאו לופס מטולוקה ורובן גונזלס מנקאקסה. בגזרת העוזבים יש את המגן לואיס רייס שנשלח לעולה החדשה אתלטיקו סן לואיס, וכמובן את אוריבה פראלטה הוותיק שנמכר ליריבה הגדולה צ'יבאס גואדלחרה. הערכה מושכלת: תעפיל בקלות לפלייאוף ותיאבק על האליפות. ייתכן שאפילו תצליח לזכות.

שווה מעקב: ג'יובאני דוס סנטוס הוא ללא ספק הרכש הגדול של קלוב אמריקה, ושל הליגה בכלל. ילד הפלא לשעבר שבזמנו התחרה עם אחד בשם לאו מסי על תואר השחקן המוכשר ביותר בלה-מאסיה של ברצלונה, לא הצליח בכלל להתקרב למימוש הפוטנציאל והכישרון שיש לו ברגליים. הכישרון שלו כל כך גדול, שזה אירגן לו קריירה לא רעה ולהרוויח מיליונים, אבל אם הוא לא היה מעדיף לחגוג ולצאת למסיבות, ובמקום זאת לעבוד קשה, כנראה שהוא לא היה מגיע בגיל 30 למכסיקו אלא רק בגיל מאוחר יותר. אם בכלל. ג'יו כבר לא הילד המוכשר שהוא היה פעם, אבל במכסיקו הוא יכול להוכיח שהוא שחקן בוגר יותר ומנוסה. יכולת טובה שלו, ובאמריקה יכולים להתמודד מול הקבוצות של מונטריי בצורה שווה.

ג'יו דוס סנטוס מוחלף על ידי שחקן אנונימי בשם לאו מסי.

נקאקסה

נקאקסה חוותה טורניר קלאוסורה מוצלח עם העפלה לא צפויה לפלייאוף, והמאמן ממו ואסקס ממשיך לקבל את הקרדיט. אך אליה וקוץ בה: המצב הכלכלי של המועדון אמנם לא גרוע, אך גם לא הכי מזהיר. הכוכב של העונה הקודמת, החלוץ הארגנטינאי המצוין בריאן פרננדס נמכר לפורטלנד מליגת ה MLS, כמו גם הקשר האחורי רובן גונזלס שנמכר לקלוב אמריקה. בנקאקסה נקטו בגישה פרגמית והלכו על רכש זול יחסית, בתקווה שהוא לא יאכזב, ומי יודע, אולי אם יצליחו למצוא יהלום. החלוץ הארגנטינאי מקסי סאלאס הגיע מאוהיגינס הצ'יליאנית, כמו גם חואן דלגאדו הצ'יליאני שהגיע מטונדלה הפורטוגלית. גם חסוס אנגולו המוכשר הגיע מטיחואנה, בתקווה למצוא מקום קבוע בהרכב של "הברקים". כל אלו מצטרפים לסגל לא רע יחסית שכולל את שוער סגל הנבחרת הוגו גונזלס, שחקן הכנף דניאל אלברס, בלם נבחרת ארה"ב ונטורה אלבארדו והחלוץ אדוארדו הררה. הימור סביר: נקאקסה תסיים את העונה במקום טוב באמצע. אולי תצליח להרוס לאחת המתחרות על הפלייאוף.

שווה מעקב: אלכסיס פנייה. הבלם הצעיר הגיע בשנה שעברה מפאצ'וקה לאחר שלא נלקח בחשבון אצל פאקו אייסטארן מיודענו. פאקו כבר אינו מאמן את פאצ'וקה יותר, אבל אלכסיס פנייה הוכיח גם בנקאקסה שהוא בלם ליגה טוב. לא סביר שהוא ייצא לאירופה, אבל שדרוג לאחת הקבוצות הגדולות של הליגה בהחלט יכול להילקח בחשבון אם ימשיך להציג יכולת טובה.

אלכסיס פנייה. עוד שחקן מוצלח תוצרת האקדמיה של פאצ'וקה.

פאצ'וקה

פאצ'וקה החלה את העונה שעברה בצורה חלשה מאוד, ולאחר המחזור השלישי פאקו אייסטארן נשלח הביתה. במקומו הגיע מאמן שאולי אתם מכירים את שמו: מרטין פאלרמו. חלוץ העבר הארגנטינאי קיבל קבוצה עם המון כלים התקפיים, אבל עם חלק אחורי חלש מאוד. למרות זאת, הוא הצליח להעפיל לפלייאוף. העונה, המטרה של פאלרמו הייתה לחזק את החלק ההגנתי ולהכניס איזון לקבוצה. פאלרמו הלך על בני ארצו, והביא מאלופת יוון פאוק סלוניקי את השוער רודריגו ריי, ואת הבלם הוותיק גוסטאבו קבראל שהגיע מסלטה ויגו. החלק ההתקפי של פאצ'וקה נשאר איכותי ביותר. החלוץ פרנקו חארה נשאר בשביל לשבור את שיאי ההבקעה של המועדון, ולידו ישחק החלוץ הוותיק לאו אוז'ואה. על הספסל יחכה לתורו החלוץ הצעיר והמוכשר רוברטו דה לה רוסה שעלה לבוגרים לאחר שלא הפסיק להבקיע במדי קבוצות הנוער השונות של פאצ'וקה. גם ויקטור דאווילה הצ'יליאני מקווה לחזור לאחר פציעה ארוכה ולשחזר את היכולת שהציג במדי נקאקסה בשנה שעברה. ואם זה לא מספיק, בכישור יש את אחד השחקנים המוכשרים, אם לא המוכשר בשחקני הליגה, הקולומביאני אדווין קרדונה, שמשחק ליד ויקטור גוזמן ואריק אגירה. הימור לא מופרז: תעפיל לפלייאוף. לא יותר מכך.

שווה מעקב: אדווין קארדונה. הקולומביאני כבר מזמן לא ילד הפלא שהוא היה, ולמרות הכישרון העצום שהוא, הראש שלו לא תמיד במקום. בדר"כ, קארדונה מציג עונת בכורה טובה מאוד בכל המועדונים בהם שיחק, ולאחר מכן הכל מתחרבש. גם בפאצ'וקה הוא הציג עונת בכורה מעולה. השאלה האמיתית אם הוא יצליח לשחזר זאת, או שכתמיד, הוא שוב ישקע למצולות.

אדווין קארדונה. אם יצליח לשמור על יציבות, פאצ'וקה יכולה ללכת רחוק.

טיחואנה

בטיחואנה הצליחו להשתחל בדקה ה-90 לפלייאוף בטורניר הקלאוסורה, אבל הקבוצה הייתה מאוד לא יציבה. בקיץ הנוכחי עבדו מאוד קשה במועדון והתוצאה: החלפת חצי מהסגל. החלוץ הארגנטינאי גוסטאבו בואו נמכר לניו אינגלנד מליגת ה MLS. החלוץ הקולומביאני פביאן קאסטייו נמכר לקראטרו בעוד הקשר האקוואדורי אריק קאסטיילו נשלח לסנטוס לגונה בהשאלה. בגזרת הרכש ניתן למצוא את החלוץ הברזילאי המצוין קאמילו סאנווצו שהגיע מקטארו, הבלם/מגן אלדו קרוס שהגיע מלובוס שהתפרקה, והקשר לאו מירנדה שהגיע מהפתעת העונה בארגנטינה, דפנסה אי חוסטיסיה. לטיחואנה היה בסיס טוב לפני כל הרכש הנ"ל. השוער ג'יבראן לאחוד הוא בהחלט שוער ליגה טוב, בלמים כמו דייגו בארגיירי וחוליאן ולאסקס הם בלמים לגיטיימים בהחלט. בקישור ניתן למצוא שמות כמו דייגו רודריגס, חורחה רוחאס ואיגנסיו ריברו, ובהתקפה מילר בולאניו האקוואדורי ואריאל נאוהלפאן הארגנטינאי משתפים פעולה בצורה לא רעה בכלל. תחזית מעניינת: טיחואנה תחת המאמן הקולומביאני אוסקר פארחה יכולה להיות הסוס השחור של הליגה, או לחלופין להתדרדר בטעות למאבקי תחתית. אני אלך על האפשרות הראשונה.

שווה לשים לב: המגן הימני ולדימיר לורוניה בן ה-20 הוא אחד מאותם שחקנים שהצליח לפרוץ תודות לחוק הצעירים. בפואבלה הוא הציג יכולת טובה ברוב הזמן, אבל כשצריך, הוא קיבל את כל הגיבוי גם כשחוסר הניסיון היה לרועץ. מעניין יהיה לראות האם הוא יקבל תמיכה כזאת גם במועדון שאינו המועדון בו הוא גדל.

ולדימיר לורוניה. עוד אחד מאותם השחקנים שהצליח לפרוץ תודות לחוק הצעירים.

פואבלה

ואם כבר מדברים על פואבלה, אז השנה מצפה לה עונה לא פשוטה לאחר שנקלעה לבעיות כלכליות. הוצאות שיפוץ האיצטדיון היו גדולות מהמצופה, ולכן בפואבלה צריכים לחשב כל הוצאה בזהירות. לפואבלה יש סגל לא רע, ועם שחקנים כמו השוער האורוגוואי הוותיק ניקו ויקוניס, קשר נבחרת בוליביה אלחנדרו צ'ומאסרו, הקולומביאנים בריאן אנגולו ועומאר פרננדס, הצעירים המכסיקנים המוכשרים דייגו אבייה ודניאל לאחוד, והחלוץ הארגנטינאי הוותיק מאטיאס "צ'אבו" אלוסטיסה. יש קבוצה שלא אמורה להסתבך יותר מידי. מצד שני, לא צריך לצפות לגדולות מהקבוצה הזאת. בקיצור, ניחוש מושכל: מקום טוב באמצע. לא ירדו ולא יעפילו לפלייאוף.

שווה לשים לב: הכוכב הגדול של פואבלה הוא ללא ספק חלוץ נבחרת קנדה לוקאס קאווליני. נכון לכתיבת שורות אלו, הוא מבוקש על ידי כמה מהקבוצות הגדולות בליגה, אבל עושה רושם שהוא יישאר לעונה נוספת בפואבלה. עונה טובה נוספת שלו, והמשפט הקודם כבר לא יהיה נכון.

לוקאס קאווליני. ללא ספק הכוכב הגדול של פואבלה, ואחד החלוצים הטובים בליגה.

טולוקה

כמו המאמן שלה ריקרדו לה וולפה, טולוקה היא הקבוצה הכי מבוגרת בליגה. לכאורה הניסיון והוותק של השחקנים אמור לתרום, אבל משהו בטולוקה לא התחבר בעונה האחרונה. עמנואל ג'יגליוטי שהיה מלך השערים בארגנטינה לפני שנה, והבלם המנוסה ג'ונתן מאידנה שהגיע מריבר פלייט גם דיברו על כך בגילוי לב. הם דיברו על ההבדל בגבהים (טולוקה נמצאת בגובה של 2,600 מטר מעל פני הים), על הסגנון היותר התקפי של הליגה לעומת הליגה בארגנטינה, ועל העובדה שלקח להם להתרגל גם לסגנון החיים במכסיקו. בחלון הנוכחי, טולוקה ביצעה ניקוי אורוות ובקושי הביאה רכש. היחידים שהגיעו הם המגן האקוואדורי אניבאל צ'אלה, והבלם הצעיר דונאלדו הרננדס. לה וולפה, שידוע בתור אחד שנותן צ'אנסים לשחקנים צעירים, כבר הצהיר שהוא מתכנן להעלות כמה כשרונות צעירים מקבוצת הנוער וייתן להם קרדיט גדול יותר ממה שדורש חוק הצעירים. בשילוב עם הניסיון של הוותיקים של טולוקה, זה יכול להיות שילוב מעניין. ואולי אפילו מוצלח. הימור לא נועז: טולוקה תיאבק על מקום בפלייאוף.

שווה לשים לב: אלן מדינה. הקשר ההקפי הצעיר קיבל את המפתחות לקישור בעונה האחרונה ולמרות שלא היה יציב, הצליח להציג ניצוצות. אם יצליח לייצב את עצמו, הוא יצטרף למועדון של שחקנים מכסיקנים צעירים שקיבלו את הצ'אנס שלהם אצל לה-וולפה והתפתחו להיות שחקנים טובים.

אלן מדינה. יצליח להנהיג את הקישור של השדים האדומים?

סנטוס לגונה

"לוס גררוס" (הלוחמים) היו אחת מאכזבות העונה שעברה. למרות סגל טוב והתנהלות נכונה, הקבוצה סיימה את העונה מוקדם מהרגיל, ולא הצליחה להעפיל לפלייאוף. לקראת העונה החדשה, מונה המאמן האורוגוואי גיז'רמו אלמאדה שהגיע לאחר כמה עונות בברצלונה האקוודורית. כמו מרטין פאלרמו בפאצ'וקה, אראנדה הביא רכש ממדינת האם אורוגווי בדמותם של החלוץ אוקטביו ריברו שהגיע מנאסיונל מונדטיבידאו ופרננדו גורריאראן שהגיע מפרוונאצוש ההונגרית. שני אלו מצטרפים לבן ארצם בריאן לוסאנו שפותח עונה שלישית במכסיקו. אבל לסנטוס יש יותר מרק שחקנים אורוגוואים. הקשר ההתקפי הצ'יליאני דייגו ואלדס משחק לצידו של לוסאנו בקישור, ולפניהם משחק החלוץ הארגנטינאי המצויין חוליו פורץ'. הימור לא רע: מאבק על הפלייאוף.

שווה מעקב: חרארדו ארטאגה. המגן השמאלי שביצע בכורה בהיותו בן 17, קיבל סוף סוף את המפתחות להרכב ולא שיחרר. היכולת הטובה של המגן השמאלי בן ה-20 גם זיכתה אותו בחוזה משודרג עד 2023. רק שאם הוא ימשיך אם היכולת הטובה, בהחלט ייתכן שהוא ימצא את עצמו באירופה עוד לפני תום החוזה.

חרארדו ארטאגה. הצליח אפילו להגיע לנבחרת הבוגרת.

חוארס

החלטתי לכתוב כאן לפי מיקום הקבוצות בסוף הליגה הסדירה בקלאוסורה ולכן, הייתי אמור לכתוב עכשיו על לובוס דה פואבלה, אבל…במכסיקו יש הרבה דברים הזויים, ואחד מהם הוא העובדה שמועדון יכול לקנות את הזכיינות של מועדון אחר. לכן, במקום לכתוב על לובוס, אני אפרט קצת על חוארס שלא הצליחה לעלות ליגה על המגרש, ולכן קנתה בכסף את מקומה בליגה הבכירה. לדעתי האישית, זה מזלזל באלמנט התחרותיות. לאחר הפירוט הקצר ודעתי האישית, הנה קצת מידע על הקבוצה מהגבול הצפוני. פוטבול קלוב חוארס נוסד לפני 4 שנים על ידי אשת ההון אלחנדרה דה לה ווגה כסמל לתקווה בעיר שהאלימות פושה בה. בתקופתה בליגת המשנה חוארס כבר הייתה קרובה להעפיל לליגה הבכירה, אך תמיד נכשלה בסופו של דבר. העונה, המטרה של חוארס היא לשרוד בליגה, ועם סגל לא מנוסה שרגיל לשחק בליגת המשנה, לא נותר לחוארס אלא לפתוח את הארנק ולנסות להביא מכל הבא ליד. בחוארס שמו את הידיים על כל מיני שחקנים מהליגה הבכירה שלא הצליחו לשחק ולהותיר חותם משמעותי בקבוצות שלהם, בתקווה שבקבוצה הצפונית הם יצליחו להראות את היכולת שלהם. שחקנים כמו המגן ישראל חימנס שאיבד את מקומו בטיגרס, הקשר האחורי חואקין אסקיבל הצעיר שהגיע מאותה לובוס שהתפרקה, והחלוץ הפרגוואי דריו לסקאנו הגיע מאינגולדשטאט הגרמנית. ניחוש לא מושכל: יצליחו להימנע ממאבקי הירידה, לא יותר מכך.

שווה לשים לב: אנג'ו סאגאל. חלוץ נבחרת צ'ילה הוא שחקן מוכשר, אבל עושה רושם שחסר לו רעב וקילר אינסטינקט. זה לא שהוא הוא לא יכול. אבל לפעמים רואים ממנו משחקים ברמה גבוהה ולפעמים רואים שהוא לא רוצה. בחוארס הוא מגיע על תקן שחקן מוביל. בעצם המבחן האמיתי שלו.

אנג'לו סאגאל. אם יגיע עם רעל בעיניים, הרווח יהיה כולו של חוארס.

אטלס גואדלחרה

אטלס גואדלחרה זה מועדון גדול מבחינה היסטורית, אבל נכון לפתיחת העונה, אטלס נמצאת במאבקי ההישרדות. החדשות הטובות מבחינת אוהדי אטלס הן שהמועדון נמכר לגרופו אורלגי, שהם גם הבעלים של סנטוס לגונה. המשמעות היא שעכשיו יש בעלים עם כסף שמבין בניהול מועדון כדורגל, ושבמקביל גם מאמין בטיפוח צעירים. לא שזאת הבעיה של אטלס. להיפך, באטלס מגדלים המון כשרונות, עוד מהימים שמרסלו ביאלסה הפך את האקדמיה של אטלס לאחת המוצלחות במכסיקו. הבעיה היא שהמועדון נותן אולי יותר מידי קרדיט לצעירים, ובעונה שעברה היו משחקים שהרכב הקבוצה היה 2-3 שחקני חיזוק מוקפים בילדים בגילאים 18-21. שילוב צעירים זה מבורך, אבל הצעירים הללו חייבים לקבל השארה וללמוד מניסיונם של שחקנים מנוסים יותר. אחת הפעולות הראשונות של ההנהלה החדשה הייתה ניקוי אורוות. המאמן הארגנטינאי לאונרדו קופרה וצוותו אמנם הושארו, אבל רוב הסגל הוחלף. לא מפתיע שחלק מהחיזוק של אטלס הגיע מסנטוס לגונה. הבלם הארגנטינאי הוגו נרבו כמו גם החלוץ הארגנטינאי חוויאר קוראה. אליהם הצטרך גם המגן חסוס אנגולו הצעיר. לאטלס יש שוער צעיר ומבטיח בדמותו של חוסה "פפה" הרננדס, אבל באטלס החליטו להביא לו תחרות בדמותו של השוער המחליף של נבחרת קולומביה, קאמילו וארגס שהגיע מדפורטיבו קאלי הקולומביאנית. הימור נועז ביותר: אם זה יצליח להתחבר, לא רק שאטלס תינצל ממאבקי ההישרדות מהר מהצפוי, אלא שהיא בהחלט יכולה לחלום על הפלייאוף.

שווה מעקב: חסוס אנגולו. המגן השמאלי שהגיע מסנטוס לגונה נחשב כישרון גדול מאוד ולידר אמיתי. פציעות בעונה שעברה מנעו ממנו לשחק הרבה, אבל הוא בהחלט יכול להיות חלק מרכזי בהצלחה של אטלס המתחדשת.

חסוס אנגולו. מהאקדמיה של סנטוס לגונה לזאת של אטלס.

צ'יבאס גואדלחרה

בשביל לנסות לתאר את המצב של צ'יבאס לא תספיק פיסקה, ואפילו לא פוסט שלם. ניתן לכתוב על "העיזים" בלוג שלום עם רשומה יומית. אבל בכל מקרה, נקצר: קטטסטרופה. אין מילה טובה יותר לתאר את הסיטואציה הנוכחית של אחד משני המועדונים הגדולים במכסיקו. מקבוצה שרק לפני שנתיים הייתה יכולה להיחשב לקבוצה הטובה ביבשת וזכתה בכל תואר אפשרי תחת מטיאס אלמיידה, היא הפכה לקבוצה כל כך גרועה. עד כמה גרועה? את העונה הנוכחית צ'יבאס פותחת במקום האחרון בטבלת הירידה (עם ניקוד זהה לקרטארו). התרסקות. ולמה כל זה? בעיקר ניהול שערורייתי של הבעלים חורחה ורגארה שעושה שמות במועדון. לאחר עזיבת אלמיידה, מונו בעיקר מאמנים זולים ובינוניים המקרה הטוב, ושחקני הרכש שהגיעו לא מצליחים לממש את הפוטנציאל או לחלופין הם ממילא היו שחקנים שלא מתאימים לרמות הגבוהות ביותר. נכון, צ'יבאס משחקת רק עם שחקנים מכסיקנים כמדיניות, וזה מקשה על תחרות מול שאר הקבוצות שלא מוגבלות מבחינת היצע השחקנים, אבל הדבר היה נכון גם בתקופתו של אלמיידה וצ'יבאס הצליחה מאוד בתקופתו. הקבוצה הבוגרת אינה היחידה שסובלת מההתנהלות הגרועה. גם קבוצות הנוער והנערים נכשלות, והכשרונות שכן מצליחים לפרוץ ומציגים יכולת טובה, נשלחו להשאלה בכל מיני קבוצות אחרות בליגה. הדוגמא הבולטת היא כמובן חואן חוסה מסיאס שלא מפסיק לכבוש מדי קלוב לאון, אבל הוא אינו היחיד. לקבוצה יש כמה שחקנים טובים כמו אלן פולידו, אלכסיס ווגה ואיסאק בריסואלה. אבל זה לא מספיק. בצ'יבאס החזירו את אוסבאלדו אלאניס לאחר עונה באוביידו הספרדית, ולידו אמור לשחק אנטוניו בריסנייו שבילה שנתיים בפיירנסה הפורטוגלית. גם השוער טוניו רודריגס חזר בשביל לתת לראול גודיניו תחרות, אך כשהרכש המוביל של המועדון הוא החלוץ הוותיק אוריבה פראלטה שנמצא בשלהי הקריירה, זה בעצם אומר הכל. תחזית מושכלת: צ'יבאס לא תרד, אבל תיאבק נגד הירידה כמעט עד הסוף.

שווה מעקב: אוסבאלדו אלאניס. לאחר שהסתכסך בעבר עם המועדון בגלל שלא רצה לחדש חוזה ואף נשלח להתאמן עם הנוער, אלאניס חוזר על תקן המושיע שאמור לייצב את החלק האחורי של צ'יבאס. אלאניס הציג עונה טובה במדי אוביידו, אך לאחר שזאת כשלה לעלות לליגה הבכירה בספרד, אלאניס החליט לחזור לכסף הגדול של מכסיקו.

אוסבאלדו אלאניס. החוויה האירופאית הייתה נחמדה, אך בצ'יבאס הוא בעל הבית.

פומאס

גם קבוצת האוניברסיטה של סיודד דה מחיקו הציגה טורניר קלאוסורה מאכזב מאוד, ולקראת העונה החדשה, הלכו על קונספט שונה. מאמן זר שמגיע מאירופה ולא מתוך אמריקה הלטינית. חוסה מיגל גונזלס הספרדי, הידוע יותר בכינויו "מיצ'ל", חוזר למכסיקו, הפעם בתור מאמן, לאחר ששיחק עונה אחת במדי סלאיה במכסיקנית לפני שפרש. מיצ'ל הוא מאמן מנוסה עם רקע בקבוצות כמו חטאפה, סבייה (סביליה בעברית), מארסיי ואולימפיאקוס בין היתר, אבל האתגר של מיצ'ל יהיה לא פשוט. לאוהדים שתומכים מאוד בקבוצה שלהם גם בתקופות קשות, כבר מתחיל להימאס. שתי היריבות העירוניות מצליחות, ופומאס הפכה למועדון בינוני במקרה הטוב. למיצ'ל יש בסה"כ בסיס לא רע לעבוד איתו. השוער אלפרדו סאלדיבר הוא שוער ליגה סביר, ושחקנים כמו אלן מנדוסה, פבלו באררה, חואן איטורבה ופליפה מורה הם שחקנים מספיק טובים בשביל הליגה. אליהם מצטרפים שחקני הרכש ניקולס פריירה, מרטין בארגאן וחואן פבלו ויגון. בגדול, חבורה של שחקנים טובים, אבל אין איזה כוכב שמכניס יצירתיות ומשהו שמשנה ממונטום. איטורבה היה אמור להיות השחקן הזה, אבל מילד הקסם שכל אירופה רדפה אחריו בעבר, נשאר מעט. תחזית: פומאס תרצה להיאבק על מקום בפלייאוף, אבל בהחלט יכולה לאבד אותו לקראת קו הסיום.

שווה לשים לב: אם יש שחקן שפרץ ובהחלט הציג יכולת טובה בעונה האחרונה, מדובר על המגן הימני אלן מוסו. מוסו, שחקן כנף במקור הוסב לעמדת המגן ומצא את העמדה הנכונה בשבילו. הרקע ההתקפי שלו תורם המון, ובעונה האחרונה מוסו היה אחד הכלים ההתקפיים היותר חשובים. מוסו רוצה להגיע לאירופה, אבל ייתכן שהוא יסתפק במעבר לאחת הגדולות סטייל טיגרס או מונטריי.

אלן מוסו. נקודת אור בקבוצה האפורה של פומאס.

מורליה

במועדון ממיצ'ואקן אין אשליות מיותרות. המטרה היחידה היא לצאת לחוף היום כמה שיותר מהר. אם אפשר שאיזה שחקן או שניים יתנו עונה יוצאת מהרגיל בשביל למכור אותו אחר כך למרבה במחיר, מה טוב. המאמן הארגנטינאי חוויאר טוררנטה הצליח בעבר בקלוב לאון, אבל במורליה המצב שונה. המצב הכלכלי לא הכי מזהיר, והרכש שהמועדון יכול להרשות לעצמו הוא בדר"כ רכש זול. עוד לפני שנגיע לרכש, נציין כמה שמות מהסגל הקיים, שברובו הוא בינוני לכל היותר. אם מחפשים טוב, אז מוצאים את שחקן נבחרת פרו אדיסון "אורחאס" פלורס שבהחלט יכול לשחק בקבוצה טובה יותר. גם השוער סבסטיאן סוסה האורווגואי בהחלט בסדר. אליהם מצטרפים שחקני רכש כגון חלוץ נבחרת וונצואלה פרננדו אריסטיגיאטה, לואיס מנדוסה שהגיע מטולוקה ושחקן ההגנה הקולומביאני הצעיר חוסה אורטיס שהגיע מסנטה פה במדינתו. תחזית מושכלת: יש סיכוי להתדרדרות למאבקי תחתית, אבל בסופו של דבר יסיימו את העונה כמו שהם רוצים.

שווה לשים לב: פאולו מדינה. המגן הימני בן ה-20 נולד אמנם במכסיקו, אבל גדל באקדמיה של ריאל מדריד לפני שעבר לשחק בקבוצת הנוער של בנפיקה ליסבון. בעונה שעברה הוא חזר למכסיקו למונטריי, אבל שם הוא בקושי שיחק. השנה הוא הושאל למורליה במה שבעצם מהווה קרש הצלה לקריירה. כישלון בקבוצת תחתית כמו מורליה משמעותו שעוד כישרון מכסיקני צעיר הולך לאיבוד. הצלחה שם, ומקום במונטריי או אפילו חזרה לאירופה (יש לו דרכון אירופאי מה שמקל על העניינים) בהחלט יכולה להיות על הפרק.

פאולו מדינה. יצליח להציל את הקריירה?

קרטארו

למזלה הגדול של צ'יבאס גואדלחרה, היריבה הישירה שלה הקרב ההישרדות לא עושה רושם שהיא רוצה להישאר בליגה. לקרטארו יש אמנם מאמן מנוסה בדמותו של ויקטור מנואל ווצ'טיץ', אבל הסגל של התרנגולים הלבנים לא באמת סגל שיכול לעשות משהו יוצא דופן. הסגל מורכב מכל מיני שחקנים מוכשרים בעבר שלא מצאו את עצמם בקבוצות הליגה המקוריות שלהם והגיעו לקרטארו שם הם יכולים לשחק יחסית הרבה. שחקנים שאפילו שיחקו מעט במדי הנבחרת כמו ג'ורג' קוראל, חוויאר גואמס, ואלונסו אסקובוסה בנוסף לעוד כמה "ריג'קטים" משאר קבוצות הליגה. קליפורד אוביאגה הגנאי הגיע מאטלס, כמו הבלם הוותיק ז'איר פריירה שהגיע מצ'יבאס. אליהם מצטרפים צמד הקולומביאנים פביאן קאסטייו שנשלח אחד כבוד מטיחואנה וג'יסון לוקומי שהוא כנראה דווקא כישרון גדול שהגיע מאתלטיקו נאסיונל דרך טיגרס (בהשאלה). הימור מאוד מושכל: תיאבק על הסוף נגד הירידה. לא בטוח שזה יספיק.

שווה לשים לב: למרות הסגל החלש, לקרטארו דווקא יש ילד פלא שעונה לשם מרסל רואיס. לאחר שביצע את הבכורה בגיל 17 תודות לחוק הצעירים, רואיס קיבל את הקרדיט והפך לשחקן הרכב לגיטימי. רואיס יפספס חלק מהעונה עקב השתתפות הנבחרת האוליפית במקודמות אולימפיאדת טוקיו 2020, אבל בקרטארו ישמחו להנות ממנו כל עוד הוא שייך למועדון. וכנראה שזה לא יישאר כך הרבה זמן.

מרסל רואיס. למרות שהוא רק בן 18, הוא כבר שייך לסגל הנבחרת האולימפית.

וראקרוס

זוכרים שדיברנו על ההתנהלות השערורייתית של הנהלת צ'יבאס? אז לעומת וראקרוס, ההתנהלות של צ'יבאס היא מופת להתנהלות נכונה. וראקרוס ירדה ליגה בעונה האחרונה, אבל עקב הגדלת הליגה, היא ניצלה את סעיף "הכופר" וקנתה את ההישארות בליגה. הבעלים, פידל קורי מייצג את כל מה שרע בכדורגל. חובות, זלזול באוהדים, בניית קבוצות שלא מתיימרות בכלל להיות ברמה של הליגה הבכירה במכסיקו בגלל שיקולים כספיים, ועוד רעות כאלו ואחרות. אם נתמקד בצד המקצועי, נראה שהשנה הגיע המאמן הוותיק והמוערך אנריקה מאסה. למרות הגעתו, וראקרוס לא אמורה להצליח יותר מידי. נכון, תודות לחוק הצעירים יש לה את השוער המבטיח ביותר בליגה שעונה לשם סבסטיאן חוראדו, וגם את הבלם המאוד ותיק קרלוס סלסידו שכבר הודיע שיפרוש בתום הטורניר. אם ממש מתאמצים, אפשר להכניס כאן גם את צמד החלוצים הארגנטינאים דניאל "קקו" וויאלבה וכריסטיאן מננדס. אבל שאר הרכש שהגיע הוא רכש זול או כזה שהגיע בחינם לאחר ששיחקו בעונה האחרונה בליגות המשנה במכסיקו או בארגנטינה. תחזית: כנראה שמדובר בקבוצה הגרועה בליגה, אבל רק בזכות הניקוד החדש בטבלת הירידה, היא אמורה להישאר ללא בעיות מיוחדות.

שווה מעקב: באמת שמדובר בנקודת אור בתוך כל החושך שמסביב. השוער סבסטיאן חוראדו בן ה-21 קיבל את הקרדיט בהרכב רק תודות לחוק הצעירים, ולקח את הצ'אנס בשתי ידיים. משחק גם בסגל הנבחרת האולימפית. סביר מאוד להניח שיימכר בקרוב למועדון גדול יותר. אולי אפילו יצליח לצאת לאירופה. העובדה שפידל קורי לא מכר אותו למרבה במחיר החלון ההעברות הנוכחי היא ההוכחה שיש ניסים גלויים.

סבסטיאן חוראדו. היהלום של וראקרוס.

אתלטיקו סן-לואיס

כשאומרים בדר"כ קבוצת בת, מתכוונים לקבוצה שיש לה הסכם שיתוף פעולה עם קבוצה בכירה יותר, בין אם מדובר באותה מדינה או בקבוצה ממדינה אחרת. במקרה של אתלטיקו סן לואיס, מדובר בקבוצה ששיכת לאתלטיקו מדריד באופן חוקי. המועדון ממדריד מחזיק ב-51 אחוז ממניות המועדון מסן לואיס פוטוסי, ובהחלטה אסטרטגית של המועדון במדריד, הוחלט שהשוק המכסיקני הוא השוק הבא שמייצג את העתיד. בקבוצת האם הביאו את הקטור הררה, ובקבוצת הבת הושקעו סכומי כסף רבים בשביל להעפיל לליגה הבכירה. בנוסף, אתלטיקו תבצע את מחנה קדם העונה שלה במכסיקו, ותשחק בסן לואיס מול קבוצה הבת. גם העונה, לאחר ההעפלה לליגה הבכירה הושקעו סכומים גדולים במטרה להפוך את סן לואיס לקבוצה לגיטימית בליגה. בהיותה קבוצת בת של מועדון ספרדי, לא פלא שיש בקבוצה 4 שחקנים ספרדים. בנוסף, השוער הארגנטינאי אקסל וורנר הושאל לקבוצה מקבוצת האם, והחלוץ הארגנטינאי המצוין ניקולס איבנייס כבר נרכש על ידי קבוצת האם ויעבור למדריד בתום העונה הקרובה. מעבר לעזרה הישירה מקבוצת האם, באתלטיקו סן לואיס הביאו גם רכש נוסף בדמותם של שחקני ההגנה חואקין לאסו מוולס הארגנטינאית ולואיס רייס מקלוב אמריקה. אבל כאן לא נגמר הסיפור: קאמילו מאיידה האורוגוואי הגיע מריבר פלייט, כמו גם ריקי סנטוריון מראסינג. כחיזוק לחוליית ההתקפה הטובה של סן לואיס הגיע בהשאלה מצ'יבאס החלוץ המכסיקני הצעיר והמבטיח דייגו הרננדס. הימור מופרע ומשוגע לחלוטין: לסן לואיס יש המון שחקנים עם פוטנציאל טוב, ואם כל זה יתחבר, סן לואיס תעפיל לפלייאוף ותהיה ההפתעה הגדולה יותר. אם לא, תיאבק כנגד הירידה, אבל תצליח להישאר.

שווה מעקב: ניקולס איבנייס. החלוץ הארגנטינאי בן ה-24 הבקיע בעונה שעברה בליגת המשנה 28 שערים וזכה בתואר מלך השערים. הוא היה חלק חשוב מאוד בעלייה של סן לואיס, וכבר נרכש על ידי קבוצת האם ממדריד. עם כל הכבוד לליגת המשנה, חובת ההוכחה נמצאת עליו. עונה מוצלחת בליגה הבכירה של מכסיקו, והוא יוכל להגיע למדריד עם שאיפות להתמודד על דקות משחק גם בקבוצת האם.

ניקולס איבנייס. יצליח להצדיק את הרכישה של קבוצת האם ממדריד?

קופה דה אורו – הסיכום

נתחיל בשורה תחתונה: חרארדו "טאטה" מרטינו יכול לסמן וי על המטרה הראשונה: זכיה בטורניר גביע הזהב. הזכיה בטורניר משמעותית מאוד מבחינתו של מרטינו. בראש ובראשונה, מכיוון שהיא נותנת לו את השקט להתמקד במטרות גדולות וחשובות יותר. עוד נגיע למטרות הללו בהמשך, אבל הזכיה הזאת משמעותית מבחינתו של טאטה גם ברמה האישית. לאחר שהפסיד בשלושה גמרים שונים של הקופה אמריקה, כמאמנה של פרגוואי בשנת 2011 ועוד פעמיים כמאמן נבחרת ארגנטינה בשנים 2015 ו 2016, סוף סוף טאטא יכול להוסיף לארון התארים שלו גם תואר נבחרות.

אוקי, אז לטאטא ירדה אבן מלב עם התואר הזה, אבל עם כל החשיבות לתואר ברמה האישית, המשמעות היא שמעכשיו טאטא יכול להתרכז במטרות האמיתיות. או יותר נכון לומר, המטרה האמיתית: לשבור במונדיאל 2022 בקטאר את המחסום המקולל של שמינית גמר המונדיאל. נכון, באופן רשמי מכסיקו עוד צריכה להעפיל לטורניר דרך המוקדמות, אבל בהנחה הגיונית שזה יקרה, טאטא כבר יכול לבנות תכנית שתוביל אותו להגשמת המטרה. ובשביל להגשים את המטרה, מכסיקו צריכה לעבוד בכמה מישורים מקבילים. לאחר שבקונקאקף לא הצליחו להגיע להסכמות עם הקונמבול לגבי השתתפות בקופה אמריקה 2020, למכסיקו נותר רק עוד טורניר אחד לפני המונדיאל, הקופה דה אורו 2021. עוד לפני כן יתקיימו כמובן מוקדמות המונדיאל, ובהשראת אופ"א, אפילו הוקם מפעל חדש שעונה לשם המקורי "ליגת האומות". והאמת? זאת בעיה.

חרארדו "טאטא" מרטינו. עמד בהצלחה במשימה בראשונה.
חרארדו "טאטא" מרטינו. עמד בהצלחה במשימה בראשונה. (IMAGO7)

עם כל הכבוד להתקדמות ולהשתפרות של כמה נבחרות בקונקאקף, מכסיקו בדיוק זכתה בטורניר עם ההרכב השני מחוזק בכמה שחקנים מנוסים. על מנת להגיע מוכנים למונדיאל, מכסיקו תהיה חייבת להתמודד עם נבחרות חזקות יותר ממנה. נכון, ארה"ב תמיד יכולה להוות יריב שקול, אבל צריך עוד גיוון. טאטא מרטינו ואנדרס גוארדאדו גם הצהירו במהלך הטורניר שתם זה עתה, שהיה עדיף אם מכסיקו היתה יכול להשתתף בקופה אמריקה. לשחק מול נבחרות ברמה של מכסיקו או יותר טובות ממנה רק יכול לתרום לניסיון ולידע. נחזור עוד רגע לעניין הניסיון והידע, אבל בינתיים מכסיקו תצטרך להתמודד מול נבחרות מדרום אמריקה או אירופה רק במסגרת של משחקי ידידות.

ואם כבר בניסיון עסקינן: אחת המטרות של טאטא, היא לבנות נבחרת בצלמו. הדור הקודם הולך לקראת סוף הקריירה, וטאטא, שמעולם לא היה ידוע ביכולות קידום הצעירים שלו, נתקל באתגר חדש. כשמרטינו הוצג, הוא כמובן דיבר על חילוף הדורות, אך באותה נשימה הוא גם הצהיר שהוא יקווה להשתמש בשחקנים מנוסים כל עוד הוא יכול. אבל אז מרטינו נתקל בתופעה שהיא פשוט בלתי נסבלת: שחקנים שמעדיפים לא להגיע למשחקי הנבחרת עקב סדר עדיפויות שונה. נכון, ישנם שחקנים וותיקים כמו ממו אוצ'ואה, אנדרס גוארדאדו או הקטור מורנו שמגיעים בשמחה ובגאווה, אך לצערנו ישנם דוגמאות גם מהכיוון ההפוך. ניתן להבין את צ'יצ'אריטו שבחר לא להגיע לטורניר עקב הפיכתו לאבא בשעה טובה ומוצלחת בזמן שהטורניר התקיים, וגם זה כמובן בתיאום מול טאטא מרטינו. ביחוד לאור העובדה שגם אם צ'יצ'אריטו יגיע למונדיאל 2022, הוא יגיע על תקן המחליף של ראול חימנס שנמצא בכושר מעולה ולא בכדי נבחר גם לשחקן המצטיין של הטורניר. גם הקטור הררה בחר שלא להגיע בשביל להסדיר את המעבר שלו מפורטו לאתלטיקו מדריד. גם כאן זה תואם מראש מול טאטא, אבל הררה יצטרך לעבוד קשה בשביל לזכות מחדש באמונו של טאטא. קרלוס ולה בכלל לא בתוכניות לאחר שסירב להגיע, וכנראה הצהיר על פרישה מהנבחרת. אבל המקרה הכי חריף הוא המקרה של חסוס "טקאטיטו" קורונה. אין עוררין על כך שמבחינה מקצועית טקאטיטו יכול לתרום על המגרש, בייחוד לאחר עונה מעולה במדי פורטו שהקנתה לו חוזה משודרג במדי הדרקונים עד 2022. אבל לאחר שטקאטיטו סירב להגיע לצמד משחקי הידידות של מכסיקו בחודש מרץ בתואנת פציעה, ולמרות שטאטא ביקש שיגיע בשביל להכיר אותו גם אם לא ישחק, הוא נשרף אצל המאמן. למרות שהוא היה כשיר לשחק, טאטא הצהיר במסיבת העיתונאים שבה הוא הציג את הסגל, שטקאטיטו לא נמצא בתכניות עד הודעה חדשה.

כך, טאטא מצא את עצמו עובד על שתי משימות במקביל: זכייה בקופה דה אורו, והצערת הסגל מוקדם מהצפוי. הזכייה הגיעה,גם אם לא בקלות יחסית, אבל המטרה של הצערת הסגל יכולה להיחשב כצעד ראשון מוצלח. שחקנים כמו אוריאל אנטונה שנכנס רק ברגע האחרון לסגל, והפך לבאנקר בהרכב שבין היתר מוכיח לטאטא שאולי החיסרון של טקאטיטו אולי לא כל כך משמעותית. גם רוברטו אלבראדו שיחק לא רע בכלל, כמו גם קרלוס רודריגס שהוכיחו שהם בהחלט צריכים להילקח בחשבון בתחרות על ההרכב גם מול השחקנים הוותיקים. מי שכבר נחשב שחקן ותיק למרות שהוא רק בן 21, זה אדסון אלברס, הבלם/קשר אחורי שהעביר את הטורניר הזה כמסע הופעות מול הקהל התומך לפני המעבר לאירופה. למכסיקו מאז ומעולם היה קישור התקפי וחלוצים טובים, והיו גם בלמים טובים ושוערים מצטיינים, אבל קשר אחורי זאת לא עמדה שמכסיקו מצטיינת בה. ייתכן שאלברס סוגר את החור הזה. תרתי משמע.

אדסון אלברס. מצביע על אירופה. ( MEXSPORT )

אז מה הלאה? מרטינו יצטרך לעבוד קשה באיתור השחקנים שהוא ירצה לזמן לליגת האומות ומוקדמות המונדיאל. אוצ'ואה וגוארדאדו לא הצהירו אם הם יסחבו עד המונדיאל ב 2022, ובכל מקרה גם אם כן, הם יגיעו ממש בשלהי הקריירה, ויש צורך למצוא להם תחליפים. ההנחה היא שטאטא, שאוהב להעלות עם הרכב קבוע יחסית, יצטרך לפתח יכולת חדשה והיא קיום (גם אם מינימלי) של רוטציות, במטרה לבחון כל מיני שחקנים צעירים פוטנציאליים. במהלך השנתיים הקרובות, וזה לא משנה אם במוקדמות המונדיאל או במשחקי ידידות, מרטינו יצטרך לגבש סגל כמעט חדש לעומת הסגל של מונדיאל 2018. האידיאל? שטורניר הקופה דה אורו 2021 ישמש כחזרה גנרלית של אותו סגל חדש שנבנה במו ידיו של טאטא.

לנו נותר רק לאחל לטאטא מרטינו המון הצלחה. ואמוס מחיקו קאראחו!!!

מונדיאליטו 2019 – הסגל של מכסיקו

ב 23 למאי ייפתח מונדיאל הנוער (עד גיל 20) בפולין. למרות שפולין היא המארחת, דווקא משחקי בית ב' (הבית של מכסיקו) יהוו את משחקי הפתיחה. משחקה של פולין ישוחק באותו הערב, אך מאוחר יותר. לקראת המונדיאליטו, הנה הכנה קצרה על מכסיקו.

נתחיל מההגרלה: מכסיקו הוגרלה "לבית המוות" יחד עם איטליה (סגנית אלופת אירופה), אקוואדור (אלופת דרום אמריקה) ויפן, שנחשבת "לחלשה" בבית. מכסיקו העפילה למונדיאליטו בתור הסגנית של ארה"ב שזכתה באליפות מרכז-צפון אמריקה והקאריביים, לאחר טורניר חלש יחסית של מכסיקו. אם במסגרת הבוגרים מכסיקו תמיד נתקעת בשמינית הגמר, במסגרות הצעירים מכסיקו מצליחה יותר בדר"כ. מקום שלישי בטורניר של 2011 וכמה פעמים העפלה לרבע הגמר. בכלל, בטורנירי צעירים הכישרון והיכולת הטכנית בולטים יותר ומהווים משקל גדול הרבה יותר מאשר בטורניר הבוגרים, בו לטקטיקה יש משמעות רבה מאוד, ולכן המון פעמים רואים נבחרות שמצליחות בטורנירי הצעירים, אך לא מצליחות במסגרת הבוגרים. למרות ההגרלה הקשה, במכסיקו מקווים להצליח להעפיל לשלב הנוק-אאוט, אך זה לא הולך להיות קל, ולא רק בגלל היריבות…

נבחרת מכסיקו עד גיל 20 במהלך טורניר הקונקאקף (Twitter)

למרות שמונדיאל הנוער הוא טורניר רשמי של פיפ"א, הארגון לא מחייב את המועדונים לשחרר שחקנים לטורניר. כך, למרות שבהתאחדות ביקשו מהמועדונים לתמוך בנבחרת ולאפשר לשחקנים להצטרף לנבחרת, חלק לא מבוטל מהמועדונים לא הסכימו לשחרר שחקנים. וגם כאלו שבסופו של דבר כן זומנו, היו צריכים להפעיל לחצים בשביל לנסוע לטורניר. ההתאחדות המכסיקנית הבהירה לריאל בטיס שאם דייגו לאיינס לא ישוחרר למונדיאליטו, האחרון יזומן לקופה דה אורו, טורניר רשמי שבו המועדון מחוייב לשחרר שחקנים. בבטיס עשו את החשבון והעדיפו לא להערים קשיים ולקבל את לאיינס לאחר מנוחה לקראת אימוני פתיחת העונה הבאה. אך יש כמה מועדונים שכל מקרה העדיפו לא לשחרר שחקנים "ולהסתבך" עם ההתאחדות. מונטריי למשל סירבה לשחרר את ג'ונתן גונזלס ואריק קאנטו, מכיוון שהמועדון ירצה להשתמש בהם בפלייאוף. כך גם קלוב אמריקה שסירבה לשחרר את קרלוס וארגס. מצד שני, מועדונים כמו פאצ'וקה ולאון לא הערימו בעיות ושלחו את השחקנים שהתבקשו לשלוח, למרות ששתי הקבוצות צפויות לשחק בפלייאוף (לאון כבר הבטיחה את מיקומה). חשוב לציין: מונדיאל הנוער אינו מדד שמדייק בחיזוי הזוכות העתידיות של מונדיאל הבוגרים, למרות הזכיות של ספרד (אלופת 1999) וצרפת (אלופת 2013). מה שהטורניר הזה כן עושה, הוא מהווה את חלון הראווה הכי גדול וטוב שיש לשחקנים צעירים. בייחוד לכאלו שלא משחקים באירופה. להבדיל משאר טורנירי הצעירים, הנבחרות במונדיאליטו משתמשות בשחקנים שכבר משחקים במסגרות הבוגרים, ולא מקוטלגים רק "ככשרונות פוטנציאליים". העובדה ששחקנים צברו ניסיון בעולם האמיתי ולא רק מול בני גילם, מדגישה את החשיבות של הטורניר, ולכן לא פלא שאין מועדון באירופה שמכבד את עצמו שלא שולח נציגים לטורניר בשביל למצוא כשרונות. וזה מוביל אותי ישר לנקודה הבאה:

למרות כמה שחקנים בולטים, הסגל של מכסיקו הוא סגל חלש יחסית, בוודאי ביחס לפוטנציאל השחקנים הקיים במדינה. רוב השחקנים בסגל משחקים במסגרת הנוער ולא ראו יותר מידי דקות במסגרת הבוגרים. גם אלו שראו דקות בבוגרים, שיחקו בדר"כ במסגרת הגביע, ופחות בליגה הבכירה. מתוך 21 השחקנים בסגל, רק 6 שחקנים ראו יותר מ 500 דקות משחק במסגרת הבוגרים (ליגה וגביע). כל השאר ראו דקות בודדת בבוגרים, ו 2 שחקנים בסגל לא שיחקו אפילו דקה אחת. בכלל, עושה רושם שהסגל של המאמן דייגו רמירס לא מאוזן, אפילו מבחינת ניסיון. החלק האחורי מורכב משחקנים מוכשרים אך חסרי ניסיון, בעוד החלק ההתקפי של מכסיקו גם מנוסה וגם מאוד מוכשר. נכון, השוער קרלוס היגרה מטיחואנה הראה יכולת טובה בדקות שמעטות שלו בבוגרים ואלו השוער המחליף לואיס לופס נחשב עילוי כל כך גדול, שלמרות שהוא משחק בליגת המשנה, המאמן שלו בדוראדוס, אחד בשם דייגו מראדונה, שמח שהוא קיבל זימון ושיחרר אותו ללא הערמת קשיים. אם בשער ישנם שני שוערים שעוד שיחקו פה ושם, כל הניסיון המצטבר של חוליית ההגנה של הנבחרת מתרכז לפחות מ 150 דקות משחק במסגרות הבוגרים. בקישור יש כבר שחקנים כמו רוברטו מראס שמשחק במדי הקבוצה הבוגרת במורליה, כמו גם חוסה פלאסנסיה מנקאקסה ומיסאל רודריגס מקרוס אזול. החלק החזק באמת בנבחרת הזאת היא החוליה ההתקפית. דניאל לופס מטיחואנה ופרנסיסקו פיגרואה מפאצ'וקה הראו ניצוצות בדקות המועטות שלהם, אבל הנה פירוט נרחב על הכוכבים הגדולים באמת של הנבחרת הזאת:

דייגו לאיינס – לא צריך להרחיב במילים. הכוכב של הנבחרת הזאת. שחקן הנבחרת הבוגרת שרק בגלל גילו הצעיר וההעדפה של בטיס, נשלח לטורניר המונדיאליטו. כמו שציינתי מקודם, המונדיאליטו הוא יופי של טורניר חלון ראווה, אבל לאיינס כמובן לא זקוק לכך לאחר שנרכש על ידי בטיס בינואר האחרון. לאיינס לא הרבה לשחק אצל קיקה סטיין מאז שהגיע בינואר, אך כשהוא שיחק, הוא הראה מה הוא שווה.

חואן חוסה מאסיאס – בניגוד לרוב שחקני הסגל, מסיאס הוא יותר משחקן ליגה לגיטימי. מסיאס, שביצע בכורה בהיותו בן 17 תחת מטיאס אלמיידה בצ'יבאס גודאלחרה, הושאל השנה לקלוב לאון בה הוא פורח והבקיע 8 שערים ב 16 משחקים. מסיאס עבר ללאון לא לפני שהוא סירב לעבור בקיץ לקבוצת הבת של צ'יבאס, זאקאטפק מליגת המשנה. לאחר ששכחה המהומה, בלאון חיפשו שחקן מכסיקני צעיר שיוכל למלא את מכסת דקות הצעירים והימרו על מסיאס. ההימור הצליח, ובגדול. שיתוף הפעולה שלו עם אנחל מנה האקוואדורי הוכיח את עצמו מעל למצופה, ולאון הפכה לקבוצה הטובה העונה בליגה, ובפער. ללאון ישנה אופצית רכישה שסביר שתתממש, אלא אם מאסיאס ירשים במונדיאליטו ויקבל הצעה מאירופה.

חואן חובה מסיאס – הפריצה הגדולה של העונה בליגה המכסיקנית (AS Mexico)

רוברטו דה לה רוסה – ליד מאסיאס צפוי לשחק רוברטו דה לה רוסה מפאצ'וקה. דה לה רוסה שיחק רק דקות מועטות העונה במדי הבוגרים של פאצו'קה שמשחקת בחוד עם לאו אוז'אה (כן, אותו אחד מלסטר ההיסטורית) ופרנקו חארה, אבל בפאצ'וקה מדברים עליו כבר כמה שנים כחלוץ הבא של מכסיקו. מלך השערים של הליגה בכל מסגרות הצעירים החל מגיל 13, דה לה רוסה ביצע את הבכורה שלו בבוגרים של פאצ'וקה בגיל 16, והפך לשחקן הראשון שנולד במילניום הנוכחי שהבקיע באליפות העולם למועדונים. גם השנה הוא כבר הבקיע 18 שערים ב 15 משחקים במדי קבוצת הנוער של פאצ'וקה. בחודש מרץ האחרון הבקיע צמד מול הולנד המשחק ידידות, וכבר דווח שכמה מועדונים הולנדים ובלגים שאלו את פאצ'וקה לגביו.

רוברטו דה לה רוסה - מכונת שערים.
רוברטו דה לה רוסה – מכונת השערים של פאצ'וקה (Twitter)

Globalization

I Remember it like it was yesterday. First day in the university and a younger version of me entered his first class on his first day. I chose to sit in one of the higher rows in the auditorium, with a centric location so I could get a good view of the class and the professor. I'm not sure if it was the excitement of a young freshman or that the presentation by the professor was extradentary, but no doubt that all of the other student around me were impressed as well. But What I recall better than anything else, happened after the professor finished his presentation & just before he dismissed us to our next class. He told us: "Don't believe to what I just told you. Go and check it yourself. think for yourself and develop an independent way of thinking". I left the auditorium somewhat confused.

You probably ask yourself how university adventures of the writer are related to Mexican Football. plain answer: nothing. Unless you watch Andres Guardado interview for BeIN Sports. Guardado, Captain of the Mexican National team, talks about the shortage of Mexican players in the highest levels & in a rare case for Mexican player, openly criticizing the system. you can watch his interview (alongside Diego Lainez) here:

(Video from BeIN Sports USA YouTube channel)

Before we go back to understand the importance of the criticizing act itself, let use the declarations made by Guardado to explain about the structure of the Mexican professional football. The league structure in Mexico is operated the Liga MX (also known as Liga BBVA Bancomer for sponsorship reasons) under the FMF (Mexican Football federation). Liga MX manage the 2 professional football leagues: the Liga MX & Ascenso league (2nd tier). The decision makers for the Liga Mx are the owners of the clubs, as they invest money into the structure of the leagues in addition to their clubs as well. This way of operating has its advantages & disadvantages as well. As the owners invest their money in the league, they have very strong interest that the league will be attractive and therefore, the level of the league is high. In a football passionate country like Mexico, it's imperative that the most important sport will be good and enjoyable to the regular fan. the Mexican league is arguably the richest league in the Americas, and one of the 3 best leagues as well in terms of quality of the game. Large amounts of money attract international players from all over Latin America (in exception of Brazil that has a strong and rich league as well), while give the average fun a good value for his money with a good stadium’s infrastructure and a competitive league.

The other side of the coin is not less important: having the club owners running the show, creates several inconveniences to the game and for the players. Some club owners hold more than 1 club. Grupo Pachuca for example own Tuzos de Pachuca & Club Leon as well. Yes, technically the owners of those 2 clubs are 2 different people. Jesus Martinez own Pachuca while the president of Club Leon is Jesus Martinez Jr. Yes, you read it correctly. It is his beloved child. There are many more examples (Grupo Orlegi own Santos Lagua & Tampico Madero from the 2nd tier), so even if we believe that the players are professional and the clubs not "helping" each other on the playing pitch, there are some major issues that affects the players anyway. The main issue is the transfers of players between clubs. Not always, but sometimes "inside Deals" between to clubs from the same group not benefit the players but the club itself.

Let's take the case of Juan Jose Macias from Club Leon as an example: Macias, 19 years old very talented striker, belong to Club Deportivo Guadalajara, also known as Chivas. Chivas has a sub team in the 2nd tier named Zacatepec where Chivas send young players who grew in the club great academy, so they can get more experience and play time. The reality is that Zacatepec serve also as a tool for an elimination process. Not all the players from the academy would get to play in the Senior team, so only those who really impress in Zacatepec will be considered to play for Chivas. Back to Macias. The youngster has been told that he will be loaned to Zacatepec this season as most of the young players, but then happened something unexpected: Macias refused. Eventually Macias was loaned to Club Leon, where he is proving his quality and show his abilities in the highest tier of Mexican football. but cases like Macias are rare in Mexican Football.

Another case is Osvaldo Alanis. Today, Alanis play in the Spanish 2nd tier side Real Oviedo. Alanis played for Chivas and his contract were to be expired. Alanis wanted to move to Europe and refused to sign a new contract with Chivas. Then the pressure has started: Alanis was banned from the senior team Training and was ordered to practice with the youth team of the club. Alanis went to train with the youngsters and when his contract finished, he moved to Getafe last summer, only to move 2 months afterwards to Oviedo. Really important to mention: Had Alanis were to renew his contract with Chivas, he would probably earn a very nice amount of money. but Alanis wanted to go play in Europe and was willing to sacrifice for that purpose. Those examples bring us back to Guardado interview:

Guardado recognize several issues that affect the Mexican football improvement. Rich league in Mexico means that most of the Mexican players will prefer to stay in familiar culture of Mexico, rather than take the chance and risk outside, sometimes for less money that they can earn in Mexico. For a football player, who's earning potential is 15 years at most, it's a crucial element. Another important element that Guardado is talking about is the European citizenship. Even if a Mexican player is willing to take the risk and try his luck in Europe, many times it's actually the European clubs that are reluctant to use one of their non-European spots for a player with no experience in Europe. Contrary to many Argentinians/Uruguayans/etc… that can get a European passport because a grandmother/Father who is or was born in Europe, vast majority of the Mexican players doesn't have this kind of a connection. A good example is Miguel Layun, who is from a mixed Lebanese & Spanish origin. His Spanish origin got him a Spanish Passport, so regardless his proven ability and good quality as a player, European clubs where more open to sign him. But then, the most interesting point in Guardado's interview is his critics for those who manages the Mexican Football.

Andres Guardado. Well respected in Real Betis as well. (Andres Guardado Twitter)

One most say, that Guardado's situation is almost unique. Guardado isn't part of the "system" for 12 years now, since he moved from Atlas Guadalajara to Deportivo la Coruña back in 2007. Guardado has earned enough money in his life so he won't need to work not even one more day of his life if he chooses to do so. He also earned enough respect during his career, and his status as the national team captain, basically makes him "Untouchable". Although Guardado expected go back to Atlas Guadalajara to a retirement season in the next couple of years, he will do that as a choice, not as a necessity. This situation allows him to open freely without any fear for his career. Guardado Understand that more Mexican players in Europe, means better quality for the Mexican football. Yes, the league in Mexico is good and Enjoyable, but playing outside makes you a better and more complete player. Better players mean that the chances of success is higher. Both for the players itself and for the National team as well. Although Guardados doesn't said it directly, one can understand between the lines that Guardado Believe in it. Guardado not only talks. He also acts: couple of years ago he was one of the supporters & founders of the Players Union, who's role is to promote the right of the players in front of the club owners. Criticizing directly the club owners in Mexico of thinking about money instead of what best for Mexican football, shows that Guardado not only became Richer and more experienced football player, He also developed an independent point of view. One that will be beneficial for him, but let's hope that also for the Mexican football.

Andres Guardado didn't study with me in the University, but rest assure that my University professor would be proud of him.

וולקאם טאטא

כאשר מרסלו ביאלסה נכנס לראשונה לחדר ההלבשה של ניואלס אולד בויס בתור מאמן הקבוצה, האתגר שלו היה לשלב צעירים ממחלקת הנוער של המועדון. ניואלס זכתה באליפות שנתיים לפני כן, ולקבוצה כבר היה סגל חזק. בשביל להצליח להוביל את המהלך, ביאלסה היה זקוק לעזרה מהשחקנים עצמם. והוא קיבל אותה מהכוכב הגדול והוותיק: חרארדו מרטינו. מאז ביאלסה גידל שחקנים מוכשרים שהפכו לאחר מכן למאמנים טובים בעצמם (פוצ'טינו, בריסו, בין היתר), אך ביאלסה תמיד נוהג לשבח את יכולותיו של מרטינו. כאשר גיירמו קאנטו, המנהל המקצועי של התתאחדות המכסיקנית התקשר לביאלסה לקבל את חוות דעתו לגבי מינוי אופציונלי של טאטא למשרת מאמן הנבחרת, התשובה של ביאלסה הייתה נחרצת: "בוודאי, וכמה שיותר מהר".

לחרארדו מרטינו יש תדמית של מאמן לא מוצלח שלא מצליח להוציא את המקסימום מהשחקנים שלו. בשביל צופה הכדורגל המצוי, חוסר ההצלחה שלו בבארסה ובארגנטינה, ובעיקר חוסר היכולת שלו להתאים את עצמו לכוכב הגדול לאו מסי, אומרת הכל. אבל המציאות יותר מורכבת מכך. נכון, טאטא לא הצליח להתאים את עצמו למסי, ובעצם הפסיד את האליפות בבארסה לאתלטיקו מדריד, אבל במבט לאחור, נבחרת ארגנטינה לא מצליחה להוציא מעצמה יותר ממה שהוציאה תחת מרטינו. להיפך, נכון להיום נבחרת ארגנטינה פחות טובה. בניגוד לתדמית שדבקה בו, טאטא דווקא הלציח לא רע היכן שהוא אימן: הפך את ליברטאד לקבוצה הכי טובה בפרגוואי, ולאחר מכן את נבחרת פרגוואי לאחת הטובות יותר בדרום אמריקה עם מונדיאל מוצלח בו היא נעצרה רק על ידי מי שתזכה באותו טורניר, ספרד. שנה לאחר מכן הוא הוביל את פראגוואי לגמר הקופה אמריקה, שם הפסיד בפעם הראשונה (ולא האחרונה) את גמר אליפות טורניר דרום אמריקה. ההצלחה המשיכה גם כאשר חזר הביתה לניואלס אותה הוביל הפעם כמאמן, לזכייה באליפות ארגנטינה. גם לאחר החוויה הטראומטית בבארסה ובנבחרת ארגנטינה, טאטא חזר להצליח, הפעם עם זכייה באליפות ה MLS עם אטלנטה יונייטד. ועדיין, גם במסיבת העיתונאים הרשמית בה הוצג, חלק לא מבוטל מהעיתונאים שאלו אותו על התקופות שלו בבארסה וארגנטינה. התשובה של טאטא הייתה ישירה ויחסית כנה: הוא כמובן התייחס לעבודה שלו מול מסי, וטען בצדק שבמכסיקו אין כוכב כמוהו, כך שזה לא יהיה העניין במקרה הזה. הוא גם התייחס לכשלונות שלו והצהיר שכיום הוא מנוסה יותר, מה שאמור להכין אותו לאתגר החדש. והאתגר החדש לא יהיה פשוט.

חרארדו "טאטא" מרטינו. יבנה נבחרת בצלמו.

לטאטא בעצם יש 3 אתגרים שקשורים זה בזה:

  1. האתגר הראשון הוא קופה דה אורו (אליפות צפון ומרכז אמריקה) שייתקיים בקיץ. לטאטא תהיה רק פגרת נבחרות אחת בחודש מרץ לנהל כמאמן לפני הטורניר בקיץ. סביר להניח שהוא יתבסס על השלד הקיים, עם שינויים מינוריים. מה שמוביל אותנו לאתגר הבא.
  2. חילופי דורות. הדור הוותיק שעשה היסטוריה עם זכייה באליפות העולם לנערים ובזכייה באולימפיאדת לונדון לא הצליח לממש את מלוא הפוטנציאל, והגיע הזמן להזרים דם חדש למערכת. נכון, כבר במונדיאל ראינו כמה שחקנים צעירים (הירבינג לוזאנו, אדסון אלברס, חסוס גייארדו), אבל מדובר בבודדים. מאז המונדיאל כמה שחקנים צעירים נוספים ביצעו את הבכורה שלהם במסגרת משחקי הידידות, וטאטא יצטרך לשלב אותם לסגל לקראת הקופה דה אורו, אבל יותר חשוב לקראת מונדיאל קטאר 2022.
  3. טאטא חתם על חוזה עד לאחר מונדיאל קטאר, ועם כל הכבוד לקופה דה אורו, המטרה האמיתית היא מונדיאל 2022, וליתר דיוק: רבע גמר הטורניר (או יותר גבוה). טאטא כמובן אמר שהוא מכיר בחשיבות "הקינטו פרטידו", ובמכסיקו כמובן לא יתנו לו לשכוח. לטאטא יש פריווילגיה שלא הייתה לחואן קרלוס אוסוריו לדוגמא: הנבחרת שהוא יבנה למונדיאל 2022, תהיה נבחרת בצלמו. חילופי הדורות מאפשרים לו לבחור את רוב השחקנים למונדיאל הבא מבלי שיהיו לו כמעט שחקנים מנוסים שבעצם "ייכפו" עליו. נכון, הירבינג לוזאנו יהיה שם בכל מקרה, כמו גם ראול חימנס, וסביר להניח שהקטור הררה יגיע על תקן הקפטן הוותיק. אם לא יימצא שוער ברמה מספיק טובה, יש אפילו סיכוי שממו אוצ'ואה יצליח לשחק מונדיאל חמישי. אבל זה בערך הכל. שאר השחקנים אמורים להיות חדשים. מעבר לרענון השורות, יש כאן הזדמנות נוספת: לבנות נבחרת כמעט מחדש שתצליח לשבור את המחסום המנטלי של שמינית הגמר.

טאטא כבר החל לעבוד ובשבועות הקרובים יבקר אצל כל המועדונים במכסיקו בנוסף לצפייה במשחקים והכרת הכדורגל המכסיקני לעומק ולרוחב. ייתכן שהוא גם יבצע גיחה לאירופה עוד לפני פגרת הנבחרות במרץ בשביל לפגוש את השחקנים שמשחקים שם, אך כמו שטאטא עצמו הצהיר, רוב העבודה צפוייה להיות במכסיקו. בהתחשב שרוב הצעירים של מכסיקו משחקים במדינה, זה כמובן הגיוני.

כל שנותר הוא לקוות שטאטא יעמוד בציפיות. הצלחה של טאטא היא הצלחה של מכסיקו. ואמוס טאטא. ואמוס מחיקו!

קלאוסורה 2019 – המדריך

אפרטורה 2018 הסתיימה עם אליפות של קלוב אמריקה לאחר ניצחון בגמר מול קרוז אסול. בשביל המקינה, מדובר בהפסד שלישי מול אמריקה בסדרות גמר מאז תחילת המילניום, והמשך ההמתנה הארוכה לאליפות. טורניר האפרטורה שימש גם כניסיון לחוק הצעירים שהוכתר כהצלחה. בהתחשב בעובדה שלמעט טורניר הקופה דה אורו בקיץ הקרוב אין לנבחרת מכסיקו שום טורניר עד למונדיאל בקטאר, קבוצות הליגה אמורות לרכז את מירב העניין של הקהל במכסיקו. ייתכן שבסופו של דבר מכסיקו תשתתף בקופה אמריקה 2020, אבל בכל מקרה, בעלי הקבוצות רוצים לתת לקהל הרחב שואו לקבל ולחזק את מעמדה של הליגה. בייחוד לאור ההתחזקות של ליגת ה MLS האמריקאית. אחד האמצעים הינו החלטת מנהלת הליגה להגדיל את הליגה ל 20 קבוצות, והאמצעי הינו הקפאת הירידות למשך שנתיים. חלק מהקבוצות ניצלו את חוסר היכולת לרדת בצורה חיובית, אך לצערנו ישנם מועדונים שפשוט ניצלו זאת בשביל לחסוך בהוצאות, על חשבון איכות הקבוצה שלהם ולמגינת ליבם של קהל האוהדים.

חשוב לציין שבמקביל לליגה, ישנו גם מפעל הגביע, ולחלק מהקבוצות יש גם מפעלים ייבשתיים. בסה"כ למועדונים יש את ההזמנות הנדירה לבנות תוכניות ארוכות טווח, במקביל לניסיון להשיג הישגים בטווח הקצר. מבלי לבזבז זמן, נתחיל בפירוט קצר על קבוצות הליגה, לפי מיקומן בסוף הליגה הסדירה בטורניר האפרטורה.

קלוב אמריקה:

אלופת האפרטורה לא יכולה להיות במצב טוב יותר. לא רק מבחינת קבוצת הבוגרים, אלא כמועדון כדורגל. קבוצת הנשים של המועדון זכתה גם כן באליפות ליגת הנשים וקבוצת הנערים זכתה באליפות (עד גיל 17). בכלל, רואים שההנהלה של המועדון מתנהלת בצורה חכמה ולהבדיל מההנהלה של היריבה הגדולה צ'יבאס, מתמקדת בעיקר ולא בטפל. מה שמאוד מרשים באמריקה, זה שהמועדון תמיד היה מזוהה כמועדון העשיר שמביא שחקני רכש בינלאומיים ויקרים וכך היה זוכה בתארים. זה כמובן עדיין נכון עם רשימת זרים שכוללת את שחקני נבחרת פראגוואי הבלם ברונו ואלדס והחלוץ ססיליו דומינגס, את קשר נבחרת קולומביה ואחד השחקנים הכי טובים בליגה מתאוס אוריבה, שמשחק ליד בני ארצו אנדרס איברגואן והחלוץ רוג'ר מרטינס, את שחקן הכנף רנאטו איבארה מנבחרת אקוואדור, ולא נשכח את שוער סגל נבחרת ארגנטינה אגוסטין מרצ'סין. בנוסף לכל הזרים האיכותיים הללו, יש כמובן מכסיקנים מנוסים כמו אוריבה פראלטה הלא נגמר, הנרי מרטין והמגן פול אגילאר. אבל מה באמת מרשים? שההנהלה דואגת שהמאמן (המנוסה מאוד בעצמו) מיגל הררה, ישתף באופן קבוע שחקנים מכסיקנים צעירים שהפכו לחלק אינטגרלי, ואפילו מאוד חשוב מהקבוצה. דייגו לאיינס בן ה -18 הוא אולי הכישרון הכי גדול שיש היום למכסיקו להציע, ונכון לכתיבת שורות אלו, מסתמן שהוא בדרכו לאייאקס. גם אדסון אלברס בן ה 21 באנקר בהרכב כמו גם בן גילו המגן השמאלי חורחה סאנצ'ס. באמריקה לא יתפשרו על פחות מאליפות. גם אם לאיינס יעבור לאירופה, יש להם קבוצה שאמור ללכת עד הסוף.

שימו לב: אדסון אלברס. גיבור משחק גמר האפרטורה עם צמד שערי הניצחון, סה"כ בן 21, אבל כבר משחק שנתיים בהרכב של הנשרים ממכסיקו סיטי. יותר מכך, הוא באנקר בהרכב הנבחרת ופתח בהרכב במונדיאל האחרון ברוסיה. אלברס אמור להישאר במכסיקו עד הקיץ, אבל יהיה סביר להניח שבקיץ גם הוא יימכר לאירופה.

דייגו לאיינס. רק בן 18 והוביל את אמריקה לזכייה באליפות. לא פלא שאייאקס וליון רודפות אחריו.

קרוז אסול:

"לה מקינה" הייתה ללא ספק הקבוצה הטובה ביותר לאורך הליגה הסדירה וגם בפלייאוף עד סדרת הגמר. לצערם של אוהדי הקבוצה, בגמר היא פגשה ביריבה המרה אמריקה, ששוב חגגה לה אליפות על הראש. צריך לומר: פדרו קאשיניה הפורטוגלי אוהב לבצע העברות שחקנים רבות ובניית הסגל שלו לפני הטורניר הקודם הוכחה כמוצלחת. המטרה המוצהרת של קרוז אסול היא כמובן זכיה באליפות, וקאשיניה כהרגלו, ביצע כמה מהלכים. וולטר מונטויה הארגנטינאי, אנדרס רנטריה הקולומביאני, ואנחל מנה האקוואדורי שוחררו, אך כמה שחקנים מעניינים מאוד הגיעו: יושימר יוטון הפרואני הגיע מאורלנדו, כמו גם אורבלין פינדה מצ'יבאס והחלוץ האורוגוואי ג'ונתן רודריגס שהגיע מסנטוס לגונה. כל אלו מצטרפים לסגל חזק שמכיל את השוער הוותיק חוסה דה חסוס קורונה, הבלמים פבלו אגילאר הפראגוואי ואיגור לינצ'ובסקי הצ'יליאני, הקשר הארגנטינאי המצויין איוון מרקונה, שחקני הכנף אדגר מנדס הספרדי ואליאס הרננדס, וכמובן הצעיר הנפלא רוברטו אלבראדו שהיה ללא ספק השחקן המצטיין של קרוס אזול במהלך האפרטורה.

שימו לב: לכאורה הייתי רושם כאן את רוברטו אלבארדו, אבל מעניין יהיה לעקוב דווקא אחרי אורבלין פינדה. הקשר בן ה-22 היה אמור להיות אחד הכישרונות הגדולים במכסיקו, אבל התחושה היא שבצ'יבאס הוא היה שחקן טוב ותו לא, ולא הצליח לממש את מלוא הפוטנציאל. לפינדה יש עוד קסם ברגליים, והוא רק בן 22, אבל העונה הזאת מסתמנת כצומת דרכים חשובה בקריירה שלו.

אורבלין פינדה. יצליח לבצע את הפריצה המיוחלת?

פומאס:

פומאס הציגה יופי של עונה סדירה, והובילה את הליגה בחצי הראשון של העונה הסדירה. דווקא לקראת סוף העונה, הגיעה ירידת המתח שהתבטאה בהדחה בפלייאוף. המאמן דוד פטיניו גיבש חבורה שאינה מבריקה בסגנון המשחק, אבל בהחלט יעילה. אוהדי האוניברסיטה היו בהחלט מרוצים היכולת ומהתוצאות, וכרגיל, זה התבטא בתמיכה גם לאחר ההדחה בפלייאוף. בפומאס לא ביצעו שינויים רבים לקראת הקלאוסורה, למעט השיחרור של מטיאס אלוסטיסה ואלן אקוסטה לפואבלה. גם בלעדיהם יש לפטיניו חבורה טובה ומגובשת, ולכן אין המון תלונות מצד האוהדים על חוסר ברכש. בפומאס מקווים שפליפה מורה הצ'יליאני וקרלוס גונזלס הפראגוואי ימשיכו ביכולת הטובה ויובילו את ההתקפה, בזמן שפבלו באררה וחואן איטורבה אמורים לספר להם את הכדורים. גם החלק ההגנתי של פומאס היה יחסית יעיל, כאשר הקשר האחורי הצעיר אנדרס איניאטסרה (קראתם נכון), נמצא לפני חוליית הגנה יציבה עם שחקנים כמו הבלם הספרדי אלחנדרו אריבאס, הבלם אלן מנדוסה, והמגן הימני הצעיר אלן מוסו שביצע את הפריצה המיוחלת השנה ואפילו נבחר להרכב טורניר האפרטורה של מנהלת הליגה. בפומאס ישמחו לשחזר את טורניר האפרטורה, בשינוי קל בו יהיה להם פלייאוף מוצלח יותר.

שימו לב: חואן איטורבה היה ילד פלא שלמרות שנולד בבואנוס איירס, החליט לייצג את פראגוואי בה גדל. פורטו קנתה אותו כאשר מלאו לו 18 במחשבה שמדובר בילד הפלא הבא, אבל איטורבה כשל בלהפוך לחאמס רודריגס החדש. איטורבה הושאל לריבר פלייט ולאחר מכן לוורונה, בה הראה ניצוצות שהספיקו לו לחוזה מפנק ברומא, אבל גם בבירת איטליה איטורבה לא הצליח לממש את הפוטנציאל. לאחר השאלות לבורנמות' וטורינו, הגיע איטורבה לטיחואנה בה הראה ניצוצות, אך לא הצליח להציג יכולת יציבה. לכן לא מפתיע שהמקום האחרון בו הוא יקבל צ'אנס אמיתי זאת הקבוצה היעילה והיציבה שיש בפומאס. באפרטורה זה היה נראה טוב, השאלה האם זה יימשך.

אלן מוסו. המגן הצעיר הינו תוצרת האקדמיה של פומאס
אלן מוסו. המגן הצעיר הינו תוצרת האקדמיה של פומאס (GETTY).

סנטוס לגונה:

סנטוס לגונה הגיעה לאפרטורה כאלופה, אבל די מהר הבלגאן איים לסיים את העונה מוקדם מהצפוי. המאמן האורוגוואי שהוביל את סנטוס לאליפות, דאנטה סיבולדי, החליף מהלומות עם עוזרו ומספר שחקנים לאחר אחד מאימוני הקבוצה, והמועדון מיהר לפטר אותו. לא במפתיע, הקבוצה נראתה רע במשך כמה מחזורים, אבל אז המאמן המחליף סלבדור רייס הצליח לייצב את הקבוצה ולחזור לדרך המלך. לסנטוס יש סגל יציב ומאוזן עם שילוב טוב של שחקני בית צעירים וזרים איכותיים, ולכן לא מפתיע שרייס הצליח לייצב בצורה מהירה יחסית את הקבוצה. שמות בולטים בקבוצה הם החלוץ הארגנטינאי חוליו פורץ' שחווה עונה מצויינת ולא הפסיק להבקיע, הקשר האורוגוואי בריאן לוסאנו שסוף סוף ביצע את הפריצה המיוחלת. בהגנה ניתן למצוא את מרטין נרבו הארגנטיאני ומתאוס דוריה הברזילאי. את עמדת המגן השמאלי מאיישים לחלופין הצעירים חסוס אנגולו וחרארדו ארטאגה, וכל זאת לאחר שבן גילם (20) חורחה סאנצ'ס, נמכר לקלוב אמריקה עוד לפני תחילת האפרטורה. אין מה לומר, בסנטוס יודעים לייצר מגינים שמאלים. לקראת העונה הנוכחית, סנטוס ביצעה מספר שינויים משמעותיים בסגל. חסוס איסיחארה ואוסבלדו מארטינס הוותיקים נמכרו לאטלס, בעוד החלוץ ג'ונתן "קאבסיטה" רודריגס נמכר לקרוז אסול. אך בסנטוס דאגו להביא תחליפים בדמותם של בריאן גארניקה הצעיר שהגיע מאטלס, כמו גם שחקן נבחרת צ'ילה דייגו ואלדס המצויין שהגיע ממורליה. אליהם נוספו החלוצים חביאר קוראה שהגיע מקולון הארגנטינאית וחלוץ הבית הצעיר אדוארדו אגירה שחזר מהשאלה בקבוצת הבת טאמפיקו מאדרו. בסנטוס מדברים גבוה, אבל הם ישמח בהעפלה לפלייאוף.

שימו לב: דייגו ולאדס הגיע למכסיקו שחקן מוכשר וזול. הצ'יליאני התגלה כרכישה מוצלחת מאוד, ואפילו הפך לשחקן מן המניין בנבחרת צ'ילה. במורליה כמובן ידעו שזה עניין של זמן עד שיממשו את התשואה עליו. שנה שעברה היה אחד הבולטים במורליה, ולכן המעבר לקבוצה שרעבה לתארים היה טבעי. עכשיו, חובת ההוכחה עליו.

דייגו ואלדס. אמור להיות המנוע של סנטוס בהתקפה.

מונטריי:

מונטריי תמיד שואפת גבוה, ותמיד נופלת לקראת הסוף. למועדון יש את האיצטדיון המודרני בליגה, קופת מזומנים נאה וסגל טוב, אבל באופן אירוני, תמיד חסר שם הגרוש ללירה. הדבר נכון במיוחד לאור ההצלחות של היריבה הגדולה טיגרס, שלמרות שלא הצליחה לזכות באליפות האפרטורה, זוכה בתארים יחסית באופן רגיל. למונטריי יש מאמן בדמותו של דייגו אלונסו האורוגוואי שזכה בתארים עם פאצ'וקה, וגם מבחר שחקנים מוכשר עם שמות כגון, דורלאן פאבון הקולומביאני המצויין, צמד הבלמים הארגנטינאים ניקו סאנצ'ס וחוסה באסאנטה ומאחוריהם השוער הארגנטינאי הוותיק מרסלו בארוברו. בקישור ניתן למצוא את רודולפו פיסארו, הרכש היקר בתולדות הליגה, ובחוד ניתן למצוא ארגנטינאי נוסף, החלוץ רוחליו פונס מורי שהציג טורניר אפרטורה טוב למדי. לקראת הקלאוסורה הביאו במונטריי רכש בדמותו של שחקן נבחרת ארגנטינה מקסי מסה שהגיע מאינדפנדיאנטה בשביל להצטרף למושבה הארגנטינאית של מונטריי, כמו גם החלוץ אנחל סאלדיבאר שהגיע מצ'יבאס. לכאורה, למונטריי יש את כל מה שצריך לזכות באליפות. השאלה היא האם היא תצליח איפה שהיא נכשלה עד עכשיו.

שימו לב: חסוס גייארדו. המגן/שחקן כנף השמאלי הצליח להמשיך את היכולת הטובה שלו מהמונדיאל, והשתלב טוב מאוד בקבוצה של דייגו אלונסו. לגייארדו יש רצון לצאת לאירופה. בגיל 24 זה מתחיל להיות מאוחר, ולכן רק יכולת יוצאת מן הכלל, תצדיק את המעבר ליבשת הישנה.

חסוס גייארדו. יצליח לצאת לאירופה? (Photo by Clive Mason/Getty Images)

טיגרס:

היריבה הגדולה של מונטריי, טיגרס, תמיד רואה את עצמה כמועמדת לאליפות. עם המאמן הוותיק ריקרדו פרטי ועם חבורת שחקנים מנוסים ויקרים, קל להבין מדוע. בשלוש בשנים האחרונות, טיגרס זכתה בשלושה מששת הטורנירים שהתקיימו, ולכן זה רק טבעי שגם עכשיו היא תהיה מועמדת לאליפות. לקבוצה יש רשימה של כוכבים, כאשר אנדרה פייר ז'יניאק הצרפתי ממשיך להוביל את ההתקפה. לידו יש את אדו וארגס ואנר ולנסיה. גם בקישור ישנם שחקנים כמו חביאר אקינו, גידו פיסארו ולוקס זלאריאן הארגנטינאים, רפאל קאריוקה הברזילאי וחסוס דואנייס. למרות פרישתו של הבלם הוותיק ז'וניניו, בחלק ההגנתי ישנן שחקני נבחרת מכסיקו כמו הוגו איילה וחורחה טורס נילו, וגם הרכש הצעיר פאקו בנגאס.

שימו לב: חוליאן קיניונס. החלוץ הקולומביאני הצעיר לא מקבל הרבה צ'אנסים, אבל לאור העובדה שבמוקדם או מאוחר טיגרס תשחק גם במפעלים יבשתיים, סביר להניח שהוא יראה מספיק דקות משחק בשביל לשכנע את המאמן ריקרדו פרטי לתת לו יותר קרדיט.

אנדרה פייר ז'יניאק. החלוץ הצרפתי חתם על חוזה חדש שישאיר אותו במועדון לכמה עונות נוספות.

טולוקה:

לוס דיאבלוס רוחוס שמרו על רוב הסגל שלהם, אבל השינויים המועטים שהם ביצעו, משמעותיים מאוד. לואיס קיניונס הקולומביאני חזר לטיגרס לאחר תום ההשאלה שלו, בעוד רובנס סמבואסה סיים חוזה ועבר לקלוב לאון. גם החלוץ הצעיר אלכסיס ווגה נמכר לצ'יבאס. במקומו של ווגה הגיע מלך השערים בארגנטינה עמנואל ג'יגליוטי מאינפנדיאנטה, בעוד שבמקומו של סמבואסה הגיע מאולימפיאקוס היוונית פליפה פארדו הקולומביאני. גם לאו לופז וקרלוס אסקיבל חזרו לטולוקה לאחר עונה במחוזות אחרים. טולוקה אמורה להפעיל לפלייאוף בלי בעיה, אבל האתגר האמיתי של הקבוצה המבוגרת בליגה יהיה למצוא שחקן שיוכל למלא את מכסת המינימום של חוק הצעירים. המאמן הרנן כריסטנטה חוטף ביקורת מאוד חזקה מהאוהדים על חוסר האמון שלו בצעירים, ומספיקה עונה אחת לא טובה בשביל שידרשו לפטר אותו.

שימו לב: המגן השמאלי כריסטיאן בורחה הגיע למכסיקו כשחקן שלא אמור למשוך תשומת לב. אבל בורחה הפתיע ביכולת הטובה. נכון, הוא לא הכי יציב, אבל אם יצליח לייצב את עצמו וימשיך להציג יכולת טובה, הוא יכול לחלום על זימון לנבחרת קולומביה לקראת הקופה אמריקה.

עמנואל "פומה" גי'גליוטי. מלך השערים בארגנטינה הגיע לנפק גולים גם בטולוקה.

מורליה:

למרות המכירה המוצלחת של ראול רואידיאס לסיאטל, מורליה עדיין נמצאת בצרות כלכליות, וההשפעה על סגל הקבוצה ניכרת. המגן קרלוס גוסמן נמכר לנקאקסה, הקשר הנפלא דייגו ולאדס נמכר לסנטוס לגונה, ואפילו הכישרון הצעיר סבסטיאן רייס נמכר לסונורה. מצד שני, אף שחקן רכש לא הגיע, ומורליה תצטרך להתבסס על הסגל הקיים. למורליה אין סגל רע בכלל. להיפך, יש לה כמה שחקנים מאוד מנוסים. השוער האורגוואי סבסטיאן סוסה מציג יכולת טובה בדר"כ, כמו גם צמד הבלים הוותיק עמנואל לושבור וגבריאל אצ'ילייר. בקישור ניתן למצוא את קשר נבחרת פרו אדיסון "אורחאס" פלורס, ואת רודריגו מיז'אר הוותיק גם כן. החלק ההתקפי מורכב מקרלוס פיירו וצמד הפרואנים ריי סאנדובאל ואירבן אבילה. מורליה תשמח להעפיל לפלייאוף, אבל יותר סביר להניח שהיא תסתפק בללכת לים מוקדם מהרגיל.

שימו לב: אדיסון פלורס. הקשר הפרואני הגיע בתור הרכש הגדול בשנה שעברה לאחר ההצלחה של חבריו הפרואנים בקבוצה והיה אמור להוביל את מורליה. פלורס לא היה רע, אבל גם לא היה טוב. השנה, לאחר תקופה ההתאקלמות, מקווים במורליה שהוא יציג את היכולת שמצופה ממנו להציג.

אדיסון פלורס. יציג את היכולת ששלחה אותו לאירופה?

נקאקסה:

"לוס ראיוס" (הברקים) מגיעים לטורניר הקלאוסורה לאחר טורניר אפרטורה מאכזב. הקבוצה סיימה את הטורניר בשלב יחסית מוקדם למרות סגל לא רע ופתיחת עונה טובה מאוד. בשביל להרע את העניינים, הכוכב הגדול ויקטור דאווילה הצ'יליאני נמכר לפאצ'וקה, בעוד הקשר דיטר וויאפאנדו נמכר לצ'יבאס. בשביל לחזק את הסגל, נקאקסה הלכה על רכש סולידי בדמותם של של החלוץ אנחל ספולבדה, המגן קרלוס גוסמן והבלם המבטיח אלכסיס פנייה. אלו מצטרפים לסגל לא רע שכולל את מטיאס פרננדס הצ'יליאני הוותיק, ולידו משחק צ'יליאני נוסף, מרסלו אז'נדה הצעיר בן ה-19. מאחוריהם משחק צ'יליאני נוסף, לואיס גאייגוס, ובהגנה ניתן למצוא את ונטורה אלבארדו האמריקאי ואת בריאן בקלס ההונדורי. אם הרכש יתחבר, נקאקסה יכולה להילחם על מקום בפלייאוף, אבל גם זה יהיה לא פשוט.

שימו לב: אלכסיס פניה. הבלם הצעיר קיבל הרבה קרדיט בקבוצתו הקודמת פאצ'וקה, אבל הוא רצה לשחק בקבוצה בה הוא יקבל את המקום המובטח בהרכב. פניה מספיק מוכשר, עכשיו חובת ההוכחה היא עליו.

מרסלו אז'נדה. הצ'יליאני הצעיר נבחן בעבר בארסנל.

פאצ'וקה:

הקבוצה של פאקו אייסרטרן מיודענו הייתה הקבוצה הכי פעילה בחלון ההעברות הנוכחי. פאצ'וקה, שפיספסה את הפלייאוף באפרטורה במחזור האחרון, התמקדה בחלק ההתקפי וביצעה את הרכישות הכי נוצצות בפגרה: החלוצים איסמאל סוסה שהגיע מטיגרס, ויקטור דאווילה שהגיע מנקאקסה, נאוהל בוסטוס שהגיע מטאז'רס קורדובה הארגנטינאית על תקן הכישרון המבטיח, ואדווין קרדונה שחוזר למכסיקו מבוקה ג'וניורס. קרדונה כמובן שחקן מוכשר מאוד, אבל הראש שלו לא תמיד במקום. אם ישמור על הראש במקום הנכון, פאצ'וקה תרוויח שחקן אדיר. לכל השחקנים ההתקפיים הללו מצטרפים השוער של הרדיאנו, אלופת קוסטה ריקה, לאונל מורייה וגם המגן אדווין הרננדס שהגיע מצ'יבאס. בנוסף לכל הרכש ההתקפי שהיא ביצעה, לפאצ'וקה ישנם חלוצים טובים שהיו כבר בסגל. פרנקו חארה הוא חלוץ ליגה טוב ולאו אוז'ואה מביא את הניסיון העשיר שלו. מאחוריהם משחק אחד השחקנים הטובים בליגה, ויקטור גוסמן, וגם מקומו של אריק אגירה הצעיר לא נפקד. בניגוד לחלק ההתקפי המשובח, ההגנה של פאצ'וקה היא לא מהטובות. אמנם בלם נבחרת קולומביה אוסקר מוריז'ו נמצא שם, וכן המגן עמנואל גרסיה גם בסדר, אבל כאן בערך זה נגמר. אם ההגנה של פאצ'וקה תהיה סבירה, וכל החלקים ההתקפיים יתחברו, פאצ'וקה לא רק תעפיל לפלייאוף, אלא יכולה לראות את עצמה מועמדת יותר מלגיטימית לזכייה באליפות.

שימו לב: למרות ההגעה של אדווין קרדונה, הרכש הכי מבטיח הוא הצ'יליאני הצעיר ויקטור דאווילה. רק בן 21 וכבר עם מקום באנקר בהרכב של נבחרת צ'ילה. סיים עם 10 שערים את טורניר האפרטורה במדי נקאקסה, והתחושה היא שאם היה משחק בקבוצה טובה יותר, היה יכול לסיים בקלות כמלך השערים. בפאצ'וקה תהיה לו תחרות לא קטנה על ההרכב, אבל הפוטנציאל שלו הוא אדיר. אם ישתלב טוב, הוא כנראה ייצא לאירופה די מהר.

ויקטור גוסמן. אחד השחקנים הטובים בליגה. זה עניין של זמן עד שיעבור לאירופה.

לובוס:

עושה רושם שלזאבים של אוניברסיטת פואבלה אין יותר מידי שאיפות לאחר שקנו את מקומם בליגה בסוף העונה שעברה על חשבונה של טפאצ'ולקה שזכתה בליגת המשנה, ולא יכלה להעפיל לליגה הבכירה עקב אי עמידה בתנאי המינימום של מנהלת הליגה. המטרה של לובוס היא להעביר את העונה על מי מנוחות בלי שאיפות פלייאוף ועם הבטחת המקום בליגה. למאמן פרנסיסקו פאלנסיה יש שילוב של שחקנים וותיקים וצעירים, ואם אפשר יהיה לטפח איזה צעיר או שניים, מה טוב. הרכש שהגיע כולל את לייטון חימנס הבלם הקולומביאני הוותיק, הקשר אדסון טורס שהגיע מצ'יבאס והחלוצים רפאל דוראן ובטו דה-סילבה הפרואני שהגיעו בהשאלה מטיגרס. אלו מצטרפים לשחקנים כמו השוער אנטוניו רודריגס, הקשר הספרדי הוותיק אברהם גונסלס, והחלוץ מאורו לאיינס (אח של דייגו מקלוב אמריקה).

שימו לב: רפאל דוראן קיבל במהלך האפרטורה קרדיט בטיגרס עקב היותו שחקן צעיר ששווה דקות במסגרת חוק הצעירים. בדקות שקיבל, הוא הוכיח שיש פוטנציאל שכדאי לטפח, אבל גם הוא הבין שעם החולייה ההתקפית מלאת הכוכבים של טיגרס, אפילו חוק הצעירים לא יסייע לו. השאלה לטורניר אחד בקבוצת תחתית תתן לו את הבמה הראויה לנסות להוכיח שיש לו מה למכור גם בקבוצת האם.

אנטוניו רודריגס. השוער חזר לעצמו בלובוס.

קרטארו:

קרטארו יכולה להסתכל אחורה על טורניר האפרטורה ולהיות מרוצה. העפלה מפתיעה במחזור האחרון לפלייאוף וטיפוח כמה שחקנים צעירים יכולים להיות סיבה מספיק טובה. לקראת הקלאוסורה, המצב קצת פחות זוהר: הקבוצה ביצעה רק רכש אחד בדמותו של החלוץ הצעיר מחוף השנהב אקה לובה שהגיע מהליגה הפרואנית, אבל דווקא מכרה כמה שחקני מפתח, בראשם את השוער המצויין טיאגו וולפי שחזר לברזיל ואת הבלם היראם מייר שעבר לצ'יבאס גואדלחרה. ייתכן וגם החלוץ הנפלא קמילו סאנווצו יעזוב, ואם כן, זאת תהיה מכה לא פשוטה לקבוצה. לקרטארו ישנם שחקנים לא רעים בכלל כגון חביאר גואמס, דניאל "קקו" וויאלבה, ומיגל סאמודיו, והמטרה העיקרית תהיה ללכת לים כמה שיותר מוקדם. אם אפשר שחלוץ הרכש יממש את הפוטנציאל, מה טוב.

שימו לב: מרסל רואיס. הילד בן ה 17 שקיבל את הצ'אנס לשחק במדי הקבוצה הבוגרת רק במטרה לעמוד במכסת דקות המינימום של חוק הצעירים, הציג יכולת טובה והצליח לקבע לעצמו מקום בהרכב גם לאחר שקרטארו עמדה במכסת דקות המינימום. המטרה מבחינתו, להמשיך ביכולת הטובה. אם זה יקרה, המעבר שלו לקבוצה גדולה יותר יגיע מוקדם מהמתוכנן.

מרסל רואיס. הוכחה מוצלחת לנחיצותו של חוק הצעירים.

פואבלה:

גם בקבוצה השניה של פואבלה אין יותר מידי התרגשות לקראת הקלאוסורה, למרות שהקבוצה דווקא ביצעה רכש במטרה להציג יכולת טובה יותר מאשר באפרטורה. המאמן הוותיק אנריקה מסה קיבל בחזרה את החלוץ הארגנטינאי הוותיק מטיאס אלוסטיסה שהגיע מפומאס, בנוסף אליו הגיע גם המגן נסטור וידריו מאוניברסידד דה גואדלחרה והחלוץ האורוגוואי אוקטביו ריברו שהגיע מאטלס. מי שנמכרו הם צמד הבלמים אנדרסון סנטה -מריה הפרואני והוגו רודריגס. בפואבלה טוענים שהם נלחמים על מקום פלייאוף, בפועל, ניצחון בדרבי מול לובוס ועונה שקטה במרכז הטבלה ללא תקלות מיוחדת תיחשב בהצלחה.

שימו לב: לוקאס קאבליני. החלוץ הקנדי המצויין חוזר על ידי הגדולות של מכסיקו, והעובדה שהוא נשאר היא הישג לא מבוטל של פואבלה. יותר מסביר להניח שבמידה וקאבליני ימשיך עם היכולת הטובה, בקיץ כבר לא יצליחו להשאיר אותו באסטדיו קוהאטמוק.

לוקאס קאבליני בפוזה אופיינית. הכלי ההתקפי הכי מסוכן שיש לפואבלה.

צ'יבאס:

אוהדי צ'יבאס מתוסכלים. ההתנהלות של הנהלת המועדון שלהם פשוט מוציאה להם את החשק מהקבוצה. לאחר שנראה שההנהלה עלתה על דרך המלך והצליחה להביא מאמן שהביא תארים (מטיאס אלמיידה), מישהו במשרדים איבד את הבורג וקיבל החלטה לפטר את אלמיידה. ישנן הרבה שמועות, אבל התוצאה היא שצ'יבאס מציגה כדורגל רע והמיקום הגרוע בטבלה הסופית של האפרטורה לא משקר. גם היכולת המזעזת באליפות העולם למועדונים היוותה סממן אזהרה. הבעיה: צ'יבאס במצב כלכלי לא פשוט, ובמקום להתעסק בכדורגל, הנהלת הקבוצה מתעסקת בשטויות. המועדון הפיק סרט דוקומנטרי על הזכיה של צ'יבאס אליפות לפני שנתיים. נחמד, אבל זה לקח את כל משאבי המועדון לכיוון לא נכון. המשבר התקציבי נובע מהכישלון של צ'יבאס בכל הנוגע לזכויות שידור. בצ'יבאס החליטו לפני שנתיים לא למכור זכויות שידור בטלוויזיה אלא להפיק שידור עצמאי אונליין. לכשעצמו רעיון חדשני ומעניין, אבל ללא פלטפורמה גדולה, העסק לא הצליח במיוחד. בצ'יבאס הבינו זאת, ופתחו במו"מ עם נטפליקס על שידורי הקבוצה בלייב בפלטפורמה של ענקית המדיה, אבל המו"מ לא הבשיל לכדי עסקה גלובלית, כך שרק מנויי השירות המדינת חאליסקו (שגואדלחרה היא בירתה), יכלו לצפות במשחקי הקבוצה דרך השירות. כך, הכנסות הקבוצה משידורי המשחק נחתכו בצורה משמעותית וזה השפיע על סגל הקבוצה. לקראת הקלאסורה הבינו בהנהלת הקבוצה שאין ברירה אלא לבצע שינויים. הקפטן הוותיק קרלוס סלסידו עזב, לא לפני שביקר בצורה חריפה את הנהלת המועדון, כמו גם מכירות של כל מיני שחקנים למועדונים אחרים, בראשם אורבלין פינדה שנמכר לקרוז אסול. מהכסף שהתפנה, צ'יבאס ביצעה רכש סולידי ולא רע בכלל, כאשר הגיעו כמה שחקנים עם ניסיון שבהחלט מספיקים לעזור לצ'יבאס להתמודד על מקום בפלייאוף. הקשר האחורי חסוס מולינה הגיע ממונטריי, כמו גם עושה המשחק דיטר וויאפאנדו שהגיע מנקאקסה. בהגנה הגיע היראם מייר, וגולת הכותרת היא החתמתו של החלוץ הצעיר והמבטיח אלכסיס ווגה שהגיע מטולוקה. השאלה האמיתית היא האם אוסקר קרדוסו הוא המאמן הנכון שיוכל להוביל את השחקנים הללו להישגים. עד עתה, הוא לא נתן הרבה סיבות להאמין שזה יקרה.

שימו לב: במהלך טורניר האפרטורה, אלכסיס ווגה קיבל את הקרדיט בטולוקה והוכיח את הפוטנציאל שקיים בו. לכן, לא פלא שהוא נחשב לרכש היוקרתי של צ'יבאס בחלון הנוכחי. אם יצליח לשחזר את היכולת הטורניר מטולוקה, בצ'יבאס עשו עסקה טובה.

אלכסיס ווגה. הרכש היוקרתי רוצה להוכיח את עצמו.אם יצליח, אולי יקבל גם זימון לנבחרת.

טיחואנה:

גם לטיחואנה לא היה טורניר אפרטורה מי יודע מה מוצלח. עושה רושם שמי שגנב את הכותרות ותשומת הלב של ההנהלה במועדון הצפוני הוא דווקא המאמן של קבוצת הבת של טיחואנה, סינלואה. כן, אתם יודעים במי מדובר. בטיחואנה תמיד אוהבים לומר שהמטרה היא העפלה לפלייאוף, אבל למרות שיש בקבוצה כמה שחקנים מוכשרים ומנוסים כגון מילר בולניוס האקוואדורי, דייגו "פולפו" גונזאלס הארגנטינאי ומגן הנבחרת לשעבר לואיס פואנטס, בדר"כ זה לא יוצא לפועל. לקראת הקלאוסורה הביאו בטיחואנה שני שחקני רכש בדמות של ג'ו קורונה הוותיק שחוזר לקדנציה נוספת, והבלם הארגנטינאי דייגו בארגיירי שהגיע מאתלטיקו נאסיונל הקולומביאנית. אבל אולי הרכש הכי חשוב שהגיע הוא המאמן, אוסקר פארחה הקולומביאני. פארחה הגיע לאחר 5 שניםן כמאמנה של דאלאס מליגת ה MLS שם עשה עבודה טובה, ואין מועדון קרוב יותר לארה"ב (תרתי משמע – גיאוגרפית ומהותית) מאשר צ'ולוס דה טיחואנה. אם בטיחואנה יתנו לפארחה את הזמן לעבוד כמו שהיה לו בדאלאס, ניתן יהיה להמר שטיחואנה רק תרוויח.

שימו לב: השוער ג'יבראן לאחוד היה אמור לבצע השנה את עונת הפריצה ולהיכנס באופן קבוע לרוטצית השוערים בנבחרת כחלק מחילופי הדורות לקראת מונדיאל קטאר 2022. לאחוד אמנם ביצע את הבכורה בחודשים האחרונים, אך אם ימשיך להציג את היכולת הרעה מהטורניר האחרון, ממו אוצ'ואה יזכה לשחק במונדיאל חמישי.

אוסקר פארחה. יצליח לשחזר את ההצלחה מליגת ה MLS?

קלוב לאון:

קלוב לאון עברה טורניר אפרטורה לא מוצלח במיוחד, ולכן הוחלט במועדון לבצע כמה שינויים משמעותיים. אפילו מאוד. הקפטן ואהוב האוהדים, החלוץ הארגנטינאי מאורו בוסלי יעזוב את הקבוצה לטובת קורינתיאנס הברזילאית, דבר שייצר הרבה רעש ותסיסה אצל האוהדים. יחד עם בוסלי עזבו גם לאונל לופס שנמכר לטולוקה, ואלכסנדר מחייה שנמכר לליברטאד מפראגוואי. בגזרת הרכש, הלכו בלאון על רכש משולב של צעירים ושחקנים מנוסים. איוון אוצ'ואה שמגיע מקבוצת הבת של פאצ'וקה, אברטון הצ'יליאנית, יחד עם דילן סוניגה הצ'יליאני. בנוסף אליהם הגיע בהשאלה מצ'יבאס החלוץ הצעיר והמוכשר חואן חוסה מסיאס. בגזרת הרכש הוותיק הגיעו אנחל מנה האקוודורי מקרוז אסול ורובנס סמבואסה הארגנטינאי שהגיע מטולוקה. בלאון ירצו להעפיל לפלייאוף, ויש להם קבוצה שעל הנייר יכולה וצריכה להיאבק על כרטיס כניסה.

שימו לב: כאחד שגדל באקדמיה הכי טובה במכסיקו, זאת של פאצו'קה, איוון אוצ'ואה אינו שם מוכר. הסיבה: הוא משחק כבר שנתיים בצ'ילה שם צבר ניסיון משחק ואפילו נחשב לשחקן הרכב. בגיל 22 הוא חוזר למכסיקו, והפעם בתור שחקן ליגה לגיטימי.

מאורו בוסלי. הקפטן הינו סמל ואגדה אצל אוהדי לאון שעצובים מאוד מהעזיבה שלו.

אטלס גואדלחרה:

אטלס עשתה ניסוי מאוד מעניין בטורניר האפרטורה: היא התאבדה על חוק הצעירים. כמעט 6,000 דקות משחק לשחקנים מתחת לגיל 21 במהלך האפרטורה! איך נאמר זאת בצורה עדינה? קצת מוגזם. נכון, אטלס הרוויחה כמה שחקנים צעירים שפרצו, אבל סיימה מקום אחד לפני האחרון בליגה. חשוב לציין, מי שמנהיג את המדיניות הזאת הוא המנהל המקצועי של המועדון, הלו הוא לא אחר מאשר רפא מארקס הגדול. לקראת טורניר הקלאוסורה, גם מארקס הבין שלמרות הכוונות הטובות, חייבים להביא קצת שחקנים מנוסים שיתרמו מניסיונם לצעירים המוכשרים, ועל הדרך ישפרו קצת את התוצאות. לא לטעות, אטלס עדיין מחזיקה את הסגל הצעיר בליגה, ובפער נרחב, אבל הגעתם של 4-5 שחקני רכש מנוסים בהחלט יכולה לעזור. אוסבלדו מרטינס הפרגוואי הוא קבלן תארים בליגה, ויחד איתו הגיע מסנטוס לגונה הקשר חסוס איסיחארה. החלוץ דריו בורבאנו הקולומביאני הגיע לחזק את החלק ההתקפי, ובשביל לייצב את ההגנה הגיע בלם נבחרת פרו אנדרסון סנטה מריה. המטרה באטלס היא לייצב את הקבוצה, אבל מי יודע, אולי השחקנים המנוסים יצליחו להוביל את חבורת הילדים של אטלס לפלייאוף.

שימו לב: אטלס שיחקה במשך שנים עם שוערים זרים יקרים, אבל משום מה לא הצליחה עם רובם. לכן, את המפתחות לשער קיבל חוסה "פפה" הרננדס בן ה 21. נכון, הוא עדיין עושה טעויות של חוסר ניסיון, אבל הפוטנציאל בהחלט קיים. אם ימשיך להשתפר, סביר להניח שהוא יזומן לסגל הנבחרת למשחקים האולימפיים, אולי אפילו לסגל הנבחרת הבוגרת.

רפא מארקס. פרש והפך למנהל המקצועי של אטלס שם הוא מוביל מהפיכת צעירים.

וראקרוס:

באמת שאין לי חשק לרשום כלום על וראקרוס. ההתנהלות של הבעלים פידל קורי מייצגת את כל מה שרע בכדורגל, וטוב יהיה לטובת עיר הנמל ואוהדי הקבוצה אם הוא ימכור את המועדון. הבעלים בקושי מוציא כספים ולא משקיע, ולכן אין פלא שמדובר בקבוצה הכי גרועה בליגה. אפילו הפעוטון של אטלס הצליח לסיים מעל וראקרוס את טורניר האפרטורה. הקבוצה מורכבת בעיקר משחקנים זרים זולים יחסית, וכמה מכסיקנים שהתפשרו על משכורת נמוכה תמורת דקות משחק. וראקרוס זה המועדון ששיתף הכי פחות צעירים במסגרת חוק הצעירים, ודווקא אלו הראו יכולת לא רעה בכלל. לקראת הטורניר, הביאו בוראקרוס בצורה מפתיעה מאמן מוצלח דווקא בדמותו של דאנטה סיבולדי שזכה עם סנטוס לגונה באליפות בשנה שעברה. אבל הרכש ממשיך להיות רכש של זרים זולים. קאזים ריצ'רדס הטורקי-אנגלי הגיע מלובוס בעוד ננה בוניה הגיע מפורטלזה מליגת המשנה בברזיל. מה שכן, בוראקרוס הפנימו שחוק הצעירים נמצא מבלי כוונה להיעלם, והביאו בהשאלה כמה שחקנים צעירים מאטלס בשביל שימלאו את דקות המשחק שהחוק מחייב.

שימו לב: הוא היה מועמד להפועל ב"ש לפני שנתיים, אבל בחר בוראקרוס בסופו של דבר. מדובר כמובן בחלוץ הארגנטינאי כריסטיאן מננדס. "אל פולאקו" היה אחד היחדים שהציג יכולת טובה במדי הקבוצה בטורניר החולף, והתקווה היחידה שנותרה לו זה להמשיך להציג את אותה היכולת בשביל לזכות בחוזה בקבוצה אחרת בקיץ הקרוב.

כריסטיאן מננדס. החלוץ מספק את הסחורה, אבל הוא אחד היחידים בקבוצה שאכן תורם.

חוק הצעירים – הצלחה מסחררת

אין חובב כדורגל שלא מכיר שחקנים כמו צ'יצ'אריטו, אנדרס גוארדאדו או אפילו את הקטור מורנו. שחקני נבחרת מכסיקו עם המון ניסיון בליגות הטובות באירופה, ועם המון ניסיון בינלאומי. מה שפחות ידוע על השלושה הללו, זה שייתכן שאף אחד מהם לא היה מגיע להיכן שהוא היום. שלושת השחקנים הללו הם הדוגמא הבולטת והמנצחת להצלחתו של "חוק הצעירים" שהונהג במכסיקו לפני עשור. בגדול: חוק שנועד לתת צ'אנסים לשחקנים מכסיקנים צעירים. ולא, כמובן שאיני טוען שהם אינם מוכשרים וללא מוסר עבודה טוב, אלא שייתכן בהחלט שלולא הדלת שנפתחה בפניהם תודות לחוק הצעירים, ייתכן והם לא היו מצליחים לבצע את הפריצה המיוחלת.

לאחר הזכייה השניה של נבחרת הנערים של מכסיקו באליפות העולם לנערים בשנת 2011, בוטל חוק הצעירים. הנחת העבודה בהתאחדות המכסיקנית הייתה שמאמנים יראו את ההצלחה של הנבחרות הצעירות של מכסיקו ויתנו לצעירים צ'אנס ללא צורך בחוק שיחייב אותם לעשות זאת. מה לעשות שבכדורגל העולמי, טורניר הצעירים היחיד שבאמת מהווה איזו שהיא אינדיקציה ליכולות והצלחה של שחקנים, הוא המונדיאליטו (עד גיל 20). הסיבה? זה הטורניר היחיד בו שחקנים כבר משחקים במסגרות הבוגרים ויש להם ניסיון אמיתי בעולם הכדורגל. וגם אז, לא תמיד מדובר באינדיקציה מדוייקת.

כך, מאותו סגל שזכה באליפות העולם ב 2011, ישנם כיום רק חמישה שחקנים שמשחקים בליגה הבכירה (4 במכסיקו ואחד בפורטוגל). כל השאר משחקים בליגת המשנה במכסיקו או ללא קבוצה. גם השחקנים שהצליחו לשרוד, עברו מסע לא פשוט, ואף אחד מהם אינו שחקן מוביל. בסה"כ, יש לכל החמישה ביחד רק 3 הופעות בנבחרת הבוגרת. וזה לא שהשחקנים הללו לא מוכשרים. אלא שהתחרות וסדר העדיפויות של בעלי הקבוצות היא שונה, ולמעט כמה מועדונים בודדים, קידום שחקנים צעירים אינו נמצא בראש סדר העדיפויות. לפני שנמשיך, צריך להסביר כמה עובדות לגבי הליגה במכסיקו:

עונת משחקים במכסיקו מחולקת לשני טורנירים, אפרטורה וקלאוסורה. כל טורניר מחולק לשני שלבים: הליגה הסדירה (17 מחזורים) ושלב הפלייאוף אליו עולות מקומות 1-8. השיטה הזאת יוצרת המון מתח ועניין בליגה, ואין עוררין על כך שקבוצה שקורסת בטורניר אחד, יכולה לתקן במהלך הפגרה ולהצליח בטורניר שלאחריו. נקודת התורפה היא שבעלי הקבוצות (לא כולם, אבל רובם), וגם האוהדים, רוצים בהצלחה מיידית של הקבוצה. בעצם, השיטה הזאת מונעת תכנון וחשיבה לטווח ארוך (שוב, ישנם יוצאי דופן), וכשאין תכנון לטווח ארוך וההצלחה חייבת להגיע באופן כמעט מיידי, אין זמן לניסויים וסיכונים בדמות שילוב שחקנים צעירים ללא ניסיון. אלמנט נוסף ומאוד חשוב, זה מספר הזרים בליגה. במכסיקו מותר לשלב 5 זרים בליגה, אך לא רק זאת: כל קבוצה יכולה לשלב בנוסף לחמשת הזרים, גם ארבעה מתאזרחים. אם לוקחים בחשבון שתהליך התאזרחות במכסיקו הינו קצר יחסית (בין שנתיים לשלוש), נוצר מצב שלהרבה קבוצות ישנן עוד כמה זרים במסווה של מתאזרחים. נכון, חלק קטן מאוד מהמתאזרחים הללו גם בוחר לייצג את נבחרת מכסיקו, אבל מדובר במספר שבטל בשישים. ביחוד לאור העובדה שפיפ"א מחייבת מתאזרחים לשחק 5 שנים בליגה מסויימת בשביל להיות זכאי לייצג את אותה המדינה. נקודה נוספת היא העובדה שהמון פעמים אותם שחקנים זרים, מגיעים יחסית בזול ועלות השכר שלהם היא נמוכה. כך, שחקנים מכל דרום אמריקה מגיעים במספרים גדולים לליגה במכסיקו תמורת עלות נמוכה לבעלי המועדונים, ורק חלקם הקטן באמת מצדיק את הקרדיט. כך נוצר מצב שבעלי המועדונים מעדיפים "להמר" בזול על שחקן זר עם ניסיון מליגה בכירה במדינה שלו, ובמקרה הגרוע שההימור לא צלח, הוא לפחות היה הימור זול. דרך אגב, גם השחקנים הזרים שבאמת מצליחים, עולים הרבה כסף לבעלי המועדונים במוקדם או מאוחר. שחקנים כמו דורלאן פאבון הקולומביאני, שהינו אחד הזרים הטובים בליגה, מרוויחים במכסיקו משכורת יפה שאינו יכול להרוויח באירופה, ובוודאי שלא בקולומביה.

מורנו, גוארדאדו וצ'יצ'אריטו. חוק הצעירים תרם לפריצה שלהם.

כמו בכל דבר בחיים, גם למציאות הזאת ישנה כמה חריגים: מועדונים כמו צ'יבאס (שמשחקת רק עם שחקנים מכסיקנים), סנטוס לגונה ובייחוד פאצ'וקה, דואגות לטפח שחקנים צעירים. בצורה מפתיעה (או שלא), בשלוש בשנים האחרונות, כל שלושת הקבוצות הללו זכו כל אחת באליפות טורניר. כן, עם מספר לא מבוטל של שחקנים צעירים בסגל. בשנה האחרונה גם באטלס גואדלחרה החליטו ללכת לכיוון הזה, אך שם הפירות עדיין לא נקטפו. המצב שנוצר הוא, שרוב נבחרות מכסיקו הצעירות מורכבות משלושת המועדונים הללו. בנבחרת שייצגה את מכסיקו באליפות העולם עד גיל 20 בשנה שעברה, רק 5 שחקנים בסגל הגיעו מקבוצות אחרות בליגה. כל השאר הגיעו משלושת המועדונים הנ"ל.  במדינה כמו מכסיקו, על 120 מיליון תושביה, המצב הזה היה מתכון לכישלון. וגם בהתאחדות כבר הבינו זאת.

במקביל, הוקם בשנה שעברה על ידי שחקני הנבחרת הבוגרת, איגוד שחקנים עם שיניים. שחקנים כמו אנדרס גוארדאדו, רפא מארקס ועוד, הובילו מהלך עם איגוד השחקנים החדש שבמידה וחוקי ההעברות (נושא אחר אך כאוב מאוד) וחוק מספר הזרים לא ישתנה, השחקנים לא ישחקו וישביתו את הליגה. בעלי המועדונים איימו בקנסות ובתביעות כנגד ארגון השחקנים, אך כשאתה גר בבית מזכוכית, אל תזרוק אבנים. חוקי ההעברות וחוקי בעלות הכפולה על מועדונים במכסיקו אינם תואמים את חוקי ההעברות של פיפ"א, וארגון השחקנים איים להשבית את כל מסגרות הכדורגל במדינה (כולל השעייה פוטנציאלית של הנבחרת מהמונדיאל). מול סיכוי, ולו הקלוש ביותר שדבר כזה יקרה, מנהלת הליגה וההתאחדות נכנעו ונכנסו למו"מ כאשר רגלם על התחתונה. אי השתתפות של מכסיקו במונדיאל ברוסיה, משמעותה בלאגן לא קטן, שמלווה באופן פוטנציאלי באלימות מאוד גדולה. לאחר מו"מ מתיש, במנהלת הבינו שאין להם סיכוי והחזירו את חוק הצעירים כחלק מהטורניר הנוכחי. אך מה היא משמעות חוק הצעירים?

חוק הצעירים קובע שכל קבוצה חייבת לשתף צעירים מכסיקנים בלבד עד גיל 20 שנה ו – 11 חודשים (נכון ליום פתיחת הטורניר), למספר מינימום של 1000 דקות במהלך העונה הסדירה, דקות שייצברו במהלך הפלייאוף אינן נחשבות לספירה. אין חשיבות אם כל הדקות ייצברו על ידי שחקן אחד בלבד או יחולקו בין מספר שחקנים, כל עוד הקבוצה תעמוד במספר המינימום. אי עמידה בתנאי הסף, תגרע מהקבוצה 3 נקודות במהלך הליגה וקנס כספי משמעותי. בנוסף, קבוצה שלא עמדה בתנאי הסף, תיאלץ להוסיף את מספר הדקות שהחסירה לטורניר הבא. לדוגמא: אם טיגרס שיתפה שחקן רק 600 דקות במהלך טורניר האפרטורה, היא תיאלץ להוסיף 400 דקות לטורניר הקלאוסורה. בעצם 1400 דקות. על מנת לתת לקבוצות זמן להתאקלם, הוסכם שבטורניר האפרטורה יהיו שני מספרי מינימום: 1000 דקות ו 765 דקות, עם חלוקה שונה: קבוצה שלא תצליח לעמוד בתנאי המינימום של 1000 דקות אך כן תצליח לעמוד בתנאי המינימום של 765 דקות, לא תיקנס ולא יורדו לה נקודות, אך תיאלץ להוסיף לטורניר הקלאוסורה את הפרש הדקות שנותר מתחת ל 1000 דקות. קבוצה שלא תעמוד גם בתנאי הסף של 765 דקות, תיקנס כלכלית וגם ב3 נקודות. כבר אומר: אין אף מועדון אחד שלא עמד בתנאי הסף של 765 דקות, כאשר 14 מתוך 18 המועדונים עמדו גם בתנאי הסף של 1000 דקות. אטלס גואלחרה לקחה את העניין ברצינות רבה מאוד (ויש שיגידו בצורה קיצונית למדי), ושיתפה שחקנים צעירים למספר כולל של לא פחות מ 5,990 דקות! ווראקרוס היא הקבוצה עם מספר הדקות המועט ביותר עם 785 דקות. ומה מעניין באמת? שתי הקבוצות נכשלו השנה. אטלס סיימה במקום ה -17 ואילו ווראקרוס סיימה מקום אחד מתחתיה כאחרונה בליגה.

אך הדבר החשוב ביותר? החוק נכנס רק העונה לתוקף, וכבר אין ספק שמדובר בהצלחה אדירה. מספר השחקנים הצעירים שפרצו השנה בליגה הוא הגבוה ביותר מאז אותו החוק לפני עשור. מאמני הנבחרות הצעירות כבר מתראיינים בכל מקום ומציינים לטובה את העובדה שיש להם מגוון רחב של שחקנים לבחירה, והנבחרת הבוגרת של מכסיקו שתחל תהליך הצערה והחלפת דורות כבר נהנית ממאגר שחקנים פוטנציאלי גדול ומגוון יותר. לא אלאה את קהל הקוראים בעוד פרטים, ולמרות שלא חסרים שחקנים שפרצו, אתן כמה דוגמאות מצוינות להמחשה:

אלכסיס ווגה – טולוקה:

אלכסיס ווגה חגג השבוע (שורות אלו נכתבות בשבוע האחרון של נובמבר) יום הולדת 21. ווגה הינו חלוץ מטרה שביצע את הופעת הבכורה שלו לפני כמעט 3 שנים ונחשב לאחד הכשרונות המבטיחים במכסיקו. רצה הגורל והבחור הצעיר ספג כמה פציעות קשות שעיקבו את ההתפתחות שלו ואף סיכנו את הקריירה המאוד קצרה שלו בשלב מסויים. גם לאחר שהחלים, ווגה בקושי זכה לקרדיט ממאמנו בקבוצה הרנן כריסטנטה, שהעדיף להעלות בהרכב חלוצים זרים כגון פרננדו אוריבה הקולומביאני ואלכסיס קאנלו הארגנטינאי. כך, ווגה ראה דקות מועטות פה ושם, אך התקבל כבר הרושם שהנה, עוד כישרון מכסיקני צעיר הולך לאיבוד. המקרה של ווגה, הוא אחת הדוגמאות הבולטות והמוצלחות לחיוניות חוק הצעירים. לאחר שבהנהלת המועדון הבינו שהם יהיו חייבים לשתף צעירים, הם החליטו שיש להם יהלום ביד, ובמקום לנסות להביא מישהו שלא מכיר את המערכת או חסר ניסיון לחלוטין, הם הימרו על ווגה. כך, למורת רוחו המוצהרת של המאמן כריסטנטה, נמכר פרננדו אוריבה לפלמנגו הברזילאית, והובהר לכריסטנטה שאת עמדת החלוץ הפותח השנה יאייש אלכסיס ווגה. כריסטנטה עוד ניסה למחות, אך הנהלת טולוקה הבהירה לו שההחלטה לא ניתנת לשינוי, ושהוא מוזמן לעזוב. כריסטנטה, שהיה שוער המון שנים במדי טולוקה ונחשב סמל של המועדון, מחל על כבודו, והרוויח בגדול: ווגה אמנם סיים את העונה רק עם 6 שערים ו 2 בישולים בתוך 18 משחקים, אבל סגנון המשחק שלו שפותח המון שטחים לחבריו להתקפה, ויוצר לחץ על משחק ההגנה של הקבוצה היריבה, קנה את עולמם של אוהדי הקבוצה ובשילוב העבדה שהוא שחקן בית, הפך לאהוב האוהדים.

 

דייגו לאינס – קלוב אמריקה:

אולי הכישרון הכי גדול שיש למכסיקו להציע. ביצע את הבכורה במדי הבוגרים בגיל 16 וחצי, וסביר להניח שהיה משחק מידי פעם בכל מקרה. אז למה הכנסתי אותו לכאן? כי כמו ווגה בטולוקה, חוק הצעירים מחייב את מיגל הררה לשתף את לאינס יותר ממה שהמאמן היה רוצה, ולמיגל הררה גם אין בעיה להודות בכך. רק בשביל הקונטקסט: קלוב אמריקה היא הסמל למועדון העשיר בבעלות רשת התקשורה הגדולה במכסיקו. המועדון שתמיד מביא שחקני רכש יקירים ותמיד מתמודד על כל התארים. לא המועדון שדואג לטפח שחקנים צעירים, וגם אם הוא מביא שחקני רכש צעירים (המגן חורחה סאנצ'ס בן ה-20 שהגיע מסנטוס לגונה), מגיעים לאחר שפרצו במועדונים אחרים ובעצם כבר לא נחשבים "הימור לא מנוסה". לאינס מתמודד על המקום בהרכב עם חבורה של שחקנים בינלאומיים בעלי ניסיון, ולמרות זאת הציג יכולת טובה יותר וכמובן אטרקטיבית ושובה את העין. לאינס כבר נחשב שחקן סגל הנבחרת הבוגרת, למרות שבגלל גילו הצעיר הוא גם צפוי להשתתף במונדיאליטו שייתקיים בפולין בחודש מאי. לאינס לא צפוי להישאר במכסיקו יותר מידי זמן. שורה של מועדונים באירופה עוקבים אחריו וסביר להניח שבקיץ הוא יעבור ליבשת הישנה. אבל כבר עכשיו, בקלוב אמריקה כבר מדברים על השחקנים הבאים בתור שיקבלו את הצ'אנס לעלות לקבוצה הראשונה מקבוצת הנוער. לאינס הוכיח שגם במועדונים כמו קלוב אמריקה, אם באמת רוצים, ניתן לטפח שחקנים צעירים. חוק הצעירים הוא הכלי שמאפשר למועדון לעמוד מול האוהדים שדורשים תארים בכל מחיר, ולהבהיר שתארים היא מטרה חשובה, אבל טיפוח צעירים היא מטרה חשובה לא פחות.

 

רוברטו אלבארדו – קרוז אסול:

רוברטו אלבארדו בן ה-20 ביצע את הבכורה שלו בהיותו בן 15 במדי קבוצת הבוגרים של סלאיה מליגת המשנה ואת הופעת הבוגרים שלו בליגה בכירה ביצע במדי פאצ'וקה בהיותו בן 17. בשנה שעברה הוא היה השחקן הכי חשוב בעונה המוצלחת של נקאקסה. בקיצור, "פיוחו" אלבאראדו לא באמת היה זקוק לחוק הצעירים בשביל לפרוץ. אז למה הוא כאן? התשובה היא לא פחות ממדהימה: בקרוז אזול התסכלו לקבוצות הנוער שלהם, וגילו שהזנחה מתמשכת של אקדמיית הכדורגל של המועדון הביאה למצב שלמעט הקשר מיסאל דומינגס, אין לקבוצה שום שחקן צעיר שיכול לעלות ולהצליח במסגרת התובענית של קרוז אסול. דומינגס אכן הועלה לסגל הקבוצה הבוגרת, אך כבר מראש יכלו לצפות בעיה: דומינגס הינו חלק מנבחרת הנוער, ומראש היה ניתן לחזות שהשתתפותו במסגרת הנבחרת תגרע כמות לא מבוטלת מדקות המשחק הפוטנציאליות שלו (בנוסף לעובדה שחס וחלילה הוא יכל היה לסבול מפציעות). כך, החליטו בהנהלת קרוז אסול "לרכוש" דקות משחק, ורוברטו אלבארדו הגיע אחר כבוד מנקאקסה תמורת מזוודה מלאת מזומנים שעשתה את הכיוון ההפוך. נציין כמובן שאלבאראדו השתלב מצויין והמשיך להציג יכולת מופלאה גם במדי קרוז אסול והיה אחד השחקנים המובילים של הקבוצה שסיימה את הליגה הסדירה במקום הראשון. כמובן שאלבארדו נחשב לשחקן נבחרת מן המניין ולא נפתלא שגם הוא יעבור לאירופה במוקדם או מאוחר.

 

פבלו לופס – פאצ'וקה:

פאצ'וקה זה מועדון ששם בראש מעייניו טיפוח שחקנים צעירים. האקדמיה של המועדון היא הטובה במכסיקו, וללא ספק אחת הטובות באמריקה. הנהלת המועדון משקיעה הון באקדמיה, וכל ילד מכסיקני שחולם להיות שחקן כדורגל, יודע שפאצ'וקה זה המועדון בו הוא יוכשר בצורה הטובה ביותר וגם יקבל הזדמנות. הקטור הררה, הירבינג לוסאנו ואריק גוטיירס הם מהשחקנים הבולטים שיצאו מהאקדמיה של פאצ'וקה. בפאצ'וקה, שמאומנת על ידי פאקו אסטרייאן מיודענו, לא התרשמו כמובן מחוק הצעירים, מכיוון שלמועדון אין בעיה לעמוד בדקות המשחק המינימליות, ולאחר שאריק גוטיירס נמכר ל PSV, פאקו אפילו התעקש שיביאו רכש במקומו בדמותו של הקולומביאני סבסטיאן פרס שהגיע מבוקה ג'וניורס. פרס אמנם שיחק במסגרת הגביע, אבל לא באמת היה לו סיכוי לקבל את המקום בהרכב של פאצ'וקה. למרות הדרישה של פאקו, הנהלת הקבוצה הבהירה לו ששחקני בית מקבלים קרדיט לפני הכל, ובייחוד לאור חוק הצעירים. בהנהלת הקבוצה החליטו שאם מספר המינימום הינו 1000 דקות, כמובילת המגמה, המועדון יכפה על עצמו שיתוף צעירים במספר כפול מהמינימום. כך, מי שקיבל את הקרדיט הינו פבליטו לופס בן ה-20. לופס כבר נחשב כמה שנים לאחד הכשרונות המובילים באקדמיה של פאצ'וקה וכמובן שייך לנבחרות מכסיקו הצעירות למינהן. ופאקו לא הצטער על האמון שנכפה עליו. פאצ'וקה פתחה את העונה בצורה מאוד רעה עם 3 הפסדים רצופים, אך ככל שלופס קיבל יותר דקות, משחקה של הקבוצה השתפר והיא פספסה את הפלייאוף רק במחזור הסיום של הליגה הסדירה.

 

מרסל רואיס – קרטארו:

מרסל רואיס הוא הדוגמא המוצלחת ביותר להצלחת חוק הצעירים. מדובר בילד בן 17, ששייך לקבוצת הנערים ולא שיחק מעולם בקבוצת הנוער של המועדון. כאשר מנהלת הליגה הודיעה למועדונים על החלת חוק הצעירים, הלך מאמן הקבוצה הבוגרת, רפאל פואנטה דל ריו, לאימוני קבוצות הנוער והנערים של המועדון בידיעה שהוא חייב למצוא שם שחקן שישלים לו את מספר דקות המינימום שנדרש על ידי המנהלת. באחד האימונים הוא ראה את מרסל רואיס, והמאמן החליט שהנה הוא מצא את השחקן שיקבל את הקרדיט בשביל למלא את מכסת המינימום. לאחר המשחק הראשון בעונה, נשאל פואנטה דל ריו מה דעתו על הצעיר, והתשובה שלו הייתה כנה מאוד: "רואיס שחקן מוכשר, אבל הוא כאן רק בגלל שחייבים לשחק עם מישהו צעיר". לכולם היה ברור שברגע שקרטארו תשלים את מכסת המינימום, רואיס יחזור אחר כבוד לקבוצת הנערים. ייתכן שלקבוצת הנוער עקב הניסיון שצבר בקבוצת הבוגרים. זה היה ברור כשמש לכולם, חוץ מלמישהו אחד ספציפי. המישהו הזה הוא מרסל רואיס. מתוך שחקן שהגיע על תנאי וברירת מחדל, רואיס השתדרג והציג יכולת טובה מאוד. למרות גילו הצעיר, הוא הפך לאחד משחקני המפתח של הקבוצה ולאחר שהשלים את מכסת דקות המינימום, אף אחד כבר לא העיז לטעון שהמקומו אינו בהרכב הפותח של קרטארו. כולל פואנטה דל ריו שהודה בפה מלא לאחר שקרטארו העפילה לפלייאוף במחזור הסיום: "רואיס שחקן מוכשר, והוא כאן בשביל להישאר". כנראה שגם הפעם המאמן טועה, כי במכסיקו כבר ישנם דיווחים שצ'יבאס רוצה להביא אותו לקראת טורניר הקלאוסורה, וגם מועדונים מאירופה כבר החלו לשים עין. גם אם לא יעזוב את קרטארו, במועדון כבר יודעים שיש להם את השחקן שיכסה להם את דקות המינימום, ויותר חשוב, גם יתרום לקבוצה עם יכולת טובה. כזאת שמשאירה על הספסל שחקנים מנוסים יותר ממנו.